Model Alanı – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Model Alanı – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Aralık 2022 Autocad alan HESAPLAMA kısayolu Autocad area komutu ayarlar 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Model Alanı ve Kağıt Alanı Anlamak

Şimdiye kadar, tek bir görünüm kullanırken çiziminizde gezinmenize yardımcı olacak yöntemlere baktınız. AutoCAD çiziminizin bu tek görünüm gösterimine Model Alanı görüntüleme modu denir. Ayrıca, çiziminizin kayan görünüm pencereleri adı verilen birden çok görünümünü de ayarlayabilirsiniz. Kağıt Alanı görüntüleme modunda çalışmak için Düzen sekmelerini kullanarak kayan vitrinler oluşturursunuz.

Model Alanı ve Kağıt Alanı modlarını net bir şekilde anlamak için, çiziminizin aslında çizmekte olduğunuz nesnenin tam boyutlu bir kopyası veya modeli olduğunu hayal edin. Bilgisayar ekranınız, bu modelin inşa edildiği bir “odaya” açılan pencereniz ve klavye ve fare de bu odaya ulaşım araçlarınızdır.

Pan, Zoom, View ve diğer ekranla ilgili komutları kullanarak pencerenizin nesneye göre konumunu kontrol edebilirsiniz. Çizim ve düzenleme komutlarını kullanarak da modeli oluşturabilir veya değiştirebilirsiniz. Bu odayı Model Alanınız olarak düşünün.

Model Alanına tek bir pencereden bakarak çizimleriniz üzerinde çalışıyorsunuz. Şimdi, geri adım atıp Model Alanınıza bakan farklı görünümlere sahip pencereler ekleyebildiğinizi varsayalım. Etki, Model Alanı odanızda her biri farklı bir monitöre bağlı birkaç video kameranız varmış gibi olur.

Bilgisayar ekranınızda tüm pencerelerinizi aynı anda görüntüleyebilir veya tek bir pencereyi tüm ekranı kaplayacak şekilde büyütebilirsiniz. Ayrıca, pencerelerinizin şeklini kontrol edebilir ve bir pencereden diğerine kolaylıkla geçiş yapabilirsiniz. Paper Space böyle bir şeydir.

Paper Space, Model Space’in birden çok görünümünü oluşturmanıza ve görüntülemenize olanak tanır. Görünüm penceresi olarak adlandırılan her bir görünüm penceresi, ayrı bir sanal ekran gibi davranır. Bir vitrin, çiziminizin genel bir görünümüne sahipken, diğeri yakın plan olabilir. Ayrıca, katman görünürlüğünü her görünüm alanı için ayrı ayrı kontrol edebilir ve çiziminizin aynı alanının farklı versiyonlarını görüntüleyebilirsiniz. Vitrinleri taşıyabilir, kopyalayabilir, genişletebilir ve hatta üst üste bindirebilirsiniz.

İPUCU: Model Alanı’nda Döşenmiş görünüm adı verilen başka bir görünüm alanı türü ayarlayabilirsiniz.

Paper Space’in en güçlü özelliklerinden biri, aynı çizimin birkaç görünümünü tek bir kağıda çizebilme yeteneğidir. Yalnızca Kağıt Alanında görünen kenarlıklar ve notlar gibi grafik nesneleri de ekleyebilirsiniz.

Bu işlevde Paper Space, QuarkXPress veya Adobe InDesign gibi bir sayfa düzeni programı gibi davranır. Çiziminizin farklı görünümlerini yapıştırabilir ve ardından kenarlıklar, başlık blokları, genel notlar ve diğer grafik ve dokusal veri türlerini ekleyebilirsiniz. Birkaç görünümü görüntülemek için Kağıt Alanı modunda ayarlanan Plan çizimini göstermektedir.

Kağıt Alanı Düzeni Oluşturma

Paper Space’e açılan kapınız, AutoCAD Penceresinin altındaki Düzen sekmeleridir. Model sekmesi seçildiğinde, Model Alanındasınız demektir. Bir Düzen sekmesini seçtiğinizde, Kağıt Alanındasınız demektir.

Paper Space’e girmenin temelleriyle başlayalım:

1. Son bölümden kaydettiğiniz Xref-1 dosyasını açın ve ekranda
tüm çizim. 16-xref1.dwg’yi de kullanabilirsiniz.
2. Düzen1 sekmesine tıklayın ve Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Dosya ⏰ Sayfa Yapısı Yöneticisi’ni seçin.
3. Sayfa Yapısı iletişim kutusunu açmak için Değiştir düğmesine tıklayın.
4. Kağıt Boyutu açılır listesinden Letter kağıt boyutu seçeneğini seçin. Ölçüm kullanıcıları A4 (210 mm × 297 mm) seçmelidir. Burada seçtiğiniz kağıt boyutu, Kağıt Alanı yerleşim alanının şeklini ve kenar boşluğunu belirler.
5. Yazıcı/Çizici adı açılır listesinden bir yazıcı seçin.
6. Sayfa Yapısı iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın ve ardından Sayfa Yapısı Yöneticisi iletişim kutusunu kapatmak için Kapat’a tıklayın. Durum çubuğunda KAĞIT kelimesinin göründüğüne dikkat edin; bu size bir bakışta Paper Space’te olduğunuzu söyler.

AutoCAD, Kağıt Alanı çalışma alanını belirttiğiniz kağıt boyutuna göre ayarlar. Kağıt Alanı’nda gösterilen alan, 4. adımda seçtiğiniz kağıt boyutunun alanını yansıtır. Herhangi bir nedenle kağıt boyutunu değiştirmeniz gerekirse, 2’den 5’e kadar olan adımları tekrarlayın. 2. adımda gördüğünüz Sayfa Yapısı Yöneticisini kullanarak alan düzenine bakın.


Autocad alan HESAPLAMA ve yazma
Autocad alan HESAPLAMA m2
Autocad alan HESAPLAMA kısayolu
AutoCAD area komutu çalışmıyor
Autocad taralı alan hesaplama
Autocad area komutu ayarları
Autocad alan HESAPLAMA lisp
AutoCAD alan hesaplama


Sekmeler ile Model ve Layout1 Araçları arasında geçiş yapma

Bu bölümde, Model ve Düzen sekmelerine referanslar göreceksiniz. AutoCAD, çizim alanının boyutunu artırmak için sekmeleri gizleme seçeneği sunar. Sekmeleri görmüyorsanız, Model Alanı ve Kağıt Alanı sekme görünümüne geri dönebilirsiniz. Sekmeleri açmak için, AutoCAD Penceresinin altındaki durum çubuğunda Model ve Layout1 araçlarını bulun.

Model veya Layout1 aracına sağ tıklayın ve Layout And Model Sekmelerini Görüntüle’yi seçin. Sekmeler, çizim alanının hemen altında görünür. Sekmeleri gizlemek için herhangi bir sekmeye sağ tıklayın ve Mizanpaj ve Model Sekmelerini Gizle’yi seçin. Sekmeler görünür olmadığı sürece durum çubuğundaki Kağıt/Model düğmesinin görünmediğini unutmayın.

Dilerseniz çizim alanında biraz daha fazla yer kazanmak için Model ve Layout1 araçlarını sekmeler yerine kullanabilirsiniz. Sekmeleri kapatırsanız ve birden çok düzeniniz varsa, çiziminizde farklı bir düzene geçmek için Ek Düzenler açılır listesini kullanabilirsiniz.

Model ve Layout1 araçlarını kullanırken yeni mizanpajlar oluşturmak için Ekle ‡ Layout ‡ Yeni Layout’u seçin ve komut istemlerini izleyin.

Yeni Kağıt Alanı Görüntü Pencereleri Oluşturma

Gördüğünüz gibi, Düzen sekmesinin farklı görünümü size Paper Space’te olduğunuzu söylüyor. Ayrıca, bir Düzen sekmesini ilk açtığınızda bir görüntü portunun otomatik olarak oluşturulduğunu da öğrendiniz. Görünüm alanı, çiziminizin genel bir görünümünü belirli bir ölçekte göstermez. Bu bölümde, Düzen sekmesini açtığınızda aldığınız varsayılan tek görünüm yerine, Paper Space’te birden çok görüntü alanıyla çalışacaksınız.

Bu ilk alıştırma, aynı anda üç yeni görünümün nasıl oluşturulacağını gösterir:

1. Çizim alanının yukarısındaki Standart Açıklama araç çubuğuna sağ tıklayın ve Görünüm Pencereleri araç çubuğunu açmak için Görünüm Pencereleri’ni seçin. Bu alıştırmada biraz sonra bu araç çubuğunu kullanacaksınız.
2. Seçmek için görüntü alanı kenarlığına tıklayın. Vitrin sınırı, kesikli dikdörtgenin hemen içinde, çiziminizi çevreleyen düz dikdörtgendir.
3. Görünümü silmek için Sil aracına tıklayın. Çiziminiz kaybolur. Panik yapma; görünümün Model Alanına açılan bir pencere gibi olduğunu unutmayın. Model Alanındaki nesneler hala oradadır.
4. Görünüm Pencereleri iletişim kutusunu açmak için Görünüm Pencereleri araç çubuğunda Görüntü Pencereleri İletişim Kutusunu Görüntüle’ye tıklayın. Ayrıca Görünüm ‡ Görünüm PencereleriYeni Görüntü Pencereleri’ni de seçebilirsiniz. Bu iletişim kutusu, önceden tanımlanmış bir dizi görüntü alanı düzeni içerir.
5. Standart Görünüm Pencereleri liste kutusundaki Üç: Üstü seçeneğine tıklayın. Sağdaki kutu şunu gösterir:
Seçtiğiniz Three: Above düzeninin örnek bir görünümü.
6. Tamam’a tıklayın. İlk köşeyi belirle veya [Sığdır] <Sığdır>: istemi görüntülenir.
7. Varsayılan Sığdır seçeneğini kabul etmek için ↵ tuşuna basın. Sığdır seçeneği, görünüm alanı düzenini Kağıt Alanı görünümünüzde izin verilen maksimum alana sığdırır. Formasyonda gösterildiği gibi üç dikdörtgen görünür. Bunların her biri, Model Alanınıza bir görünümdür. Üstteki görünüm alanı, çizim alanının tüm genişliğini doldurur; ekranın alt yarısı iki görünüm alanına bölünmüştür.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir