TOLERANSLAR SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

TOLERANSLAR SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3 Ekim 2022 AutoCAD Datum ekleme AutoCAD tolerans sembolleri AutoCAD tolerans tablosu 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

TOLERANSLAR SEKMESİ

İşte önerilerim:

• Tolerans Formatı ➔ Yöntemi: Limitler
• Tolerans Formatı ➔ Hassasiyet: 0.0000

Tek tek ölçümlendirmelerde tolerans kullanıyorsanız, bu ölçümlendirmeleri yapmak için Ondalık-inç-tol adlı ayrı bir ölçümlendirme stili oluşturmayı deneyin. Ayrıca yöntemi Limitler olarak değiştirmenizi öneririm. Diğer yöntemlerden daha az yer kaplar ve deneyimlerime göre çoğu makinist limit toleransları tercih eder.

Üst ve alt tolerans değerlerini 0’da bırakmamın nedeni, Özellikler paleti kullanılarak ayrı ayrı değiştirilebilmeleridir. Bu tür tolerans genellikle hassas geçmeler için kullanılır, bu nedenle her boyut için üst ve alt toleranslar farklıdır. Maksimum Malzeme Koşuluna göre geometri oluşturduğunuz “AutoCAD Üretkenliği” önerisine dikkat edin. Bu tavsiyeye uyarsanız, boyutlandırılan unsurun türüne bağlı olarak sınırlardan biri her zaman sıfırdır.

Çok fazla tolerans ölçümlendirmesi yapıyorsanız veya geometrik ölçümlendirme ve tolerans çerçeveleri uyguluyorsanız, mükemmel AutoCAD Mechanical kullanmayı düşünün.

 RADYAL VE ÇAP

Temel bir boyut stili oluşturduktan sonra, yalnızca belirli boyut türleri için geçerli olan varyasyonlar ekleyebilirsiniz. Bunlar alt stiller olarak bilinir; bir üst stil ile ilişkilendirilirler ve üst stil ile aynı ayarlarla başlarlar. Bu varyasyonlar, bir boyut stilinde ince ayar yapmanızı sağlar.

Alt stiller eklemek için, Modify Dimension Style iletişim kutusunun altındaki OK düğmesine tıklayın ve Dimension Style Manager’a dönün. Yeni düğmesine tıklayın ve ardından gösterildiği gibi Kullanım Alanı altında Yarıçap Boyutları’nı seçin. Devam’a tıklayın ve yarıçap ölçümlendirmeleri için aşağıdaki değişiklikleri yapın.

Semboller ve Oklar ➔ Merkez İşaretleri ➔
Yok Sığdır ➔ Sığdır Seçenekleri ➔ Hem Metin Hem Oklar
Sığdır ➔ İnce Ayar ➔ Metni Manuel Olarak Yerleştirin

Şimdi aynı şeyi çap boyutları için yapın. İşiniz bittiğinde, çoğu mekanik boyut için çalışacak iki alt varyasyonlu yeni bir stiliniz var.

Ölçü metni dışarıdayken ölçü çizgisinin yay veya daire içine yerleştirilmesini tercih ederseniz, Hem Metin hem de Oklar yerine Sığdır’ı Oklara ayarlayın. Bu, Özellikler paleti kullanılarak değiştirilemeyen boyut özelliklerinden biridir.

Bu alt varyasyonlar, merkez işaretleri olmadan yarıçap ve çap ölçümlendirmeleri eklemenize olanak tanır. Bir merkez işaretinin, radyal veya çap ölçümlendirmesini tanımlayan bloğun parçası olmasını engellersiniz.

Yalnızca ihtiyaç duyduğunuzda merkez işaretleri eklemek için DIMCENTER (DCE) kullanırsanız, bunların boyutu patlatmadan silebileceğiniz uzantıları vardır. Gösterilen örnekte, merkez işaretleri bağımsız olarak eklendi ve ardından herhangi bir yerleştirme sonrası düzenleme olmaksızın doğrudan radyal ve çap boyutları yerleştirildi.

ASME Metrik ve ISO

1975 tarihli Metrik Dönüşüm Yasası, Amerika Birleşik Devletleri’ni Uluslararası Birimler Sistemine (SI, Le Systeme International d’Unites’ten) dönüştürmeye karar verdi. Metrik birimler imalatta yaygın olarak kullanılır, ancak pratikte genellikle farklı mağazalarda farklı şekilde uygulanırlar. Bir anlamda ABD’de iki metrik sistem kullanıyoruz: ASME versiyonu ve ISO versiyonu.

ASME sürümü olarak adlandırdığım, ABD’deki geleneksel birimleri milimetre ile değiştirir ve boyutların yatay yönünü korur. ISO sürümü, hizalanmış bir yönlendirme kullanır ve değişen toleransları belirtmek için ondalık kesinlik kullanımına izin vermez.

ASME standart çizimleri için metrik birimleri kullandığınızda, boyut yönlendirmesi genellikle ABD’deki geleneksel birimler için kullanılan yatay formatı takip eder.

Bazı ofisler, bir metrik çizimi boyutlandırmaları gerektiğinde DIMSCALE değerini 25.4’e (dönüştürme faktörü inçten milimetreye) değiştirir. Bana göre, mizanpajlarda otomatik ölçeklendirme için DIMSCALE’i 0’a ayarlayabilmeniz için, boyut boyutlarını milimetre cinsinden içeren bir boyut stili oluşturmak için biraz zaman harcamak daha iyi bir uygulamadır.


AutoCAD tolerans tablosu
AutoCAD tolerans sembolleri
AutoCAD Datum ekleme
AutoCAD tolerans ekleme
AutoCAD Text AYARLARI
AutoCAD text görünmüyor
AutoCAD Dimension text size ayarları
AutoCAD Dimension ayarlar


ABD, 1866’da metrik sistemi resmi olarak kabul etti. ABD geleneksel birimleri, metrik eşdeğerleriyle tanımlanır. Ayak yasal olarak tam olarak 0.3048 metre olarak tanımlanır ve pound yasal olarak tam olarak 453.59237 gram olarak tanımlanır.

ASME Y14.5-1994 standardı kapsamındaki metrik çizimler için, daha önce açıklanan Ondalık-İnç stilinden başlayarak ve boyutla ilgili tüm değerlerde aşağıdaki değişiklikleri yaparak bir Metrik stili oluşturabilirsiniz. Bunlar yumuşak dönüştürme değerleridir, çünkü sabit dönüştürme değerleri, 3.125 gibi metrik sistemde tek olan değerlerle sonuçlanacaktır:

• 0,04 inç yaklaşık 1 mm’dir.
• 0,0625 inç yaklaşık 1,5 mm’dir.
• 0.125 inç yaklaşık 3 mm’dir.
• 0,25 inç yaklaşık 6 mm’dir.
• 0,375 inç yaklaşık 9 mm’dir.

Diğer değişiklikler yalnızca Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunun Birincil Birimler sekmesindedir:

1. Hassasiyet’i, ondalık inç cinsinden karşılaştırılabilir bir çizim için yapacağınızdan bir ondalık basamak daha azına ayarlayın.
2. Metrik için baştaki sıfırları bastırmayın.
3. Metrik için sondaki sıfırları gizleyin.

ISO sistemi için ACADISO.dwt şablonunda kullanılan standart stil oldukça iyidir, ancak bir yazı tipi değişikliği gerektirir:

1. Sıfırdan bir metrik çizim başlatın.
2. ISO-25’i mantıklı bir şekilde yeniden adlandırın.
3. Standart metin stilini, romans.shx yazı tipine dayalı olanla değiştirin.

DIMCONTINUE komutu tarafından mekanik bir parçada oluşturulan zincir boyutlarının türünü nadiren bulacaksınız. Neden? Niye? Çünkü bu tür boyutlandırma, her bir boyutla birlikte büyüyen tolerans hatalarının birikmesine neden olur.

DIMLINEAR’ın temel boyut eklemek için, DIMBASELINE ek boyutlar eklemek için kullanılması çok daha olasıdır. Mekanik parçalar için genellikle QDIM komutunun Ordinate seçeneği veya DIMORDINATE komutu ile yerleştirilen koordinat boyutlandırmayı tercih ederim.

Mimari Boyutlar

Teknik grafikler konusunda ASME Y14.5 serisiyle karşılaştırılabilir yayınlanmış bir standart olmadığından, mimari boyutlandırma uygulamaları mekanik uygulamalara göre daha fazla çeşitlilik gösterir. Ancak, ofisten ofise görünüm ve his bazı farklılıklar gösterse de, genel olarak ASME standartlarında ortaya konan temel kurallar geçerlidir.

Farklılıklar, kullanılan çizgi kalınlıklarının sayısında olma eğilimindedir. kesitler için kullanılan semboller ve ölçülendirme için kullanılan stiller. Bu bölümdeki önerilerim, aşina olduğum mimarlık firmalarının çoğu tarafından kullanılan boyut türlerini yansıtıyor.

Genel olarak bu ülkede mimari çizimler için ayak ve kesirli inçleri zincir (sürekli) ölçülerde kullanıyoruz. Dünyanın geri kalanı milimetre kullanıyor ve bazı firmalar planlar için ordinat boyutlandırmayı kullanmaya başlıyor, bunun daha az ölçüm hatasıyla sonuçlandığını düşünüyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir