Alanları ve Tabloları Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Alanları ve Tabloları Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Kasım 2022 excel ile autocad'e çizim yaptırmak Excelden autocade tablo aktarma 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Metni Etiketlerin Ötesinde Manipüle Etme

Bu bölüm, çiziminize etiket ekleme yöntemlerine odaklanır, ancak metni AutoCAD ile başka şekillerde de kullanırsınız. Dist ve List gibi AutoCAD’deki sorgulama araçlarının çoğu metin verileri üretir. Bu tür verileri kendi yararınıza olacak şekilde değiştirmek için Windows Panosu’nu kullanabilirsiniz.

Örneğin, özelliklerinin bir listesini almak için önce List komutunu kullanarak bir satırın tam uzunluğunu çoğaltabilirsiniz. AutoCAD Metin penceresinde özellik listesini aldıktan sonra, uzunluk listesini vurgulayabilir ve ardından Windows Panosuna kopyalamak için Ctrl+C tuşlarına basabilirsiniz.

Ardından Line komutunu başlatın ve yeni satır için başlangıç ​​noktasını seçin. Komut penceresine tıklayın ve satır uzunluğu verilerini Komut penceresine yapıştırmak için Ctrl+V tuşlarına basın; ardından açı verilerini ekleyin veya çizgiyi çizmek için Doğrudan Uzaklık yöntemini kullanın.

Ctrl+C klavye kısayolunu kullanarak herhangi bir metin verisini iletişim kutusu giriş kutularından veya AutoCAD Metin Penceresinden Panoya kopyalayabilirsiniz. Aynı şekilde, bu verileri AutoCAD’in metin kabul eden herhangi bir bölümüne aktarabilirsiniz.

Bir dahaki sefere AutoCAD’de veri aktarmanız gerektiğinde veya hatta başka bir uygulamadan metin almanız gerektiğinde Pano’yu kullanmayı düşünün.

Alanları ve Tabloları Kullanma

Bir dizi çizime metin eklemek işinizin büyük bir parçası olabilir. Neredeyse çizimlerinizdeki grafikleri düzenlediğiniz sıklıkta notları ve etiketleri düzenlediğinizi göreceksiniz. Bu düzenleme görevlerinden bazılarını kolaylaştırmak için AutoCAD birkaç özel metin nesnesi sağlar.

Bu bölümde, AutoCAD’deki daha yaygın görevlerden bazılarını otomatikleştirmeye yardımcı olabilecek iki özellik olan alanlara ve tablolara bakacaksınız. Alanlar, çizimdeki değişiklikleri yansıtmak için otomatik olarak güncellenebilen özel bir metin türüdür.

Tablolar, tabloları ve programları oluşturma ve düzenleme sürecini otomatikleştirmeye yardımcı olan bir araçtır. Tablolar, teknik çizimlerin ortak bir parçasıdır ve elektronik tablolara benzer. Aslında, AutoCAD tabloları, hücrelere formül ekleme özelliği ile elektronik tablolara çok benzer şekilde davranır.

Bu bölüme alanlara bir giriş yaparak başlayacak ve ardından tablolar hakkında bilgi edinmeye devam edeceksiniz. Sona doğru, tablolara formül eklemek için nasıl kullanılabileceğini görmek için alanları tekrar ziyaret edeceksiniz.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Metni Çizim Özellikleriyle İlişkilendirmek İçin Alanları Kullanma
◆ Çiziminize Tablolar Ekleme
◆ Tablo Çizgi Çalışmasını Düzenleme
◆ Hücrelere Formül Ekleme
◆ Tabloları İçe ve Dışa Aktarma
◆ Tablo Stilleri Oluşturma


AutoCAD Tablo formülleri
AutoCAD Komutları
Excelden autocade tablo aktarma
excel ile autocad’e çizim yaptırmak
AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD excele Veri aktarma
Autocad komutları SINAV SORULARI
Autocad Excel aktarma komutu


Metni Çizim Özellikleriyle İlişkilendirmek İçin Alanları Kullanma

Çalıştığınız metin etiketleri statiktir ve orada açıklanan araçları kullanarak düzenlemediğiniz sürece değişmezler. Alan adı verilen başka bir metin nesnesi türü, çok satırlı metinden daha dinamik bir şekilde davranır.

Bir alan, diğer nesnelerin özelliklerine bağlanabilir ve ilişkili özellikler değiştikçe kendini otomatik olarak günceller. Örneğin, bir blok adıyla ilişkilendirilmiş bir alan oluşturabilirsiniz. Blok adı değişirse, alan metni de otomatik olarak değişir.

Bunun nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. 11c-unit.dwg dosyasını açın. Bu dosya, üzerinde çalıştığınız çizime benzer.
2. Mutfak metnine çift tıklayarak vurgulayın ve düzenlenebilir hale getirin.
3. Vurgulanan Mutfak metnine sağ tıklayın ve ardından Alan iletişim kutusunu açmak için Alan Ekle’yi seçin. Soldaki liste kullanılabilir alan türlerini gösterir.
4. Alan Kategorisi açılır listesinden Nesneler’i seçin. Bu, alan türlerinin görüntülenmesini nesne alanlarına sınırlar.
5. Alan Adları listesinde NamedObject’i seçin.
6. Ekranın üst kısmındaki Adlandırılmış Nesne Türü açılır listesinde Engelle öğesinin seçili olduğundan emin olun.
iletişim kutusu; ardından Mutfak’ı seçin. Bu, alanı Mutfak bloğu adıyla ilişkilendirir.
7. En sağdaki Biçim listesinde İlk Büyük Harf’i seçin. Bu, blok adının gerçekte nasıl yazıldığından bağımsız olarak, alan metninin ilk harfi büyük olacak şekilde küçük yazılmasına neden olur.
8. Alan iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın; ardından Komut istemine dönmek için ↵ tuşuna iki kez basın.

Çizime geri döndüğünüzde, metin gri bir arka planda görünür. Bu size metnin bir Mtext veya Dtext nesnesi yerine bir alan olduğunu söyler. Gri arka plan, yalnızca alan metnini takip etmenize yardımcı olan bir araçtır; plan yapmıyor.

Mevcut metni bir blok adına bağlı bir alana dönüştürdünüz. Şimdi, alanın nasıl çalıştığını görelim:

1. Yeniden Adlandır iletişim kutusunu açmak için Komut isteminde Yeniden Adlandır↵ yazın.
2. Adlandırılmış Nesneler listesinde Blokların seçili olduğundan emin olun; ardından Öğeler listesinden Mutfak’ı seçin. İletişim kutusunun altındaki Eski Ad giriş kutusunda Mutfak sözcüğü görünür.
3. Eski Ad kutusunun hemen altındaki giriş kutusuna Mini Mutfak’ı girin; ardından Yeniden Adlandır düğmesine tıklayın.
4. Yeniden Adlandır iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.
5. Görüntüle ■Yenile’yi seçin. Oluşturduğunuz alan, yeni blok adını yansıtacak şekilde değişir.

Alanlar çok çeşitli özelliklerle ilişkilendirilebilir. Bir blok adının bir alanla nasıl ilişkilendirilebileceğini gördünüz.

Bu alıştırmada, bir nesnenin alanını görüntülemek için bir alan kullanacaksınız:

1. Planın tamamını görüntülemek için Görünüm Ə Yakınlaştır Ə Kapsamları seçin.
2. Oturma odası alanına, alanı dolduracak şekilde bir dikdörtgen yerleştirin.
3. Metin Biçimlendirme araç çubuğunu açmak için Salon metnine çift tıklayın.
4. 230 feet kare yazan metni vurgulayın. Seçilen metne sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Alan Ekle’yi seçin.
5. Alan iletişim kutusunda, Alan Adları listesinden Nesne’yi seçin.
6. Alan iletişim kutusunun üst kısmındaki Nesne Türü giriş kutusunun yanındaki Nesne Seç düğmesine tıklayın. Alan iletişim kutusu, bir nesne seçmenizi sağlamak için bir an için kapanır.
7. Az önce eklediğiniz dikdörtgeni seçin. Alan iletişim kutusu geri döner.
8. Nesne Türü giriş kutusunun hemen altındaki Özellik listesinde Alan’ı seçin.
9. En sağdaki Biçim listesinden Mimari’yi seçin.
10. Tamam’ı tıklayın. Az önce eklediğiniz alan, çizimde dikdörtgenin alanı olarak görünür.
11. Metin Biçimlendirme araç çubuğunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir