Yüzleri ve Kenarları Kopyalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yüzleri ve Kenarları Kopyalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ocak 2023 Autocad kopyalama başka sayfaya AutoCAD kopyalama komutu 0

Bir Yüzeyi Ötelemek

Modelin sağ köşesindeki yayın yarıçapını azaltmak istediğinizi ve ayrıca modeli yayın yarıçapındaki azalmayla aynı miktarda kalınlaştırmak istediğinizi varsayalım. Bunu yapmak için Yüzleri Ötele aracını kullanabilirsiniz. Yüzleri Ötele aracı, bu kitapta daha önce kullandığınız Ötele komutuna benzer bir işlev gerçekleştirir. Aradaki fark, Katı Düzenleme araç çubuğundaki Yüzleri Ötele aracının 3B katıları etkilemesidir.

Katı Düzenleme araç çubuğundaki Yüzleri Ötele aracını tıklattığınızda, yüzleri seçmeniz istenir. Taşı aracında olduğu gibi, iki yüzü seçecek bir kenar seçmelisiniz. Yalnızca bir yüzü kaydırmak istiyorsanız, yüzlerden birini kaldırmak için Kaldır seçeneğini kullanmalısınız. İçinde, bir kenar seçilir. Her iki yüz de kaydırıldığında Yüzleri Kaydır aracının etkisini gösterir.

Bir Yüzeyi Silme

Şimdi, modelin kavisli kısmını çıkarmaya karar verdiğinizi varsayalım. Yüzleri Sil aracını kullanarak bir yüzeyi silebilirsiniz. Bir kez daha yüzleri seçmeniz istenir. Tipik olarak, örnek modeldeki eğri yüzeyde olduğu gibi yalnızca bir yüzü silmek isteyeceksiniz; Kaldırılacak yüz seçiminizi tamamlamadan önce silmek istemediğiniz bitişik yüzü kaldırmak için Kaldır seçeneğini kullanın.

Yüzeyleri silmeye çalıştığınızda, sildiğiniz yüzeyin modeldeki diğer yüzeyler tarafından kurtarılabilir olması gerektiğini unutmayın. Örneğin, bir piramide dönüşmesini bekleyerek bir küpün üst yüzeyini kaldıramazsınız.

Bu, tarafların bu operasyonda izin verilmeyen yönlerini değiştirmelerini gerektirecektir. Öte yandan, kenarları konik olan bir kutunun üstünü çıkarabilirsiniz. Ardından, üst kısmı çıkardığınızda, kenarlar bir piramit oluşturacak şekilde birleşir.

Bir Yüzeyi Döndürmek

Modelin tüm yüzeyleri birbirine paralel veya diktir. Tasarımınızın iki kenarın açılı olmasını gerektirdiğini hayal edin. Yüzleri Döndür aracını kullanarak bir yüzeyin açısını değiştirebilirsiniz: Önceki katı düzenleme araçlarında olduğu gibi, yüzleri seçmeniz istenir.

Daha sonra bir dönüş ekseni belirtmeniz gerekir. Gösterildiği gibi bir dönüş ekseni tanımlamak için bir nokta seçebilir veya iki nokta seçme varsayılanını kullanabilirsiniz. Eksen belirlendikten sonra, bir dönüş açısı belirleyebilirsiniz. Öne bakan iki yüzeyi 4° döndürmenin sonucunu gösterir.

Bir Yüzeyi İnceltmek

Daha önceki bir alıştırmada, Extrude komutunu kullanarak yeni bir konik katının nasıl oluşturulacağını gördünüz. Peki ya mevcut bir katıyı inceltmek isterseniz? İşte mevcut bir 3B katıyı inceltmek için yapabilecekleriniz.

Katı Düzenleme araç çubuğundaki Konik Yüzler aracı, yüzleri seçmenizi ister. Farklı yüzleri seçmek için Kaldır veya Ekle seçeneğini kullanarak, daha önce tartışılan katı düzenleme araçları için açıklandığı gibi yüzleri seçebilirsiniz.

Seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın ve ardından konikliğin oluşacağı ekseni belirtin. Model örneğinde dikey bir eksen tanımlayan iki köşe seçin. Son olarak koniklik açısını girin. Modeli 4° açıyla konik olarak gösterir.

Bir Yüzeyi Ekstrüde Etme

Parantez modelinde iki katı oluşturmak için Ekstrüzyon komutunu kullandınız. Extrude komutu, ekstrüzyon için temel olarak kapalı bir sürekli çizgi gerektirir. Alternatif olarak, Katı Düzenleme araç çubuğu, mevcut bir katının yüzeyini ekstrüde eden Yüzleri Ekstrüde Et aracını sunar.

Katı Düzenleme araç çubuğundaki Yüzleri Ekstrüde Et aracına tıkladığınızda, Yüzleri seç veya [Geri Al/Kaldır]: komut istemini görürsünüz. Bir kenar veya bir dizi kenar seçin veya çıkarmak istediğiniz yüzleri seçmek için Kaldır veya Ekle seçeneğini kullanın.

Seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın ve ardından bir yükseklik ve koniklik açısı belirtin. Ön yüzeyi haddelenmiş ve 45° açıyla konikleştirilmiş örnek modeli gösterir. Gerekirse birden çok yüzey seçerek birden çok yüzeyi aynı anda ekstrüde edebilirsiniz.

Bu özelliklerin yanı sıra, Yüzleri Ekstrüde Et aracı, Ekstrüde Et komutu gibi çalışır.


AutoCAD kopyalama komutu
Autocad sayfalar arası kopyalama sorunu
AutoCAD kopyalama sorunu
AutoCAD kopyala yapıştır komutu
Autocad kopyalama başka sayfaya
AutoCAD kopyalama yapıştırma
Autocad dosyalar arası kopyalama
AutoCAD Çoklu kopyalama komutu


Bir Katıyı Kabuğa Dönüştürmek

Çoğu durumda, 3B modelinizin katı yerine içi boş bir kütle olmasını isteyeceksiniz. Kabuk aracı, bir katıyı kabuğa dönüştürmenizi sağlar. Katı Düzenleme araç çubuğundaki Kabuk aracına tıkladığınızda, bir 3B katı seçmeniz istenir.

Daha sonra yüzleri kaldırmanız istenir. Bu noktada, kaldırılmasını istediğiniz yüzeyi belirtmek için katının bir kenarını seçebilirsiniz. Seçtiğiniz yüzey, modelden tamamen çıkarılarak kabuğun içini açığa çıkarır.

Örneğin, gösterilen örnek modelin ön kenarını seçerseniz, üst ve ön yüzeyler modelden çıkarılarak gösterildiği gibi katının içi ortaya çıkar. Kaldırılacak yüzeyleri seçtikten sonra bir kabuk kalınlığı girebilirsiniz.

Kabuk kalınlığı, katının dış yüzeyine eklenir. Katınızı bir kabuk oluşturmak amacıyla inşa ederken, bunu hesaba katmanız gerekir.

Yüzleri ve Kenarları Kopyalama

Bazen, alanını analiz etmek veya o yüzeyle eşleşen başka bir parça üretmek için bir katının yüzeyinin bir kopyasını oluşturmak isteyebilirsiniz. Yüzleri Kopyala aracı, modelinizdeki herhangi bir yüzeyin bir kopyasını oluşturur. Ürettiği kopya, bölge adı verilen bir nesne türüdür. Bu bölümde daha sonra bölgeler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Yüzeylerin kopyaları opaktır ve gizli çizgi kaldırma işlemi gerçekleştirdiğinizde (Görünüm Gizle’yi seçin) arkalarındaki nesneleri gizleyebilir. Yüzleri Kopyala’ya benzer başka bir araç Kenarları Kopyala’dır. Yüzleri Kopyala aracında olduğu gibi yüzeyleri seçmek yerine, kopyalamak istediğiniz tüm kenarları seçersiniz.

Sonuç, modelinizin kenarlarını temsil eden bir dizi basit çizgidir. Bir katıyı bir dizi 3B Yüze dönüştürmek istiyorsanız bu araç yararlı olabilir. Kenarları Kopyala aracı, üzerine 3B Yüzler ekleyebileceğiniz bir çerçeve oluşturur.

Yüzey Unsurları Ekleme

Düz bir yüzeye bir unsur eklemeniz gerekirse, bunu Künye aracıyla yapabilirsiniz. Eklenen bir yüzey özelliği daha sonra renklendirilebilir veya kalıptan çekilebilir. Bu özellik, diğer katı düzenleme araçlarının bazılarından biraz daha karmaşıktır, bu nedenle nasıl çalıştığını ilk elden görmek için aşağıdaki alıştırmayı denemek isteyebilirsiniz.

Künyenin kaynağı olacak bir nesne ekleyerek başlayacaksınız. Daha sonra ana katı modeli nesnenin profiliyle basacaksınız:

1. Ekle iletişim kutusunu açmak için Blok Ekle’yi seçin.
2. Gözat’a tıklayın; ardından imprint.dwg örnek dosyasını bulun ve seçin.
3. Ekle iletişim kutusunda, Patlat onay kutusunun seçili olduğundan emin olun ve Ekleme Noktası grubundaki Ekranda Belirt onay kutusundaki onay işaretini kaldırın.
4. Tamam’a tıklayın. Blok, katının ortasında görünür.
5. Künye aracına tıklayın.
6. Ana katı modele tıklayın.
7. Girilen katıya tıklayın.
8. Kaynak nesneyi sil [Evet/Hayır]<N>: isteminde Y↵ girin.

Artık, modelinizin üst yüzeyine basılmış iki katı arasındaki kesişmenin bir taslağına sahipsiniz.

Künyenin öne çıkmasına yardımcı olmak için rengini değiştirmek üzere aşağıdaki adımları deneyin:

1. Katı Düzenleme araç çubuğundaki Renkli Yüzler aracına tıklayın.
2. Bir önceki alıştırmadaki diziye tıklayın. Künye ve tüm üst yüzey vurgulanır.
3. Yüzleri seç veya [Geri Al/Kaldır/TÜMÜ] isteminde: R↵ yazın; ardından, seçim kümesinden çıkarmak için üst yüzeyin dış kenarını tıklayın.
4. Renk Seç iletişim kutusunu açmak için ↵ tuşuna basın.
5. İletişim kutusundaki kırmızı renk örneğine tıklayın; ardından Tamam’ı tıklayın. Künye artık kırmızı.
6. Komuttan çıkmak için ↵ tuşuna iki kez basın.
7. Yüzleri Renklendir aracının tam etkisini görmek için Görsel Stil kontrol panelinde Kavramsal veya Gerçekçi görsel stili seçin. Görsel stilleri, Görsel Stilleri Görüntüle menüsünde de bulabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir