UCS Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

UCS Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Ocak 2023 AutoCAD UCS kapatma AutoCAD UCS komutu 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

UCS Seçeneklerini Anlamak

Bir dizi önceden tanımlanmış UCS’den bir UCS’nin nasıl seçileceğini gördünüz. Bu önceden ayarlanmış UCS’leri sık sık kullanabilir ve tam olarak istediğiniz UCS’yi elde etmek için bunlarda küçük ayarlamalar yapabilirsiniz.

Bir UCS’yi başka şekillerde tanımlayabilirsiniz. Örneğin, bir UCS’nin yönünü belirlemek için koltuğunuzun yüzeyini kullanabilirsiniz. Aşağıdaki bölümde, bir UCS kurmanın farklı yolları gösterilecektir. UCS’ler arasında zahmetsizce hareket etmeyi öğrenmek, 3B modellerin oluşturulmasında ustalaşmak için çok önemlidir, bu nedenle bu örneklerde gösterilen komut seçeneklerine özellikle dikkat etmek isteyeceksiniz.

Bu örneklerin referans amaçlı olduğunu unutmayın. Bunları kendi modelinizde deneyebilirsiniz. Bu seçeneklere Araçlar Yeni UCS basamaklı menüsünden veya UCS araç çubuğundan erişilebilir.

UCS Simgesini Kontrol Etme

UCS simgesi bu bölümün alıştırmalarında açıklandığı gibi davranmıyorsa, ayarları değiştirilmiş olabilir. UCS simgesinin davranışını UCS iletişim kutusundan kontrol edebilirsiniz. UCS iletişim kutusunu açmak için UCS Adlı Araçlar’ı seçin veya UCS II araç çubuğunda Adlı UCS aracına tıklayın; ardından Ayarlar sekmesini tıklayın.

UCS Simge Ayarları grubundaki ayarlar, UCS simgesinin davranış biçimini etkiler. Normalde Açık ve UCS Başlangıç Noktasında Görüntüle onay kutuları seçilidir. Açık seçilmezse UCS simgesini görmezsiniz. UCS Orijin Noktasında Göster onay kutusu seçili değilse, orijini çizimde nereye yerleştirilirse yerleştirilsin, UCS simgesi çizim penceresinin sol alt köşesinde kalır.

Bir teknik resimde ayarlanmış birden fazla görüntü portunuz varsa, bu iki seçeneği her bir görünüm portu için bağımsız olarak ayarlayabilirsiniz. Üçüncü seçenek olan Tüm Aktif Vitrinlere Uygula, ilk iki ayarın tüm vitrinlere uygulanmasını zorlar.

UCS Ayarları grubunda iki seçenek daha görünür. Birden fazla açık görüntü portunuz varsa, UCS’yi Viewport ile Kaydet seçeneği, AutoCAD’in her bir görünüm için ayrı bir UCS tutmasını sağlar. UCS Değiştirildiğinde Görünümü Plana Güncelle seçeneği, ekranı mevcut UCS’nin plan görünümünü göstermeye zorlar.

Bu, bir UCS yönünü değiştirirseniz, AutoCAD’in otomatik olarak yeni UCS yönünün plan görünümünü göstereceği anlamına gelir. Bu seçenek aynı zamanda vitrin görünümlerini plan görünümlerinin kapsamlarını göstermeye zorlar; görünümlerinizin siz istemediğiniz halde otomatik olarak yakınlaştırıldığını fark ederseniz, bu ayarı kapatın.

Bu iletişim kutusunu kullanarak, boyutu ve rengi de dahil olmak üzere UCS simgesinin görünümüne ince ayar yapabilirsiniz. UCS Simge Stili grubundaki 2B radyo düğmesi, UCS simgesini AutoCAD’in önceki sürümlerinde kullanılan eski stil UCS simgesine değiştirir.

Nesne Yönelimine Dayalı UCS

Bir nesnenin yönüne göre bir UCS tanımlayabilirsiniz. Bu, yüzey düzlemindeki ayrıntıları doldurmak için önceden tanımlanmış bir nesne üzerinde çalışmak istediğinizde faydalıdır. Bir UCS’yi bu şekilde tanımlamak için şu adımları izleyin.

NOT: Bu adımlar yalnızca bilgi amaçlıdır ve eğitimin bir parçası değildir. Bunu, bir egzersiz üzerinde çalışmadığınız başka bir zamanda deneyebilirsiniz.

1. UCS araç çubuğunda UCS Nesnesi aracına tıklayın, Araçlar Yeni UCS Nesnesi’ni seçin veya UCS↵OB↵ yazın.
2. UCS’yi hizalamak için nesne seçin: komut isteminde, UCS’yi tanımlamak için kullanmak istediğiniz nesneyi seçin. Örneğin, 3B olarak düzenlemek istediğiniz bir çoklu çizgiye tıklayabilirsiniz. UCS simgesi, yeni koordinat sisteminin yönünü yansıtacak şekilde değişir. Sandalye koltuğunun kenarını seçmek için OB seçeneğini kullanmanın bir örneğini gösterir.

Nesne seçeneğini kullanarak bir UCS oluşturduğunuzda, UCS kaynağının konumu ve yönü, seçilen nesnenin nasıl oluşturulduğuna bağlıdır. Bir nesnenin bir UCS’nin yönünü nasıl belirleyebileceğini açıklar.


Ucs ne demek
AutoCAD UCS sıfırlama
Cisco
AutoCAD UCS komutu
AutoCAD UCS kapatma
AutoCAD UCS sabitleme
Uniform cost Search
AutoCAD düzlem değiştirme


Ofset Oryantasyonuna Dayalı UCS

Bazen, mevcut UCS ile aynı oryantasyona sahip ancak ofset olan bir UCS’de çalışmak isteyebilirsiniz. Örneğin, testere dişi efektiyle dengelenmiş birkaç paralel duvarı olan bir bina çiziyor olabilirsiniz.

Origin seçeneğini kullanarak bir UCS’den paralel bir UCS’ye kolayca atlayabilirsiniz. UCS araç çubuğunda Menşe UCS aracına tıklayın, Araçlar Yeni UCS Menşei’ni seçin veya UCS↵O↵ yazın. Yeni orijin noktası belirtin <0,0,0>: komut isteminde, UCS’niz için yeni orijini seçin.

Taşınma ve Bir UCS Kökeni Oluşturma

Origin UCS aracı, kendi adı altında kaydedebileceğiniz yeni bir UCS oluşturur. Benzer bir seçenek, Araçlar açılır menüsünde UCS’yi Taşı seçeneğidir. İlk bakışta, bu araçlar aynı şeyi yapıyor gibi görünüyor; yani mevcut bir UCS’nin orijinini taşıyarak yeni bir UCS oluştururlar.

Ancak ikisi arasında ince bir fark vardır. Araçları Seçme UCS’yi Taşı, var olan bir UCS’yi yeni bir konuma taşır; yeni bir konum oluşturmaz.

Örneğin, bu bölümde daha önce oluşturduğunuz 3DSW UCS’yi taşımak için UCS’yi Taşı’yı kullanırsanız, geri çağırdığınızda 3DSW yeni konumunda görünecektir. Öte yandan, 3DSW UCS’nin orijinini değiştirmek için Origin UCS aracını kullanırsanız, AutoCAD tamamen farklı bir UCS oluşturur ve 3DSW’nin orijinal konumunu korur.

Araçlar UCS’yi Taşı seçeneğini UCS II araç çubuğunda da bulabilirsiniz. Bir sonraki bölümde UCS II araç çubuğu ile çalışma şansınız olacak.
NOT Bu bölümdeki adımlar yalnızca bilgi amaçlıdır ve eğitimin bir parçası değildir. Bunu, bir egzersiz üzerinde çalışmadığınız başka bir zamanda deneyebilirsiniz.

Bir Eksen Etrafında Döndürülmüş UCS

Bir UCS’nin X, Y veya Z ekseninin yönünü değiştirmek istediğinizi varsayalım. Bunu, UCS araç çubuğundaki X, Y veya Z Ekseni Döndürme UCS seçeneklerini kullanarak yapabilirsiniz. Bu belki de en sık kullanılan UCS seçeneklerinden biridir:

1. UCS araç çubuğundaki Z aracına tıklayın, Araçlar Yeni UCS Z’yi seçin veya UCS↵Z↵ yazın. Bu, mevcut UCS’yi Z ekseni etrafında döndürmenizi sağlar.
2. Z ekseni <90> etrafında dönüş açısını belirtin: komut isteminde, varsayılan 90°’yi kabul etmek için ↵ tuşuna basın. UCS simgesi, mevcut UCS’nin yeni yönünü yansıtmak için Z ekseni etrafında döner.

Benzer şekilde, X ve Y Ekseni UCS’yi Döndür seçenekleri, daha önce Z ekseni için yaptığınız gibi UCS’yi sırasıyla mevcut X ve Y ekseni etrafında döndürmenizi sağlar. X ve Y Ekseni Döndürme UCS araçları, bir UCS’yi eğimli bir düzleme yönlendirmede yardımcı olur.

Örneğin, bir binanın eğimli çatısının düzleminde çalışmak istiyorsanız, UCS’yi bir çatının kenarına hizalamak için önce Origin UCS aracını kullanabilir ve ardından UCS’yi döndürmek için X Eksenini Döndür UCS aracını kullanabilirsiniz. şekilde gösterildiği gibi çatı eğiminin açısına göre ayarlayın.

Varsayılan değerin 90° olduğunu unutmayın, bu nedenle UCS’yi 90° döndürmek için yalnızca ↵ tuşuna basmanız gerekir; ancak Başka bir dönüş açısı belirtin: isteminde bir değer de girebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir