Tarama Modellerini Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tarama Modellerini Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Kasım 2022 Autocad Hatch komut Autocad superhatch nasıl yapılır 0

Özellikler Paletinden Tarama Modellerini Düzenleme

İsterseniz tarama desenini düzenlemek için eski yöntemi kullanabilirsiniz. Özellikler paletini açmak için bir kalıba sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Özellikler’i seçin. Özellikler paleti, bir Kalıp Adı seçeneği sunan bir Kalıp kategorisi görüntüler.

Bu seçeneğe tıkladığınızda, önceki alıştırmanın 4. adımında olduğu gibi Hatch Pattern Palette iletişim kutusunu açmanızı sağlayan bir üç nokta düğmesi belirir. Daha sonra iletişim kutusundan yeni bir desen seçebilirsiniz. Özellikler paletindeki Tür seçeneği tarama deseni türünü Önceden Tanımlı’dan Kullanıcı Tanımlı’ya veya Özel’e değiştirmenize izin verir.

İPUCU : Bu bölümdeki öğretici üzerinde çalışıyorsanız, burası ara vermek veya durmak için iyi bir yer olacaktır. “Bir Çizimi Dış Referans Olarak Ekleme” bölümündeki bir sonraki alıştırmayı başka bir zaman alabilirsiniz.

Sınır Tarama Seçeneklerini Anlama

Hatch And Gradient iletişim kutusu, önceki alıştırmalarda keşfetmediğiniz birçok başka seçenek sunar. Örneğin tarama yapılacak alanı bir noktaya tıklayarak seçmek yerine Ekle: Nesne Seç düğmesine tıklayarak taramak istediğiniz alanı sınırlayan nesneleri seçebilirsiniz. Mevcut tarama modellerine de sınırlar eklemek için Ekle: Nesneleri Seç’i kullanabilirsiniz.

Desen açılır listesinin hemen altındaki Renk Örneği kutusu, bir grafik penceresinden önceden tanımlanmış bir tarama deseni seçmenizi sağlayan Tarama Modeli Paleti iletişim kutusunu açar.

Tarama Modeli Paleti iletişim kutusunda, tarama modeli türlerini dört kategoriye ayıran birkaç sekme bulunur: ANSI, ISO, Diğer Önceden Tanımlanmış ve Özel. Kendi özel tarama desenleri setinizi oluşturana kadar Özel sekmesi boştur.

Tarama ve Degrade iletişim kutusunun sağ sütunundaki diğer seçenekler arasında Sınırları Kaldır, Sınırları Yeniden Oluştur, Seçimleri Görüntüle, İlişkili, Ayrı Taramalar Oluştur, Sıra Çiz ve Özellikleri Devralın sayılabilir:

 • Sınırları Kaldır Tarama yapılacak alandaki sınırlandırılmış bir alanı veya adayı kaldırmanıza izin verir. Bir örnek, banyodaki klozet kapağıdır. Bu seçenek yalnızca Ekle: Seçim Noktaları seçeneğini kullanarak bir tarama alanı seçtiğinizde ve bir ada algılandığında kullanılabilir.
 • Sınırları Yeniden Oluştur Geçerli tarama modelinin etrafına bir bölge veya sürekli çizgi çizer. Bu seçenek seçildiğinde, iletişim kutusu geçici olarak kapanır. Ardından, bir bölge veya sürekli çizgi arasında seçim yapmanız ve deseni yeniden oluşturulan sınırla yeniden ilişkilendirip ilişkilendirmeyeceğinizi belirtmeniz istenir. (Birazdan tartışılan İlişkilendirme seçeneğine bakın.)
 • Seçimleri Görüntüle iletişim kutusunu geçici olarak kapatır ve ardından AutoCAD tarafından tarama sınırı olarak seçilen nesneleri vurgular.
 • Açıklamalı Tarama deseninin, çiziminizin farklı ölçekli görünümlerine uyum sağlamasına izin verir. Bu seçenek açıkken tarama deseninin boyutu veya aralığı, bir görünüm kapısı Düzeni veya Model Alanı görünümünün açıklama ölçeğine göre ayarlanır. 
 • İlişkili Tarama deseninin, sınırındaki değişikliklere uyum sağlamasına izin verir. Bu seçenek açıkken tarama deseninin ilişkili sınırında yapılan herhangi bir değişiklik, tarama deseninin sınırdaki değişikliklerle birlikte akmasına neden olur.
 • Ayrı Taramalar Oluştur Tarama alanlarını seçerken birkaç kapalı alan seçerseniz, ayrı ve farklı taramalar oluşturur. Bu seçenek kapalıyken, ayrı tarama alanları tek bir tarama modeli gibi davranır.
 • Çizim Sırası Tarama deseninin sınırının üstünde mi yoksa altında mı görüneceğini belirlemenizi sağlar. Bu, sınır farklı bir renk veya gölgede olduğunda ve net bir şekilde okunması gerektiğinde veya tarama deseninin sınırı örtmesi gerektiğinde kullanışlıdır.
 • Özellikleri Devralın Çizimde var olan bir tarama deseninden bir tarama deseni seçmenizi sağlar. Halihazırda kullanılan bir tarama desenini uygulamak istediğinizde, ancak adını veya ölçeğini, dönüşünü veya diğer özelliklerini bilmediğinizde bu yardımcı olur.

Autocad ahşap taraması
Autocad tarama desenleri
Autocad superhatch nasıl yapılır
AutoCAD Hatch ayarları
AutoCAD hatch
Autocad hatch sorunu
Autocad Hatch EKLEME
Autocad Hatch komutu


Açıklayıcı Tarama Modelleri

İçinde, AutoCAD 2008’de ek açıklama ölçeği adı verilen yeni bir özelliği öğrendiniz. Bu özellik sayesinde, belirli nesne türlerine birkaç ölçek atayabilirsiniz ve AutoCAD, nesneyi çizimin uygun ölçeğinde görüntüler. Taramalar, tarama desenlerinin boşluklarını veya desen boyutlarını çiziminizin ölçeğine göre ayarlamasına izin vermek için bu özellikten yararlanabilir.

Tarama ve Degrade iletişim kutusunun Seçenekler grubundaki Açıklamalı seçeneği, tarama desenleri için açıklama ölçeği özelliğini açar. Tarama deseninde bu özellik açıldıktan sonra, tarama desenine uygulamak istediğiniz çizim ölçeklerini açıklanan yöntemlerin aynısını kullanarak ayarlayabilirsiniz.

Ek Tarama Özelliklerini Kullanma

AutoCAD’in Boundary Hatch komutu makul miktarda “zekaya” sahiptir. Daha önceki bir alıştırmada gördüğünüz gibi, yalnızca zemin alanının ana hatlarını değil, aynı zamanda model alanında bir adayı temsil eden klozet oturağının ana hatlarını da tespit edebildi. İsterseniz, Hatch And Gradient iletişim kutusunun sağ alt köşesindeki Daha Fazla Seçenek düğmesine tıkladığınızda mevcut seçenekleri belirleyerek AutoCAD’in bu ada koşullarını ve diğer durumları nasıl ele alacağını kontrol edebilirsiniz.

İletişim kutusunun üst kısmındaki Adalar grubu, iç içe geçmiş sınırların tarama desenini nasıl etkilediğini kontrol eder. Bu gruptaki grafikler, seçilen seçeneğin etkisinin örneklerini gösterir. Adalar seçenekleri şunları içerir:

 • Ada Tespiti Ada Tespiti özelliğini açar. Bu onay kutusu, sınır içindeki kapalı nesneleri taranmaktan hariç tutar. Örneğin, daha önceki bir alıştırmada banyoyu tararken, klozetin kapağı açılmamıştı çünkü orası sınır içindeki bir adaydı.
 • Normal Tarama deseninin iç içe geçmiş sınırlar arasında geçiş yapmasına neden olur. Dış sınır taranmıştır; sınır içinde kapalı bir nesne varsa taranmaz. İlk kapalı nesnenin içinde başka bir kapalı nesne varsa, o nesne taranır. Bu varsayılan ayardır.
 • Dış Tarama desenini en dıştaki sınır tarafından tanımlanan bir alana ve bu sınır içindeki kapalı bir nesneye uygular. Bu kapalı nesnede iç içe geçmiş tüm sınırlar yoksayılır.
 • Yoksay Tarama desenini, iç içe geçmiş sınırları yok sayarak en dıştaki sınır içindeki tüm alana sağlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir