Çizim Sürecini Kolaylaştırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çizim Sürecini Kolaylaştırma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Ocak 2023 2D çizim programları ücretsiz Solid Edge 2D Çizim Siemens 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Bölünmüş Bir Katıyı Ayırma

Katıları düzenlerken, gösterildiği gibi bir katıdan oluşturulmuş iki ayrı katı form elde edebilirsiniz. İki katı ayrı görünse de, tek bir nesne gibi davranırlar. Bu durumlarda AutoCAD, Katı Düzenleme araç çubuğunda Ayrı aracını sunar. Bunu kullanmak için, Ayır aracını tıklayın ve iki forma ayrılmış katıyı seçin.

Bazı basit örneklerle, katı düzenleme araçlarının her birinin nasıl çalıştığını gördünüz. Bu araçları bu bölümde gösterilen şekilde kullanmakla sınırlı değilsiniz ve bu kitap, katı modellerinizi oluştururken karşılaşabileceğiniz her durumu önceden tahmin edemez.

Bu örnekler, bu araçlara giriş niteliğindedir, bu nedenle onlarla deneme yapmaktan çekinmeyin. Beklediğiniz sonuçları alamamanız durumunda geri almak için her zaman Geri Al seçeneğini kullanabilirsiniz.

İPUCU Örnek şekillerde Ayrı example.dwg adı altında yer almaktadır. Bu dosyadaki Ayrı aracını kendi başınıza deneyebilirsiniz.
Bu, Katı Düzenleme araç çubuğundaki turunuzu tamamlar. Ardından, hızla 2B çalışma çizimleri oluşturmak için 3B katı modellerinizi nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz.

Bir Katının Özelliklerini Bulma

Sağlam bir model yaratmak için yapılan tüm bu çaba, sadece güzel bir resim yaratmak için değil. Modeliniz çizilip kurulduktan sonra fiziksel özellikleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bu bölümde, bu tür bilgileri toplamanıza izin veren bir komuta bakacaksınız.

Modelinizin hacmini, atalet momentini ve diğer fiziksel özelliklerini Massprop komutunu kullanarak bulabilirsiniz. Bu özellikler diskte bir dosya olarak da kaydedilebilir, böylece orijinal özelliklerini kaybetme endişesi duymadan modelinizi değiştirebilirsiniz.

Bir katının kütle özelliklerini bulmak için Araçlar Sorgulama Bölgesi/Kütle Özellikleri’ni seçin veya Massprop↵ girin ve ardından istemleri izleyin.

2B Çizim Sürecini Kolaylaştırma

Bu bölümde kullanılan Braket ve Solidedit örnekleri gibi bir parçayı modellemek için katıları kullanmak biraz egzotik görünebilir, ancak parçayı bir sayfa olarak yalnızca 2B olarak çizmek isteseniz bile 3B modellemenin kesin avantajları vardır. 

Bu bölümdeki alıştırmalar, Paper Space ve 3D Make kontrol panelini kullanarak 3B modelinizden nasıl hızlı bir şekilde tipik bir mekanik çizim oluşturacağınızı gösterir. Ayrıca ölçülendirme ve gizli çizgiler dahil etme tekniklerini de inceleyeceksiniz.

İPUCU : Uygulamanız mimariyse ve katıları kullanarak bir binanın 3B modelini oluşturduysanız, 3B katı modelinizden 2B cephe çizimleri oluşturmak için bu bölümde açıklanan araçları kullanabilirsiniz.


Solid Edge 2D Çizim Siemens
2D çizim programları
2D çizim programları ücretsiz
AutoCAD Ders Notları PDF
Solid Edge 2D çizim Siemens indir
2D çizim yap
AutoCAD kitabı PDF
2D çizim online


Standart Üstten, Önden ve Sağdan Görünümlerin Çizimi

En yaygın mekanik çizim türlerinden biri ortogonal projeksiyondur. Bu çizim stili, bir nesnenin üstten, önden ve sağdan ayrı görünümlerini gösterir. Bazen netlik için bir 3D görüntü eklenir. Açıklanan Flatshot aracını kullanarak böyle bir çizimi birkaç dakika içinde elde edebilirsiniz.

Flatshot ile, boyutlar, tarama desenleri ve diğer 2B çizim özellikleriyle daha da geliştirebileceğiniz standart üst, ön ve sağ taraf ortogonal projeksiyon görünümleri oluşturabilirsiniz. Bu adımları takip et:

1. 3D Navigate kontrol panelinden bir ortogonal projeksiyon görünümü seçin.
2. 3D Make kontrol panelinde Flatshot aracını tıklayın.
3. Flatshot iletişim kutusunda istediğiniz seçenekleri belirleyin ve Oluştur’a tıklayın.

Flatshot iletişim kutusunda Yeni Blok Olarak Ekle’yi seçerseniz, modelinizin 2B ortogonal görünümü olan bloğu eklemek için bir ekleme noktası seçmeniz istenir. Varsayılan olarak görünüm, gösterildiği gibi geçerli görünümünüzle aynı düzleme yerleştirilir.

Tüm görünümlerinizi oluşturduktan sonra, gösterildiği gibi 2B ortogonal görünümlerinize bir dizi yerleşim görünümü oluşturabilmeniz için bunları çiziminizde farklı bir konuma taşıyabilirsiniz. Ayrıca ortogonal görünüm bloklarını ayrı bir katmana yerleştirebilir ve ardından, her yerleşim görünümü için, 3B modelin katmanını dondurarak yalnızca 2B görünümlerin görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Modeliniz değişirse ve ortogonal görünümleri güncellemeniz gerekirse, burada listelenen adımları tekrarlayabilirsiniz; ancak Flatshot iletişim kutusunda Yeni Blok Olarak Ekle’yi seçmek yerine orijinal ortogonal görünüm bloklarını güncellemek için Mevcut Bloğu Değiştir’i seçin. İsterseniz, tasarımınızı daha net bir şekilde iletmeye yardımcı olması için izometrik bir görünüm ekleyebilirsiniz.

İPUCU: Bir 3D modelin üstten veya sağdan görünümü gibi bir görünümü görüntülemek üzere bir görünüm ayarlamak için, 3D Navigate kontrol paneli açılır listesinden bir görünüm seçin ve ardından görünümünü ayarlamak istediğiniz görünümü tıklayın yukarı. Bir görünümün ölçeğini ayarlamak için görüntü alanı sınırına tıklayın ve ardından durum çubuğundaki VP Scale açılır listesinden bir ölçek seçin. 

Bir Düzene Boyutlar ve Notlar Ekleme

Mimari çizimler için Paper Space’e boyut eklenmesini önermesem de, bu bölümdeki gibi mekanik çizimler için iyi bir fikir olabilir. Boyutları ve notları gerçek modelden ayrı tutarak, bu unsurların katı model üzerindeki çalışmanızın önüne geçmesini engellersiniz. Ayrıca, doğru boyutta çizeceklerinden emin olmak için metin ve boyut özelliklerini uygun şekilde ölçeklendirmek zorunda kalmanın karmaşasını da ortadan kaldırırsınız.

Paper Space çalışma alanınızı nihai çizim boyutuna eşdeğer olacak şekilde ayarladığınız sürece, boyut ve metni çizim zamanında istediğiniz boyutlara ayarlayabilirsiniz. Metnin 1⁄4 ̋ yüksek olmasını istiyorsanız, metin stillerinizi 1⁄4 ̋ yüksek olarak ayarlarsınız.

Boyutları dahil etmek için Düzen sekmesinde olduğunuzdan emin olun ve ardından boyut komutlarını normal şekilde kullanın. Ancak, tam ilişkisel boyutlandırmanın açık olduğundan emin olmanız gerekir. Seçenekler iletişim kutusunu açmak için Araç Seçenekleri’ni seçin ve ardından Kullanıcı Tercihleri sekmesine tıklayın.

İlişkili Boyutlandırma grubunda, Yeni Boyutlar İlişkili onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. İlişkili boyutlandırma açıkken, Düzen sekmesindeki boyutlar, görünüm alanındaki görüntü ölçeğinden bağımsız olarak boyutlandırılan nesnenin gerçek boyutunu görüntüler.

İlişkili boyutlandırma seçeneğini açmadıysanız ve görüntü portlarınız 1’e 1 dışında bir ölçeğe ayarlanmışsa, başka bir seçeneğiniz daha vardır: Boyut Stili iletişim kutusundaki Ek Açıklama Birimleri seçeneğini uygun bir değere ayarlayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımlar size nasıl yapılacağını gösterir:

1. AutoCAD Penceresinin altındaki Model sekmesini seçin ve ardından Dimension Style Manager iletişim kutusunu açmak için Dimension Dimension Style öğesini seçin.
2. Kullanmak istediğiniz stili seçtiğinizden emin olun ve ardından Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunu açmak için Değiştir’e tıklayın.
3. Birincil Birimler sekmesine tıklayın.
4. Ölçüm Ölçeği grubundaki Ölçek Faktörü giriş kutusunda, Kağıt Alanı boyutlarınızın çarpılmasını istediğiniz değeri girin.

Örneğin, Kağıt Alanı görünümleriniz modelinizin gerçek boyutunun yarısı kadar ölçeklendirildiyse, boyutlarınızın değerlerini iki ile çarpmak için bu kutuya 2 girin.

İPUCU : 4. adımdaki değerin doğru olduğundan emin olmak için, Kağıt Alanı çiziminizin gerçek boyutunu elde etmesi için hangi ölçek faktörüne ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Girmeniz gereken değer budur.

5. Yalnızca Düzen Boyutlarına Uygula onay kutusuna tıklayın. Bu, boyutunuzun yalnızca siz Paper Space’te boyut eklerken ölçeklenmesini sağlar. Model Alanına eklenen boyutlar etkilenmez.
6. Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın; ardından Dimension Style Manager iletişim kutusunda Kapat’a tıklayın.

Son çizimi elde etmek için pek çok adımı tamamlamanız gerekti, ancak bu görünümleri elle çizmeye kıyasla şüphesiz çok fazla zaman kazandınız. Ek olarak, bu bölümün ilerleyen kısımlarında göreceğiniz gibi, sahip olduğunuz şey taslak halindeki 2B bir görüntüden daha fazlasıdır. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir