Tarama Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tarama Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Ocak 2023 Autocad Hatch EKLEME Autocad seramik taraması 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Ekspres Standart Araçlar

Ekspres Standart araç çubuğu, çoğu AutoCAD kullanıcısının dilek listelerine yanıt gibi görünüyor. Şimdiye kadar tartışılan Express araçlarının çoğunda olduğu gibi, bu araçlar AutoCAD kullanıcı topluluğunda AutoLISP yardımcı programları olarak dolaşmaktadır. Çoklu Nesne Uzatma, germe için uç noktaları ve tepe noktalarını seçmek üzere kesişen çokgen seçim seçeneğini kullanmanızı sağlar.

Taşı/Kopyala/Döndür aracı, bu üç işlevi tek bir komutta birleştirir. Kesme Çizgisi Sembolü, standart kesme çizgisini çiziminize ekler. Super Hatch aracı, özel tarama desenleri oluşturmanın kolay bir yolunu sunar. Super Hatch oldukça karmaşıktır, bu nedenle sonraki bölüm onu nasıl kullanabileceğinizi ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Super Hatch ile Özel Tarama Modelleri Oluşturma

AutoCAD’in Hatch And Gradient iletişim kutusundan bir dizi tarama modeline erişebilirsiniz, ancak bazen bu modellerin hiçbiri ihtiyaçlarınızı karşılamaz. Super Hatch aracının devreye girdiği yer burasıdır. Super Hatch ile neredeyse istediğiniz herhangi bir tarama modelini oluşturabilirsiniz.

Tarama deseni için temel olarak çiziminizdeki nesneleri kullanabilir veya bitmap görüntüleri içe aktarabilir ve bunları, Windows Masaüstü arka planında kiremitli duvar kağıdı gibi bir tarama deseni oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırma, Super Hatch’i nasıl kullanacağınızı gösterir:

1. superhatch.dwg dosyasını açın. Ekranın sol tarafında bir ok bloğu ve sağ tarafında dikdörtgen bir alan görüyorsunuz. Bu alıştırmada oku tarama desenine çevireceksiniz.
2. SuperHatch iletişim kutusunu açmak için Super Hatch aracına tıklayın.
3. SuperHatch iletişim kutusunu kapatmak için Var Olanı Seç düğmesine tıklayın.
4. Oku tıklayın. Vurgulanır ve eflatun bir dikdörtgen oku çevreler.

Bu noktada deseninizde tekrarlanmasını istediğiniz alanı belirtebilirsiniz. Varsayılan, eflatun dikdörtgenle gösterildiği gibi, seçilen öğenin kapsamlarıdır.

5. Tekrarlanmasını istediğiniz alanı belirtmek için gösterilen iki noktayı tıklayın. Dikdörtgen, yeni alanı yansıtacak şekilde değişir. Tam olarak istediğiniz alanı elde edene kadar alan seçimini istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz.

6. Sonraki adıma geçmek için ↵ tuşuna basın.
7. Taramak istediğiniz alanı belirtmek için dikdörtgenin iç kısmına tıklayın. Birden fazla tarama alanınız varsa, bu adımda bunları seçmeye devam edebilirsiniz.
8. Tarama alanı seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın. Ok, gösterildiği gibi dikdörtgenin içinde bir model olarak tekrarlanarak görünür.

SuperHatch iletişim kutusunda Var Olanı Seç seçeneğini kullanarak seçtiğiniz nesne bir blok olmalıdır. Açıklanan teknikleri kullanarak bu bloğu değiştirebilirsiniz ve değişiklikler gösterildiği gibi tarama modelinde görünecektir.

SuperHatch iletişim kutusunda görebileceğiniz gibi, Xref’leri, blokları ve hatta görüntü dosyalarını özel tarama deseninize dahil edebilirsiniz. Bu seçeneklerin her biri, siz onu bir tarama modeline dönüştürmeden önce nesneyi eklemenizi ister. Seçtiğiniz nesne türü için olağan ekleme yöntemini kullanırsınız.

Örneğin, Blok seçeneğini seçerseniz, sizden bir ekleme noktası, X ve Y ölçek faktörleri ve bir dönüş açısı istenir. Görüntü dosyaları için, bir görüntü dosyası eklediğinizde gördüğünüz iletişim kutusunun aynısını görürsünüz ve ekleme noktası, ölçekleme ve döndürme seçenekleri sunar. AutoCAD bloğu yerine kullanılan bir görüntü dosyasıyla örnek bir tarama deseni gösterir.


AutoCAD tarama desenleri
Autocad Hatch EKLEME
Autocad ahşap taraması
Autocad seramik taraması
AutoCAD hatch indir
autocad – hatch düzenleme
Autocad Superhatch nasıl yapılır
Autocad tarama desenleri indir


Hızlı Açılır Menüdeki Araçlar

Şimdiye kadar tartışılan Express araçlarının çoğu, Express menüsündeki AutoCAD menü çubuğunda seçenekler olarak mevcuttur. Ekspres menüsü, araç çubuklarının hiçbirinde olmayan bazı ek seçenekler sunar. Bu ek araçları kaçırmak istemeyeceksiniz. Her türlü projede üretkenliğinizi büyük ölçüde artırabilirler.

Komut Takma Adı Düzenleyicisi ile Kısayolları Kontrol Etme

Bu kitap boyunca size AutoCAD komutlarının klavye kısayollarını gösteriyorum. Windows XP’de tüm bu kısayollar, C:\Documents and Settings\User Name\Application Data\Autodesk\AutoCAD 2008\R17.1\enu\Supportklasöründe Acad.pgp adlı bir dosyada saklanır. (Sisteminizdeki destek dosyalarının tam konumunu bulmak için Seçenekler iletişim kutusundaki Dosyalar sekmesindeki Çalışma Desteği Dosyası Arama Yolu seçeneğini işaretleyin.)

Geçmişte, bu komut kısayollarını (komut takma adları olarak da bilinir) değiştirmek için bu dosyayı bir metin düzenleyiciyle düzenlemeniz gerekiyordu. Ancak, hayatımızı kolaylaştırmak için Autodesk, AutoCAD’de komut takma adlarını düzenleme, ekleme veya kaldırma işlemini otomatikleştiren Komut Alias Editörü’nü sağlamıştır.

Ek olarak, Komut Alias Düzenleyicisi, kendi takma ad tanımlarınızı ayrı bir dosyada saklamanıza izin verir. Daha sonra kendi komut takma adlarınızı yüklemek için dosyanızı geri çağırabilirsiniz.

Komut Takma Adı Düzenleyicisi şu şekilde çalışır:

1. AutoCAD Alias Editor iletişim kutusunu açmak için Express Tools Command Alias Editor’ı seçin.
2. Düğme seçeneklerinden de görebileceğiniz gibi takma ad ekleyebilir, silebilir veya düzenleyebilirsiniz. Yeni Komut Diğer Adı iletişim kutusunu açmak için Ekle düğmesine tıklayın. Bu iletişim kutusunda, Alias giriş kutusuna istediğiniz takma adı girin ve ardından AutoCAD Komut liste kutusundan komutu seçin. Giriş kutusuna Wipeout gibi bir komut veya makro adı da girebilirsiniz. AutoCAD Alias Editor iletişim kutusundaki Düzenle seçeneğini tıklattığınızda, giriş kutularının önceden doldurulmuş olduğu buna benzer bir iletişim kutusu görürsünüz.
3. Bir takma ad oluşturduktan veya düzenledikten sonra, AutoCAD Alias Editor iletişim kutusuna dönmek için Tamam’a tıklayın.
4. İletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın. Bir uyarı mesajı, Acad.pgp dosyasının üzerine yazmak üzere olduğunuzu söyler.
5. Acad.pgp dosyasını güncellemek için Evet’e tıklayın.

Kıdemli bir AutoCAD kullanıcısıysanız, kendi komut takma adlarınıza alışık olabilirsiniz. Öyleyse, yalnızca özel takma adlarınızı içeren kendi .pgp dosyanızı oluşturmak isteyebilirsiniz. Ardından, AutoCAD’i her kullandığınızda, AutoCAD Alias Editor’ı açabilir, Dosya İçe Aktar’ı seçebilir ve kişisel .pgp dosyanızı yükleyebilirsiniz. Bundan sonra, dosyanızdaki takma adlar standart Acad.pgp dosyasının takma adlarına dahil edilecektir.

Bir Tarama Görüntüsünü Eğri Şekilde Kırpmak için Genişletilmiş Klip Kullanma

İçinde, bir Xref veya raster görüntünün bazı kısımlarını, bu nesnelerin sadece bir kısmı görünür olacak şekilde nasıl kırpabileceğinizi gördünüz. Raster Kırp seçeneğinin bir sınırlaması, yalnızca düz çizgilerle tanımlanan alanları kırpabilmenizdir. Örneğin, daire veya elips tarafından tanımlanan bir alanı kırpamazsınız.

Genişletilmiş Klip, taramalı bir görüntüyü kavisli bir alana kesinlikle kırpmanız gereken durumlar için tasarlanmıştır.

Aşağıdaki adımlar size nasıl çalıştığını gösterir:

1. Eğri bir sürekli çizgi veya daire kullanarak bir klip sınırı oluşturun.
2. Genişletilmiş Klibi Hızlı Değiştirme’yi seçin.
3. Sınıra tıklayın.
4. Kırpmak istediğiniz dış referansa, bloğa veya resme tıklayın.
5. Yay segmentlerinin çözünürlüğü için izin verilen maksimum hata mesafesini girin <7—16 ̋>: komut isteminde ↵ tuşuna basın. Seçilen sınıra Xref, blok veya görüntü klipleri.
6. 1. adımda oluşturduğunuz sınırı silebilir veya ileride başvurmak üzere saklayabilirsiniz.

Genişletilmiş Klip, oluşturduğunuz sınıra gerçekten klips yapmaz, bunun yerine bir dizi çok kısa çizgi parçasıyla gerçek bir klip sınırı oluşturarak bu sınıra yaklaşır. 5. adımdaki bilgi istemi, oluşturduğu düz çizgi parçaları ile sizin oluşturduğunuz sınırın eğrisi arasında izin verilen maksimum mesafeyi belirlemenizi sağlar.

Extended Clip’i kullanarak bir sınır oluşturduktan sonra, Xref’ler ve bloklar için Clip Xref’i Değiştir’i veya raster görüntüler için Clip Image’ı Değiştir’i seçerek sınırın özelliklerini düzenleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir