Referans Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Referans Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

22 Kasım 2022 EndNote referans düzenleme Mendeley referans düzenleme Referans düzenleme programı 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Bloklara ve Xref’lere Nesne Ekleme ve Kaldırma

Önceki alıştırmalarda, Sil komutunu kullanarak Mutfak bloğundan nesneleri kaldırdınız. Ayrıca nesneleri bir bloktan veya Xref’ten mevcut çizime silmeden taşıyabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Refedit komutundayken Araçlar ▏Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ▏Çalışma Kümesinden Kaldır’ı seçin. Bu, nesneleri silmeden bloktan veya Xref’ten kaldırır. Aynı şekilde, Araçlar Xref Ve Blok Yerinde Düzenleme ■ Çalışma Kümesine Ekle’yi seçerek bloğa veya Xref’e yeni nesneler ekleyebilirsiniz. Her iki menü seçeneği de farklı seçenekler uygulanarak Refset komutunu çağırır.

Refset’in nasıl çalıştığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. Unitxref.dwg dosyasını kapatın.
2. Planxref dosyasında, üst panele benzer bir görünüm elde etmek için küçük mutfağı yakınlaştırın.
3. Ünite planı çizimine çift tıklayın. Ayrıca Araçlar ■ Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ■ Referansı Yerinde Düzenle’yi seçebilir ve ardından birim planına tıklayabilirsiniz.
4. Referans Düzenleme iletişim kutusundaki unitxref|MUTFAK listesine tıklayın ve ardından Tamam’a tıklayın.
5. Sağdaki iki brülörü mutfağın hemen sağına taşımak için Taşı aracını kullanın.
6. Refedit araç çubuğundaki Çalışma Kümesinden Kaldır aracına tıklayın veya Araçlar ■ Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ▏Çalışma Kümesinden Kaldır’ı seçin.
7. Az önce taşıdığınız iki yazıcıyı seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
Brülörlerin çalışma setinden çıkarıldıklarını göstermek için daha gri hale geldiklerine dikkat edin. Planxref çiziminin bir parçası olarak kalırlar, ancak artık Mutfak bloğunun bir parçası değildirler.

Şimdi Mutfak bloğuna brülörlerin yerine bir dikdörtgen ekleyin:

1. Hareket ettirilen brülörlerin yerine gösterildiği gibi bir ̋×1 (18cm×40cm) dikdörtgen çizin. Çizime eklediğiniz her şey otomatik olarak çalışma setinin bir parçası olur.
2. Refedit araç çubuğunda Referans Düzenlemelerini Kaydet’e tıklayın veya Değiştir † Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle † Referans Düzenlemelerini Kaydet’i seçin. “Tüm referans düzenlemeleri kaydedilecek” şeklinde bir uyarı mesajı göreceksiniz. Tamam’ı tıklayın.
3. Çizimdeki diğer birimleri görmek için yeterince uzaklaştırın.

Diğer tüm Xref birimlerinde brülörlerin yerini dikdörtgenin aldığını görebilirsiniz. Taşıdığınız brülörler sol alt köşedeki ünitede hâlâ duruyor, ancak tüm Xref’lerden kaldırıldı. Sanki bloktan çıkarıp Plan çizimine yerleştirmişsiniz gibidir.

Refedit komutu sırasında, oluşturduğunuz tüm yeni nesneler çalışma kümesine otomatik olarak eklenir. Örneğin, 1. adımda dikdörtgeni çizdiğinizde, o anda üzerinde çalıştığınız bloğa veya Xref’e dahil edilen nesneler kümesi olan çalışma kümesine otomatik olarak dahil edildi. Çalışma setine özel olarak eklemeniz gerekmiyordu.

Mevcut nesneleri çalışma kümesine dahil etmek istiyorsanız, Araçlar Ə Xref Ve Yerinde Düzenlemeyi Engelle ■ Çalışma Kümesine Ekle’yi seçin veya Refedit araç çubuğundan Çalışma Kümesine Ekle’yi seçin. Bu bölümdeki alıştırmaları tamamladınız, böylece bu değişiklikleri kaydetmeden AutoCAD’den çıkabilirsiniz.

Referans Düzenleme İletişim Kutusu Seçeneklerini Anlama

Referans Düzenleme iletişim kutusu, Xref’teki belirli blokları hiyerarşi listesinden seçerek izole etme seçeneği sunar. İki radyo düğmesi seçeneğini fark etmiş olabilirsiniz.

Varsayılan seçenek olan Tüm İç İçe Nesneleri Otomatik Olarak Seç, hiyerarşi listesindeki seçili nesnede bulunan herhangi bir nesneyi seçmenize olanak tanır. İç İçe Nesneleri Seçmeyi Sor seçeneğini belirlerseniz, Refedit araç çubuğu görünmeden önce ekranda nesneleri seçmeniz istenir.

Alıştırmalarda kullandığınız seçeneklere ek olarak Referans Düzenleme iletişim kutusu, bazı ek seçeneklerle birlikte Ayarlar sekmesini de sunar.

Benzersiz Katman, Stil ve Blok Adları Oluşturun

Tüm İç İçe Nesneleri Otomatik Olarak Seç seçeneği açıkken Refedit komutunu kullandığınızda, iç içe geçmiş blokları geçerli çizime aktarabilirsiniz. Örneğin, önceki alıştırmada hiyerarşi listesinden Banyo bloğunu seçtiyseniz, Banyo bloğundaki Küvet ve Tuvalet bloklarına erişiminiz olur. Daha sonra bu bloklardan herhangi birini geçerli dosyaya kopyalayabilirsiniz.

Xref’ten bir bloğun kopyasını oluşturduğunuzda, AutoCAD’in bu bloğa bir ad vermesi gerekir. Benzersiz Katman, Stil ve Blok Adları Oluştur seçeneği, AutoCAD’e orijinal blok adını kullanmasını ve ada bir $#$ öneki eklemesini söyler (# sıfır ile başlayan sayısal bir değerdir).

Örneğin, Bath bloğunu içe aktarırsanız, geçerli çizimde $0$bath olur. Bu, geçerli çizimde aynı ada sahip bir blok olsa bile bloğun içe aktarıldığında benzersiz bir adı korumasını sağlar.

Benzersiz Katman, Stil ve Blok Adları Oluştur seçeneğini kapatırsanız orijinal ad korunur. Geçerli çizim aynı ada sahip bir blok içeriyorsa, içe aktarılan blok o bloğun geçerli dosya tanımını kullanır.


Referans düzenleme programı
EndNote referans düzenleme
Mendeley referans düzenleme
Referans yapma sitesi
Makalede referans nasıl yazılır
APA referans örneği
Mendeley programı


Düzenleme için Nitelik Tanımlarını Görüntüle

Çiziminiz nitelikler içeriyorsa, bu seçenek sunulur. Bu seçeneği etkinleştirirseniz, öznitelik tanımlarını Refedit komutunu kullanarak düzenleyebilirsiniz. Refedit komutunu kullanırken bir öznitelik tanımı içeren bir blok seçerseniz, öznitelik tanımı görünür ve değişiklik yapmanıza olanak tanır.

Öznitelik tanımlarında yapılan değişiklikler yalnızca yeni öznitelik eklemelerini etkiler. Düzenlenen bloğun özniteliği dışında, mevcut öznitelikler etkilenmez. Mevcut öznitelikleri yeni düzenlenmiş bir tanımla güncellemek istiyorsanız, Blok Nitelik Yöneticisinin Senkronizasyon seçeneğini kullanın (Değiştir † Nesne † Nitelik † Blok Öznitelik Yöneticisi’ni seçin).

Çalışma Kümesinde Olmayan Nesneleri Kilitle

Refedit alıştırmalarında, Referans Düzenleme iletişim kutusunda seçilmeyen nesnelerin gri olduğunu ve seçilemeyeceğini gördünüz. Çalışma Kümesinde Olmayan Nesneleri Kilitle seçeneği bu özelliği kontrol eder ve varsayılan olarak açıktır.

Alt çizgi

Parçaların Montajı Teknik çizimler genellikle tekrar tekrar çizilen tekrar eden parçalardan oluşur. AutoCAD, bu bölümün ilk bölümünde gösterildiği gibi, bir çizimdeki tekrar eden öğeleri hızlı bir şekilde işler.

 • Master It Bu bölümün başındaki ünite planı çizimi için temel yapı taşı olarak kullanılan nesne nedir?
 • Tipik bir ünite planının Çözüm Blokları, bir apartmanın kat planını oluşturmak için kullanılır. AutoCAD Ekranını Kontrol Etmek AutoCAD ekranının nasıl göründüğünü anlamak
  çalışmaları, özellikle karmaşık bir çizimde size zaman kazandırabilir.
 • Master It AutoCAD’de görünümleri kaydetmek için kullanılan iletişim kutusunu adlandırın. Kaydedilmiş bir görünümün nasıl geri çağrılacağını açıklayın.
 • Çözüm Görünüm Yöneticisi iletişim kutusu bir görünümü kaydetmenizi sağlar. Bir görünümü geri çağırmak için 2D
 • Navigate kontrol paneli açılır listesinden görünüm adını seçin.
 • Çizimlerinizde Tarama Desenlerini Kullanma Desenler, bir bakışta pek çok bilgiyi iletebilir. Tarama desenleri uygulayarak bir nesnenin malzemesini gösterebilir veya kesit gibi bir görünüm türü belirtebilirsiniz.
 • Ustalaşın Tarama ve Degrade iletişim kutusunu nasıl açarsınız?
 • Çözüm Menü çubuğundan Çiz ■ Tarama’yı seçin veya 2B Çizim kontrol panelinden Tarama aracını seçin.
 • Sınır Tarama Seçeneklerini Anlama Sınır tarama seçenekleri, tarama modellerinin kapalı bir alanı doldurma şekli üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlar.
 • Ustalaşın Bir adayı, sınır tarama modelleriyle ilgili olarak tanımlayın.
 • Çözüm Ada, taranacak bir alanda bulunan kapalı bir nesnedir.
 • Dış Referansları Kullanma Dış referanslar, çizimin bir parçası olarak dahil etmek üzere mevcut çizime iliştirdiğiniz çizim dosyalarıdır. Dış referanslar geçerli dosyanın parçası olmadığından, referans dosyasıyla aynı anda bunlar üzerinde çalışılabilir.
 • Master It Çizim dosyalarının dış referanslar olarak nasıl eklendiğini açıklayın.
 • Çözüm Dış Referans paletini açın, sol üstteki DWG Ekle düğmesini tıklayın ve ardından eklemek istediğiniz dosyayı bulun ve seçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir