Nesneyi Değiştirmek – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesneyi Değiştirmek – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Kasım 2022 autocad 1/50 ölçek ayarlama AutoCAD ölçü birimi değiştirme 0

Nesneyi Diğerlerine İlişkin Konumlandırma

Bu adımları takip edin:

1. 2D Draw kontrol panelinde Elips aracına tıklayın veya El↵ yazın. Ayrıca Çiz – Elips – Eksen, Son’u da seçebilirsiniz.
2. Elipsin veya istemin eksen uç noktasını belirtin, dikdörtgenin alt yatay çizgisinin orta noktasını seçin. Bunu, Osnap açılır menüsünü açıp Midpoint’i seçerek yapın; ardından imleci alt satıra doğru hareket ettirin. (Unutmayın, Shift+Osnap menüsünü açmak için farenin sağ tuşuna tıklayın.) Çizgide Midpoint Osnap işaretini gördüğünüzde, farenin sol tuşuna tıklayın.
3. Eksenin diğer uç noktasını belirtin: isteminde, imleci aşağı doğru çevirin ve 1 ́-10 ̋↵ girin. Metrik kullanıcıları 55↵ girmelidir.
4. Bunu ikinci eksen bitiş noktası olarak seçin.
5. Diğer eksene uzaklığı belirtin veya [Döndürme]: isteminde, imleci elipsin merkezinden yatay olarak yönlendirin ve ardından 8 ̋↵ girin. Metrik kullanıcıları 20↵ girmelidir.

İPUCU :AutoCAD ile çalışırken, sonunda NURBS ile karşılaşacaksınız. NURBS, Tekdüze Olmayan Rasyonel B-Spline’ları ifade eder, eğri nesnelerin doğru matematiksel modellere dayandığı anlamına gelen süslü bir terimdir. Elipsi sonraki bir alıştırmada kırptığınızda, AutoCAD’de spline olarak bilinen bir NURBS eğrisi olur. Çoklu çizgiler ve eğri eğriler hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz.

Çizim işlemi sırasında, nesnelerini düzenlemek için genellikle çizimin alanlarını büyütmek isteyeceksiniz. İçinde, bu amaç için Yakınlaştırma özelliğini nasıl kullanacağınızı gördünüz.

Görünümünü büyütmek için şu adımları izleyin:

1. 2B Gezinme kontrol panelindeki Yakınlaştırma Penceresi aracını tıklayın veya Z↵W↵ yazın. Ayrıca Görünüm 􏰀 Yakınlaştır 􏰀 Pencere’yi de seçebilirsiniz.
2. İlk köşeyi belirle: isteminde, çiziminizin altında ve solunda, 5 ́-0 ̋, 3 ́-6 ̋ koordinatlarında veya yakınında bir nokta seçin. Metrik kullanıcıları 150.0000,102.0000 koordinatını kullanmalıdır.
3. Karşı köşeyi belirle: isteminde, çizimin üstünde ve sağında, 8 ́-3 ̋, 6 ́-8 ̋ koordinatlarında veya yakınında bir nokta seçin (metrik kullanıcılar için 246.0000,195.0000). Tuvalet, yakınlaştırma penceresi tarafından tamamen kapatılmalıdır. Bu görünümü elde etmek için Yakınlaştırma Penceresi aracını kullanın. Yakınlaştır Gerçek Zamanlı aracını, Gerçek Zamanlı Kaydırma aracıyla birlikte de kullanabilirsiniz. Tuvalet, ekranın daha fazlasını doldurmak için genişler.

İPUCU : Zoom Realtime aracını klavyeden başlatmak için Z↵↵ yazın. Kaydırma tekerleği olan bir fareniz varsa, Yakınlaştır komutunu kullanmaktan tamamen kaçınabilirsiniz; sadece imleci tuvaletin üzerine getirin ve görüntüyü yakınlaştırmak için tekerleği çevirin.

Nesneyi Değiştirmek

Şimdi, bir nesne oluşturmak için düzenleme komutlarının nasıl kullanıldığını görelim. Koltuğun arka kenarını belirlemek için, klozetin önünü 3 ̋ (metrik kullanıcılar için 7 cm) tanımlayan çizginin bir kopyasını elipsin merkezine doğru koyalım:

1. 2D Draw kontrol panelindeki Kopyalama aracına tıklayın veya co↵ yazın. Ayrıca açılır menüden Değiştir – Kopyala’yı da seçebilirsiniz.

İPUCU: Kopyayı oluşturmak için Grip Edit araçlarını da kullanabilirsiniz. 

2. Nesneleri seçin: isteminde, elipsin tepesine dokunan yatay çizgiyi seçin.
Çizgi vurgulanır. Seçiminizi tamamlamak için ↵ tuşuna basın.
3. Taban noktası belirle veya [Yer Değiştirme} <Yer Değiştirme>: isteminde bir taban seçin
çizgiye yakın nokta. Ardından, imleci aşağı doğru çevirin ve metrik kullanıcılar için 3 ̋↵ veya 7↵ girin.
4. Kopyala komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Kopyala komutunun, Kopyala’nın seçtiğiniz nesnelerin konumunu değiştirmemesi ve Kopyalama’dan çıkmak için ↵ tuşuna basmanız dışında,  kullandığınız Taşı komutu gibi davrandığına dikkat edin.


autocad 1/50 ölçek ayarlama
AutoCAD ölçü birimi değiştirme
DWG TrueView ölçü Alma
AutoCAD ölçek ayarlama
AutoCAD scale komutu
AutoCAD ölçü ayarları cm
AutoCAD çizgi KAYDIRMA komutu
AutoCAD ölçü değiştirme


Bir Nesneyi Kırpma

Şimdi elipsin gerekli olmayan kısmını silmelisiniz. Elipsin bir kısmını kırpmak için Kırp komutunu kullanacaksınız:

1. F9 tuşuna basarak veya durum çubuğunda Snap’i tıklatarak Snap modunu kapatın. Snap modu, düzenleme oturumunuzun bu noktasında bir engel olabilir çünkü istediğiniz noktaları seçmenize engel olabilir. Yakalama modu, imleci belirli bir aralıktaki noktalara gitmeye zorlar, bu nedenle tam olarak bu aralıklardan birine girmeyen bir noktayı seçmekte zorlanacaksınız.
2. 2B Çizim kontrol panelinde Kırpma aracına tıklayın. Bu istemi göreceksiniz.

3. Yeni oluşturduğunuz çizgiye (elipsin içinden geçen çizgiye) tıklayın ve seçiminizi bitirmek için↵düğmesine basın.
4. Kırpılacak nesneyi seç veya uzatmak için kaydır-seç veya [Çit/Çapraz/ Proje/Kenar/eRase/Geri Al]: isteminde, elipsin çizginin üzerindeki en üst kısmını seçin. Bu, elipsi çizgiye geri keser.
5. Kırp komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

İPUCU : 4. adımda Shift tuşunu basılı tutarak, bir nesneyi kırpmaktan bir nesneyi genişletmeye geçebilirsiniz. Genişlet komutu hakkında bilgi edineceksiniz.

Önceki alıştırmanın 2. adımında, Kırp komutu komut isteminde iki mesaj üretir. İlk komut istemi, Kesici kenarları seçin…, bir nesneyi kırpmak istediğiniz kenarı tanımlamak için önce nesneleri seçmeniz gerektiğini söyler.

4. adımda, yine nesneleri seçmeniz istenir, bu sefer kırpılacak nesneyi seçmeniz istenir. Trim, iki nesne kümesi seçmenizi isteyen bir avuç AutoCAD komutundan biridir: İlk küme bir sınır tanımlar ve ikincisi, düzenlemek istediğiniz nesneler kümesidir. İki nesne kümesi birbirini dışlamaz. Örneğin, kırpılacak nesneler olarak en son nesneleri seçebilirsiniz. Bir sonraki alıştırma bunun nasıl çalıştığını gösterir.

İlk önce, az önce yaptığınız kırpmayı geri alacaksınız; sonra, tuvaleti bitirmek için Kırp komutunu biraz farklı bir şekilde tekrar kullanacaksınız:

1. Standart Açıklama araç çubuğunda Geri Al düğmesini tıklayın veya komut isteminde U↵ girin. Elipsin tepesi yeniden belirir.
2. 2D Draw kontrol panelinde tıklatarak Trim aracını yeniden başlatın.
3. Nesneleri seç veya <tümünü seç>: isteminde, elipsi ve elipsi kesen çizgiyi tıklayın.
4. Seçiminizi bitirmek ve sonraki adıma geçmek için ↵ tuşuna basın.
5. Kırpılacak nesneyi seçin veya [Çit/Çapraz/Proje/Kenar/eRase/Geri Al]: isteminde, önceki alıştırmada yaptığınız gibi elipsin üst kısmına tıklayın. Elips geri kırpılır.
6. Elipsi geçerek kırpma çizgisinin sol ucuna yakın bir noktayı tıklayın. Çizgi, elipse geri döner.
7. Satırın diğer ucunu tıklayın. Çizginin sağ tarafı, elipsle buluşacak şekilde geriye doğru kırpılır. Çiziminiz ikinci resimdeki gibi görünmelidir.
8. Kırp komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.
9. Dosyayı mevcut durumunda kaydetmek için Dosya – Kaydet’i seçin, ancak dosyadan çıkmayın. Bunu her 20 dakikada bir yapma alışkanlığı edinmek isteyebilirsiniz. Burada elipsin ve çizginin hem kırpılacak nesneler hem de kırpılacak nesneler olarak nasıl kullanıldığını gördünüz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir