Yazı Tiplerini Değiştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yazı Tiplerini Değiştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Kasım 2022 AutoCAD toplu yazı tipi değiştirme AutoCAD yazı stili değiştirme AutoCAD yazı tipi kopyalama 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Sözlük Seçme

Yazımı Denetle iletişim kutusundaki Sözlükler düğmesine tıklandığında, yabancı diller için belirli bir ana sözlüğü seçebileceğiniz veya özel bir sözlük oluşturabileceğiniz veya seçebileceğiniz Sözlükler iletişim kutusu açılır. Ana sözlük dosyaları .dct uzantılıdır. AutoCAD’in ABD sürümünün ana sözlüğü Enu.dct’dir.

Sözlükleri Değiştir iletişim kutusunda ayrıca özel bir sözlükten sözcükler ekleyebilir veya buradan sözcükleri silebilirsiniz. Özel sözlük dosyaları, .cus uzantılı ASCII dosyalarıdır. ASCII dosyaları oldukları için bunları AutoCAD dışında düzenleyebilirsiniz. Mevcut özel sözlüklerin listesini görüntülemek için Geçerli özel sözlük açılır listesine tıklayın.

İsterseniz, Dctmain sistem değişkenini kullanarak bir ana veya özel sözlük seçebilirsiniz. Yardım düğmesine tıklayın ve Dctmain sistem değişkeni hakkında daha fazla bilgi için Dctmain’i arayın.

Ayrıca Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinden de bir sözlük seçebilirsiniz (Araçlar ڏ Seçenekler’i seçin). Sözlük listesini Metin Düzenleyici, Sözlük ve Yazı Tipi Dosya Adları altında bulabilirsiniz. Bu öğenin yanındaki artı işaretine tıklayın ve ardından sözlük seçeneklerini görüntülemek için Ana Sözlük öğesinin yanındaki artı işaretine tıklayın.

Yazı Tiplerini Değiştirme

Bazen bir çizimdeki tüm yazı tiplerini hızlıca değiştirmek isteyeceksiniz. Örneğin, düzenleme yaparken yeniden çizme sürelerini kısaltmaya yardımcı olması için TrueType yazı tiplerini basit bir Txt.shx yazı tipine dönüştürmek isteyebilirsiniz.

Ya da başka bir ofisten aldığınız bir çizimin yazı tipini kendi ofis standartlarınıza uygun bir yazı tipine dönüştürmeniz gerekebilir. Fontmap sistem değişkeni, bir font eşleme tablosuyla birlikte çalışarak bir çizimdeki fontları kolayca değiştirmenize olanak tanır.

Yazı tipi eşleme tablosu, Acad.fmp adlı bir ASCII dosyasıdır. Kendi oluşturduğunuz bir dosyayı da kullanabilirsiniz. Bu dosyaya .fmp uzantısına sahip olduğu sürece istediğiniz adı verebilirsiniz.

Bu yazı tipi eşleme tablosu, AutoCAD’in yapmasını istediğiniz her yazı tipi değişikliği için bir satır içerir. Bu dosyadaki tipik bir satır aşağıdaki gibidir.

Bu örnekte AutoCAD, romant.shx yazı tipi yerine txt.shx yazı tipini kullanmaya yönlendirilir. Bu değiştirmeyi gerçekleştirmek için Fontmap↵ Fontmap_filename yazarsınız.

Fontmap_filename, oluşturduğunuz yazı tipi eşleme tablosudur. Bu, AutoCAD’e yazı tipi eşleme bilgilerini nerede arayacağını söyler. Ardından, yazı tipi değişikliklerini görüntülemek için Yenile komutunu verirsiniz. Yazı tipi eşleme tablosunu devre dışı bırakmak için yazın.

Ayrıca, Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinde bir yazı tipi eşleme dosyası belirtebilirsiniz. Metin Düzenleyici, Sözlük ve Yazı Tipi Dosya Adları listesine bakın. Bu listenin yanındaki artı işaretine tıklayın ve ardından mevcut varsayılan yazı tipi eşleme dosya adını görüntülemek için Yazı Tipi Eşleme Dosyası listesinin yanındaki artı işaretine tıklayın. İmleci adın üzerinde tutarsanız, AutoCAD dosyanın tam konumunu görüntüler.

Dosya Seç iletişim kutusunu açmak için bu dosya adına çift tıklayabilirsiniz. Oradan, farklı bir yazı tipi eşleme dosyası seçebilirsiniz.


AutoCAD yazı stili değiştirme
AutoCAD yazı tipi kopyalama
AutoCAD yazı tipleri
AutoCAD toplu yazı tipi değiştirme
AutoCAD yazı fontu ekleme
AutoCAD yazı YAZMA
AutoCAD Text style değiştirme
Autocad el yazısı fontu hangisi


Eksik Yazı Tiplerini Değiştirme

Metin stilleri oluşturulduğunda, ilişkili yazı tipleri çizim dosyasının parçası olmaz. Bunun yerine, AutoCAD gerekli yazı tipi dosyasını çizimin yüklenmesiyle aynı anda yükler.

Bir çizimdeki metin stili belirli bir yazı tipi gerektiriyorsa, AutoCAD yazı tipini AutoCAD arama yolunda arar; yazı tipi varsa, yüklenir. Çizim dosyası AutoCAD veya Windows ile birlikte gelen standart yazı tiplerini kullanıyorsa, genellikle bu sorun olmaz. Ancak bazen özel bir yazı tipi kullanan bir dosyayla karşılaşırsınız.

AutoCAD’in önceki sürümlerinde, böyle bir dosyayı açmaya çalıştığınızda bir hata mesajı görüyordunuz. Bu eksik yazı tipi mesajı genellikle yeni AutoCAD kullanıcılarını paniğe sürüklerdi.

Neyse ki, AutoCAD bir çizimdeki eksik yazı tipinin yerine otomatik olarak mevcut bir yazı tipini koyar. Varsayılan olarak, AutoCAD simplex.shx yazı tipinin yerine geçer, ancak Fontalt sistem değişkenini kullanarak başka bir yazı tipi belirtebilirsiniz. Komut istemine Fontalt↵ yazın ve yerine kullanmak istediğiniz yazı tipinin adını girin.

Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinden alternatif bir yazı tipi de seçebilirsiniz. Metin Düzenleyici, Sözlük ve Yazı Tipi Dosya Adları listesini bulun ve ardından soldaki artı işaretine tıklayın. Alternatif Yazı Tipi Dosyası öğesini bulun ve soldaki artı işaretine tıklayın. Geçerli alternatif listelenir. Standart bir dosya iletişim kutusundan farklı bir yazı tipi seçmek için yazı tipi adına çift tıklayabilirsiniz.

Yedek bir yazı tipi kullandığınızda, çiziminizdeki metnin görünüşünün, bazen kökten değişeceğini unutmayın. Çizimdeki metnin görünümünü koruması gerekiyorsa, orijinal yazı tipine mümkün olduğunca benzeyen bir yazı tipi kullanın.

Metin Bulma ve Değiştirme

Taslak hazırlamada en çok zaman alan görevlerden biri, bir çizim boyunca tekrar tekrar görünen metni değiştirmektir. Neyse ki, bu görevi basitleştirmeye yardımcı olacak bir Bul ve Değiştir aracınız var. AutoCAD’in Bul ve Değiştir özelliği, bir kelime işlemci programındaki diğer herhangi bir bul ve değiştir aracı gibi çalışır.

Birkaç seçenek özellikle AutoCAD ile çalışır. İşte nasıl çalıştığı:

1. Metin kontrol panelinde Bul aracını tıklayın. Ayrıca menü çubuğunda Düzenle ↵ Bul’u seçebilir veya Bul ve Değiştir iletişim kutusunu açmak için Komut isteminde Bul↵ yazabilirsiniz.
2. Bulmak istediğiniz metni Metin Dizesi Bul giriş kutusuna girin.
3. Değiştirme metnini Şununla Değiştir giriş kutusuna girin.
4. Bul’a tıklayın. AutoCAD kelimeyi bulduğunda, kelimenin yanındaki diğer metinlerle birlikte Bağlam penceresinde görünür.
5. Herhangi bir şüpheniz varsa, metni AutoCAD çizim alanında görüntülemek için Yakınlaştır düğmesine tıklayın.
6. Değiştirmek istediğiniz metnin bu olduğundan emin olduğunuzda Değiştir’e tıklayın.

Çizimdeki bir kelimenin tüm oluşumlarını değiştirmek isterseniz Tümünü Değiştir’e tıklayın. Ayrıca Bul ve Değiştir iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Nesneleri Seç düğmesine tıklayarak bul ve değiştir işleminizi çiziminizin belirli bir alanıyla sınırlayabilirsiniz.

Nesneleri Seç düğmesini tıklattığınızda, çiziminizin bir nesne kümesini veya bir bölgesini seçebilmeniz için Bul ve Değiştir iletişim kutusu geçici olarak kapanır. Bul ve Değiştir, aramasını seçtiğiniz nesnelerle veya bölgeyle sınırlandırır.

Bul ve Değiştir’in aradığı nesne türlerini, Bul ve Değiştir Seçenekleri iletişim kutusunu açmak için Seçenekler düğmesini tıklatarak daha fazla kontrol edebilirsiniz.

Bu iletişim kutusuyla, aramanızı bloklar, boyut metni, standart metin veya köprü metni ile sınırlayarak hassaslaştırabilirsiniz. Büyük/küçük harf eşleştirmeyi veya yalnızca tam sözcükleri bulmayı da belirleyebilirsiniz.

NOT: Çok fazla metin içeren büyük bir çizimi düzenlemeniz gerekiyorsa, ancak metni düzenlemeniz gerekmiyorsa, çizim üzerinde çalışırken yeniden çizimleri ve yenilemeleri hızlandırmak için Qtext komutunu kullanabilirsiniz.

Qtext, metin satırlarını dikdörtgen kutulara dönüştürerek AutoCAD’i her harfi oluşturmak zorunda kalmaktan kurtarır. Bu, yanlışlıkla üzerlerine çizmemek için not konumlarını görmenizi sağlar. Kullanmak için, komut isteminde qtext↵ girin ve Açık girin veya dinamik giriş ekranından Açık seçeneğini seçin.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir