SATIRLAR SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

SATIRLAR SEKMESİ – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3 Ekim 2022 AutoCAD komut satırı kayboldu AutoCAD Toolbar geri getirme AutoCAD Tools Menüsü Kayboldu 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

SATIRLAR SEKMESİ

Çizgiler sekmesi, ölçü çizgileri ve uzatma çizgileri için kontroller içerir. Mevcut ayarların çok kalabalık boyutlar yarattığını düşünüyorum. Karmaşa olmadan daha fazla boyutun yerleştirilmesine izin vermek için, Çizgiler sekmesindeki ayarlarda gösterildiği gibi aşağıdaki değişiklikleri yapın:

Boyut Çizgileri ➔ Temel Boşluk: 0.25
Uzatma Çizgileri ➔ Soluk Çizgilerin Ötesine Uzatma: 0,0625 (1⁄16 ̋)

AutoCAD 2002 ve AutoCAD 2004’te, boyutlar bir düzene ölçeklendiğinde taban çizgisi aralığı değerinin ölçeklenmesini engelleyen bir hata vardır. Bu çileden çıkaran hata AutoCAD 2005’te düzeltildi.

SEMBOLLER VE OKLAR SEKMESİ

Semboller ve Oklar sekmesi, eskiden Çizgiler ve Oklar sekmesinde bulunan boyut özelliklerini kontrol eder. Ok uçlarının ve merkez işaretlerinin görünümünü kontrol etmek için gösterilen değişiklikleri tavsiye ederiz:

• Ok uçları ➔ Ok Boyutu: 0.125
• Merkez İşaretleri ➔ Çizgi
• Merkez İşaretleri ➔ Boyut: 0.0625
• Yay Uzunluğu Sembolü ➔ Boyut Metninin Üstünde

Merkez işareti stilini Çizgi olarak ayarlamak, uygun merkez işaretlerini hızlı bir şekilde yerleştirmek için DIMCENTER (DCE) komutunu kullanmanızı sağlar. Bu, DIMCEN değişkeni için negatif bir değer ayarlamaya eşdeğerdir. Daha sonra “Alt Varyasyonlar: Radyal ve Çap” bölümünde, çaplar ve yarıçaplar için kullanılan stiller için bu değeri Yok olarak ayarlamanızı tavsiye edeceğim.

METİN SEKMESİ

Metin sekmesi metnin stilini, görünümünü ve konumunu kontrol eder. Gösterildiği gibi aşağıdaki değişiklikleri öneriyorum:

Metin Görünümü ➔ Metin Stili: romans (veya kabul edilebilir bir yazı tipi için kullandığınız herhangi bir stil adı)
Metin Görünümü ➔ Metin Yüksekliği: 0.125
Metin Yerleşimi ➔ Karartma Çizgisinden Ofset: 0.04

Metin stilini kabul edilebilir bir yazı tipine göre ayarlayın. AutoCAD ile birlikte gelen tek bir yazı tipi tüm teknik grafik standartlarını karşılar: romans.shx. Bazı ofisler, başka bir belgeye yerleştirmeyi planladığım çizimler için kullandığım arial.ttf dahil diğerlerini kullanıyor. Stiliniz hangi yazı tipini temel alıyorsa, o stile Standart adını vermeyin. (Stil adı olarak yazı tipi adını kullanıyorum.)

Henüz bir metin stili oluşturmadıysanız, Metin Stili açılır listesinin yanındaki üç noktalı (üç nokta, …) düğmeyi tıklayın. Metin Stili iletişim kutusu açılır. 0 yüksekliğinde romans.shx yazı tipine dayalı yeni bir stil oluşturun ve iletişim kutusunu kapatın. Şimdi açılır listeden yeni stilinizi seçin.

Yeni bir metin stili oluşturduğunuzda atanan yükseklik, çizim için otomatik olarak ayarlanabilmesi için her zaman 0 olmalıdır. Bir boyut için metin yüksekliğinin çok küçük olduğunu fark ederseniz, boyutun diğer tüm bölümleri iyi olsa bile, metin stilini kontrol edin. Yüksekliği 0’a değil, sabit bir değere ayarladığına bahse girerim.

0,125’lik bir metin yüksekliği ASME standartlarını karşılar ve Karartma Çizgisinden Ofset’i 0,04 olarak değiştirmek, bir boyutun uzatma çizgilerinin içine sığma olasılığını artırır.

Sığdırma Sekmesi

Sığdır sekmesi, AutoCAD’in boyutları ve metni nasıl yerleştireceğini ve ayrıca tüm boyut özellikleri için kullanılan önemli ölçeklendirme faktörünü kontrol eder. Sığdır sekmesi ayarlarını gösterilenlere ayarlayın. İşte ayrıntılar:

• Sığdırma Seçenekleri ➔ Oklar
• Boyut Özellikleri için Ölçekle ➔ Boyutları Düzene Ölçeklendir

Normalde hem metin hem de oklar için yer olmadığında boyut oklarını uzatma çizgilerinin dışına taşırsınız, bu nedenle Sığdırma Seçeneklerinde Oklar’ı seçin. Ancak, Hem Metin Hem Okların veya Metni Her Zaman Dış Satır Arasında Tut’un daha iyi çalıştığı bir durumla karşılaşabilirsiniz. Boyutlarınız otomatik olarak istediğiniz yerde görünmüyorsa, bu iki ayardan birini deneyin ve durumun düzelip düzelmediğine bakın.

Boyutları Düzene Göre Ölçekle’yi seçin, böylece boyutlar çizerken tutarlı bir boyut olsun. Boyutları Düzene Ölçekle’yi seçmek, düzenleri doğru şekilde kullanmanızı gerektirir.


AutoCAD üst menü kayboldu
AutoCAD Tools Menüsü Kayboldu
AutoCAD Toolbar geri getirme
AutoCAD komut satırı kayboldu
AutoCAD komut satırı Açma
AutoCAD Ribbon kayboldu
AutoCAD Komut satırı açma kısayolu
AutoCAD araç çubuklarını geri getirme


BİRİNCİL BİRİMLER SEKMESİ

Birincil Birimler sekmesi, Çizim Birimleri iletişim kutusunda bulunan kontrollerin aynısını içerir. Her iki yerde de aynı ayarları kullanmak zorunda değilsiniz. Birincil Birimler sekmesinde önerdiğim ayarları gösterir:

Doğrusal Boyutlar ➔ Hassasiyet: 0.000
Doğrusal Boyutlar ➔ Sıfır Bastırma: Önde (ondalık inç için, metrik için değil) Açısal Boyutlar ➔ Hassasiyet: 0.0
Açısal Boyutlar ➔ Sıfır Bastırma: Önde

Bu sekmedeki değişiklikler uygulamanıza bağlıdır. ABD’de, bir mekanik çizimde kullanılan ondalık basamak sayısı, başlık bloğunda tanımlandığı gibi bir toleransı belirtir. Çok fazla ondalık basamak kullanmayın, çünkü bunu yapmak her boyut için daha yakın ve çok daha pahalı bir tolerans anlamına gelir.

Ondalık basamak sayısını yalnızca ihtiyacınız olana ayarlayın. Genel bir stil için üç, uygun sınıfların veya alet odası toleranslarının kullanıldığı mekanik parçalar için dört kullanıyorum.

Bireysel boyutlar için hassasiyet, daha fazla veya daha az toleransı yansıtacak şekilde değiştirilebilir. Yerleştirildikten sonra belirli bir boyut için hassasiyeti kolayca değiştirebilirsiniz. Boyutu seçin, sağ tıklayın ve Hassasiyet’i seçin.

ALTERNATİF BİRİMLER SEKMESİ

Alternatif Birimler sekmesi, AutoCAD’e, uluslararası müşteriler için genellikle inç ve milimetre gibi çift boyutların kullanıldığı bir zamanda eklendi; bununla birlikte, mevcut ASME standardı, boyutlar için inç veya milimetre kullanmaktır, ikisini birden kullanmaz.

Diğer bir deyişle, Alternatif Birimler sekmesi bu günlerde pek kullanılmamaktadır. Aslında, DOD-STD-1476, askeri çizimlerde çift boyutları yasaklar. Herhangi bir nedenle ikili boyutlar yerleştirmeniz gerekiyorsa, boyutları inç katı dönüştürmeler ve yumuşak dönüştürmelerden dönüştürmenin iki yolunu bilmelisiniz.

Kesin dönüşüm, diğer değeri elde etmek için bir değerin tam dönüşüm faktörüyle çarpılmasının sonucudur. Metriği inç’e dönüştürürken bu, tüm boyutların 25.4 ile çarpılması anlamına gelir. Sonuç kesindir, ancak normalde alternatif birimleri kullananlar için çok sıra dışı görünebilir.

ABD’de 3,375 ̋ değeri yaygın olacaktır, ancak 85.725 mm’ye sert bir şekilde dönüştürülmesi, milimetre cinsinden tasarlayanlar için olağandışı olacaktır. Benzer şekilde, 1420mm’den 55 29⁄32 ̋’ye bir dönüşüm, normalde kesirli inç kullanan biri için garip görünebilir.

Yumuşak bir dönüştürme, yalnızca bir sabit dönüştürme gerekli olmadığında kullanılır. Yumuşak bir dönüşümde bir değer diğerine yakındır, ancak tam olarak aynı değildir, ancak her ikisi de her sistemde ortak değerlerdir.

Sert dönüştürme kullanıldığında 0,125 ̋ 3,175 mm olabilse de, metin yüksekliği gibi şeyler için 3 mm’lik yumuşak bir dönüştürme yeterince yakındır. Kontrol ettikten sonra, kesin dönüşümler için aşağıdaki ayarları kullanın.

Sekmenin sol üst köşesinde alternatif birimler kutusunu görüntüle:

Alternatif Birimler ➔ Alt Birimler için Çarpan: 25.4 (inç ve milimetre arasındaki tam dönüştürme faktörü)
Alternatif Birimler ➔ Kesinlik: Normalde ondalık inç için kullanacağınız hassasiyetten bir eksik
Çift ölçümlendirme yerleştirmek için esnek dönüşümler istiyorsanız, şu ayarları kullanın: Alternatif Birimler ➔ Alt Birimler için Çarpan: 25.4
Alternatif Birimler ➔ Hassasiyet: 0

Genel olarak, bir değer diğerinin üzerinde görüntülendiğinde parçalardaki çift boyutları okumak daha kolaydır, bu nedenle Yerleştirme altında Birincil Değerin Altında öğesini seçmenizi de öneririz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir