Trim Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Trim Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Kasım 2022 Autocad Trim komutu nasıl kullanılır AutoCAD Trim sorunu AutoCAD trim yapmıyor 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Trim Seçeneklerini Keşfetmek

AutoCAD, Kırp komutu için altı seçenek sunar: Çit, Geçiş, Proje, Kenar, eRase ve Geri Al. Aşağıdaki paragraflarda açıklandığı gibi, bu seçenekler size nesnelerin nasıl kırpılacağı konusunda daha yüksek derecede kontrol sağlar.

Kenar [E] Son teknoloji nesne, kırpılacak nesneyle kesişmese bile, bir nesneyi belirgin bir kesişme noktasına kırpmanıza olanak tanır. Edge iki seçenek sunar: Uzat ve Uzatma Yok. Bu seçenekleri Edgemode sistem değişkenini kullanarak da ayarlayabilirsiniz.

Proje [P] 3B çizimler üzerinde çalışırken kullanışlıdır. AutoCAD’in eş düzlemli olmayan nesneleri nasıl kırptığını kontrol eder. Project üç seçenek sunar: Yok, UCS ve Görünüm. Yok seçeneği, Kırp farklı düzlemlerdeki nesneleri yok sayarak yalnızca aynı düzlemdeki nesnelerin kırpılmasını sağlar.

UCS’yi seçerseniz, Kırp komutu, nesneleri geçerli UCS’nin plan görünümüne göre keser ve ardından nesnelerin eş düzlemli olup olmadığını dikkate almaz. Görünüm, UCS’ye benzer ancak aynı düzlemde olmayan nesnelerin nasıl kırpılacağını belirlemek için geçerli görünümün “görüş hattını” kullanır.

eRase [R] Kırp komutunda kalırken bir nesneyi silmenizi sağlar. Çit/Geçiş [F veya C] Nesneleri seçmek için bir Çit veya Geçiş penceresi kullanmanıza izin verir. Geri Al [U] Son kırpılan nesnenin orijinal uzunluğuna dönmesine neden olur.

Az önce tuvaleti inşa etmenin bir yolunu gördünüz. Ancak, nesneleri birçok şekilde oluşturabilirsiniz. Örneğin, ilk Kırpma alıştırmasında yaptığınız gibi, elipsin yalnızca üst kısmını kırpabilir ve ardından, elipsin uç noktalarını karşılamak üzere çizginin uç noktalarını hareket ettirmek için Tutamaçlar özelliğini kullanabilirsiniz. AutoCAD’e alıştıkça, tarzınıza en uygun araçları kullanarak kendi çalışma yöntemlerinizi geliştirmeye başlayacaksınız.

Biraz ara vermek istiyorsanız şimdi tam zamanı. AutoCAD’den çıkabilir ve ilerlemeye hazır olduğunuzda Bath çizim dosyasına geri dönebilirsiniz.

Bir Çizimi Planlama ve Yerleştirme

Bir sonraki nesne olan küvet için, çizimin bölümlerini düzenlemek için bazı yeni komutlar kullanacaksınız. Bu, AutoCAD’i etkili bir şekilde kullanmak için yapmanız gereken planlama türü hakkında fikir edinmenize yardımcı olacaktır. Çizim alanının sol tarafında 2 ́-8 ̋ × 5 ́-0 ̋ (metrik kullanıcılar için 81 cm × 152 cm) bir dikdörtgen çizmek için Çizgi komutunu kullanarak küvete başlayacaksınız.

Bu sefer bir değişiklik için, AutoCAD’de yerleşik birkaç kısayol yöntemi kullanacaksınız: Çizgi komutunun klavye kısayolu ve mesafe ve yönü belirtmek için Doğrudan Mesafe yöntemidir. İlk olarak, çiziminizin önceki görünümüne geri dönecek ve çalışmak için biraz daha yer ayarlayacaksınız.

Bu adımları takip edin:

1. Gösterilen önceki görünümünüze dönün. Bunu yapmanın hızlı bir yolu Görünüm – Yakınlaştır – Önceki’yi seçmektir. Görünümünüz, son Yakınlaştırma komutundan öncekine döner.
2. L↵,and,attheİlk noktayıbelirtin:prompt,enter9,10↵hatta 0 ́-9 ̋, 0 ́-10 ̋ koordinatını başlatmak için girin. Metrik kullanıcıları 24.0000,27.0000 koordinatı için 24,27↵ girmelidir.
3. İmlecinizi, seçilen son noktanın sağına, lastik şerit çizgisi doğrudan sağı gösterecek şekilde yerleştirin ve 2 ́8 ̋ yazın; ardından küvetin ilk tarafı için ↵ düğmesine basın. Metrik kullanıcıları 81↵ girmelidir. Lastik şerit çizgisinin artık yazdığınız uzunlukta sabitlendiğine dikkat edin.
4. Lastik şerit çizgisini yukarıya, ekranın üst kısmına doğru tutun ve 5 ́ yazın; ardından, bir sonraki taraf için ↵ düğmesine basın. Metrik kullanıcıları 152↵ girmelidir.
5. Lastik bant çizgisini doğrudan son noktanın soluna doğrultun ve 2 ́8 ̋ yazın (metrik kullanıcılar için 81); ardından sonraki taraf için ↵ tuşuna basın.
6. Dikdörtgeni kapatmak ve Çizgi komutundan çıkmak için C↵ yazın.

İPUCU : Doğrudan Mesafe yöntemi sırasında ↵ tuşuna basmak yerine, boşluk çubuğuna basabilir veya sağ tıklayıp kısayol menüsünden Enter’ı seçebilirsiniz.


AutoCAD trim yapmıyor
AutoCAD Trim sorunu
AutoCAD trim parça parça
AutoCAD trim ayarları
AutoCAD Extend komutu
Autocad Trim komutu nasıl kullanılır
AutoCAD Trim komutu
Autocad trim yaparken donuyor


Şimdi küvetin ana hatlarına sahipsiniz. Klavyeden fit ve inç girdiğinizde, tire veya boşluklardan kaçınmanız gerektiğine dikkat edin. Böylece, 2 fit 8 inç 2 ́8 ̋ olarak yazılır. Ayrıca (@) işaretini veya açı belirtimini girmeniz gerekmediğine dikkat edin.

Bunun yerine, yön ve mesafeyi belirtmek için Doğrudan Mesafe yöntemini kullanırsınız. Bu yöntemi çizgiler çizmek veya nesneleri dik açılarla taşımak ve kopyalamak için kullanabilirsiniz. Dik açılar dışında tam açılar belirtmek istiyorsanız Doğrudan Mesafe yöntemi daha az etkilidir.

Bu bölümde kullandığınız araçlar veya komutlar için klavye kısayollarından bazıları CO (Kopyala), E (Sil), EL (Elips), F (Dön), M (Taşı), O (Ofset) ve TR’dir ( kırpın). Klavye komutları gibi klavye kısayollarını yalnızca Komut penceresinde Komut istemi göründüğünde girebileceğinizi unutmayın.

Ön Kroki Yapma

Bu bölümde, önceden planlamanın AutoCAD kullanımınızı nasıl daha verimli hale getireceğini göreceksiniz. Karmaşık bir nesne çizerken, gerçek çizimi yapmadan önce genellikle bir yerleşim planı yapmanız gerekir. Bu, daha sonra bitmiş bir çizim oluşturmak için izleyeceğiniz inşaat çizgilerini kullanarak doğru bir kalem çizimi çizmeye benzer.

Bunu AutoCAD’de yapmanın avantajı, çiziminizin eskiz ile nihai ürün arasında herhangi bir doğruluk kaybetmemesidir. Ayrıca AutoCAD, çizimde size yardımcı olması için çiziminizin geometrisini kullanmanızı sağlar. Çiziminizi planlarken, ne çizmek istediğinizi düşünün ve ardından hangi çizim öğelerinin o nesneyi oluşturmanıza yardımcı olacağına karar verin.

Küvetin içini çizmenize yardımcı olacak referans çizgileri oluşturmak için Ofset komutunu kullanacaksınız. Osnap geçersiz kılmalarının yararlı olduğu yer burasıdır. Küvetinizin dışını oluşturan çizgiler gibi bir dizi nesnenin paralel kopyalarını oluşturmak için 2B Çizim kontrol panelindeki Ofset aracını kullanabilirsiniz.

Ofset, Kopyala komutundan farklıdır; Ofset, bir seferde yalnızca bir nesnenin kopyalanmasına izin verir, ancak belirttiğiniz mesafeyi hatırlayabilir. Ofset seçeneği her tür nesneyle çalışmaz. Yalnızca çizgiler, yaylar, daireler, elipsler, eğri çizgiler ve 2B çoklu çizgiler kaydırılabilir.

Bu durumda küvet düzeni için standart çizgiler en uygunudur. Bölüm 6’da, çizim düzenlemenize yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış diğer iki nesne, inşaat çizgileri (Xlines) ve ışınlar hakkında bilgi edineceksiniz.

Bu alıştırmada standart satırları kullanacaksınız:

1. Offsetolinthe2DDrawkontrol paneline tıklayın,veyaOtypeyazın.Ayrıca açılır menüdenDeğiştir 􏰀 Offset’i de seçebilirsiniz.
2. Ofset mesafesini belirtin veya [Geçiş/Sil/Katman] <İçinden>:istem,3↵ girin. Bu, ofset mesafesi olarak 3 ̋ mesafesini belirtir. Metrik kullanıcıları, kabaca 3 inç’e eşdeğer olan 7 cm için 7 girmelidir.
3. Kaydırılacak nesneyi seçin veya [Çıkış/Geri Al] <Çıkış>: isteminde, az önce çizdiğiniz dikdörtgenin alt satırını tıklayın.
4. Kaydırılacak veya [Çıkış/Birden Çok/Geri Al]: komut isteminde, dikdörtgenin içinde bir nokta seçin. Çizginin bir kopyası görünür. Dengelemek için tarafı nerede seçtiğiniz konusunda kesin olmak zorunda değilsiniz; AutoCAD, ofset kopyasını sadece çizginin hangi tarafında yapmak istediğinizi bilmek ister.
5. Kaydırılacak nesneyi seçin veya [Çıkış/Geri Al] <Çıkış>: istemi yeniden görünür. Dengelemek için başka bir tarafa tıklayın; ardından dikdörtgenin içindeki bir noktayı tekrar tıklayın.
6. Diğer iki tarafı dengelemeye devam edin; daha sonra dikdörtgenin içindeki bu dört yeni çizgiyi merkeze doğru kaydırın.
7. İşiniz bittiğinde, ↵ tuşuna basarak Ofset komutundan çıkın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir