Görünüm Düzlemi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Görünüm Düzlemi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Ocak 2023 AutoCAD eksen değiştirme komutu Autocad Perspektif çizim örnekleri 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Görünüm Düzlemi

Son olarak, geçerli görünüm düzleminde bir UCS tanımlayabilirsiniz. Düzenlemek veya bir 3B görünüme metin eklemek için geçerli görünüm düzlemine hızlı bir şekilde geçmek istiyorsanız bu kullanışlıdır.

UCS araç çubuğunda UCS’yi Görüntüle aracını tıklayın, Araçlar Yeni UCS Görünümü’nü seçin veya UCS↵V↵ yazın. UCS simgesi, UCS’nin geçerli görünümle hizalandığını gösterecek şekilde değişir.

AutoCAD, yeni UCS’nin orijini için mevcut UCS orijin noktasını kullanır. Bir görünümü UCS olarak tanımlayarak, teknik çizimde yaptığınız gibi çiziminizi etiketlemek için metin girebilirsiniz. Bu şekilde oluşturulan bir düzleme girilen metin normal görünür.

UCS komutu turunuzu tamamladınız. UCS’yi tekrar WCS’ye ayarlayın ve Barcelona1.dwg dosyasını kaydedin. Bir UCS oluştururken, biri dışında neredeyse her seçeneği araştırdınız.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında, bir UCS oluşturmak için 3 Nokta seçeneğini öğreneceksiniz. Bu, bir UCS oluşturmak için en çok yönlü yöntemdir, ancak diğer bazı UCS seçeneklerinden daha karmaşıktır.

Bir UCS’yi Görünümle Kaydetme

AutoCAD, bir UCS’yi bir görünümle kaydetme yeteneğine sahiptir. Görünümler iletişim kutusunu açmak için Adlandırılmış Görünümleri Görüntüle’yi seçin ve ardından Adlandırılmış Görünümler sekmesine tıklayın. Yeni Görünüm iletişim kutusunu açmak için Yeni düğmesine tıklayın.

Yeni görünümünüz için bir ad girin; ardından, UCS’yi Görünümle Kaydet onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Varsayılan olarak, AutoCAD mevcut UCS’yi görünümle birlikte kaydeder. UCS Adı açılır listesini kullanarak yeni bir görünümle kaydetmek için bir UCS de seçebilirsiniz.

3B Çizime Yardımcı Olmak İçin Görünüm Pencerelerini Kullanma

İçinde, AutoCAD’in Paper Space’teki kayan görüntü pencereleriyle yoğun bir şekilde çalıştınız. Bu bölümde, 3B modelinizi aynı anda birkaç yönden görmek için döşenmiş vitrinleri kullanacaksınız. Bu, görünümleri değiştirmek zorunda kalmadan çizimin farklı bölümlerine başvurmanıza olanak tanıdığından, hem 3B çizimler oluştururken hem de düzenlerken yararlıdır.

Aşağıdaki alıştırmada göreceğiniz gibi, döşemeli vitrinler doğrudan Model Alanında oluşturulur:

1. Görünüm Pencereleri iletişim kutusunu açmak için Görüntü Pencereleri Adlı Görüntü Pencerelerini Görüntüle’yi seçin.

2. Yeni Görünüm Pencereleri sekmesinin seçili olduğundan emin olun ve ardından soldaki Standart Görünüm Pencereleri listesinden Üç: Sağ öğesini seçin. Sağdaki pencere, görüntü kapısı yapılandırmasının bir örneğini görüntülemek için değişir. İkisi solda ve biri daha büyük sağda olacak şekilde düzenlenmiş, görünüm pencerelerini temsil eden üç dikdörtgen gösterir. Her dikdörtgen Geçerli olarak etiketlenir; bu, geçerli görünümün her bir görünüm alanına yerleştirileceğini söyler.

3. İletişim kutusunun alt kısmındaki Kurulum açılır listesini açın ve 3B’yi seçin. Görünüm portu örneğindeki etiketler, Üst, Ön ve SE İzometrik olarak değişir. Bu, istediğiniz düzenlemeye yakın, ancak bir ayarlama daha yapmanız gerekiyor. Sağdaki görünüm alanı, SE İzometrik, koltuğun arka tarafını gösterir. Bu pencerede bir SW İzometrik görünümü istiyorsunuz.

4. SE İzometrik görünüm alanı örneğine tıklayın. Örnek vitrin kenarlığı, seçildiğini belirtmek için çift kenarlığa dönüşür.

5. Örnek görünüm bağlantı noktalarının hemen altındaki ChangeViewTo açılır listesini açın ve SWIzometrik’i seçin. Seçili görünüm portundaki etiket, görünümün artık SW İzometrik görünümünü içereceğini size bildirmek için değişir. Görünümü Değiştir listesi, standart dört izometrik görünümü ve altı ortogonal görünümü içerir. Örnek bir görünüm penceresini tıklatarak ve Görünümü Şu Şekilde Değiştir açılır listesinden bir seçeneği belirleyerek, görüntü alanı görünümlerinizi neredeyse istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

6. Bu vitrin düzenlemesini korumak için, Yeni Ad giriş kutusuna My Viewport Setup’ı girin.

7. Tamam’a tıklayın. Ekranınız, Görünüm Pencereleri iletişim kutusunda belirtildiği gibi düzenlenmiş üç görünüm penceresini gösterecek şekilde değişir.


AutoCAD düzlem değiştirme
AutoCAD UCS sıfırlama
AutoCAD eksen değiştirme komutu
autocad x y z koordinatları değiştirme
Autocad Perspektif çizim örnekleri
AutoCAD koordinat kapatma
autocad x y sıfırlama
AutoCAD koordinat ayarları


Görüntü alanlarınızı ayarladınız. Görüntü alanı düzenlemenizin kaydedilip kaydedilmediğini kontrol edelim:

1. Görünüm Pencereleri iletişim kutusunu tekrar açmak için Görüntü Pencereleri Adlandırılmış Görüntü Pencerelerini Görüntüle’yi seçin.
2. Adlandırılmış Görünüm Pencereleri sekmesine tıklayın. My Viewport Setup, Adlandırılmış Viewports liste kutusunda listelenir. Tıklarsanız, vitrin düzenlemenizin örnek bir görünümü sağda görünür.
3. Adlandırılmış Görüntü Alanları listesine yapılan eklemeyi inceledikten sonra iletişim kutusunu kapatın.

Şimdi, görüntü alanı kurulumunuza yakından bakın. İki sol görünüm portundaki iki ortogonal görünümün her birindeki UCS simgesi, görünümün düzlemine yönlendirilir. AutoCAD, her görünüm alanı için farklı bir UCS kurmanıza olanak tanır.

Üstten görünüm WCS’yi kullanır çünkü WCS ile aynı düzlemdedir. Yandan görünüm, görünümüne paralel olan kendi UCS’sine sahiptir. Sağdaki izometrik görünüm, kaydettiğiniz UCS’yi, yani 3DSW UCS’yi korur.

Henüz denemediğiniz başka bir Görünüm Penceresi iletişim kutusu seçeneği, Yeni Görünüm Pencereleri sekmesindeki Uygula açılır listesidir.

Bu liste iki seçenek gösterir: Ekran ve Mevcut Görünüm. Görüntü seçildiğinde, Standart Görüntü Alanları listesinden seçtiğiniz seçenek genel görüntü için geçerlidir.

Current Viewport seçildiğinde, seçtiğiniz seçenek, diyalog kutusunun sağ tarafındaki örnek görünümde seçilen vitrin için geçerlidir. Özel düzenlemelerde birden çok görüntü alanı oluşturmak için Geçerli Görüntü Alanı seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bir sonraki adım, bu bacakları diğer taraf için aynalamaktır:

1. Sol üst görünüm alanında koltuğun üstten görünümüne tıklayın.
2. Polar modunu açın ve ardından Değiştir araç çubuğundaki Ayna aracına tıklayın.
3. Sol üst görünüm alanında, koltuk ayaklarını temsil eden 3B cisme tıklayın ve ardından ↵ tuşuna basın.
4. Specify first point of mirror line: isteminde, Orta nokta osnap’ını kullanın ve gösterildiği gibi koltuk oturağının orta noktasını seçin.
5. İkizleme çizgisinin ikinci noktasını belirtin: komut isteminde, lastik bant çizgisinin tam olarak yatay olması için seçtiğiniz noktanın sağındaki herhangi bir konumu seçin.
6. Kaynak nesneler silinsin mi? [Evet/Hayır]: istem. Bacaklar, sandalyenin karşı tarafına aynalanmıştır.

Sandalyeniz tamamlandı. Daha iyi bir göz atarak bitirelim:

1. İzometrik görünümü gösteren sağdaki görünümü tıklayın.
2. Viewports 1 Viewport’u seçin.
3. Görünümünüzü benzer görünecek şekilde ayarlamak için Yakınlaştır aracını kullanın.
4. Görsel Stiller kontrol panelindeki açılır listeye tıklayın ve benzer bir görünüm elde etmek için 3B Gizli’yi seçin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir