BİRİNCİL BİRİMLER SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

BİRİNCİL BİRİMLER SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3 Ekim 2022 AutoCAD mimari ölçülendirme Ayarları AutoCAD ondalık ayarı AutoCAD virgülden sonra basamak sayısı 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

SATIRLAR SEKMESİ

Dimension Style Manager’ı açın ve Standard’ı Architectural olarak yeniden adlandırın. (Tabii ki Standart adını kullanmayın.) Stil yeniden adlandırıldığında, Değiştir düğmesine tıklayabilir ve Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunda aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz. Ok uçları, boyut çizgileri, uzatma çizgileri, yazı tipi ve diğer ayarlar için farklı işlemler tercih edebilirsiniz, ancak bu öneriler benim için iyi çalıştı.

Ölçü çizgilerinin aralıkları ve uzatma çizgilerinin görünümü Çizgiler sekmesinde kontrol edilir. Boyutların çok fazla karışıklık olmadan yerleştirilmesine izin vermek için, gösterildiği gibi aşağıdaki değişiklikleri öneriyoruz:

Mimari bir boyut stili oluşturma
Boyut Çizgileri ➔ Taban Çizgisi Boşluğu: 3⁄8–1⁄2 Uzatma Çizgileri ➔ Dim’in Ötesine Uzat

AutoCAD 2002 ve AutoCAD 2004’te, boyutlar bir düzene ölçeklendiğinde taban çizgisi aralığı değerinin ölçeklenmesini engelleyen bir hata vardır. AutoCAD 2005’te düzeltildi.

SEMBOLLER VE OKLAR SEKMESİ

Semboller ve Oklar sekmesinde kontrol edilen değerleri mekanik değerlerle aynı ayarlara getirmenizi öneririm. Gösterildiği gibi aşağıdaki değişiklikleri öneriyorum:

Ok uçları ➔ Ok Boyutu: 1⁄8
Merkez İşaretleri ➔ Çizgi
Merkez İşaretleri ➔ Boyut: 1⁄16
Yay Uzunluğu Sembolü ➔ Boyut Metninin Üstünde

Yarıçap veya çap ölçümlendirmeleriyle kullanım için ok uçlarını Kapalı Dolgulu olarak bırakın ve alt stil olarak doğrusal ölçümlendirmeler için onay işaretleri ayarlayın.

METİN SEKMESİ

.shx uzantılı yazı tipleri, AutoCAD ile gelen vektör tabanlı yazı tipleridir. .ttf uzantılı yazı tipleri, herhangi bir Windows bilgisayarında bulunmayabilecek Windowssistem yazı tipleridir.

Bu nedenle normalde mimari çizimler için kabul edilebilir bir yazı tipi olan ancak çoğu ofis gibi şık görünmeyen romans.shx’i kullanıyorum. İki plan yazı tipinden daha okunaklı bulduğum cityblueprint.ttf yazı tipini kullanmak isteyebilirsiniz (countryblueprint.ttf diğeri).

Çoğu ofis, iş istasyonlarında bu yazı tiplerinin her ikisine de sahiptir. Çizimleri başka ofislere gönderiyorsanız, AutoCAD ile birlikte gelmeyen özel üçüncü taraf yazı tiplerinden kaçının veya yazı tiplerini gönderirken çizimlerle birlikte paketlemek için eTransmit’i kullanın.

AutoCAD 2007’den itibaren, AutoCAD nihayet hand1.shx adlı elle yazılmış görünümlü SHX yazı tipiyle birlikte gelir. Ne yazık ki, benim zevkime göre biraz fazla elle yazılmış.

On beş yıl önce, R10 ile kullanmak için, CityBlueprint ve CountryBlueprint yazı tiplerinden daha iyi görünen ve çok daha okunaklı olan chisel.shx adlı üçüncü taraf bir yazı tipi satın aldım. SHX yazı tiplerinin TTF yazı tiplerine göre bazı avantajları var, bu yüzden hand1.shx’in nakliye sürümüne dahil edilmesinden memnunum; ama biraz daha güzel görünen bir tane alabilir miyiz? Belki bir gün AutoCAD, tüm yaygın yazı tiplerinin orantısız bir sürümüyle birlikte gelir.

Gösterildiği gibi aşağıdaki değişiklikleri öneriyorum:

Metin Görünümü ➔ Metin Stili: Şu yazı tiplerinden birine dayalıdır—romans.shx, cityblueprint.ttf veya hand1.shx
Metin Görünümü ➔ Metin Yüksekliği: 1⁄8
Metin Yerleşimi ➔ Karartma Çizgisinden Ofset: 1⁄32–1⁄16

Ana stil yalnızca açıları, yarıçapları ve çapları kontrol ettiğinden, Metin Hizalamasını Yatay olarak bırakın ve hizalanacak ve ortalanacak ölçümlendirmeler için bir alt doğrusal stil tanımlayın.


AutoCAD virgülden sonra basamak sayısı
AutoCAD ondalık ayarı
AutoCAD mimari ölçülendirme Ayarları
AutoCAD 2013 Ölçü ayarları
Dimension Style diyalog penceresi ne işe yarar
AutoCAD ölçü hatası
AutoCAD yanlış ölçü veriyor
Autocad küsürat kapatma


SEKME UYGUNLUĞU

Mimari ölçülerde Sığdır sekmesi için değiştirilecek pek bir şey yok ancak Sığdır sekmesindeki kontroller daha sonra her türlü yerleştirme sorununa neden olabilir. Her zaman değiştirdiğim üç ayarı gösterir:

• Sığdırma Seçenekleri ➔ Oklar
• Metin Yerleştirme ➔ Öncü ile Ölçü Çizgisi Üzerinde
• Boyut Özellikleri için Ölçekle ➔ Boyutları Düzene Ölçeklendir

Sığdır sekmesi, AutoCAD’in metin ve boyutlar için okları mevcut alana nasıl sığdıracağını kontrol eder. Hem metin hem de oklar için yer olmadığında normalde okları uzatma çizgilerinin dışına taşırsınız, bu nedenle Sığdırma Seçenekleri altında Oklar’ı seçin.

Ancak, bazı durumlarda Hem Metin Hem Oklar veya Metni Her Zaman Uzatma Satırları Arasında Tut seçenekleri daha iyi çalışır. Boyutlarınız otomatik olarak istediğiniz yerde görünmüyorsa, bu iki ayardan birini deneyin ve durumun düzelip düzelmediğine bakın.

Boyutlar uzatma hatları arasına sığmayacak kadar küçük olduğunda, onları bir liderle doğru yerlerine bağlamayı severim. Boyutları, çizim sırasında tutarlı bir boyut olacak şekilde Düzene Ölçekle’yi seçin. Boyutları Düzene Ölçekle’yi seçmek, düzenleri doğru şekilde kullanmanızı gerektirir.

BİRİNCİL BİRİMLER SEKMESİ

Birincil Birimler sekmesi, mimari boyutların mimari hale geldiği yerdir. Sizi şaşırtabilecek en az bir öneri gösterir:

Doğrusal Boyutlar ➔ Birim Formatı: Mimari
Doğrusal Boyutlar ➔ Hassasiyet: 0 ́-0 1/256 ̋ (aşağıdaki açıklamaya bakın) Doğrusal Boyutlar ➔ Kesir Formatı: Çapraz
Sıfır Bastırma ➔ 0 Feet ama 0 inç değil

Çizim Birimleri iletişim kutusunda ayarlanan değerin ölçüler için kullanılmadığını hatırlatırım. Burada boyut birimlerini ayarlamalısınız. Neden 1⁄256 ̋ hassasiyeti? Kesinliği mümkün olan en küçük değere ayarladım; bu şekilde, boyutlar ekledikçe herhangi bir çizim hatası ortaya çıkıyor. Geometriyi oluştururken hata yapmazsam, bir boyutta 1⁄4 ̋’den küçük bir kesir görmüyorum.

Kesirleri Diagonal olarak ayarlamanın benim için okuması en kolay olduğunu ve 0 fit’i bastırmak, ancak 0 inç’i değil, metni uzatma çizgileri arasındaki daha küçük boşluklara sığdırmaya yardımcı olurken, bazı boyutların gerçekten tam fit olduğunu açıklığa kavuşturuyor.

AutoCAD 2002’deki bir hata, Sıfır Bastırma için herhangi bir ayarın uygulanmasını engelliyor. AutoCAD 2002’de bastırmayı kontrol etmek için komut satırında DIMZIN’i 0 inç gösterecek ve 0 fit’i bastıracak şekilde 3 olarak değiştirin. Ortaya çıkan geçersiz kılmayı geçerli boyut stiline kaydedin. Bu hata daha çok bir pire, gerçekten- AutoCAD 2004’ten itibaren düzeltildi.

ALTERNATİF BİRİMLER VE TOLERANSLAR SEKMESİ

Başka bir ülkede kullanılacak bir çizime çift boyut eklemek istemiyorsanız, Alternatif Birimler sekmesinde herhangi bir ayarı değiştirmenize gerek yoktur. Toleranslar genellikle mimari çizimlerde kullanılmaz, dolayısıyla Toleranslar sekmesini de değiştirmek için bir neden yoktur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir