Tek Tuşla Yörünge – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tek Tuşla Yörünge – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Eylül 2022 AutoCAD kısayol değiştirme AutoCAD Kısayollar AutoCAD Komutlar 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Tek Tuşla Yörünge

Tekerlek düğmesini yörüngeye sürüklerken herkes Shift tuşunu basılı tutmak istemez, bu bazı insanlara garip gelebilir. Bunun yerine, komut yürütmede daha açık olmayı tercih edebilir veya belki de sadece klavyeyi fare yerine kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Tek tuşlu yörünge için F4 fonksiyon tuşuna 3DORBIT komutunu atayın. Bir Inventor kullanıcısıysanız, bu değişikliği yapmanız gerekir. Inventor yörünge için F4’ü kullanır, bu nedenle bu basit değişiklik, uygulamalar arasında geçiş yaparken sizi çıldırmaktan alıkoyacaktır. Inventor’ı hiç kullanmasanız bile, tek tuşla yörünge harika bir fikirdir.

F4 tuşu, yeniden atama için mükemmel bir seçimdir, çünkü şu anda bir tableti kalibre etmektedir ve bununla yüzleşelim, AutoCAD dünyasında neredeyse hiç kimse artık tablet kullanmıyor (20. yüzyıldalar).

Kolay kısayol yeniden atamasını yapmak için şu adımları izleyin:

1. CUI komutunu kullanın. Sol üst paneldeki Klavye Kısayolları düğümünü genişletin. Kısayol Tuşları düğümünü de genişletin.
2. Komut listesini aşağı kaydırın (sol alt panelde) ve 3D Orbit’i bulun. Bu komutu yukarı sürükleyin ve Kısayol Tuşları listesinde herhangi bir yere bırakın. Uygula düğmesini tıklayın.
3. Kısayol Tuşları listesinden 3D Orbit’i seçin.
4. Aşağıdaki Özellikler bölmesinde (sağ alt panelde) Erişim altındaki Anahtar(lar) alanını tıklayın. Ardından, görünen üç nokta düğmesini tıklayın.
5. F4 işlev tuşuna basın ve bu kısayol tuşunu 3D Orbit’e atamak için Tamam’a tıklayın. Tablete zaten atanmış olduğunu bilseniz bile, F4 tuşunun şu anda atanmamış olduğunu iddia ettiğine dikkat edin. CUI iletişim kutusundan çıkmak için tekrar Tamam’a tıklayın.

Yükseklik ve Bölüme Yörüngesi

Önceden ayarlanmış bir görünümün yörüngesinde dönerek bir 3B modelin yüksekliklerini hızla oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? İç cepheler ve bölümler, dış cepheler kırpılarak da yapılabilir.

Geleneksel yükseltiler ortografik izdüşümlerdir, yani paralel izdüşümle ve genellikle önceden ayarlanmış bir görünümden görüntülenirler, ancak bu araçlarla yükseltmeleri gelenekselin ötesine itebilirsiniz.

Sol, Sağ, Ön veya Arka gibi, yükseltmek istediğiniz modelin yanına bakan önceden ayarlanmış bir görünümün yörüngesine girerek başlayın. Önceden ayarlanmış görünümlere hızlı erişim, 3DORBIT komutu içindeki kısayol menüsünde mevcuttur. Geleneksel bir yükseklik için paralel projeksiyonu ayarlamak için bu kısayol menüsünü kullanın. Amacınız bir dış cephe oluşturmaksa, adlandırılmış bir görünümü kaydedin ve işiniz bitti.

Bir adım daha ileri götürmek ve bir iç cephe oluşturmak istiyorsanız, 3DCLIP komutunu kullanın (artık 3DORBIT kısayol menüsünde değildir); Kırpma Düzlemlerini Ayarla iletişim kutusu görünür. Modelin üstten küçük resmini gösterir ve ön ve arka kırpma düzlemlerini temsil eden iki yatay çizgiye sahiptir.

Yükseltme yapmak için, modelin içini kapatan bir kısmını kesip çıkarmak için ön kırpma düzlemini ayarlayın.

İşte nasıl yapıldığı:

1. Kırpma Düzlemlerini Ayarla iletişim kutusunda, araç çubuğundaki uygun düğmeyi tıklatarak Ön kırpma düzleminde geçiş yapın (araç ipuçlarını okuyun).
2. Önden Kırpmayı Ayarla düğmesini tıklayın.
3. Küçük resimdeki siyah yatay çizgiyi modelle kesişene kadar yukarı sürükleyin.

Modelin bir parçası kırpıldığından, görünüm alanında gerçek zamanlı görsel geri bildirim görürsünüz. Kesilen miktardan memnun kaldığınızda, iletişim kutusunu kapatın ve adlandırılmış bir görünüm kaydedin.

Ayrıca bina hala kırpılmış durumdayken Perspektif projeksiyona geri dönmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yapmak bir perspektif bölümü verir. Bir modeli görselleştirmenin açıklayıcı bir yolu olan modelin eğik bir kesit görünümü için hafifçe yörüngede dönmeyi deneyin.


AutoCAD Komutları
AutoCAD Kısayollar
AutoCAD kısayol değiştirme
AutoCAD klavye kısayolları pdf
AutoCAD komutları ve işlevleri
AutoCAD tab tuşu
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD komutları ve sembolleri


Birinci Şahıs Navigasyonu

AutoCAD 2007, sizi 3B sürücü koltuğuna oturtan harika birinci şahıs navigasyon araçlarına (3DWALK ve 3DFLY) sahiptir. Bu kontroller, Microsoft Xbox veya Sony PlayStation’daki bir “birinci şahıs nişancı” oyununda bulmayı umduğunuz gibi çalışır.

Gözlerinizi devirmeden önce bu araçlara bir şans verin. Yörünge, dönen nesneler için iyidir, ancak birinci şahıs navigasyonu, iç mekanı görselleştirmek ve dolaşmak için en etkili yöntemdir. Felsefi olarak, bakış açısındaki bu değişiklik, sizi gökyüzünde bir yerde her şeyi gören tanrısal bir perspektiften daha insani bir perspektife, tanımlanmış bir uzayda yürümek veya uçmak gibi hareket ettirir.

Yürümeyi mi Uçmayı mı Tercih Edersiniz?

Yürürken, “ayaklarınız” “yere” kısıtlanır. XY uçağının, uçarken ise özgürsünüz. Panodaki 3B Gezinme kontrol panelini genişletin. Bu mod zaten açık değilse Perspektif Projeksiyon’a (en sağdaki düğme) tıklayın. Ardından Yürü düğmesine (ayak izleri simgesi) tıklayın ve daha hızlı dolaşabilmeniz için Adım Boyutu ve/veya Saniye Başına Adım kaydırıcılarını sağa sürükleyin.

3DWALK veya 3DFLY kullanmayı seçseniz de gezinme kontrolleri aynıdır. Her bir el için bir tane olmak üzere iki özdeş klavye kontrol seti vardır, bu nedenle solcular eşit derecede mutludur. Bu çift elle destek, koordineli bir şekilde yürümek veya uçmak için bir elinizin farede ve bir elinizin klavyede olması gerektiğinden memnuniyetle karşılanır.

Fareyi sürükleyerek bakın ve çevirin. Daha yumuşak hareket için tuşları aynı anda basılı tutarken fareyi sürükleyebileceğinizi unutmayın. Ekranın ortasındaki hedef konuma (yeşil artı işareti) dikkat edin.

Gideceğiniz yer burası, bu yüzden buna göre nişan alın. Yürüyorsanız, tekerlek düğmesini yukarı ve aşağı sürükleyerek (dönmeden) yer düzlemine göre yukarı ve aşağı hareket edebilirsiniz. İlk fare düğmesini basılı tutarak da sağa veya sola dönebilirsiniz.

Her iki moddayken F düğmesine basarak yürüme ve uçma modları arasında geçiş yapın. Konum Belirleyici paleti, navigasyon için başka bir faydalı yardımcıdır. Her zaman nerede olduğunuzu göstermekle kalmaz, aynı zamanda baktığınız şeyi hemen değiştirmek için kamerayı veya hedefini de sürükleyebilirsiniz. Ayrıca, köşede saklanan uzaylıları belirtmekte yardımcı olur. Kapalı bir alanda birinci şahıs navigasyonu uygulayarak en iyi sonuçları elde edeceksiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir