Yakın Nesneleri Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Yakın Nesneleri Seçme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Aralık 2022 AutoCAD obje seçim Yöntemleri AutoCAD seçilen nesneyi bırakma 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Koordinatları ve İfadeleri Birleştirme

Önceki iki örnekte, bir ifade kullanabileceğinizi veya koordinatları girebileceğinizi gördünüz; peki ya bir ifadeyi bir koordinat içinde birleştirmek isterseniz?

Örneğin, bu bölümün başında fit ve inç eklediniz ve ardından sonucu komut satırına aktardınız. Bu örnekte, Komut istemi yanıtını oluşturmak için QuickCalc ile komut satırı arasında geçiş yapmanız gerekiyordu. İsterseniz, tüm komut girişini sağlayan bir ifade oluşturabilirsiniz.

Bunu yapmak için adımlar şunlardır:

1. QuickCalc’ı kapatın ve ardından Line komutunu başlatın.
2. Standart araç çubuğunda QuickCalc aracına tıklayın.
3. Giriş kutusuna aşağıdakini girin.
4. Uygula’ya tıklayın.
5.Çizim alanında,çizginin uç noktasına tıklayın.AutoCAD, seçtiğiniz bitiş noktasına 45° açıyla 12 ́-6 ̋’de başlayan bir çizgi çizer.

Bu alıştırmada, bir koordinat değerinin tam ortasında (4 ́+36+5 ́6) ifadesini kullandınız. Daha önce açıklandığı gibi, koordinat köşeli parantez içindedir. Bu yöntemi kullanarak, ölçümleri daha kolay hesaplayabilir ve komutlara uygulayabilirsiniz. İşin püf noktası, bu ifadeleri hatasız yazabilmeniz için QuickCalc’ın gerektirdiği sözdizimine aşina olmaktır.

İfadeleri ve Değerleri Saklamak

Koordinatları değiştirmek için ifadeler oluşturma yeteneği yararlı olabilir, ancak bir ifadeyi oluşturduktan sonra hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Neyse ki QuickCalc, sık kullanılan ifadeleri ve değerleri saklamanıza izin veren Değişkenler grubunu sunar. QuickCalc penceresinin altında, başlık çubuğunda kendi araç setinin bulunduğu Değişkenler grubu bulunur.

Bu araçlar, listeye öğeler eklemenize, öğeleri düzenlemenize veya listeden öğeleri silmenize olanak tanır. Dördüncü bir seçenek, ana hesap makinesi giriş kutusuna bir değişken göndermenizi sağlar.

İPUCU : Ayrıca Değişkenler grubu liste kutusuna sağ tıklayıp aynı seçenekleri bir kısayol menüsünden seçebilirsiniz. Kısayol menüsü ayrıca yeni bir kategori oluşturmanıza ve mevcut olanı yeniden adlandırmanıza olanak tanır.

Değişkenler grubu ayrıca o anda saklanan değişkenlerin bir listesini içerir. Bazı örnek değişkenler listede gösterilmiştir. Bir değişken seçerseniz, grubun altında o değişkenin işlevinin açıklamasını görürsünüz. Açıklamayı görmek için QuickCalc penceresinin alt kenarına tıklamanız ve aşağı doğru sürüklemeniz gerekebilir.

Mevcut bir değişkeni kullanmak için listeden seçin ve Değişkeni Giriş Alanına Döndür düğmesini tıklayın; bir hesap makinesine benziyor. Listeye bir değişken eklemek için, Değişken Tanımı iletişim kutusunu açan Yeni Değişken düğmesini tıklayın.

Bu iletişim kutusu, değişkenin özelliklerini girmenizi ve türünü seçmenizi sağlar. Değişken Özellikleri grubunda, Ad metin kutusuna değişkenin adını girersiniz. Şununla Gruplandır açılır listesinde, formülünüzün Değişkenler listesinde görüneceği bir kategori seçersiniz. Ayrıca yeni bir kategori de oluşturabilirsiniz.

Değer veya İfade giriş kutusu, formülünüzü koyduğunuz yerdir; bir sayı veya koordinat gibi tek bir değer de olabilir. Altta, değişken için bir açıklama girmek için bir boşluk var. Bu açıklama, QuickCalc’ın altındaki Değişkenler grubunun ayrıntı kutusunda görünecektir.

En üstte iki seçenek görürsünüz: Sabit ve İşlev. İşlev’i seçerseniz, değişkeniniz giriş kutusuna girdiğinizde normalde davrandığı gibi davranacaktır. Sabit’i seçerseniz ve değişkeniniz bir formülse, Değişken Tanımı iletişim kutusunu kapattığınızda değişkeniniz yürütülür. Ortaya çıkan değer, değişkenin değeri olacaktır.

Mevcut bir değişkeni düzenlemek için Değişkenler grup listesinde onu vurgulayın ve ardından Değişken Tanımı iletişim kutusunu açmak için Değişkeni Düzenle düğmesine tıklayın.


AutoCAD obje seçim Yöntemleri
AutoCAD seçme komutu
AutoCAD çoklu seçim yapamıyorum
AutoCAD tek tek seçme sorunu
AutoCAD belli bir alanı seçme
AutoCAD seçilen nesneyi bırakma
AutoCAD seçim kutusu büyütme
AutoCAD Selection kapatma


QuickCalc ile Çalışma Yönergeleri

Hesap makinesi için ifadelerin biçimlendirilmesinde bazı kalıplar fark edebilirsiniz. İşte hatırlamanız gereken bazı yönergeler:

◆ Koordinatlar köşeli parantez içine alınmıştır.
◆ İç içe veya gruplandırılmış ifadeler parantez içine alınır.
◆ Operatörler, basit matematik denklemlerinde olduğu gibi değerler arasına yerleştirilmiştir.
◆ Nesne yakalamaları, koordinat değerleri yerine kullanılabilir.

QuickCalc’ta bulunan tüm işleçleri ve işlevleri listeler. Bu işlevleri kendi başınıza denemek isteyebilirsiniz. Sayısal tuş takımındaki veya bilimsel gruptaki tuşları kullanarak bu operatörlerin birçoğunu girebilirsiniz.

QuickCalc, burada gördüğünüz tipik kullanımlardan çok daha fazlasını yapabilir. Tüm yeteneklerinin açıklaması bu metnin kapsamını aşmaktadır. Ancak, bu bölümde açıklanan işlemler, AutoCAD’i kullanırken yardımcı olacaktır. QuickCalc hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, AutoCAD Yardım Kullanıcı Belgelerine bakın (Yardım ▏Yardım’ı seçin).

Yakın Nesneleri Seçme

Bazen başka bir nesneyle örtüşen veya çok yakın olan bir nesne seçmeniz gerekir. Çoğu zaman, bu durumda, yanlış nesneyi seçersiniz. Tam olarak istediğiniz nesneyi seçmek için Seçim Döngüsü aracını ve Draworder komutunu kullanabilirsiniz.

Seçim döngüsü, siz istediğinizi seçene kadar örtüşen nesneler arasında geçiş yapmanızı sağlar. Bu özelliği kullanmak için önce Legacyctrlpick↵1↵ girin. Bu, Ctrl-tıklamanın AutoCAD’de çalışma biçimini değiştirir. Ardından, Ctrl tuşunu basılı tutun ve seçmek istediğiniz nesneye tıklayın.

Vurgulanan ilk nesne istediğiniz nesne değilse, tekrar tıklayın, ancak bu sefer Ctrl tuşunu basılı tutmayın. Birkaç nesne çakıştığında, doğru nesne vurgulanıp seçilene kadar tıklamaya devam edin. İstediğiniz nesne vurgulandığında ↵ tuşuna basın ve ardından diğer nesneleri seçin veya seçim işlemini bitirmek için ↵ tuşuna basın. 3B’de çok fazla iş yapıyorsanız, Legacyctrlpick↵0↵ girerek Legacyctrlpick’i tekrar 0’a ayarladığınızdan emin olun.

Çakışan bir nesneye erişmenin başka bir yolu da Draworder komutunu kullanmaktır. Çakışan nesneyi seçebilir ve ardından Araçlar ‡ Çizim Sırası ■ Arkaya Gönder’i seçebilirsiniz. Bunun, üst üste binen nesneyi üst üste binen nesnenin altına “taşıma” etkisi vardır. Ardından, önceden çakışan nesneyi seçmek için tıklayabilirsiniz. Draworder komutuna erişmek için Draw Order araç çubuğunu da kullanabilirsiniz.

Yazıcı Çıktınızı Yerleştirme

Bu stüdyo apartman için çizim setiniz, muhtemelen tipik birim planının daha büyük ölçekli, daha ayrıntılı bir çizimini içerecektir. Bu çizimin başlangıcını zaten Unit dosyası biçiminde aldınız.

Görüldüğü gibi Unit dosyasına girdiğiniz notlar ve ölçüler Plan dosyasında kapatılabilir veya dondurularak çizimin grafiğini bozmaz. Birim dosyası, daha büyük ölçekte tipik birim planı hakkında daha ayrıntılı bilgi içeren başka bir çizim dosyasının parçası olabilir.

Bu yeni çizime notlar, semboller ve boyutlar ekleyebilirsiniz. Birim dosyası her değiştirildiğinde, Plan dosyasında olduğu kadar tipik birimin büyük ölçekli çiziminde de bunun oluşumunu güncellersiniz. Böylece birimler hızlı bir şekilde güncellenir ve projeniz için tüm çizimler arasında iyi bir uyum sağlanır.

Şimdi, farklı ölçeklere sahip çizimleri aynı çizim dosyasında birleştirmek istediğinizi varsayalım, örneğin, bir katın genel planı artı bir tipik birimin büyütülmüş görünümü. Bunu Düzen sekmelerini ve Kağıt Alanı adlı bir özelliği kullanarak yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazılarımız şu konuları içerir:

◆ Model Alanı ve Kağıt Alanının Anlaşılması
◆ Kağıt Alanı Görüntü Pencereleriyle Çalışma
◆ Garip Şekilli Görünüm Pencereleri Oluşturma
◆ Kağıt Alanındaki Çizgi Ağırlıklarını, Çizgi Tiplerini ve Boyutları Anlama

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir