Tarama Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Tarama Modelleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

24 Ocak 2023 autocad - hatch düzenlemesi Autocad Superhatch nasıl yapılır? 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Çizgi Tipi Kodunu Anlamak

Önceki alıştırmanın 6. adımında, virgülle ayrılmış bir dizi sayı girdiniz. Bu, çizgi tipini oluşturan bileşenlerin uzunluklarını temsil eden çizgi tipi kodudur.

Çizgi tipi kodunun ayrı öğeleri aşağıdaki gibidir:

◆ A’dan sonraki 1.0, satırın ilk kısmının uzunluğudur. (Çizgi tipi tanımını başlatan A, tüm çizgi tiplerine uygulanan bir koddur.)
◆ İlk –.125, satırın boş veya bozuk kısmıdır. Eksi işareti, AutoCAD’e çizginin bu örnekte 0,125 birim olan belirtilen uzunlukta çizilmeyeceğini söyler.
◆ Daha sonra 0,25 pozitif değeri gelir. Bu, AutoCAD’e çizginin boş kısmından 0,25 birim sonra bir çizgi parçası çizmesini söyler.
◆ Son negatif değer olan –.125, yine AutoCAD’e 0,125 birimlik mesafe için çizgi çizmeyi atlamasını söyler.

Bu sayı dizisi, çizgiyi oluşturmak için tekrarlanan bir parçayı temsil eder. Rastgele kırık bir çizgi gibi görünen karmaşık bir çizgi tipi de oluşturabilirsiniz.

Çizgi tipi kodunun başındaki A’nın hangi amaca hizmet ettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bir çizgi tipi, bir dizi çizgi parçasından ve noktadan oluşur.

AutoCAD tarafından otomatik olarak sağlanan A, çizgi tipini satır dizisindeki boş bir alan yerine bir satır parçasında başlamaya ve bitmeye zorlayan bir koddur. Zaman zaman, AutoCAD gösterildiği gibi bu koşulu zorlamak için son çizgi parçasını uzatır.

İPUCU : Doğru parçası uzunlukları için girdiğiniz değerler Ltölçek faktörü ile çarpılır; bu nedenle çizilen uzunluklar için değerler girdiğinizden emin olun.

Bu bölümün başında belirtildiği gibi, çizgi tiplerini AutoCAD dışında bir kelime işlemci veya Windows Notepad gibi bir metin düzenleyici kullanarak da oluşturabilirsiniz. Standart Acad.lin dosyası, AutoCAD tarafından çizgi-kesit uzunluklarını belirlemek için kullanılan kodun eklenmesini içerir.

Normalde, oluşturduğunuz bir çizgi tipini kullanmak için onu Katman veya Çizgi Tipi iletişim kutusundan yüklemeniz gerekir (Katmanları Biçimlendir veya Çizgi Tipini Biçimlendir’i seçin). Kendi çizgi türlerinizden birini sık sık kullanıyorsanız, bir menüde seçenek olarak bulunması için bir düğme makrosu oluşturmak isteyebilirsiniz.

Karmaşık Çizgi Tipleri Oluşturma

Karmaşık bir çizgi tipi, metin veya özel grafikler içeren bir çizgi tipidir. Örneğin, bir yerleşim planında bir yer altı gaz hattını göstermek istiyorsanız, normalde aralıklı GAS sözcüğünü içeren bir satır gösterirsiniz. Çitler genellikle aralıklı bir daire, kare veya X ile gösterilir.

Karmaşık çizgi tiplerini oluşturmak için gereken grafikler için, Bölüm 10’da açıklanan AutoCAD yazı tipi dosyalarındaki sembollerden herhangi birini kullanın. Bu sembol yazı tiplerini kullanarak bir metin stili oluşturun ve ardından çizgi tipi açıklamasında karşılık gelen harfi kullanarak uygun sembolü belirleyin.

Metin içeren bir çizgi tipi oluşturmak için, gerekli yazı tipi dosyası bilgilerini parantez içinde ekleyerek daha önce açıklanan aynı çizgi tipi kodunu kullanın. Örneğin, daha önce bahsedilen yer altı gaz hattı için sadece G harfini kullanarak çizgi tipi oluşturmak istediğinizi varsayalım. Acad.lin dosyanıza aşağıdakini ekleyin.

İlk satır, bu çizgi tipi koduna bakan herkes için bir açıklama işlevi görür. Bir sonraki satır kodun kendisidir. Kodun boşluk içermemesi gerektiğini unutmayın; açıklık sağlamak için burada boşluklar kullanılmıştır.

Köşeli parantez içindeki bilgiler metnin özelliklerini açıklar. Satırda görünmesini istediğiniz gerçek metin tırnak işaretleri içine alınır. Sırada metin stili, ölçek, döndürme açısı, X yer değiştirme ve Y yer değiştirme bulunur.


AutoCAD tarama desenleri
Autocad ahşap taraması
autocad – hatch düzenleme
Autocad Hatch EKLEME
AutoCAD Hatch ayarları
Autocad Superhatch nasıl yapılır
AutoCAD hatch indir
Autocad Beton taraması


UYARI : –Linetype komutunu karmaşık çizgi tiplerini tanımlamak için kullanamazsınız. Bunun yerine Acad.lin dosyasını Windows Not Defteri gibi bir metin düzenleyici kullanarak açmalı ve çizgi tipi bilgisini dosyanın sonuna eklemelisiniz. Mevcut bir çizgi tipinin adını kopyalamadığınızdan emin olun.

Bu, satırın yönü ne olursa olsun metni aynı açıda tutma etkisine sahiptir. Bu örnekte, X ve Y değerlerinin -.1 olduğuna dikkat edin; bu, G’leri çizgi üzerinde ortalayacaktır. ölçek değeri .2, metnin 0,2 birim yüksekliğinde olmasına neden olur, yani –.1, yüksekliğin yarısıdır.

Yazı tiplerine ek olarak, çizgi tipi tanımları için şekiller de belirleyebilirsiniz. Harfler yerine şekiller sembolleri gösterir. Şekiller çizimler olarak değil, metin yazı tipi dosyalarına benzer şekilde tanım dosyaları olarak saklanır. Şekil dosyaları, yazı tipi dosyalarıyla aynı .shx dosya adı uzantısına sahiptir ve benzer şekilde tanımlanır. Örnek şekil dosyalarından bazı sembolleri gösterir. Dosyaların adları her sütunun üstünde gösterilir.

Çizgi tipi kodunda bir şekil kullanmak için, daha önce metin için gösterilen formatın aynısını kullanırsınız. Ancak, bir harf ve stil adı kullanmak yerine, aşağıdaki örnekte olduğu gibi, şekil adını ve şekil dosya adını kullanırsınız.

Bu örnek, Es.shx şekil dosyasındaki CAP sembolünü kullanır. Sembol, 0 dönüş ve –0,1’lik bir X ve Y yer değiştirmesi ile 0,5 birime ölçeklenir.

Tıpkı Capline örneğinde olduğu gibi, bu örnekteki OK sembolü, 0 dönüş ve –0,1’lik bir X ve Y yer değiştirmesi ile 0,5 birime ölçeklenmiştir.

Bu örnekte, çoklu çizgi için L tipi oluşturma seçeneği açıktır. Bu çizgi tipindeki ok için Es.shx örnek şekil dosyasındaki okun kullanıldığını unutmayın.

Tarama Modelleri Oluşturma

AutoCAD, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç ön tanımlı tarama modeli sağlar, ancak kendinizinkini de oluşturabilirsiniz. Bu bölümde model tanımının temel öğeleri gösterilmektedir.

Çizgi tiplerinden farklı olarak tarama desenleri siz bir AutoCAD dosyası içindeyken oluşturulamaz. Model tanımları, Acad.pat adlı harici bir dosyada bulunur. Bu dosyayı Windows Not Defteri gibi ASCII dosyalarını işleyebilen bir metin düzenleyiciyle açıp düzenleyebilirsiniz. İşte o dosyadan bir tarama deseni tanımı vardır.

Desen açıklamaları ile çizgi tipi açıklamaları arasında bazı benzerlikler görebilirsiniz. Her ikisi de bir satır açıklayıcı metinle başlar ve ardından deseni tanımlayan sayısal değerler verir. Ancak kalıp açıklamalarındaki sayıların farklı bir anlamı vardır. Bu örnekte iki bilgi satırı gösterilmektedir.

Her çizgi, desendeki bir çizgiyi temsil eder. İlk çizgi, desenin yatay çizgi bileşenini, ikinci çizgi ise dikey bileşeni temsil eder. Bir desen, çizgi gruplarından oluşur.

Bir çizgi grubu, taranacak alanı doldurmak için belirli bir mesafede dizilmiş bir çizgi tipi gibidir. Bir çizgi grubu, tıpkı bir çizgi tipinin tanımlandığı gibi, bir kod satırıyla tanımlanır. Örneğin kare desende, biri yatay diğeri dikey olmak üzere iki çizgi kullanılır. Bu satırların her biri, birleştirildiklerinde satırların kutular gibi görünmesini sağlayacak şekilde çoğaltılır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir