Özel Çizgi Tipleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Özel Çizgi Tipleri Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

24 Ocak 2023 AutoCAD görünmeyen çizgileri GÖSTERME AutoCAD linetype oluşturmak 0
Tablo Oluşturma – Analizi Yaptırma Fiyatları – Yazılım Analizi Örnekleri – Ücretli Analizi Yaptırma – Ücretli Yazılım Yaptırma v

Metin Oluşturmak İçin Dizel ve Alanları Kullanma

Durum çubuğunda veya bir menüde Diesel ifadeleri kullanmak, bilgi toplamak veya daha etkileşimli bir arayüz oluşturmak için yardımcı olabilir, ancak Diesel ifadesinin sonuçlarının çizimin bir parçası olmasını istiyorsanız ne olur? Bunu yapmak için alan nesnelerini kullanabilirsiniz.

Örneğin, boyut ölçeğine dayalı olarak çizimin ölçeğini gösteren bir not oluşturmak istediğinizi varsayalım. Ayrıca, boyut ölçeği her değiştiğinde notun ölçeği otomatik olarak güncellemesini istiyorsunuz. Bir alan nesnesi ekleyebilir ve bunu, çizim ölçeğiyle ilişkili olarak boyut ölçeğini görüntüleyen bir Diesel ifadesiyle de ilişkilendirebilirsiniz.

Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki adımları deneyin:

1. Çiz araç çubuğunda, Çok Satırlı Metin aracına tıklayın ve metin konumunu belirtmek için iki nokta seçin. Metin Biçimlendirme araç çubuğu ve Metin Penceresi görünür.
2. Metin Penceresine sağ tıklayın ve Alan iletişim kutusunu açmak için Alan Ekle’yi seçin.
3. Alan Kategorisi açılır listesinde Diğer’i seçin; ardından Alan Adları liste kutusunda DieselExpression’ı seçin.
4. Sağdaki Dizel İfade kutusuna aşağıdaki metni ekleyin. İletişim kutusunun genişliğini genişletmeniz gerekirse, iletişim kutusunun sağ kenarını tıklayıp sürükleyin.
5. Alan iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın ve ardından Metin Biçimlendirme araç çubuğunda Tamam’a tıklayın. Aşağıdaki metin çizimde görüntülenir.

Siz boyut ölçeğini 1’e 1 dışında bir ölçeği temsil eden bir değere değiştirene kadar ortaya çıkan metin anlamlı da olmayabilir.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Komut isteminde Dimscale↵ girin.
2. DIMSCALE <1.0000> için yeni değer girin: isteminde 96 girin. Bu, 1⁄8 ̋ ölçekli çizim için değerdir.
3. Regen’i Görüntüle’yi seçin veya Re↵ girin.

Bu örnekte, birkaç Dizel işlemi kullanılmıştır. İfadenin başlangıcı, AutoCAD’e bir metin dizisi göstermesini söylemek için değerlendirme işlemini kullanır. Bir sonraki kısım AutoCAD’e Dimscale sistem değişkeninin mevcut değerini almasını ve 12’ye bölmesini de söyler.

Bunun iç içe geçmiş bir ifade olduğuna dikkat edin: $(getvar,dimscale), daha sonra 12’ye bölünen Dimscale sistem değişkeninin değerini alır. İfadenin sonu, metne son kısmı ekler.

Hepsi bir araya getirildiğinde, boyut ölçeğini mimari bir ölçek olarak gösteren metni alırsınız. Bu bir AutoCAD metin nesnesi olduğundan, bu metin çizimin bir parçasıdır.

Özel Çizgi Tipleri Oluşturma

Çizim ihtiyaçlarınız genişledikçe standart çizgi tipleri uygulamanız için yeterli olmayabilir. Neyse ki, kendinizinkini yaratabilirsiniz. Bu bölümde bunun nasıl yapılacağı da açıklanmaktadır.

Çizgi tipi oluşturma sürecinin derinlemesine bir görünümünü elde edeceksiniz. Ekspres Çizgi Tipi Oluştur aracı kullanılarak oluşturulamayan karmaşık çizgi tiplerinin nasıl oluşturulacağını da öğreneceksiniz.

Kullanılabilir Çizgi Tiplerini Görüntüleme

AutoCAD çizimde en sık kullanılan çizgi tiplerini sağlasa da, çizgiler ve noktalar istediğiniz gibi aralıklı olmayabilir veya tamamen yeni bir çizgi tipi isteyebilirsiniz.

İPUCU : AutoCAD, çizgi tiplerini ASCII formatında Acad.lin adlı bir dosyada saklar. Yeni bir çizgi tipi oluşturduğunuzda, bu dosyaya bilgi eklersiniz. Veya kendi çizgi tipi tanımlarınızı içeren yeni bir dosya oluşturursanız, bu dosya da .lin uzantısına sahip olacaktır.

Çizgi tiplerini burada açıklandığı gibi düzenleyebilir veya doğrudan bu dosyalarda düzenleyebilirsiniz. Özel bir çizgi tipi oluşturmak için Çizgi tipi komutunu da kullanın.

Önce mevcut çizgi tiplerini listeleyerek bu kullanışlı komutun nasıl çalıştığını görelim:

1. Yeni bir AutoCAD dosyası açın.
2. Komut isteminde –Linetype↵ girin. (Baştaki eksi işaretini unutmayın.)
3. Bir seçenek girin [?/Oluştur/Yükle/Ayarla]: isteminde ?↵ girin.
4. İletişim kutusunda, mevcut çizgi tipi dosyaları listesinde Acad.lin’i bulun ve çift tıklayın. Acad.lin dosyasında bulunan çizgi tiplerini ve her satırın basit açıklamasını gösteren bir liste alırsınız.
5. En alttaki mesajda Devam etmek için ENTER’a basın: yazıyor. Komut istemini görene kadar da bunu yapın.


AutoCAD linetype oluşturma
AutoCAD linetype download
AutoCAD oklu çizgi
AutoCAD çizgi tipi değişmiyor
AutoCAD çizgi üzerine yazı yazma
AutoCAD çizgi tipi değiştirme
AutoCAD çizgi ölçek
AutoCAD görünmeyen çizgileri GÖSTERME


Yeni Bir Çizgi Tipi Oluşturma

Ardından, yeni bir çizgi tipi oluşturmayı deneyelim:

1. ?/Create/Load/Set: isteminde C↵ girin.
2. Oluşturulacak çizgi tipinin adını girin: isteminde, yeni çizgi tipinizin adı olarak Özel↵ girin.
3. Sırada gördüğünüz iletişim kutusunun adı Çizgi Tipi Dosyası Oluştur veya Ekle. Oluşturmak veya eklemek istediğiniz çizgi tipi dosyasının adını girmeniz gerekir. Varsayılan çizgi tipi dosyası olan Acad’ı seçerseniz, yeni çizgi tipiniz Acad.lin dosyasına eklenir. Yeni bir çizgi tipi dosyası oluşturmayı seçerseniz, AutoCAD oluşturduğunuz çizgi tipini içeren bir dosya açar ve sağladığınız dosya adına .lin ekler.
4. Yeni bir satır türü dosyası başlatmak istediğinizi varsayalım. Dosya Adı giriş kutusuna Yeni Satır ↵ girin.

İPUCU: Varsayılan çizgi tipi dosyası Acad’ı kabul ederseniz, 5. adımdaki istem Bekleyin şeklindedir ve çizgi tipinin önceden tanımlanıp tanımlanmadığını kontrol eder… Bu sizi, tutmak istediğiniz mevcut bir çizgi tipinin üzerine yanlışlıkla yazmaktan da korur.

5. Açıklayıcı metin: isteminde, çizgi tipinizin bir metin tanımını girin. Açıklamanızın bir parçası olarak herhangi bir klavye karakteri kullanabilirsiniz, ancak gerçek çizgi tipi yalnızca bir dizi satır, nokta ve boşluktan da oluşabilir.
6. Enter linetype pattern (sonraki satırda): komut isteminde, linetype kodu olarak bilinen aşağıdaki sayıları girin (otomatik olarak görünen A’dan sonra).

UYARI : Yeni bir varsayılan çizgi tipi ayarlamak için -Linetype komutunun Ayarla seçeneğini kullanırsanız, hangi katmanda olursanız olun o çizgi tipini alırsınız.

7. Yeni çizgi tipi tanımı dosyaya kaydedildi. Bir seçenek girin [?/Create/Load/ Set]: istemi, –Linetype komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.
Unutmayın, bir çizgi tipi oluşturduktan sonra, onu kullanmak için yukarıda anlatıldığı gibi yüklemeniz de gerekir.

İPUCU: Acad.lin veya diğer .lin dosyasını Windows Not Defteri’nde de açabilir ve açıklayıcı metin ve çizgi tipi kodunu doğrudan dosyanın sonuna da ekleyebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir