Tolerans Gösterimi Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tolerans Gösterimi Ekleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 AutoCAD Datum AutoCAD tolerans ekleme AutoCAD tolerans eklemek 0

Tolerans Gösterimi Ekleme

Mekanik çizimde, toleranslar teknik resmin gösteriminin önemli bir parçasıdır. Mekanik bir parçanın sahip olabileceği boyut ve şekildeki izin verilen değişimi belirtirler. AutoCAD, tolerans gösterimini kolaylaştırmaya yardımcı olmak için, standart bir özellik kontrol sembolü oluşturmanın hızlı bir yolu ile birlikte ortak ISO tolerans sembolleri sunan Tolerans komutunu sağlar.

Özellik kontrol sembolleri, toleransları belirtmek için kullanılan endüstri standardı sembollerdir. Bir makine mühendisi veya ressamsanız, AutoCAD’in tolerans gösterimi seçenekleri değerli bir araç olacaktır. Bununla birlikte, toleransların tam bir tartışması, mekanik tasarım ve teknik resim konusunda temel bir anlayış gerektirir ve bu çalışmanın kapsamı dışındadır.

Tolerans komutunu kullanmak için, Ölçümlendirmeler kontrol panelinden Tolerans’ı seçin, Komut isteminde Tol↵ yazın veya Geometrik Tolerans iletişim kutusunu açmak için açılır menüden Ölçümlendirme ↵ Tolerans’ı seçin.

Unsur kontrol sembolü için tolerans ve veri değerlerini girdiğiniz yer burasıdır. İki tolerans değeri ve üç sıfır noktası değeri girebilirsiniz. Ek olarak, değerleri iki katmanlı bir şekilde yığabilirsiniz. Sembol iletişim kutusunu açmak için Sym grubundaki bir kutuyu tıklayın.

Üstteki resim, Sembol iletişim kutusundaki her bir sembolün neyi temsil ettiğini gösterir. Alttaki resim, silindirik bir nesne üzerinde kullanılan bir özellik sembolüne sahip örnek bir çizimi göstermektedir. Örnek çizimdeki semboller, üst silindirin alt silindirin 0,0003 ̋ içinde eşmerkezli olması gerektiğini göstermektedir.

Geometrik Tolerans iletişim kutusunda, Malzeme Durumu iletişim kutusunu açmak için Datum gruplarının herhangi birindeki bir kutuya veya Tolerans gruplarının sağ tarafındaki bir kutuya tıklayabilirsiniz. Bu iletişim kutusu, boyutlandırılan parçadaki bir özelliğin maksimum ve minimum malzeme koşullarıyla ilgili standart semboller içerir.

Muayene Boyutları Ekleme

Toleranslarla ilgili bir başka boyut türü de muayene boyutudur. Bu, bir boyutun toleranslarının ne sıklıkta kontrol edilmesi gerektiğini gösteren bir boyut notasyonu türüdür.

Muayene boyutu eklemek için, önce bu bölümün başlarında açıklandığı gibi normal bir doğrusal boyut ekleyin. Ardından, şu adımları izleyin:

1. Dimensions kontrol panelinden Diminspect’i seçin. Boyut Muayenesi’ni de seçebilirsiniz. Muayene Boyutu iletişim kutusu görünür.
2. Boyut Seç aracına tıklayın. İletişim kutusu, bir boyut seçmenize izin vermek için geçici olarak kapanır.
3. Şekil grubundan bir şekil seçeneği belirleyin.
4. Etiket ve Muayene oranı giriş kutuları için bir değer girin ve ardından Tamam’a tıklayın.

Boyut, iletişim kutusundaki ek değişikliklerle birlikte görünür.

Nitelikleri Kullanma

Bu çalışmanın başlarında, AutoCAD nesnelerinin montajları olan blokların nasıl oluşturulacağını öğrendiniz. Bloklar, kolayca yeniden üretilebilen parçalar veya semboller oluşturmanıza olanak tanır. Mobilya, sürgüler, kapılar ve pencereler, bloklarla oluşturabileceğiniz birkaç yaygın öğedir. Daha sonraki bölümlerde de göreceğiniz gibi, tüm odalar ve cihazlar blok haline getirilebilir. Bir bloğun boyutunun sınırı yoktur.

AutoCAD ayrıca, metin bilgilerini bir bloğun parçası olarak saklamanıza izin veren, nitelikler adı verilen bir özellik sunar. Örneğin, bir bloğa dönüştürdüğünüz bir cıvata veya başka bir mekanik parçanın malzeme özelliklerini saklayabilirsiniz.

Uygulamanız mimari ise, bloğa dönüştürülmüş bir kapı veya pencere için malzeme, donanım ve boyut bilgilerini saklayabilirsiniz. Bu bilgileri bir blokta saklayarak, o blok hakkında grafiklerden açıkça görülemeyebilecek bilgileri hızlı bir şekilde toplayabilirsiniz.

Nitelik metni görünmez olacak şekilde ayarlanabilir veya çizimde metin olarak görüntülenebilir. Görünmezse, özniteliği içeren bloğa çift tıklayarak öznitelik bilgilerini kolayca görüntüleyebilirsiniz. Nitelik bilgileri bir iletişim kutusunda görüntülenir.

Bu bilgiler ayrıca bir veri tabanına veya elektronik tabloya aktarılabilir ve size çiziminizdeki blokların bir envanterini tutma olanağı verir.

Nitelik bilgilerini bir AutoCAD çiziminde tablolara bile dönüştürebilirsiniz. Bu, parça listelerini veya kapı ve pencere programlarını hızlı bir şekilde yapmanıza yardımcı olabilir. Nitelikleri kullanarak, bir çizimdeki hemen hemen her nesneyi takip edebilir veya çizimde sorgulanabilecek metinsel bilgileri koruyabilirsiniz.

Nesneleri takip etmek, nitelikleri kullanmanın yalnızca bir yoludur. Metin ve grafik öğelerini bir arada tutmanız gerektiğinde bunları metin nesnelerinin yerine de kullanabilirsiniz. Yaygın bir örnek, bir mimari çizimdeki referans sembolüdür.

Referans sembolleri, bir odanın cepheden görünümleri veya bir duvarın veya bir binanın başka bir bölümünün enine kesiti gibi bir çizim setindeki daha ayrıntılı bilgilerin konumunu belirtmek için kullanılır. Bu bölümde, nitelikleri ortak işlevlerinden biri için kullanacaksınız: parça listelerini tutmak. Bu durumda, parçalar kapılardır.

Bu bölümde ayrıca bu özniteliklerin bir veri tabanı yönetim programına nasıl aktarılacağı açıklanmaktadır. Alıştırmaları yaparken, niteliklerin özel uygulamanızda size nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.

Bu bölüm aşağıdaki konuları kapsar:

◆ Nitelikler Oluşturma
◆ Nitelikleri Düzenleme
◆ Nitelik Bilgilerini Çıkarma ve Dışa Aktarma


AutoCAD tolerans ekleme
AutoCAD tolerans sembolleri
AutoCAD tolerans tablosu
AutoCAD Datum ekleme
Konum işareti dwg


Nitelikler Oluşturma

Nitelikler bloklara bağlıdır. Niteliği, bir bloğa iliştirilmiş metin bilgisi olarak düşünebilirsiniz. Bilgi, bloğun bir açıklaması veya başka bir ilgili metin olabilir. Örneğin, oluşturduğunuz kapı bloğuna bir nitelik tanımı ekleyebilirsiniz. Ardından, kapı bloğunu her eklediğinizde, o kapıyla ilişkili bir değer girmeniz istenir.

Değer bir sayı, yükseklik veya genişlik değeri, ad veya istediğiniz herhangi bir türde metin bilgisi olabilir. Bir değer girdikten sonra, çizim veritabanındaki kapı bloğunun bir parçası olarak saklanır. Bu değer, kapı bloğuna iliştirilmiş metin olarak görüntülenebilir veya görünmez olabilir. Değeri istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Öznitelik değeri için bilgi istemlerini bile belirleyebilirsiniz.

Ancak, kapı bloğunu tasarlarken nitelik bilgisine sahip olmadığınızı varsayalım. Alternatif olarak, tasarım hakkında ne tür bir kapının nereye gittiğini belirleyecek kadar bilgi sahibi olduğunuzda, daha sonra kapının yanına yerleştirilen bir sembole bu özelliği ekleyebilirsiniz.

Örnek bir kapı sembolünü ve sembolün başvurduğu bir tabloyu gösterir. Standart kapı tipi sembolü bu amaca çok uygun çünkü kapı bloğundan bağımsız bir blok olarak kurabileceğiniz ve kullanabileceğiniz bir objedir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir