Adlandırılmış Öğeler – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Adlandırılmış Öğeler – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Aralık 2022 AutoCAD DWG Launcher açılmıyor Autocad Lisans Fiyatı 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Xref’lerden Adlandırılmış Öğeleri İçe Aktarma

Başka bir dosyaya eklenen bir dosyayla birlikte adlandırılmış öğeler olarak adlandırılan katmanların, blokların, çizgi tiplerinin ve metin stillerinin nasıl içe aktarıldığını tartıştı. Xref dosyaları, adlandırılmış öğeleri içe aktarmaz. Ancak adlarını gözden geçirebilir ve geçerli dosyada kullanmak istediklerinizi almak için özel bir komut kullanabilirsiniz.

İPUCU: AutoCAD’i Xref dosyalarının katman ayarlarını hatırlamaya zorlamak için Visretain sistem değişkenini 1 olarak ayarlayabilirsiniz. Veya Seçenekler iletişim kutusunun Aç ve Kaydet sekmesinde Xref Katmanlarındaki Değişiklikleri Koru seçeneğini açın. Katman ayarlarını daha sonra geri çağırmak üzere kaydetmek için Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusundaki Katman Durumları Yöneticisini de kullanabilirsiniz. Katman Durumları Yöneticisi, bu bölümde daha sonra ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

AutoCAD, Xref dosyalarındaki adlandırılmış öğeleri, geldikleri dosya adının önekini vererek yeniden adlandırır. Örneğin, Floor1 dosyasındaki Wall katmanı, Xref-1 dosyasındaki Floor1|WALL olarak adlandırılır; Tuvalet bloğu Kat1|TUVALET olarak adlandırılır.

Kat1|DUVAR katmanı üzerine çizim yapamazsınız, Kat1 ekleyemezsiniz; ancak Xref katmanlarını Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda görüntüleyebilirsiniz ve Xref bloklarını Ekle iletişim kutusunu kullanarak görüntüleyebilirsiniz.

Ardından, AutoCAD’in Xref dosyalarındaki katmanları ve blokları nasıl belirlediğine bakacaksınız ve bir Xref’ten bir katmanı içe aktarma şansınız olacak:

1. Xref-1 dosyası açıkken, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın. Xref dosyalarındaki katman adlarının hepsinin önüne dosya adının ve dikey çubuk (|) karakterinin eklendiğine dikkat edin. Katman Yöneticisi Özellikleri iletişim kutusundan çıkın.

İPUCU : Katman adlarını görüntülemek için Katman Kontrolü kısayol menüsünü de açabilirsiniz.

2.Referans araç çubuğundakiXbindaracına tıklayın veyaXbind iletişim kutusunu açmak içinXb↵girin.Mevcut Xref’lerin bir listesini görürsünüz. Her öğe solda bir artı işareti gösterir. Bu liste kutusu, Windows Gezgini’ndeki ağaç görünümüne çok benzeyen, genişletilebilir listeler için Microsoft Windows biçimini izler.
3.Floor1Xreite öğesinin yanındaki artı işaretine tıklayın. Liste, bağlanabilecek öğe türlerini göstermek için genişler.
4. Katman öğesinin yanındaki artı işaretine tıklayın. Liste, ciltleme için mevcut katmanları gösterecek şekilde daha da genişler.
5. Listede Kat1|DUVAR’ı bulun, üzerine tıklayın ve ardından Ekle düğmesine tıklayın. Kat1|DUVAR sağdaki listeye eklenir: Bağlanacak Tanımlar.
6. Kat1|DUVAR katmanını bağlamak için Tamam’a tıklayın.
7. Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunu açın.
8. Listeyi aşağı kaydırın ve Floor1|WALL katmanını arayın. Onu bulamayacaksın Onun yerine Floor1$0$WALL adlı bir katman var.

İPUCU : AutoCAD DesignCenter, yalnızca Xref çizimlerinden değil, herhangi bir çizimden ayarları ve diğer çizim bileşenlerini içe aktarmanıza izin verir. AutoCAD DesignCenter hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.


AutoCAD mobil kullanımı
AutoCAD DWG Launcher açılmıyor
Autocad Lisans Fiyatı
AutoCAD mobil ücretsiz
AutoCAD blok listesi
Autodesk
AutoCAD-mobile APK
Autocad hazır Bloklar


Gördüğünüz gibi, Xbind’i Floor1|WALL katmanı gibi adlandırılmış bir öğeyi içe aktarmak için kullandığınızda, dikey çubuk (|) genellikle sıfır olan bir sayıyı çevreleyen iki dolar işaretiyle değiştirilir. (Herhangi bir nedenle içe aktarılan Floor1$0$WALL katman adı zaten mevcutsa, bu addaki sıfır, Floor1$1$WALL’da olduğu gibi 1 olarak değiştirilir.) Adlandırılmış diğer öğeler, yerine $0$ kullanılarak aynı şekilde yeniden adlandırılır. 

Xbind iletişim kutusunu, birden çok katmanı ve geçerli çizime eklenmiş Xrefs’teki diğer öğeleri bağlamak için de kullanabilirsiniz.

İPUCU : Tüm Xref’i basit bir bloğa dönüştürerek bir çizime bağlayabilirsiniz. Bunu yaparak, bağlı Xref’in benzersiz katman adlarını koruma veya Xref’in benzer şekilde adlandırılmış katmanlarını geçerli dosyanınkilerle birleştirme fırsatına sahipsiniz.

Xref Arama Yolunu Kontrol Etme

AutoCAD kullanıcılarının geçmişte karşılaştığı sorunlardan biri, bir Xref’e giden bağlantıların kaybolması veya kopmasıdır. Bu, bir Xref dosyası orijinal konumundan taşındığında veya Xrefs içeren bir dizi çizim aldığınızda meydana gelir. Xref bağlantıları bozuldu çünkü AutoCAD nereye bakacağını bilmiyor. AutoCAD 2005’ten bu yana, AutoCAD’in Xref dosyalarını nasıl aradığını daha iyi kontrol edebilirsiniz.

Bir Xref eklediğinizde, size ekleme noktası, ölçek ve döndürme seçenekleri sunan Dış Referans iletişim kutusu açılır. Bu iletişim kutusu, Xref’leri bulmak için bir yöntem seçmenizi sağlayan Yol Türü seçeneğini de sağlar. Üç yol türü seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz.

Tam Yol Disk sürücüsü veya ağ konumu da dahil olmak üzere bir Xref için tam dosya adını ve yolu belirtmenizi sağlar. AutoCAD’in Xref için belirli bir konuma bakmasını istediğinizde bu seçeneği kullanın.

Göreceli yol

Geçerli çizimin veya ana bilgisayar çiziminin konumuna göre bir dosya konumu belirlemenizi sağlar. Örneğin, ana çizim C:\mycadfiles adlı bir klasördeyse ve Xref’ler C:\mycadfiles\xrefs adlı bir klasördeyse, Xref dosyasının konumu için .\xrefs belirtebilirsiniz.

Bu seçenek, bu dosyaları taşırken veya değiştirirken ana bilgisayarın ve Xref dosyalarının klasör yapısını koruyacağınızı bildiğiniz zaman kullanışlıdır. Bu göreceli bir yol olduğundan, bu seçeneğin yalnızca aynı yerel sabit diskte bulunan dosyalar için geçerli olduğunu unutmayın.

Yol Yok Belki de en esnek seçenek; AutoCAD’e dış referansları bulmak için kendi arama kriterlerini kullanmasını söyler. Yol Yok seçildiğinde, AutoCAD önce ana çizimin aynı klasörüne bakar; daha sonra Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinde tanımlanan proje arama yoluna bakar.

Son olarak, AutoCAD, Seçenekler iletişim kutusunun Dosyalar sekmesinde de tanımlanan Destek Dosyası Arama Yoluna bakar. Dosyalarınızı bir müşteriye veya danışmana göndermeyi planlıyorsanız, bu seçeneği kullanmak isteyebilirsiniz.

Dış Referansları İç İçe Yerleştirme ve Yer Paylaşımlarını Kullanma

Xref’ler iç içe olabilir. Örneğin, bu bölümde oluşturulan Common.dwg dosyası, eklenen bir blok yerine Unit.dwg dosyasını bir Xref olarak kullanmışsa, Xref-1.dwg dosyasında yine aynı sonucu alırsınız. Yani, Xref-1.dwg’yi açtığınızda birim planları da dahil olmak üzere tüm kat planını görürsünüz. Bu durumda Unit.dwg, Xref-1.dwg dosyasında harici olarak başvurulan Common.dwg dosyasında iç içe geçmiş olacaktır.

İç içe Xref’ler yardımcı olabilse de, Xref’leri bu şekilde kullanırken dikkatli olun. Örneğin, Floor1.dwg dosyasındaki Common.dwg dosyasını, duvarlara ve Common.dwg dosyasının diğer özelliklerine başvurma aracı olarak kullanarak bir Xref oluşturabilirsiniz. Aynı nedenle Common.dwg dosyasını Floor2.dwg dosyasına da başvurabilirsiniz.

Ancak bunu yaptıktan sonra, Xref-1.dwg dosyasında Ortak planın üç sürümü olur, çünkü her Xref’e Common.dwg eklenmiş olur. AutoCAD görev bilinciyle Common.dwg dosyasını üç kez yükleyeceğinden, Xref-1.dwg bilgisayar belleğinde önemli bir yer kaplar ve Xref-1.dwg dosyasını düzenlediğinizde bilgisayarınızı yavaşlatır.

Bu sorunu önlemek için Dış Referans iletişim kutusundaki Kaplama seçeneğini kullanın. Yer paylaşımlı bir Xref iç içe olamaz. Örneğin, Common.dwg dosyasını Floor1.dwg ve Floor2.dwg dosyalarına eklerken Kaplama seçeneğini kullanırsanız, Xref-1.dwg dosyasını açtığınızda iç içe geçmiş Common.dwg dosyaları yok sayılır ve böylece fazlalık ortadan kaldırılır. 

Başka bir örnekte, Unit.dwg dosyasını Common.dwg dosyasına aktarmak için Kaplama seçeneğini kullanır ve ardından Common.dwg’yi Xref-1.dwg’ye bir Xref olarak eklerseniz, Birim planını Xref’te görmezsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir