Bloklar Arasındaki Diğer Farklılıklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Bloklar Arasındaki Diğer Farklılıklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Kasım 2022 AutoCAD bilinmesi Gerekenler Autocad Block komutu nasıl kullanılır ? 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Dış Referanslar ve Bloklar Arasındaki Diğer Farklılıklar

Aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz Xrefs ve eklenen bloklar arasındaki diğer birkaç fark:

◆ Çapraz referanslı dosyalarla getirilen yeni katmanlar, metin stilleri veya çizgi tipleri mevcut dosyanın parçası olmaz. Bu öğelerden herhangi birini içe aktarmak isterseniz, Xbind komutunu kullanabilirsiniz.
◆ Çapraz referanslı bir dosyanın katmanlarında değişiklik yaparsanız, Seçenekler iletişim kutusunun Aç ve Kaydet sekmesinde Xref Katmanlarındaki Değişiklikleri Koru seçeneğini işaretlemediğiniz sürece dosya kaydedildiğinde bu değişiklikler korunmaz. Dış Referanslar (Xrefs) grubunda bulunan bu seçenek, AutoCAD’e bir düzenleme oturumundan diğerine tüm katman rengini veya görünürlük ayarlarını hatırlaması talimatını verir. Standart AutoCAD ayarlarında bu seçenek varsayılan olarak açıktır.

İPUCU : Dış referanslar için katman ayarlarının korunmasını sağlamanın başka bir yolu da Komut isteminde Visretain↵ girmektir. VISRETAIN için Yeni değer <0>: isteminde 1 girin.

◆ Xref dosyalarındaki katmanları mevcut çizimdeki katmanlardan ayırmak için, Xref dosyasının katmanlarına dosya adlarının ön eki eklenir. Katman açılır listesinde veya Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda (Unitxref | wall’da olduğu gibi) katmanların bir listesini görüntülediğinizde, dikey bir çubuk dosya adı öneki ile katman adını ayırır.
◆ Dış referansları patlatamazsınız. Bununla birlikte, bir Xref’i bir bloğa dönüştürebilir ve ardından onu patlatabilirsiniz. Bunu yapmak için, bir Xref’i bir bloğa dönüştürmenin iki yolunu sunan başka bir iletişim kutusu açmak için Dış Referanslar paletinde Xref’i seçin. Daha fazla bilgi için bu bölümün ilerisindeki “Diğer Harici Referans Seçenekleri” kısmına bakın.
◆ Bir Xref yeniden adlandırılırsa veya sabit diskinizde başka bir konuma taşınırsa, AutoCAD Xref’in eklendiği diğer dosyaları açtığında bu dosyayı bulamaz. Böyle bir durumda, Dış Referanslar paletindeki Bulunma Yeri alanında yolu seçmeli ve ardından AutoCAD’e çapraz referanslı dosyayı nerede bulacağını söylemek için Gözat düğmesine (elipsler) tıklamalısınız.

UYARI : Bir Xref dosyasını Gözat düğmesiyle yeniden hedeflerken dikkatli olun. Gözat düğmesi, mevcut bir Xref’e ikame olarak farklı bir ada sahip bir dosya atayabilir.

◆ Xref dosyaları, özellikle birden fazla kişinin aynı proje üzerinde çalıştığı çalışma grubu ortamlarında kullanışlıdır. Örneğin, bir kişi, çeşitli başka dosyalara eklenen birkaç dosyayı güncelliyor olabilir.

Blokları kullanarak, çalışma grubundaki herkesin değişikliklerden haberdar edilmesi ve onları içeren tüm çizimlerde etkilenen tüm blokları güncellemesi gerekir. Ancak çapraz referanslı dosyalarda güncelleme otomatiktir; hangi dosyaların bloklarının güncellenmesi gerektiği konusunda kafa karışıklığından kaçınırsınız.

Diğer Dış Referans Seçenekleri

Diğer birçok özellik, harici referans dosyalarına özgüdür. Dış Referanslar paletindeki diğer bazı seçeneklere kısaca göz atalım.

Dış Referanslar Paletindeki Seçenekler

Bu bölümde daha önce gösterilen Dış Referanslar paletinde listelenen bir dış referans adını sağ tıklattığınızda çeşitli seçenekler mevcuttur. Daha önceki bir alıştırmada Yeniden Yükle seçeneğini gördünüz. Aşağıdaki diğer seçenekler mevcuttur:

 • Ekle Eklenecek bir dosya seçebileceğiniz ve ek için parametreleri ayarlayabileceğiniz Referans Seç iletişim kutusunu açar.
 • Ayır Geçerli dosyadan bir Xref’i ayırır. Ardından, dosyanın geçerli dosyayla ilişkisi tamamen kesilir.
 • Yeniden Yükle Yüklenmemiş bir Xref’i geri yükler.
 • Kaldır Ayır’a benzer, ancak hızlı bir şekilde yeniden eklenebilmesi için Xref dosyasına bir bağlantı sağlar. Bunun, bir katmanı dondurmaya benzer bir etkisi vardır ve yeniden çizme, yenileme ve dosya yükleme sürelerini azaltabilir.
 • Bind Bir Xref’i bir bloğa dönüştürür. Bağlama iki seçenek sunar: Bağlama (tekrar) ve Ekleme. Bind’in Bind seçeneği,
 • Xref’in dosya adı ön ekiyle geçerli dosyada yeni katmanlar oluşturarak Xref’in adlandırılmış öğelerini (katmanlar, çizgi tipleri ve metin ve boyut stilleri) korur. Ekle seçeneği, Xref’in adlandırılmış öğelerini korumaya çalışmaz, ancak bunları geçerli dosyadaki aynı ada sahip adlandırılmış öğelerle birleştirir. Örneğin, hem Xref hem de geçerli dosya aynı ada sahip katmanlara sahipse, Xref’teki nesneler geçerli dosyada aynı ada sahip katmanlara yerleştirilir.
 • Aç Bir Xref açmanızı sağlar. Listeden Xref’i seçin ve ardından Aç’a tıklayın. Harici Referanslar paletini kapattığınızda Xref yeni bir pencerede açılır. Bu seçenek AutoCAD LT’de mevcut değildir.
 • Ayrıntılar Dış Referanslar paletinin altındaki bir panel. Seçilen bir dış referansın özelliklerini göstermesi ve ayrıca bu özelliklerden bazılarını değiştirmenize izin vermesi açısından Özellikler paletine benzer. Örneğin, Ayrıntılar panelindeki
 • Referans Adı seçeneği, harici referansa Xref dosya adından farklı bir ad vermenizi sağlar.

AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD Komutları PDF
Autocad Block komutu nasıl kullanılır
Refedit komutundan nasıl çıkılır
AutoCAD sembolleri ve Anlamları
AutoCAD Komutları resimli
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar
AutoCAD Ders Notları 2022


Dış Referans İletişim Kutusu

Bu bölümde daha önce gösterilen Dış Referans iletişim kutusu şu seçenekleri sunar:

 • Gözat İçe aktardığınız dosyayı bir Xref olarak değiştirmenizi sağlamak için Referans Dosyası Seç iletişim kutusunu açar.
 • Ek AutoCAD’e seçili dosyaya yerleştirilmiş diğer Xref eklerini dahil etmesini söyler.
 • Bindirme AutoCAD’e seçili dosyada iç içe geçmiş diğer Xref eklerini yoksaymasını söyler. Bu, diğer dosyaların birden fazla eklenmesini önler ve döngüsel referans olasılığını ortadan kaldırır (geçerli dosyaya başka bir dosya aracılığıyla atıfta bulunulması).
 • Yol Türü Dış referansları bulmak için seçenekler sunar. Xref dosyaları, ağ sunucuları da dahil olmak üzere sisteminizin herhangi bir yerinde bulunabilir. Bu nedenle, Xref’lere olan bağlantılar, taşınarak veya dosya konumları yeniden düzenlenerek kolayca kaybolabilir. Xref’leri yönetmenize yardımcı olmak için Yol Türü seçeneği üç seçenek sunar: Tam
 • Yol, Göreceli Yol ve Yol Yok. Tam Yol, geçerli tam yolu korur. Göreceli Yol, mevcut çizime göre yolları korur. Göreceli Yol seçeneği kullanılmadan önce mevcut çizim kaydedilmelidir. Yol Yok seçeneği, Xref’lerin geçerli çizimle aynı klasörde veya Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinde belirtilen Destek Dosyası Arama Yolunda bulunduğu çizimler içindir (Araçlar ڏ Seçenekler’i seçin).
 • Ekranda Görüntülenenleri üç yerde belirtin. Blok eklemeye benzer bir şekilde iletişim kutusuna veya Komut penceresine ekleme noktası, ölçek faktörleri ve dönüş açıları girme seçeneği sunar. Karşılık gelen parametrelerden herhangi biri için bu seçeneği temizlerseniz, parametreler girişe izin verecek şekilde değişir. Seçilirlerse, iletişim kutusunu kapatmak için
 • Tamam’ı tıklattıktan sonra sizden bu parametreleri girmeniz istenir. Üç Ekranda Belirt onay kutusunun tümü temizlendiğinde, Xref, iletişim kutusunda belirtilen ayarlar kullanılarak çizime eklenir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir