İkame Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

İkame Bloklar – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Kasım 2022 AutoCAD Blok Kütüphane AutoCAD Blok yapma kısayol 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

İkame Bloklar

Önceki örnekte, Ekle iletişim kutusundaki Gözat seçeneğini kullanarak Plan dosyanızdaki bir bloğu güncellediniz. Bu alıştırmada, blok adı ve dosya adı aynıydı. Bir bloğu başka bir blokla veya farklı ada sahip bir dosyayla da değiştirebilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Ekle iletişim kutusunu açın.
2. Ad giriş kutusunun yanındaki Gözat düğmesine tıklayın, dosya olarak kullanmak istediğiniz dosyayı bulun ve seçin.
değiştirin ve ardından Ekle iletişim kutusuna dönmek için Aç’a tıklayın.
3. Ad giriş kutusundaki adı değiştirmek istediğiniz bloğun adıyla değiştirin.
4. Tamam’a tıklayın. Bu ada sahip bir bloğun zaten var olduğunu bildiren bir uyarı mesajı görüntülenir. Blok değiştirme işlemine devam etmek için Tamam’a tıklayın.

Projenizin bir öğesini değiştirmenin tasarımınızı nasıl değiştirebileceğini görmek istiyorsanız, bu blokları değiştirme yöntemini kullanabilirsiniz. Örneğin, üç farklı daire birimi planı çizebilir ve her plana benzersiz bir ad verebilirsiniz. Daha sonra, elle yapmanız için gereken süreden çok daha kısa bir sürede üç apartman tasarımı oluşturabilir ve çizebilirsiniz.

Blok değiştirme ayrıca bir çizimin karmaşıklığını azaltabilir ve yenilemeleri hızlandırabilir. Blokları değiştirmek için, büyük, karmaşık blokları geçici olarak bu blokların şematik versiyonlarıyla değiştirirsiniz.

Örneğin, Plan çizimindeki Birim bloğunu, duvarların ve banyo armatürlerinin yalnızca tek satırlık bir temsilini içeren başka bir çizimle değiştirebilirsiniz.

Diğer sembolleri eklerken veya mekanik veya elektriksel bilgileri eklerken referans olarak hala duvar çizgilerine sahip olursunuz, ancak çizim çok daha hızlı yeniden oluşturulur. Son çizimi yaptığınızda, her ayrıntıyı gösteren orijinal Unit bloğunu yeniden yerleştirirsiniz.

Tarama Alanının Değiştirilmesi

Hatch And Gradient iletişim kutusundaki İlişkili seçeneği fark etmiş olabilirsiniz. Bu radyo düğmesi seçildiğinde, AutoCAD bir ilişkisel tarama deseni oluşturur. İlişkili taramalar, şekillerini ilişkili sınırlarındaki herhangi bir değişikliğe göre ayarlar; dolayısıyla adı. Aşağıdaki alıştırma bunun nasıl çalıştığını göstermektedir. Mutfağın fayans kaplı alanını bir karo büyütmek istediğinizi varsayalım.

İşte nasıl yapıldığı:

1. Birim dosyasına geri dönün (Pencere Ə \dizin yolu\Unit.dwg’yi seçin); daha sonra, daha önce oluşturduğunuz tarama deseninin dış kenarlığına tıklayın. Tarama deseni alanının çevresinde görünen tutamaçlara dikkat edin.
2. Tarama alanının sol alt köşesindeki tutamacı Shift+tıklatın.

İPUCU : Tarama deseninin sınırı çizgi parçalarından oluşuyorsa, tarama deseninin köşe tutamaçlarını seçmek için bir geçiş penceresi veya çokgen geçiş penceresi kullanabilirsiniz.

3. Sol alt tutamaç vurgulanmış haldeyken, sağ alt tutamacı Shift+tıklatın.
4. Sağ alt tutamağa tekrar tıklayın, ancak bu sefer Shift+tıklamayın.
5. Tarama modelini 1 ́ genişletmek için @12<–90↵↵ (@30<–90 metrik kullanıcılar için) girin. Tarama deseni, tarama sınırının yeni boyutuna göre ayarlanır.
6. Tutma seçimlerini temizlemek için Esc tuşuna iki kez basın.
7. Birim dosyasını kaydetmek için Dosya ■Kaydet’i seçin.
8. Plan dosyasına geri dönün (Pencere Ə \directory path\Plan.dwg’yi seçin) ve birimleri yeniden güncellemek için bu bölümün başlarında yer alan “Bir Bloğu Harici Bir Dosyadan Güncelleme” bölümündeki alıştırmadaki adımları tekrarlayın. .

Tarama desenlerinin İlişkili özelliği, çiziminizi değiştirmeniz gerektiğinde zaman kazandırabilir, ancak sınırlamalarının farkında olmanız gerekir.


AutoCAD blok patlatma
AutoCAD blok Yapma
AutoCAD blok kaldırma
AutoCAD Blok yapma kısayolu
AutoCAD blok çağırma
Autocad hazır bloklar
AutoCAD Blok Kütüphanesi
AutoCAD blok birleştirme


Tarama deseni, aşağıdakilerden herhangi birini yaptığınızda ilişkilendirilebilirliğini kaybedebilir:

◆ Tarama sınırını silin veya patlatın.
◆ Sınırın bir parçasını oluşturan bir bloğu silin veya patlatın.
◆ Tarama desenini sınırından uzaklaştırın.

Bilmediğiniz bir çizimi düzenlediğinizde bu durumlar sıklıkla ortaya çıkar. Genellikle, sınır nesneleri kapalı veya donmuş bir katmana yerleştirilir, bu nedenle sınır nesneleri görünmez.

Ya da tarama deseni kapatılmış bir katmanda olabilir ve tarama deseninin var olduğunu bilmeden dosyayı düzenlemeye devam edersiniz. Böyle bir dosyayla karşılaştığınızda, tarama sınırlarını kontrol etmek için bir dakikanızı ayırın, böylece onlarla düzgün bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Tarama Modelini Değiştirme

Bir projedeki diğer her şey gibi, tarama modelinin de sonunda bir şekilde değiştirilmesi gerekebilir. Hatch desenleri, tek nesneler gibi hareket ettikleri için bloklar gibidir. Tek tek çizgilerini düzenlemek için tarama desenini patlatabilirsiniz. Özellikler paleti, tarama desenlerinizde değişiklik yapmak için ihtiyaç duyacağınız ayarların çoğunu içerir. Bir tarama modelini düzenlemenin belki de en doğrudan yolu Tarama Düzenleme iletişim kutusunu kullanmaktır.

Tarama Düzenleme İletişim Kutusundan Tarama Düzenlerini Düzenleme

Tarama Düzenleme iletişim kutusunu kullanarak bir tarama modelini değiştirmek için şu adımları izleyin:

1. Pencere Ə \directory path\Unit.dwg’yi seçerek Unit çizimine geri dönün.
2. Daha önceki egzersizlerden aktif olabilecek kavrama seçimlerini temizlemek için Esc tuşuna basın.
3. Tarama Düzenleme iletişim kutusunu açmak için mutfakta tarama desenine çift tıklayın. Hatch And Gradient iletişim kutusuyla aynıdır.

İPUCU : Bir tarama desenine çift tıkladığınızda, tipik Özellikler paletini almazsınız. Metin, bloklar, nitelikler ve tarama desenleri gibi karmaşık nesnelere çift tıklamak, nesneyi daha doğrudan bir şekilde düzenleyebileceğiniz bir iletişim kutusu açar. Herhangi bir nesne için Özellikler paletine, nesneye sağ tıklayıp kısayol menüsünden Özellikler’i seçerek erişmeye devam edebilirsiniz.

4. Diğer Önceden Tanımlanmış sekmesinde Tarama Modeli Paleti iletişim kutusunu açmak için Desen açılır listesinin sağındaki üç nokta düğmesine tıklayın.

5. AR-BRSTD adlı deseni bulun ve çift tıklayın. Tuğla duvara benzeyen desen. Tarama Modeli Paleti iletişim kutusu kapanır ve Renk Örneği alanında AR-BRSTD tarama modelini görürsünüz.
6. Tarama modelindeki değişikliği kabul etmek için Tamam’a tıklayın. AR-BRSTD deseni, orijinal parke deseninin yerine görünür.
7. Çıkın ve dosyanızı kaydedin.

Bu alıştırmada, taramayı sadece çift tıklayarak değiştirebildiniz. Yalnızca desen tipini değiştirmiş olmanıza rağmen başka seçenekler mevcuttur. Örneğin, Tarama Düzenleme iletişim kutusundaki Tür listesinden Kullanıcı Tanımlı’yı seçerek önceden tanımlanmış bir modeli kullanıcı tanımlı bir modele değiştirebilirsiniz.

Tarama Düzeni iletişim kutusunda sağlanan boşluklara tarama deseniniz için açı ve aralık değerleri girebilirsiniz. Tarama Düzenleme iletişim kutusundaki diğer öğeler, Tarama ve Gradyan iletişim kutusundaki bazı seçenekleri çoğaltır.

Seçilen tarama modelinin bireysel özelliklerini değiştirmenize izin verirler. Yakında çıkacak olan “Sınır Tarama Seçeneklerini Anlamak” bölümü bu diğer özellikleri ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Tarama modellerini sık sık oluşturup düzenliyorsanız, Modify II araç çubuğunu yararlı bulacaksınız. Tarama Düzenleme iletişim kutusuna hazır erişim sağlayan Tarama Düzenleme aracını içerir. Modify II araç çubuğunu açmak için, herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayın ve ardından açılır menüden Modify II seçeneğine tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir