Metin Düzenleme Araçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Metin Düzenleme Araçları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Ocak 2023 AutoCAD toplu yazı değiştirme Autocad yazı PATLATMA komutu 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Katman Ayarlarını Nesneler Üzerinden Kontrol Etme

Kalan Ekspres Katman araçları, çizimdeki nesneleri seçerek katman ayarları yapmanızı sağlar. Bu araçların kullanımı kolaydır: Bir araca tıklayın ve ardından bir nesne seçin. Bu araçlar o kadar faydalıdır ki, onları AutoCAD pencerenize kalıcı olarak yerleştirmeyi düşünebilirsiniz.

Aşağıdaki listede her araç açıklanmaktadır:

  • Katman İzole Et/Katman Ayırt Katman İzole Et, seçilen nesnenin katmanı dışındaki tüm katmanları kapatır.
  • Layer Unisolate, katman ayarlarını çizimin siz Layer Isolate’i kullanmadan önceki haline getirir.
  • Layer Freeze Seçilen nesnenin katmanını dondurur.
  • Layer Off Seçilen nesnenin katmanını kapatır.
  • Katman Kilidi Seçilen nesnenin katmanını kilitler. Kilitli bir katman görünür ancak düzenlenemez. Layer Unlock Seçilen nesnenin katmanının kilidini açar.
  • Katman Yürüyüşü Katman görünürlüğünü dinamik olarak değiştirmenizi sağlar.
  • Nesneleri Yeni Katmana Kopyala Bir nesneyi veya nesne grubunu farklı bir katmana kopyalar.

Metin Düzenleme Araçları

Görünüşe göre hiçbir zaman yeterli metin düzenleme özelliğine sahip olamayız. Kelime işlemciler alanında bile çok sayıda araç yazı tiplerini, paragrafları, sekmeleri ve tabloları yapılandırmanıza izin verir. Hatta bazı programlar gramerinizi kontrol eder.

Büyük Amerikan romanını AutoCAD’de yazmaya çalışmıyor olsanız da, metninizi doğru yerde, doğru boyutta ve bir dereceye kadar stille elde etmekle ilgileniyorsunuz. Bu genellikle metin ve grafik düzenleme araçlarının bir karışımını kullanmak anlamına gelir. Aşağıda, normalde zor olan düzenleme görevlerinin üstesinden gelmenizi kolaylaştıracak bazı ek araçlar açıklanmaktadır.

Metin Arka Planlarını Maskeleme

AutoCAD kullanıcılarının sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri, bir tarama deseni veya başka bir grafiğin üzerine yerleştirildiğinde metnin net bir şekilde okunmasının nasıl sağlanacağıdır. Hatch komutu, varolan metnin etrafını tarar ve arkasında boş bir alan bırakır.

Ancak tarama deseni oluşturulduktan sonra metin eklemeniz gereken durumlar ne olacak? Veya boyut liderleri veya raster görüntüler gibi, taranmayan bir nesnenin üzerine yerleştirilmiş metnin arkasına maskelemeniz gereken durumlar ne olacak?

Metin Maskesi aracı, Wipeout adı verilen özel bir maskeleme nesnesiyle metnin arkasındaki alanı maskeleyerek bu sorunu giderir.

İPUCU: AutoCAD Mtext komutu, Metin Maskesi aracına benzer bir işlev gerçekleştiren bir Arka Plan Maskesi seçeneği sunar. Metin Biçimlendirme araç çubuğuyla metni düzenlerken metni seçin, sağ tıklayın ve Arka Plan Maskesi’ni seçin. Arka Plan Maskesini bir Mtext nesnesinin Özellikler paletinden de açabilirsiniz.

İPUCU : Hızlı Metin Maskesi aracının etkilerini kaldırmak istiyorsanız, Hızlı Metin Metnin Maskesini Kaldır’ı seçin. Bu seçenek sizden bir nesne seçmenizi ister. Maskelenmiş metni seçin ve maske arka planını silmek için ↵ tuşuna basın.

Bağlantılı Metin Belgeleri Ekleme

Taslak hazırlamanın en sinir bozucu ve zaman alıcı yönlerinden biri, uzun notları düzenlemektir. Genel notlar ve spesifikasyonlar bir projenin ömrü boyunca sık sık değişir, dolayısıyla notları düzenlemek AutoCAD’de yaptıklarınızın büyük bir bölümünü oluşturabilir. Sıklıkla, notlar başka biri tarafından, belki de doğrudan çizimlerle çalışmayan bir şartname yazarı tarafından yazılır.

Not düzenlemeyi kolaylaştırmak için AutoCAD Uzak Metin nesnesini sağlar. Bu özel nesne, harici bir metin belgesine bağlıdır. Uzak Metin nesneleri, kaynak belge değiştiğinde içeriklerini otomatik olarak günceller.

Uzak Metni kullanmak oldukça basittir. Express Text Remote Text’i seçin veya Komut isteminde Rtext↵ yazın. Bir seçenek girin[Stil/Yükseklik/Döndürme/Dosya/Dizel] <Dosya>: istemini gördüğünüzde ↵↵ tuşuna basın ve ardından içe aktarılacak bir metin dosyasını bulun ve seçin.


AutoCAD toplu yazı değiştirme
AutoCAD lazer kesim yazı fontu
Autocad yazı PATLATMA komutu
AutoCAD Yazı düzenleme
AutoCAD text sorunu
AutoCAD Komutları
AutoCAD Text ayarları
AutoCAD yazı döndürme


Ekspres Blok Araçları

Ara sıra, bir bloktaki nesneleri kırpmak veya uzatmak için kullanmak isteyeceksiniz veya belki de bir bloğun bir bölümünü çiziminizin başka bir bölümüne kopyalamak isteyeceksiniz. Bu durumlarda aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz. Kullanımları oldukça basit olduğundan, bu bölümdeki açıklamalar başlamanız için yeterli olacaktır.

Ekspres Bloklar araç çubuğunda şu araçları bulacaksınız:

İç İçe Nesneleri Kopyala Bir blok içindeki tek nesneleri kopyalamanıza izin verir. Nesneleri yalnızca ayrı ayrı, her seferinde bir tıklamayla seçmenize izin verilir.

İç İçe Nesnelere Kırp Bir bloktaki nesneleri kırpar. Bu araç, en yeni nesneleri tek tek seçmeniz gerekmesi dışında standart Kırp komutu gibi çalışır.

İç İçe Nesnelere Genişlet Bir bloktaki nesnelere genişler. Bu araç ayrıca, genişletmek istediğiniz sınır kenarındaki nesneleri tek tek seçmeniz gerekmesi dışında, standart muadili gibi çalışır.

Xref/Blok Özelliklerini Listele Bir Xref veya bir blok hakkında temel bilgileri görüntüler.

Genişletilmiş Klip, bir Xref’in görüntüsünü L şeklinde, doğrusal bir alanla nasıl sınırlayacağınızı gördünüz. Genişletilmiş Klip, bir Xref’in görünümünü kırpmak için yaylar, daireler ve sürekli çizgiler kullanma yeteneği ekler.

Öznitelikleri Metne Patlat Öznitelikleri içeren blokları patlatır, böylece öznitelik değerleri düz tek satırlık metne dönüştürülür.
Ekspres Bloklar araç çubuğundaki araçlara ek olarak, Ekspres Bloklar’ı seçerek aşağıdaki araçlara erişebilirsiniz.

Şekli Bloğa Dönüştür Bir şekil nesnesini bloğa dönüştürür. Ardından, gerekirse bloğu bileşen nesnelerine patlatabilirsiniz.

Öznitelik Bilgilerini Dışa Aktar Öznitelik bilgilerini bir bloktan basit bir metin dosyasına çıkarmanın hızlı bir yolunu sunar. Bir dosya konumu ve adı seçmeniz ve ardından dışa aktarmak istediğiniz öznitelikleri seçmeniz istenir.

Metin dosyası, sekmeyle ayrılmış bir dosya olarak biçimlendirilmiştir. Daha sonra dışa aktarılan metin dosyasını düzenleyebilir ve metin dosyasında yaptığınız değişikliklerle çizimi güncellemek için Öznitelik Bilgilerini İçe Aktar aracını (aşağıda açıklanmıştır) kullanabilirsiniz.

Öznitelik Bilgilerini İçe Aktar Öznitelik Bilgilerini Dışa Aktar aracı kullanılarak dışa aktarılan öznitelik bilgilerinde yapılan değişiklikleri içe aktarmanızı sağlar.

Bloğu Xref’e Dönüştür Çiziminizdeki blok referanslarını Xref’lerle değiştirmenizi sağlar. Örneğin, önceki eğitimlerdeki apartman planındaki küvet bloklarını farklı bir küvetin Xref’i ile değiştirebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde, BLOCKTOXREF iletişim kutusu açılır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir