Çok Liderli Stiller Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Çok Liderli Stiller Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

6 Aralık 2022 AutoCAD mimari Eğitim Seti En iyi Autocad Eğitim Videoları İleri seviye AutoCAD dersleri 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Çok Liderli Stiller Oluşturma

Gösterilen seçeneklerin yanı sıra, çoklu yönlendiricilerin görünümünü kontrol etmek için çoklu lider stilleri oluşturabilirsiniz. Multileader stilleri, kavram olarak metin ve boyut stillerine benzer. İstediğiniz zaman arayabileceğiniz bir isim altında liderin görünümünü ayarlamanıza izin verirler.

Örneğin, not için metin yerine blok kullanan bir lider tipine ve ok yerine nokta kullanan başka bir lidere sahip olmak isteyebilirsiniz. Veya öncü çizgi için düz çizgiler yerine eğri çizgiler kullanan bir stil ayarlamak isteyebilirsiniz. Bu lider özelliği türlerinin her biri için bir çoklu lider stili oluşturabilir ve ardından lider notunuzun gereksinimlerine bağlı olarak lider stilleri arasında geçiş yapabilirsiniz.

Bir multileader stilini ayarlamak veya değiştirmek için Multileader kontrol panelindeki Multileader Style Manager aracına tıklayın. Ayrıca komut isteminde mleaderstyle↵ yazabilirsiniz. Bu, gösterilen Multileader Stil Yöneticisi iletişim kutusunu açar.

Buradan sağdaki listeden bir stil seçip Değiştir’e tıklayarak mevcut bir stili düzenleyebilir veya Yeni’ye tıklayarak yeni bir stil oluşturabilirsiniz. Yeni’yi tıklarsanız, yeni stiliniz için temel olarak mevcut bir stili seçmeniz istenir.

Değiştir veya Yeni’yi tıklattığınızda, Multileader Stilini Değiştir iletişim kutusu açılır. Multileader Stili iletişim kutusunun her bir sekmesindeki seçenekleri açıklar. Bu seçeneklerden bazıları, Multileader komutuyla aynıdır.

Seçilen stil, çiziminize eklediğiniz herhangi bir yeni çoklu lidere uygulanacaktır. Mevcut bir multileader’ın stilini de değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için multileader’ı tıklayarak seçin ve ardından Multileaders kontrol paneli açılır listesinden istediğiniz multileader stilini seçin.

Çok Yönlü Notları Düzenleme

Bir multileader’ın not bölümünde değişiklik yapmanız gerekirse, bunu nota çift tıklayarak yapabilirsiniz. Bu, bir kelime işlemcide olduğu gibi değişiklikler yapmanızı sağlayan Metin Biçimlendirme araç çubuğunu getirir.

Diğer zamanlarda, multileader’ın öncü çizgisini, oklarını veya diğer grafik özelliklerini değiştirmek isteyebilirsiniz. Örneğin, daha düzenli bir görünüm için tüm notların dikey olarak hizalanmasını isteyebilirsiniz. Veya notun çizimde yalnızca bir nesne yerine birkaç nesneyi göstermesi için daha fazla öncü ok eklemek isteyebilirsiniz.

Multileaders kontrol paneli, lider notlarınızda bu tür değişiklikleri yapmanıza izin veren çeşitli araçlar sunar. Multileader Düzenleme aracı, bir multileader’a lider eklemenize veya liderden lider kaldırmanıza olanak tanır; tek bir notun birkaç nesneyi işaret etmesini istiyorsanız bu kullanışlı bir araçtır.

Çoklu Kılavuz Hizalama aracı, birkaç çoklu yönlendiricinin nota bölümünü hizalamanıza olanak tanır. Son olarak, Multiline Collect aracı, notlar için bloklar kullanan birkaç multilider’ı tek bir notta toplamanıza izin verir.

Lider İçin Boyut Çizgisini Aşmak

Kalabalık bir çizimde, çok yönlü okunuz bir boyut çizgisini geçmek zorunda kalabilir. Pek çok teknik çizim kuralında, bir kılavuz çizgi bir boyut çizgisini geçtiğinde, boyut çizgisi bir boşlukla gösterilmelidir.

Aracını kullanarak bir boyut çizgisine boşluk uygulayabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

1. Boyut ■ Boyut Arası’nı seçin.
2. Bir boyut seçin veya [Birden çok]: komut isteminde, bir boyut çizgisi seçin veya M↵ girin ve çoklu boyut çizgileri seçin.
3. Seçiminizi bitirdiğinizde ↵ tuşuna basın.
4. Boyut kırılacak nesneyi seçin veya [Oto/Geri Yükle/Manuel] <Otomatik> isteminde ↵ tuşuna basın.

Bir lider çizgisinin veya başka bir boyut çizgisinin seçilen boyut çizgisinin üzerinden geçtiği her yerde bir boşluk görünür.

Bir kırılmayı manuel olarak belirtmeyi tercih ederseniz, 4. adımdaki istemde M↵ girin. Bu, boyutta boşluğun oluşacağı yeri gösteren iki nokta seçmenize olanak tanır. Boyut çizgisini geçen ek boyut veya kılavuz çizgileri eklenirse, Dimbreak aracını kullanımınızı tekrarlayın. Mevcut bir arayı kaldırmak için 4. adımda R↵ girerek Geri Yükle seçeneğini kullanın.


En iyi Autocad Eğitim Videoları
AutoCAD Eğitim Seti
AutoCAD seviyeleri
AutoCAD mimari Eğitim Seti
İleri seviye AutoCAD dersleri
AutoCAD 2022 komutları
Autocad proje çizimi Fiyatları
Autocad 3d Açma


Ordinat Ölçümlendirmeleri Uygulama

Mekanik çizimde, parça üzerinde bir orijin belirleyerek işlenmiş parçaların doğruluğunu korumak için ordinat boyutları kullanılır. Tüm ana boyutlar, o kaynağın X koordinatları veya Y koordinatları olarak tanımlanır. Orijin genellikle, işlenmiş bir delik veya işlenmiş iki yüzey gibi parçanın kolayca bulunabilen bir özelliğidir.

Sıralı boyutların tipik bir uygulamasını gösterir. Sol alt köşede, liderleri basamaklandırılmış iki boyuta dikkat edin. Ayrıca sağ üst köşedeki menşe konumuna da dikkat edin.

AutoCAD’in Ordinate komutunu kullanmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirin:

1. Araçlar Ə Yeni UCS Ə Menşei’ni seçin veya UCS↵Or↵ yazın.
2. Yeni başlangıç noktasını belirtin <0,0,0>: komut isteminde, parçanızın başlangıç noktasının tam konumuna da tıklayın.
3. Orto modunu açın.
4. Ölçümlendirmeler kontrol panelinde Ordinasyon aracına tıklayın. Ayrıca ordinat boyutunu başlatmak için Dor↵ girebilirsiniz.
5. Özellik konumunu belirtin: komut isteminde boyutlandırmak istediğiniz öğeye de tıklayın.

İPUCU : Liderin yönü, boyutun Xdatum mu yoksa Ydatum mu olacağını da belirler.

6. Lideri belirle uç noktasında veya [Xdatum/Ydatum/Mtext/Metin/Açı]: komut isteminde, liderin uzunluğunu ve yönünü belirtin. Bunu, lastik bant liderini boyutlandırmak istediğiniz koordinat yönüne dik olarak konumlandırarak ve ardından o noktayı tıklatarak yapın.

1. ve 2. adımlarda, çizimde ikinci bir orijin oluşturmak için UCS özelliğini kullandınız. Ordinate Dimension aracı daha sonra ordinat boyutlarını belirlemek için bu orijini kullanır. UCS özelliği ile çalışma şansınız da olacaktır.

Ordinat Ölçümlendirme aracı için Komut penceresindeki seçenekleri fark etmiş olabilirsiniz. Xdatum ve Ydatum seçenekleri, lider hangi yöne giderse gitsin boyutun X veya Y koordinatında olmasını zorlar. Mtext seçeneği, Metin Biçimlendirme araç çubuğunu açarak, ordinat boyutu metnini eklemenizi veya değiştirmenizi sağlar. Metin seçeneği, değiştirme metnini doğrudan Komut penceresinden girmenizi de sağlar.

İPUCU : Diğer tüm boyutlarda olduğu gibi, ordinat boyutlarının konumunu ayarlamak için tutamaçları kullanabilirsiniz. Orto modunu kapatırsanız, ortogonali korumak için boyut lideri bir basamakla da çizilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir