Xref Dosyalarını Bulma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Xref Dosyalarını Bulma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Aralık 2022 AutoCAD xref AutoCAD xref ayarları 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Çizim Oluşturmak İçin Xref’leri Birleştirme

Artık yalnızca her kat için gereken dosyaların Xref’lerini kullanarak her kat için bileşik dosyalar oluşturacaksınız. Plan dosyasından dışa aktardığınız tüm dosyaları eklemek için Xref komutunun Ekle seçeneğini kullanacaksınız.

Birinci katı temsil eden bir dosya oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Common.dwg dosyasını kapatın, yeni bir dosya açın ve onu Xref-1 olarak adlandırın.
2. Bu dosyayı 1⁄16 ̋ = 1 ́ ölçekli 81⁄2 ̋ × 11 ̋ mimari çizimi olarak kurun. Böyle bir çizim için sağ üst köşe limitleri 2112,1632’dir. Metrik kullanıcıları, A4 sayfa boyutunda 1:200 ölçekli bir çizim ayarlamalıdır. Çizim alanınız 4200 cm×5940 cm olmalıdır. Görünüm ‡ Yakınlaştır ■ Tümü’nü seçerek çizim alanınızın pencereye göre ayarlanmasını sağlayın.

İPUCU : Bu alıştırmada, mevcut en yaygın boyut olduğu için küçük bir kağıt boyutu kullanmanız isteniyor. Normalde, mimari çizimler için daha büyük bir boyut ve ölçek belirlersiniz.

3. Ltscale değerini 192 olarak ayarlayın. Metrik kullanıcıları bunu 200 olarak ayarlamalıdır.
4. Bir araç çubuğuna sağ tıklayarak ve menüden Referans’ı seçerek Referans araç çubuğunu açın.
kısayol menüsü.
5. Referans araç çubuğunda Xref Ekle’ye tıklayın veya Referans Dosyası Seç iletişim kutusunu açmak için Xa↵ yazın.
6. Common.dwg dosyasını bulun ve seçin.
7. Harici Referans iletişim kutusunda, Ekleme Noktası grubundaki Ekranda Belirt onay kutusunun seçili olmadığından emin olun. Ardından, Ekleme Noktası grubundaki X, Y ve Z değerlerinin hepsinin 0 olduğundan emin olun.

İPUCU : Tüm dosyaların ekleme noktaları aynı olduğundan (0,0), yeni dosyalara eklendiklerinde mükemmel bir şekilde birbirine uyacaktır.

8. Tamam’ı tıklayın. Common.dwg dosyası çizimde görünür.
9. Referans araç çubuğundaki Xref Ekle aracını yeniden tıklayın ve ardından Floor1 dosyasını bulmak, seçmek ve eklemek için Gözat düğmesini tıklayın.
10. Col-grid.dwg dosyasını Xref olarak eklemek için 9. adımı tekrarlayın. Artık birinci katın planına sahipsiniz.
11. Bu dosyayı kaydedin.

Ardından, farklı bir katı temsil eden başka bir dosya oluşturmak için geçerli dosyayı kullanın:

1. Bu dosyayı Xref-2.dwg olarak kaydetmek için Dosya ▏Farklı Kaydet’i seçin.
2. Referans araç çubuğunda Dış Referans aracına tıklayın veya Xr↵ yazın.
3. Dış Referanslar paletinde, Dış referanslar listesinde Kat1’i vurgulayın ve ardından sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Ayır’ı seçin.
4. Dış Referanslar paletinde listenin boş kısmına sağ tıklayın ve kısayol menüsünden DWG’yi Ekle’yi seçin.
5. Floor2.dwg’yi bulun ve seçin.
6. Dış Referans paletinde, Ekleme Noktası grubundaki X, Y ve Z değerlerinin hepsinin 0 olarak ayarlandığından emin olun.
7. Tamam’a tıklayın. Floor2 çizimi, Floor1’in yerine görünür. Planı net bir şekilde görmek için Notlar katmanını kapatın.

Artık, Xref-1 veya Xref-2’de değişiklik yapmanız gerektiğinde, bunların ayrı ayrı Xref dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Xref-1 veya Xref-2’yi bir sonraki açışınızda, güncellenen Xref’ler otomatik olarak en son hallerinde görünecektir.

Dış referansların kalıcı olması gerekmez. Bir önceki alıştırmada gördüğünüz gibi, bunları istediğiniz zaman kolayca takıp çıkarabilirsiniz. Bu, örneğin bir asansör çekirdeğinin ne kadar iyi hizalandığını görmek için başka bir dosyadan bilgi almanız gerekirse, hizalamaları hızlı bir şekilde kontrol etmek için diğer dosyayı geçici olarak bir Xref olarak ekleyebilir ve işiniz bittiğinde onu ayırabilirsiniz.


Xref bind etmek
AutoCAD xref patlatma
AutoCAD xref görünmüyor
AutoCAD xref ayarları
Xref patlatma
Xref oluşturma
AutoCAD xref çağırma
Xref AutoCAD nedir


Bu bileşik dosyaları, yalnızca çizim ve gözden geçirme için kullanılan nihai çizim dosyaları olarak düşünün. Daha sonra daha küçük, daha yönetilebilir Xref dosyalarını düzenleyebilirsiniz. Bu dosyaların ilişkisini gösterir.

Xref’lerin kombinasyonları yalnızca hayal gücünüzle sınırlıdır, ancak bir çizimde aynı dosyanın birden fazla Xref’inden kaçınmalısınız.

İPUCU : Xref dosyaları başvurulan dosyanın parçası olmadığından, Xref dosyalarını başvuru dosyası açıldığında AutoCAD’in bulabileceği bir konumda tutmaya özen göstermelisiniz. Dosyaları ofisinizin dışındaki kişilere göndermeniz gerektiğinde bu küçük bir sıkıntı olabilir. Xref’leri takip etmenize yardımcı olması için Dosya  eTransmit’i seçin.

Xref Dosyalarını Bulma

Bir Xref dosyasını bir çizime ekledikten sonra taşırsanız, AutoCAD daha sonra çizimi açmaya çalıştığınızda bu dosyayı bulamayabilir. Bu durumda, AutoCAD’e Xref dosyasının yeni konumunu bildirmek için Dış Referanslar paletinin altındaki Bulunan Yer seçeneğinin Gözat düğmesine tıklayabilirsiniz.

Metin kutusunu tıklattığınızda Bulunan metin kutusunun en sağında Gözat düğmesi görünür. Proje dosyalarınızı tek bir yerde tutacağınızı biliyorsanız, AutoCAD’i Xref dosyaları için belirli bir konuma bakmaya yönlendirmek için Seçenekler iletişim kutusuyla birlikte Proje adı sistem değişkenini kullanabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler:

1. Araçlar ■ Seçenekler’i seçin.
2. Dosya sekmesine tıklayın ve ardından Proje Dosyası Arama Yolu seçeneğini bulun ve seçin.
3. Ekle’ye tıklayın ve projeniz için bir ad girin veya varsayılan Proje1 adını kabul edin.
4. Gözat’a tıklayın ve Xref dosyalarınızı tutmayı planladığınız klasörü bulun ve seçin.
5. Seçenekler iletişim kutusunu kapatın ve ardından komut isteminde Projeadı↵ yazın.
6. 3. adımda kullandığınız proje adını girin. Bu ayarı hatırlaması için dosyanızı kaydedin.

Xref’lerde Blokları Güncelleme

Xref dosyalarını kullanmanın çeşitli avantajları vardır. Xref’ler çizim dosyasının veri tabanının bir parçası olmadığı için referans dosyaları küçük kalır. Ayrıca, Xref dosyaları kolayca güncellenebildiğinden, iş, bir çalışma grubu ortamında veya bir ağ üzerinde birkaç kişi arasında bölünebilir.

Örneğin, varsayımsal apartman binanızda, bir kişi Ortak dosyayı düzenlerken başka biri Kat 1’de çalışabilir ve bu böyle devam eder. Bileşik Xref-1.dwg veya Xref-2.dwg dosyasının bir sonraki açılışında, Xref dosyalarında yapılan tüm yeni değişiklikleri otomatik olarak yansıtır. Alıcı dosya açıkken Xref güncellenirse, Xref’in yeniden yüklenmesi gerektiğini bildiren bir balon mesajı alırsınız.

Bunun nasıl ayarlanacağına bakalım:

1. Xref-2 dosyasını kaydedip kapatın ve ardından Common.dwg dosyasını açın.
2. Bu bölümde daha önce düzenlediğiniz Birim planını güncelleyin. Çizim araç çubuğunda Blok Ekle’ye tıklayın.
3. Ekle iletişim kutusunda, Gözat düğmesine tıklayın ve ardından Unit.dwg’yi bulun ve seçin. Aç’a tıklayın ve ardından Ekle iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın.
4. Uyarı mesajında Evet’i tıklayın.
5. Ekleme noktasında: komut isteminde Esc tuşuna basın.
6. Çizimi yeniden oluşturmak için RE↵ girin. Eskisinin yerine yeni Birim planını görürsünüz. Ayrıca her birim için tüm boyutları ve notları görebilirsiniz.
7. Notlar katmanı açıksa, kapatmak için Katman açılır listesini kullanın.
8. Çizim araç çubuğundaki Blok Ekle aracını tekrar kullanarak, lobiden koridorun karşısındaki boş odayı oluşturduğunuz hizmet odasıyla değiştirin. Hizmet odası çizimini siz oluşturmadıysanız, Utility.dwg dosyasını kullanın.
9. Ortak dosyayı kaydedin.
10. Xref-1 dosyasını açın, Dış Referanslar paletinde Ortak’a sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Yeniden Yükle’yi seçin. Ayrıca AutoCAD Penceresinin sağ alt köşesindeki Manage Xrefs simgesine sağ tıklayıp DWG Xrefs’i Yeniden Yükle’yi seçebilirsiniz. Malzeme odasını ve tipik birimleri yeni formlarında görüyorsunuz. Çiziminiz en üstteki resim gibi görünmelidir.
11. Xref-2’yi açın ve 10. adımda yaptığınız gibi Ortak Xref’i yeniden yükleyin. Yardımcı oda ve tipik birimlerin de bu dosyada güncellendiğini görüyorsunuz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir