Xref Görünümlerini Kırpma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Xref Görünümlerini Kırpma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Kasım 2022 Autocad çizim Nasıl yapılır AutoCAD online çizim Autodesk Autocad fiyat 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Xref Görünümlerini Kırpma ve Performansı Artırma

Dış referanslar, referans veya arka planlar için büyük çizimleri içe aktarmak için sıklıkla kullanılır. Kat planı, sütun ızgara düzeni ve site planı çizimi gibi birden çok Xref tek bir dosyada birleştirilebilir. AutoCAD’in önceki sürümlerinde birden çok Xref’in bir dezavantajı, Xref’in yalnızca küçük bir kısmı son çizilen çıktı için kullanılmış olsa bile tüm Xref’in belleğe yüklenmiş olmasıydı.

Sınırlı kaynaklara sahip bilgisayarlar için birden fazla Xref, sistemi bir taramaya yavaşlatabilir. AutoCAD 2008, Xrefs kullanırken görüntüleme ve bellek kullanımını daha verimli hale getirmeye yardımcı olan iki araç sunar: Xclip komutu ve Seçenekler iletişim kutusundaki Talep Yükleme seçeneği vardır.

Kırpma Görünümleri

Xclip komutu, bir Xref’in veya bir bloğun görüntüsünü gösterildiği gibi istediğiniz herhangi bir şekle kırpmanıza olanak tanır. Örneğin, geçerli çiziminizin bir parçası olması için bir kat planının yalnızca L şeklindeki bir bölümünü görüntülemek isteyebilirsiniz. Xclip, böyle bir görünümü tanımlamanıza izin verir. Komuta erişmek için Değiştir † Klip † Xref’i seçin.

Blokları ve birden çok Xref’i de kırpabilirsiniz. Ayrıca, nesnelerin 3B alandaki görünürlüğünün kontrol edilebilmesi için bir ön ve arka kırpma mesafesi belirleyebilirsiniz. Sürekli çizgiler veya spline eğrileri kullanarak bir kırpma alanı tanımlayabilirsiniz, ancak eğriye uygun sürekli çizgiler eğri sürekli çizgilere döner.

Seçenekler İletişim Kutusunda Xref Ayarlarını Kontrol Etme

Seçenekler iletişim kutusunun Aç ve Kaydet sekmesindeki Dış Referanslar (Xrefs) grubu, bellek kullanımını ve Xrefs ile ilgili diğer özellikleri yönetmenize yardımcı olacak bazı araçlar sunar. Bir çalışma grubundaki diğer kişilerle büyük projeler üzerinde çalışıyorsanız, bu ayarların ve bunların ne işe yaradığının farkında olmalısınız.

Talep Yükü Xrefs açılır listesi üç ayar sunar: Devre Dışı, Etkin ve Kopyalamayla Etkin. Talep Yükü, standart AutoCAD çizim kurulumunda varsayılan olarak Kopyalamayla Etkinleştir olarak ayarlanmıştır.

Talep Yükü, bir Xref’in tükettiği bellek miktarını azaltmanın yanı sıra, mevcut çiziminizin bir parçası olarak görüntülenirken diğer kullanıcıların Xref’i düzenlemesini de engeller. Bu, çizim sürüm kontrolüne ve çizim yönetimine yardımcı olur. Enabled With Copy seçeneği, kaynak Xref dosyasının bir kopyasını oluşturur ve ardından kopyayı kullanır, böylece diğer AutoCAD kullanıcılarının kaynak Xref dosyasını düzenlemesine olanak tanır.

Talep yükleme, referans alınan çizimin yalnızca mevcut çizimi yeniden oluşturmak için gerekli olan kısımlarını yükleyerek performansı artırır. Xref kopyası için konumu, Geçici Harici Referans Dosyası Konumu altındaki Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinde ayarlayabilirsiniz.

Seçenekler iletişim kutusunda ayrıca iki seçenek daha mevcuttur: Xref Katmanlarındaki Değişiklikleri Koru AutoCAD’e Xref’lerin herhangi bir katman rengini veya görünürlük ayarlarını bir düzenleme oturumundan diğerine hatırlaması talimatını verir. Standart AutoCAD ayarlarında bu seçenek varsayılan olarak açıktır.

Diğer Kullanıcıların Mevcut Çizimi Yeniden Düzenlemesine İzin Ver Diğerlerinin Araçlar ▏Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle Referansı Yerinde Düzenle (Refedit) seçeneğini belirleyerek diğerlerinin mevcut çizimi düzenlemesine izin verir. Bir sonraki bölümde bu komutu öğreneceksiniz.


Autodesk Autocad fiyat
Satılık AutoCAD
Autocad hazır çizimler
Otoget
AutoCAD online çizim
Autocad çizim Nasıl yapılır
ActCAD fiyat
CAD çizim


Xref’leri Yerinde Düzenleme

Blokları ve Xref’leri harici dosyalar olarak düzenlemek için farklı yöntemler gördünüz. Harici bir dosyayı düzenlemek zorunda kalmadan, bir bloğu veya Xref’i doğrudan bir dosyada düzenlemenin başka bir yolu vardır: Araçlar açılır menüsündeki Xref Ve Blok Yerinde Düzenleme seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu seçenek, Refedit komutunu verir.

Aşağıdaki alıştırma, Refedit’in nasıl çalıştığını göstermektedir:

1. Henüz açık değilse Planxref.dwg dosyasını açın. Ayrıca Unitxref.dwg dosyasını kapattığınızdan emin olun.
2. Benzer bir görünüm elde etmek için çizimin sol alt köşesindeki birim planına yakınlaştırın.
3. Köşe biriminin duvarına çift tıklayın. Ayrıca menü çubuğundan Araçlar † Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ■ Yerinde Referansı Düzenle’yi seçebilirsiniz. Ardından, Referans seç: komut isteminde, Referans Düzenleme iletişim kutusunu açmak için köşe biriminin bir duvarına tıklayın.
4.Referans Düzenle iletişim kutusu iki panel içerir. Sağ panel, düzenlemekte olduğunuz öğenin küçük resim görünümünü gösterir. Sol panel, Xref’te seçtiğiniz belirli öğenin bir listesini gösterir. Listelemenin, küçük mutfak bloğunun Unitxref Xref’e göre hiyerarşik ilişkisini gösterdiğine dikkat edin.
Sol panelde, unitxref|MUTFAK listesine tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın. Referans Düzenleme iletişim kutusu kapanır ve Refedit araç çubuğu görünür.
5. Sol alt köşe biriminin tamamını seçmek için bir seçim penceresi kullanın. Yalnızca mini mutfaktaki tutamaçların göründüğüne dikkat edin, bu da mini mutfaktaki nesnelerin seçildiğini gösterir. Birimin geri kalanı seçilmiş gibi görünse de, rengi daha açık görünür. Bu size düzenleme için yalnızca mutfağın uygun olduğunu gösterir.
6. Seçiminizi temizlemek için Esc tuşuna basın.

İPUCU : Herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayıp kısayol menüsünden Refedit’i seçerek Refedit araç çubuğunu ekranda kalacak şekilde açabilirsiniz.

Talep Yüklemeyi Etkileyen Özel Farklı Kaydetme Seçenekleri

AutoCAD, Talep Yükü özelliğinin performansını artıran birkaç ek ayar sunar. Bir dosyayı standart .dwg formatında kaydetmek için Dosya ■ Farklı Kaydet’i seçtiğinizde, sağ üst köşede Araçlar düğmesini görürsünüz.

Araçlar ■ Seçenekleri’ni seçmek, Farklı Kaydetme Seçenekleri iletişim kutusunu açar. DWG Seçenekleri sekmesindeki Dizin Türü açılır listesindeki seçeneklerin kullanılması, talep yükleme hızını artırmaya yardımcı olabilir.

Önceki alıştırmanın 5. adımında, Refedit komutu düzenlemek için seçtiğiniz nesneleri izole eder. Refedit komutundan çıkıp baştan başlayana kadar Xref’te başka hiçbir şeyi düzenleyemezsiniz. Bu noktada, bir Xref’teki bir bloğu düzenleyebilirsiniz.

Şimdi mini mutfağı düzenlemeye devam edelim:

1. Mutfağı yakınlaştırın ve dört brülörü sağa 8 ̋ (metrik kullanıcılar için 20 cm) getirin.
2. Lavaboyu silin.
3. Refedit araç çubuğundaki Referans Düzenlemelerini Kaydet düğmesine tıklayın veya Araçlar Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ▏Referans Düzenlemeleri Kaydet’i seçin.
4. Xref’te yaptığınız değişikliklerin kaydedileceğini bildiren bir uyarı mesajı görüntülenir. Tamam’ı tıklayın.
5. Önceki görünümünüze geri dönün. Diğer birimlerin, Unitxref Xref’te yaptığınız değişiklikleri yansıttığına dikkat edin.
6.Unitxref.dwg dosyasını açın. Mutfak, Xrefofünitede yaptığınız değişiklikleri Planxref dosyasına yansıtır. Bu, 3. adımda referans düzenlemeyi kaydetmeyi seçerek değişiklikleri Xref’in kaynak dosyasına geri kaydettiğinizi gösterir.

Bu iki alıştırmada gördüğünüz gibi, bir Xref’te belirli bir bloğu düzenlemek mümkündür, ancak bunu yapmak için Referans Düzenleme iletişim kutusunda blok adını seçmelisiniz.

Bu alıştırmalarda, bir Xref içinde yer alan bir bloğu düzenlediniz, ancak mevcut çizimdeki bir bloğu da aynı kolaylıkla düzenleyebilirdiniz. Refedit komutunu kullanarak iç içe geçmiş blokları da düzenleyebilirsiniz.

Geçerli dosyadaki bloklardaki değişiklikler diğer dosyaları etkilemez çünkü bloklar harici dosyalara bağlı değildir. Önceki alıştırmalarda gördüğünüz gibi, siz değiştirilen bloğu bir dosyaya açıkça aktarana kadar bloklardaki değişiklikler geçerli dosyada kalır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir