Köşeleri Yuvarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Köşeleri Yuvarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

13 Ocak 2023 AutoCAD kenar yumuşatma Autocad Köşeleri oval yapma 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katıları Düzenleme

Temel katı formların oluşturulması oldukça kolaydır. Bu formları rafine etmek bazı özel araçlar gerektirir. Bu bölümde, bir katıyı düzenlemek için bazı yeni araçların yanı sıra, tanıdık 2B düzenleme araçlarını nasıl kullanacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca bir katıyı iki parçaya ayırmanızı sağlayan Dilim aracıyla da tanışacaksınız.

Bir Katıyı İki Parçaya Bölmek

Kullanacağınız en yaygın katı düzenleme araçlarından biri Dilim aracıdır. Slice, adından da anlayabileceğiniz gibi bir katıyı iki parçaya ayırmanızı sağlıyor. Aşağıdaki alıştırma nasıl çalıştığını göstermektedir:

1. Önceki görünüme yakınlaştırın.
2. 3D Make kontrol panelinde Dilim aracını tıklayın veya Dilim ↵ yazın. Dilim aracını bulmak için 3D Make kontrol panelini genişletmeniz gerekebilir.
3. Dilimlenecek nesneleri seçin: isteminde, üzerinde çalıştığınız parçayı tıklayın ve ↵ tuşuna basın.

İPUCU: 3. adımda birden fazla katı seçebilirsiniz. Dilimle komutu daha sonra tüm katıları 4. ve 5. adımlarda belirtilen düzlem boyunca dilimler.

4. İstemde Dilimleme düzleminin başlangıç noktasını belirtin veya [düzlemsel
XY↵ yazın. Bu, XY düzlemine paralel bir dilim düzlemi belirtmenizi sağlar.
5. XY düzleminde bir nokta belirtin <0,0,0>: isteminde 0,0,0.5↵ yazın. Bu, dilim düzlemini 0,5 birimlik Z koordinatına yerleştirir. Ayrıca Midpoint osnap’ı kullanabilir ve katının dikdörtgen tabanının herhangi bir dikey kenarını seçebilirsiniz.

İPUCU: Dilimlenmiş cismin bir tarafını silmek isterseniz, tutmak istediğiniz tarafı B↵ girmek yerine 6. adımda tıklayarak belirtebilirsiniz.

6. İstenen tarafta bir nokta belirtin veya [Keep Both side]: komut isteminde, cismin her iki tarafını da tutmak için B↵ yazın. AutoCAD, gösterildiği gibi katıyı yatay olarak, parçanın tabanının bir buçuk birimi üzerinde böler.

4. adımda, Dilim komutu için bir dizi seçenek gördünüz. İleride başvurmak üzere bu seçenekleri not etmek isteyebilirsiniz. Seçeneklerin ve amaçlarının bir listesini sağlar.

Radyus Aracı ile Köşeleri Yuvarlama

Braketinizin, brakete daha gerçekçi bir görünüm vermek için yuvarlatmak isteyebileceğiniz birkaç keskin köşesi vardır. Bu yuvarlatılmış köşeleri katı modelinize eklemek için Değiştir menüsünün Radyus ve Pah komutlarını kullanabilirsiniz:

1. Modelin görünümünü ilk görüntüye benzeyecek şekilde ayarlayın.
2. Değiştir araç çubuğundaki Radyus aracına tıklayın.
3. Select first object veya [Polyline/Radius/Kırp/Çoklu]: komut isteminde, ilk resimde belirtilen kenarı seçin.
4. Köşe yarıçapını girin: komut isteminde 0,2↵ yazın.
5. Select an edge or [Chain/Radius]: isteminde, Zincir seçeneği için C↵ yazın. Zincir, radyuslanacak bir dizi katı kenar seçmenizi sağlar.
6. Konik formun tabanındaki diğer yedi kenardan birini seçin ve ↵ tuşuna basın.
7. İkinci resimde gösterildiği gibi modelinize daha iyi bakmak için Görüntüle Gizle’yi seçin veya Gizle↵ yazın.

5. adımda gördüğünüz gibi, Fileto katılarda kullandığınızda biraz farklı davranır. Zincir seçeneği, yalnızca iki bitişik nesne yerine bir dizi kenar seçmenizi sağlar.

Pah Aracı ile Köşeleri Pah Kırma

Şimdi bir köşeyi pahlamayı deneyelim. Pah kullanarak alıştırma yapmak için, ilk katıda oluşturduğunuz silindirik deliğe bir havşa açacaksınız:

1. Modelinizin Tel Kafes görünümüne dönmek için Regen↵ yazın.
2. Değiştir araç çubuğunda Pah aracını tıklayın veya Cha↵ yazın.
3. Bu komut isteminde İlk satırı veya [Geri Al/Sürekli Çizgi/Mesafe/Açı/Kırp/mEthod/Çoklu] öğesini seçin:
gösterildiği gibi deliğin kenarını seçin.

Katının üst yüzeyinin vurgulandığına ve istemin Yüzey seçimi seçeneğine gir [Sonraki/ Tamam (geçerli)] <Tamam>: olarak değiştiğine dikkat edin. Vurgulama, 5. adımda referans olarak kullanılacak taban yüzeyini gösterir. (Taban yüzeyi olarak diğer bitişik yüzeyi, yani deliğin içini seçmek için N↵ yazabilirsiniz.)

4. Geçerli vurgulanan yüzü kabul etmek için ↵ tuşuna basın.
5. Taban yüzey pah mesafesini belirtin: isteminde 0,125↵ yazın. Bu, pahın vurgulanan yüzey boyunca 0,125’lik bir genişliğe sahip olmasını istediğinizi gösterir.
6. Diğer yüzey pah mesafesini belirtin <0,1250>: isteminde 0,2↵ yazın.
7. Bir kenar seçin veya [Döngü]: isteminde, her iki deliğin kenarlarını tıklayın ve ardından ↵ tuşuna basın. Chamfer komutu işini bitirdiğinde çiziminiz görünür.
8. Burada yaptığınız çalışmaları inceledikten sonra Bracket.dwg dosyasını kaydediniz.


AutoCAD kenar yumuşatma
AutoCAD Fillet komutu
Autocad Köşeleri oval yapma
Fillet komutu çalışmıyor
AutoCAD Chamfer komutu
Fillet autocad
AutoCAD Köşe birleştirme
Fillet komutu nasıl kullanılır


İPUCU: 7. adımdaki Döngü seçeneği, bir nesnenin tüm çevresine pah kırmanıza olanak tanır. Kenarı yuvarlak olduğu için burada kullanmanıza gerek yok. Döngü seçeneği, pah kırmak istediğiniz dikdörtgen veya başka bir çokgen kenarınız olduğunda kullanılır.

Katı Düzenleme Araçlarını Kullanma

Standart AutoCAD düzenleme araçlarını kullanarak Braket modeline bazı iyileştirmeler eklediniz. Bir dizi araç özellikle katıları düzenlemeye yöneliktir. 3D Make kontrol panelinde bulunan Birleştirme ve Çıkarma araçlarını zaten kullandınız. Bu bölümde, o kontrol panelindeki diğer araçlardan bazılarını ve Katı Düzenleme araç çubuğunda bulunan araçları keşfedeceksiniz.

Bu bölümde açıklanan egzersizleri yapmak zorunda değilsiniz, ancak bunları gözden geçirmek size nelerin mevcut olduğunu gösterecektir. 3B’de daha rahat çalışmaya başladığınızda, geri gelip bu bölümdeki şekillerde gösterilen solidedit.dwg adlı dosyayı denemek isteyebilirsiniz.

UYARI : Bu bölümde açıklanan özelliklerin çoğu yalnızca paralel projeksiyon görünümünde çalışır. 2B Tel Kafes görsel stilini seçerek veya 3B Navigate kontrol panelinde Parallel Projection aracını tıklatarak paralel projeksiyon görünümüne geçebilirsiniz.

Bir Yüzeyi Taşımak

Katı Düzenleme araç çubuğundaki Yüzleri Taşı aracını kullanarak bir 3B katının herhangi bir düz yüzeyini hareket ettirebilirsiniz. Bu aracı tıklattığınızda, yüzleri seçmeniz istenir. Yalnızca iki birleşen yüzün kenarını seçebileceğiniz için, bir kenar seçmeli ve ardından seçilen iki yüzden birini seçim kümesinden çıkarmak için Kaldır seçeneğini kullanmalısınız. Seçiminizi yaptıktan sonra ↵ tuşuna basın. Daha sonra hareket için bir mesafe belirleyebilirsiniz.

Taşımak istediğiniz yüzeyi seçtikten sonra, Yüzleri Taşı aracı Taşı komutu gibi hareket eder: Bir taban noktası ve bir yer değiştirme seçersiniz. Modelin kavisli tarafının, yüzeyin yeni konumunu karşılamak için eğrisini nasıl genişlettiğine dikkat edin. Bu size, yüzlerde değişiklik yaptığınızda AutoCAD’in modelin geometrisini korumaya çalıştığını gösterir.

Yüzleri Taşı, modeldeki delik gibi tüm unsurları taşımanıza da olanak tanır. İçeride, deliklerden biri artık diğer üçüyle aynı hizada olmayacak şekilde taşındı. Bu, Yüzleri Taşı aracını kullanırken havşayı ve deliği seçerek yapıldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir