AutoSnap Özelliğini Ayarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

AutoSnap Özelliğini Ayarlama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

9 Kasım 2022 Autocad nokta yakalama ayarları AutoCAD nokta yakalamıyor AutoCAD Snap ayarları 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Düzeni Kullanma

Şimdi dar uçtan başlayarak küvetin içini çizmeye başlayacaksınız. Küveti oluşturan yayları oluşturmak için ofset çizgilerinizi referans olarak kullanacaksınız. Ayrıca bu alıştırmada, AutoCAD bir nokta seçimi beklediğinde otomatik olarak kullanılabilecek Osnap araçlarından bazılarını kuracaksınız.

İşte adımlar:

1.Araçlar-Çizim Ayarları’nı seçin veNesne Yakalama sekmesine tıklayın. Ayrıca, Durum çubuğunda Osnap düğmesine de sağ tıklayın ve ardından kısayol menüsünden Ayarlar’ı seçin.

2. Seçilebilecek seçenekleri kapatmak için Tümünü Temizle düğmesini tıklayın.

İPUCU : Nesne Yakalama sekmesindeki Osnap seçeneklerinin her birinin yanındaki grafik sembollere bakın. Bunlar, Osnap noktalarını seçtiğinizde çiziminizde görünen Osnap işaretleridir. Her Osnap seçeneğinin kendi işaret sembolü vardır. Osnap’ları kullandıkça, nasıl çalıştıklarına daha aşina olacaksınız.

3. Her kutuda bir onay işareti görünecek şekilde Uç Nokta, Orta Nokta ve Kesişim onay kutularını tıklayın ve Nesne Yapıştırma seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. Tamam’ı tıklayın.

Az önce Bitiş Noktası, Orta Nokta ve Kavşak görüntülerini varsayılan olarak açık olacak şekilde ayarladınız. Buna Çalışan Osnap denir; AutoCAD, sizin müdahaleniz olmadan en yakın Osnap noktasını otomatik olarak seçer.

Şimdi, Çalışan Osnap’ın nasıl çalıştığını görelim:

1. 2B Çizim kontrol panelinde, Yay aracına tıklayın veya a↵ yazın. Çiz – Yay’ı seçtiğinizde kullanılabilen diğer Yay seçenekleri için.
2. Yayın ilk noktası için, en üstteki resimde gösterildiği gibi imleci iki çizginin kesişimine doğru hareket ettirin. Kavşakta Kavşak Osnap işaretinin göründüğüne dikkat edin.
3. Kavşak Osnap işaretçisi istenen kavşak üzerindeyken, farenin sol tuşuna tıklayın.
4. İmleci, yukarıya yakın ikinci yatay çizginin orta noktasına getirin. Ne zaman orta-
nokta Osnap işaretçisi çizginin orta noktasında belirir, farenin sol tuşuna tıklayın.
5. Küvetin sol üst tarafındaki iki çizginin kesişimini bulmak ve seçmek için Kesişme Osnap işaretçisini kullanın.

İPUCU : Bir nesne üzerinde bir Osnap işaretçisi gördüğünüzde, Tab tuşuna basarak AutoCAD’in nesne üzerindeki bir sonraki osnap noktasına gitmesini sağlayabilirsiniz. Üzerinde birkaç Çalışan Osnap modunuz varsa (örneğin, Uç Nokta, Orta Nokta ve Kavşak), Sekme tuşuna basmak nesne üzerindeki bu osnap noktaları arasında geçiş yapar. Bu özellik, özellikle çizimin kalabalık bir alanında faydalı olabilir.

Ardından, küvetin sol tarafı için bir yay çizeceksiniz:

1. 2B Çizim kontrol panelinde, Yay aracına tekrar tıklayın.
2. Bir sonraki yayın başlangıcı olarak seçtiğiniz son noktayı seçmek için @↵ yazın.

UYARI : Yeni kullanıcıların yanlışlıkla noktaları seçmesi kolaydır. Son alıştırmadan sonra ve 1. adımdan önce yanlışlıkla ek noktalar seçerseniz, burada açıklanan sonuçları alamayabilirsiniz. Bu olursa, Arc komutunu yeniden verin; daha sonra Endpoint Osnap’ı kullanın ve son yayın bitiş noktasını seçin.

3. AutoCAD’e bir sonraki nokta yerine yayın diğer ucunu belirtmek istediğinizi söylemek için E↵ yazın. Veya çizim alanında herhangi bir yeri sağ tıklayıp kısayol menüsünden Bitir’i seçebilirsiniz.
4. Yayın bitiş noktasını belirle: isteminde, kazanın sol alt köşesindeki iki çizginin kesişimini seçmek için Kesişme osnap’ını kullanın.

5.Yönseçeneğini seçmek içinD↵yazın.Ayrıca çizim alanındaherhangi bir yeresağ tıklayıp kısayol menüsünden Yön’ü seçebilirsiniz. İmleci hareket ettirdikçe yay, yayın başlangıç ​​noktasından itibaren bir lastik bant çizgisiyle birlikte sürüklenir.
6. Kürenin sol tarafındaki orta çizgiye dokunana kadar imleci sürükleme yayının soluna hareket ettirin. Ortadaki resimde gösterildiği gibi onu seçin.

İPUCU : 3. adımda, lastik bantlı çizgi arkın yönünü gösterir. Orto modunun kapalı olduğundan emin olun, çünkü Orto modu lastik bant çizgisini ve yayı istemediğiniz bir yöne zorlar. Durum çubuğunu kontrol edin; Ortho düğmesi basılı gibi görünüyorsa, Ortho modunu kapatmak için F8’e basın veya Ortho düğmesine tıklayın.


AutoCAD Snap ayarları
AutoCAD nokta yakalamıyor
Osnap komutu nedir
Autocad Osnap komutu
OSNAP komutu
Autocad nokta yakalama ayarları
Autocad OSNAP komutu ne işe yarar
Autocad nesne yakalama modu


AutoSnap Özelliğini Ayarlama

Draft Ayarları iletişim kutusunun Nesne Tutturma sekmesindeki Seçenekler düğmesini tıklattığınızda, Seçenekler iletişim kutusunun Draft Ayarları sekmesini göreceksiniz. Bu sekme, AutoSnap özelliğine ilişkin bir dizi seçenek sunar.

AutoSnap, osnap seçimleri sırasında imlecinizin konumuna bakar ve imlecinize en yakın osnap noktasını bulur. AutoSnap daha sonra, bulduğu osnap noktasını size gösteren işaretçi adı verilen bir grafik görüntüler. İstediğiniz buysa, seçmek için farenize sol tıklayın.

AutoSnap ayarları, çeşitli özellikleri kontrol etmenizi sağlar:

  • İşaretleyici, grafik işaretleyiciyi açar veya kapatır.
  • Mıknatıs, Osnap imlecinin çıkarsanan osnap noktalarına atlamasına neden olur.
  • AutoSnap Tooltip’i Görüntüle, Osnap ToolTip’i açar veya kapatır.
  • Display AutoSnap Diyafram Kutusu eski tarz Osnap imleç kutusunu açar veya kapatır. AutoSnap Marker Size, grafik işaretleyicinin boyutunu kontrol eder.
  • Renkler, AutoSnap işaretçisinin rengini kontrol eder. Bu seçenek, bir renk seçmenizi sağlayan Çizim Penceresi Renkleri iletişim kutusunu açar.

Şimdi, küvetin altını çizeceksiniz:

1. 2B Çizim kontrol panelindeki Yay aracına tekrar tıklayın. Son komutu tekrar oynatmak için ↵ tuşuna da basabilirsiniz.
2. Endpoint Osnap işaretçisini kullanarak, az önce çizilen yayın alt ucunun bitiş noktasını seçin.
3. Midpoint Osnap işaretini kullanarak küvetin altındaki orta yatay çizgiyi seçin.
4. Küvetin sağ alt köşesindeki iki çizginin kesişimini seçin.

Ardından, sol tarafı yansıtarak küvetin sağ tarafını oluşturun:

1. 2D Draw kontrol panelinde Ayna aracını tıklayın. Ayrıca Değiştir – Yansıt’ı seçebilir veya Komut isteminde mi↵ girebilirsiniz.
2. Nesneleri seçin: isteminde, yayı vurgulamak için küvetin sol tarafındaki uzun yayı seçin. Seçiminizi tamamladığınızı belirtmek için ↵ tuşuna basın.
3. Ayna çizgisinin ilk noktasını belirtin: isteminde, üst yatay çizginin orta noktasını seçin. Artık daha önce kurduğunuz otomatik osnap modlarını nasıl kullanacağınızı öğrenmiş olmalısınız.
4. Ayna çizgisinin ikinci noktasını belirtin: isteminde, seçilen son noktanın hemen altında bir nokta seçmek için Polar İzleme modunu kullanın.
5. Kaynak nesneleri sil? [Evet/Hayır] <N>: istem, varsayılanı (Hayır) kabul etmek için ↵ tuşuna basın. Küvetin sağ tarafında seçtiğiniz yayın ayna görüntüsü belirir.

Bu alıştırmada, Osnap’ları Çalışan Osnap modunda kullanabildiniz. Çizimlerinizi oluştururken sürekli olarak osnaps kullanacağınızı göreceksiniz. Bu nedenle Osnaps’i sürekli çalıştırmak isteyebilirsiniz. Öyle olsa bile, bazen Running Osnaps araya girebilir. Örneğin, bir yakınlaştırma penceresi kullanmak istediğinizde, kalabalık bir çizimde sıkıntı yaratabilirler.

Osnap’lar, osnap noktalarını otomatik olarak seçerek uygun olmayan bir pencere alanı seçmenize neden olabilir. Neyse ki, durum çubuğundaki Osnap düğmesine tıklayarak Koşu Osnaplarını kolayca açıp kapatabilirsiniz. Herhangi bir Çalışan Osnap ayarınız yoksa, Osnap düğmesine tıklamak, Drafting Settings iletişim kutusundaki Object Snap ayarlarını açarak, osnap’larınızı seçmenizi sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir