Çizgi Tipi Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

 Çizgi Tipi Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Ocak 2023 Autocad çizgi tipleri AutoCAD çizgi üzerine yazı yazma 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

 Çizgi Tipi Oluşturma

Çoğu zaman AutoCAD tarafından sağlanan çizgi tipleri yeterlidir. Ancak o mükemmel çizgi tipini arıyorsanız, kendi çizginizi oluşturmak için Çizgi Yazımı Yap aracını kullanabilirsiniz. İşte nasıl çalıştığı:

1. Figures klasöründen customltype_completed.dwg örnek dosyasını açın. Örnek çizim, çoklu çizgi, yay veya daire içermeyen basit çizgilerden oluşur. Kendi çizgi tipi prototipinizi oluşturduğunuzda, çizgilerin hepsinin hizalı olduğundan emin olun. Tek bir çizgi çizin ve çizgi tipinin parçalarını oluşturmak için bölün. Ayrıca gerçek çizilen boyuta çizildiğinden emin olun.
2. MKLTYPE iletişim kutusunu açmak için Express Tools Make Linetype’ı seçin. Bu, yeni bir çizgi tipi dosyası oluşturmanıza izin veren tipik bir dosya iletişim kutusudur.
3. Dosya adı için myltype girin, dosya için bir konum seçin ve ardından Kaydet’e tıklayın.
4. Enter linetype name: isteminde MyLinetype veya çizgi tipini açıklamak için kullanmak istediğiniz herhangi bir adı girin. İsim tek kelime olmalıdır.
5. Çizgi tipi açıklamasını girin: isteminde, çizgi tipiniz için bir açıklama girin. Bu, çizgi tipinizi en iyi tanımlayan bir cümle olabilir.
6. Çizgi tanımı için başlangıç noktasını belirtin: komut isteminde, örnek çizgi tipinin bir uç noktasını seçin.
7. Çizgi tanımı için bitiş noktasını belirtin: isteminde, örnek çizgi tipinin karşı ucunun hemen ötesinde bir nokta seçin. Gösterildiği gibi, çizgi tipinin ilk bölümünün sonu ile yinelenen kısmın başlangıcı arasındaki boşluğu belirtmek için örneğin uç noktasından sonraki bir nokta seçin.
8. Nesneleri seç: komut isteminde, örnek çizgi tipi satırlarını seçin. İşiniz bittiğinde ↵ tuşuna basın. Artık özel bir çizgi tipiniz var.

Dosyanızı bir başkasına gönderirseniz, çizim dosyasına özel çizgi tipi dosyalarınızı eklediğinizden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde, özel çizgi tipiniz kullanılarak çizilen herhangi bir şey sürekli bir çizgi olarak görünür ve alıcınız, AutoCAD’in bir çizgi tipi kaynağı bulamadığını belirten bir hata mesajı alır.

Çizgi Tipi Yap aracı, oluşturduğunuz her çizgi tipi için tek bir çizgi tipi dosyası oluşturur. Çizgi tipi dosyası basit bir ASCII metin dosyasıdır. Sonunda birkaç çizgi tipi oluşturursanız, Windows Notepad gibi basit bir metin düzenleyici kullanarak çizgi tipi dosyalarınızı tek bir dosyada birleştirebilirsiniz. WordPad veya Word kullanmayın, çünkü bu programlar çizgi tipi dosyasına özel kodlar getirecektir.

Bloklara Alternatif Olarak Özel Şekiller Oluşturma

Şekiller, bloklara benzeyen özel AutoCAD nesneleri türleridir. Genellikle çizgilerden ve yaylardan oluşan basit sembollerdir. Şekiller hafızada daha az yer kaplar ve daha hızlı görüntülenebilir, ancak bloklardan çok daha az esnektirler ve çok doğru değildirler. Bir şeklin belirli bölümlerine yapışmak için nesne yakalamalarını kullanamaz veya şekilleri patlatamazsınız. En çok semboller için veya karmaşık çizgi tiplerinde bileşenler olarak uygundurlar.

Şekiller oluşturmak her zaman zor olmuştur. Eskiden bir şekli çizerek oluşturamazdınız. Özel bir kod kullanarak şekil tanımı denen bir şey yaratmanız gerekiyordu. Şekil tanımı, şeklin geometrisinin açıklamasını içeren bir ASCII dosyasıdır. Böyle bir dosya oluşturmak, çok az kullanıcının uğraştığı sıkıcı, gizli bir süreçti.

AutoCAD’in son sürümlerinde karmaşık çizgi tiplerinin tanıtılmasıyla şekillere olan ilgi yeniden canlandı. Kullanıcıların şekil oluşturmasını kolaylaştırmak için AutoCAD 2008, bir çizgi çizmeye dayalı olarak sizin için bir şekil tanımlama dosyası oluşturan bir araç sağlar.

Bir şekli nasıl oluşturacağınızı ve kullanacağınızı öğrenmek için bu basit alıştırmayı deneyin:

1. Örnek proje dosyalarının klasöründen makeshape.dwg örnek dosyasını açın. Bu dosya, yukarı bakan bir okun basit bir çizimini içerir. Çizgiler ve yaylar içerir.
2. MKSHAPE iletişim kutusunu açmak için Ekspres Araçlar Şekil Ver’i seçin. Bu, şekil tanımlama dosyanız için bir ad ve konum belirlemenizi sağlayan tipik bir dosya iletişim kutusudur.
3. Dosya Adı giriş kutusuna Ok yazın; ardından, Belgelerim klasörünü bulun ve yeni dosyanızı buraya yerleştirin.
4. Dosyanızı oluşturmak için Tamam’a tıklayın.
5. Şeklin adını girin: isteminde Ok↵ girin.
6. Çözünürlüğü girin <128>: isteminde 512↵ girin. Şekiller kare bir nokta matrisi ile tanımlanır. Doğruların ve yayların tüm uç noktaları o matriste bir noktada olmalıdır. Bu istemde, o matrisin yoğunluğunu tanımlayabilirsiniz. Daha yüksek bir yoğunluk size daha iyi görünen bir şekil verir, ancak bu ayarla kendinizi kaptırmak istemezsiniz.
7. Ekleme temel noktasını belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi okun ucunu seçin. Bu, şeklinizin bir bloğun ekleme noktasına benzer ekleme noktası olacaktır.
8. Nesneleri seç: komut isteminde tüm oku seçin ve ardından ↵ tuşuna basın.
9. Bir dizi mesaj size AutoCAD’in ne yaptığını söyler. Son mesaj, AutoCAD’in şekil dosyasını oluşturmada başarılı olup olmadığını ve yeni şekil dosyasının yerini ve adını söyler.


AutoCAD çizgi tipi oluşturma
AutoCAD oklu çizgi
AutoCAD çizgi üzerine yazı yazma
AutoCAD kesikli çizgi yapma
AutoCAD kesikli çizgi görünmüyor
AutoCAD linetype download
AutoCAD çizgi tipi değişmiyor
Autocad çizgi tipleri


Çiziminize şekiller yerleştirmek için SHAPE komutunu kullanın. Şeklinizin nasıl ortaya çıktığını görmek için aşağıdakileri deneyin. Burada bir şekli nasıl yükleyeceğinizi ve ekleyeceğinizi öğreneceksiniz:

1. Komut isteminde, Şekil Dosyası Seç iletişim kutusunu açmak için Yükle↵ yazın. Bu tipik bir dosya iletişim kutusudur.
2. Belgelerim klasöründe Arrow.shx dosyasını bulun ve yüklemek için Aç’a tıklayın.
3. TypeShape↵.
4. Şekil adını girin veya [?]: komut isteminde Ok↵ yazın. Artık ok, siz onu çizim alanında hareket ettirirken imleci takip eder.

NOT: Yüklediğiniz şeklin adını unuttuysanız, mevcut şekillerin listesini görmek için soru işareti (?) girebilirsiniz.

5. Ekleme noktasını belirtin: komut isteminde orijinal okun sağına tıklayın.
6. Yüksekliği belirle: isteminde, varsayılan 1’i kabul etmek için ↵ tuşuna basın.
7. Dönüş açısını belirtin: isteminde 45↵ girin. Ok, 45°’lik bir açıda görünür.

Birçok yönden, bir şekil bir blok gibi davranır, ancak hiçbir noktasına yakalayamazsınız. Ayrıca, bazı uygulamalar için bu büyük bir endişe kaynağı olmasa da, temsilinde bir bloktan daha az doğrudur. Son olarak, şekliniz için spline veya 3B nesneler gibi karmaşık şekilleri kullanamazsınız; sadece çizgileri ve yayları kullanabilirsiniz.

Yine de, uygulamanızda yararlı şekiller bulabilirsiniz. Daha önce bahsedildiği gibi, çizgi tipi tanımlarına şekiller dahil edebilirsiniz. Çizginin bir parçası olarak şekiller içeren bir çizgi tipinin nasıl oluşturulacağının açıklaması için Bölüm 26’ya bakın.

İPUCU : Şekilleri AutoCAD bloklarına dönüştüren bir araç da görebilirsiniz. Ekspres Bloklar Şekli Bloğa Dönüştür’ü seçin ve ardından bir şekil seçin. Bir bilgi istemi, blok için bir isim ister. Dönüştürmekte olduğunuz şekil ile aynı olan varsayılan adı kabul edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir