UCS Kaydetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

UCS Kaydetme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Ocak 2023 AutoCAD düzlem değiştirme AutoCAD UCS değiştirme AutoCAD UCS sıfırlama 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

UCS Kaydetme

Bir UCS oluşturma işini tamamladıktan sonra, özellikle daha sonra geri döneceğinizi düşünüyorsanız, onu kaydetmek isteyebilirsiniz. Bir UCS’yi şu şekilde kaydedebilirsiniz:

1. UCS iletişim kutusunu açmak için UCS Adlı Araçlar’ı seçin.
2. Adlandırılmış UCS’ler sekmesinin seçili olduğundan emin olun ve ardından Geçerli UCS liste kutusunda Adsız seçeneğini vurgulayın.
3. Adsız’a sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Yeniden Adlandır’ı seçin. Öğe, düzenlemeye izin verecek şekilde değişir.
4. Yeni UCS’nizin adı için 3DSW↵ yazın.
5. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.

UCS’niz artık 3DSW adıyla kaydedilmiştir. Bunu UCS iletişim kutusundan veya bu bölümde daha sonra öğreneceğiniz diğer yöntemleri kullanarak geri çağırabilirsiniz.

Ardından koltuğu ve sırtlığı ayarlayacak ve sandalyenin bacaklarını çizeceksiniz. UCS’niz, koltuk bileşenlerinin yönünü kolaylıkla ayarlayabilmeniz için yönlendirilmiştir. Bir sonraki alıştırmada çalışırken, 3B nesneleri manipüle ediyor olmanıza rağmen, aslında 2B nesneleri düzenlemek için kullandığınız araçların aynılarını kullandığınıza dikkat edin.

Koltuğu ve sırtlığı ayarlamak ve bacakları çekmek için şu adımları izleyin:

1. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için koltuk arkalığına tıklayın.
2. İlk resimde gösterildiği gibi alt tutamacı tıklayın.
3. Grip Edit kısayol menüsünü açmak için fareye sağ tıklayın.
4. Menüden Döndür’ü seçin. Koltuk arkalığı şimdi imlecin hareketiyle birlikte döner.
Daha önce oluşturduğunuz yeni UCS’nin düzleminde döner.
5. Koltuk arkalığını 80° döndürmek için 80↵ yazın. Görünümünüz ikinci resme benziyor.
6. İkinci resimde gösterildiği gibi alt tutamacı tıklayın.
7. Fareyi tekrar sağ tıklayın ve Taşı’yı seçin.
8. Endpoint sabitlemesini kullanarak, sandalyeyi arka koltukla birleştirmek için koltuğun üst köşesine tıklayın.
koltuk, ikinci resimde gösterildiği gibi.
9. Hem koltuk oturağına hem de sırtlığına tıklayın; ardından üçüncü resimde gösterildiği gibi koltuğun alt köşe tutamacına tıklayın.
10. Sağ tıklayın ve Grip Edit kısayol menüsünden Döndür’ü seçin.
11. Hem koltuğu hem de sırtlığı eksi 10 derece döndürmek için –10↵ girin. Tutamaçları temizlemek için Esc tuşuna basın.

Yeni UCS yönü, koltuk oturağını ve sırtlığı ayarlamak için kulpları kullanmanızı sağladı. Önceki alıştırmadaki tüm kavrama dönüşü, yeni UCS’nin düzlemiyle sınırlıydı. Yansıtma ve ölçeklendirme de mevcut UCS’ye göre gerçekleşecektir.

Ayrı Dosyalarda 3D Parçalar Oluşturma

3D olarak çalışırken, modelleriniz oldukça karmaşık hale gelecektir. Modeliniz şeyleri net bir şekilde göremeyecek kadar kalabalık hale geldiğinde, her şeyi tek bir dosyada oluşturmak yerine modelin parçalarını oluşturmak ve ardından bunları içe aktarmak yardımcı olur. Bir sonraki alıştırma setinde, sandalyenin bacaklarını çizecek ve prosedürde biraz pratik yapmak için bunları ana sandalye dosyasına aktaracaksınız.

Bacakların şeklini tanımlayan iki sürekli çizgiden oluşan bacaklar.dwg adlı bir çizim hazırladım. Bunu, sizi 3B modellemeyle ilgili olmayan bazı sıkıcı işlerden kurtarmak için yaptım.

Bu dosyayı bacaklar için bir başlangıç noktası olarak kullanacaksınız ve ardından bacakları barcelona1.dwg dosyasına aktaracaksınız:

1. bacaklar.dwg dosyasını açın. Dosya, bir ayak seti şeklindeki iki çoklu çizgi çizgisinden oluşur. Bu basit çizgileri 3B katılara dönüştüreceksiniz.
2. Nesne Çoklu Çizgisini Değiştir’i seçin.
3. Sürekli çizgi veya [Birden çok] seç: komut isteminde, birden fazla sürekli çizgi seçmek için M↵ girin. Ardından, iki sürekli çizgiyi seçin ve ↵ tuşuna basın.
4. Enter an options [Close/Open/Join/Width/Fit/Spline/Decurve/Ltype gen/ Undo]: isteminde W↵↵ girin.
5. Tüm segmentler için yeni genişlik belirtin: isteminde, sürekli çizgilere 0,5 ̋’lik bir genişlik vermek için 0,5↵ girin. Metrik kullanıcıları 1,27↵ girmelidir.
6. Pedit komutundan çıkmak için ↵↵ tuşuna basın.

Ardından, iki sürekli çizginin Kalınlık özelliğini 2 ̋ veya 5 cm genişliğinde olacak şekilde değiştirmeniz gerekir:

1. İki sürekli çizgi seçiliyken, Özellikler paletini açın ve Kalınlıklarını 2 ̋ olarak ayarlayın. Metrik kullanıcıları kalınlığı 5 cm yapmalıdır.
2. Özellikler paletini kapatın.
3. 3D Make kontrol panelinde Katıya Dönüştür aracını tıklayın, 3D Operatörü Değiştir’i seçin.
Katıya Dönüştür veya Komut isteminde convtosolid↵ girin.
4. İki çoklu çizgiyi seçin ve ardından ↵ tuşuna basın. Çizgiler gösterildiği gibi 3 boyutlu katılar haline gelir.
5. 3D Make kontrol panelinde Birleştirme aracına tıklayın, iki ayağı seçin ve ↵ tuşuna basın. İki ayak artık tek bir 3B katıdır.

Az önce gördüğünüz gibi, hem genişliğe hem de kalınlığa sahip çoklu çizgileri 3B katılara dönüştürebilirsiniz. Artık bacakları sandalyenin geri kalanına eklemeye hazırsınız.


AutoCAD UCS sıfırlama
AutoCAD düzlem değiştirme
AutoCAD UCS komutu
AutoCAD UCS değiştirme
AutoCAD UCS kapatma
AutoCAD UCS ayarları
AutoCAD WCS kapatma
AutoCAD koordinat kapatma


İPUCU: Sürekli çizgiler, 3B için kullanılacak en iyi nesnelerdir, çünkü sürekli çizgilere kalınlık ve genişlik vererek karmaşık şekilleri kolayca oluşturabilirsiniz. Ancak bir sürekli çizgiyi katıya dönüştürdüğünüzde, nesnenin oluşturulduğu UCS’de olmanız gerekir. Katıya Dönüştür aracını kullanmadan önce UCS’yi sürekli çizgiye yönlendirmek için UCS komutunun Nesne seçeneğini kullanabilirsiniz.

1. Pencere Döşesini Dikey Olarak Seçin. Solda çizilen bacakları ve sağda sandalyenin geri kalanını görüyorsunuz.
2. Barcelona1 çizimine tıklayın ve şimdiye kadarki sandalyenin genel bir görünümünü elde etmek için Yakınlaştırma Genişliklerini Görüntüle’yi seçin.
3. Bacaklar çizimine tıklayın ve ardından onu seçmek için 3B katı bacaklara tıklayın.
4. Küçük bir dikdörtgen ile ok imlecini görene kadar imleci bacaklar üzerinde tıklayın ve basılı tutun.
5. Dikdörtgeni gördüğünüzde fareyi Barcelona1 çiziminin içine sürükleyin. Bacaklar doğru yönde görünür.
6. Bacakları Barcelona1 çizimine yerleştirmek için fareyi bırakın. Bacakları yerleştirme konusunda kesin olmanıza gerek yok; sonraki konuma taşıyabilirsiniz.
7. Bacakları, gösterildiği gibi üst bacağın uç noktası koltuk oturağıyla birleşecek şekilde hareket ettirmek için Taşı aracını kullanın.
8. Legs.dwg dosyasını kaydedip kapatın ve barcelona1.dwg dosyasını AutoCAD penceresini dolduracak şekilde genişletin.

Bu son birkaç alıştırmada, sandalyenin ayakları üzerinde ayrı bir dosyada çalıştınız ve ardından bunları bir tıkla ve sürükle hareketiyle ana sandalye dosyasına aktardınız. Parçalar üzerinde ayrı dosyalarda çalışarak modelinizi düzenli ve daha yönetilebilir tutabilirsiniz.

Bacakların WCS’de çizilmiş olmasına rağmen, daha önce oluşturduğunuz 3DSW UCS’de yerleştirildiğini de fark etmiş olabilirsiniz. Bu, içe aktarılan nesnelerin mevcut UCS’ye yerleştirildiğini gösterir. Bir Xref veya başka bir dosya ekleseydiniz de aynı şey olurdu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir