Splinedit Komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Splinedit Komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

4 Ocak 2023 Autocad Spline komutu ne işe yarar AutoCAD spline polyline çevirmek 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Splinedit Komutu Ne Zaman Kullanamazsınız?

Splinedit komutunun Verileri Sığdır seçeneği, bir eğri çizgiyi düzenlemek için birçok yol sunar; ancak, bu seçenek tüm spline eğrilerinde mevcut değildir. Bazı diğer Splinedit seçeneklerini çağırdığınızda, spline eğrisi sığdırma verilerini kaybeder ve bu nedenle Verileri Sığdır seçeneğini devre dışı bırakır.

Bu işlemler aşağıdaki gibidir:

◆ Bir spline’ı bir toleransa sığdırmak (Spline/Fit Tolerance) ve kontrol köşelerini hareket ettirmek.
◆ Bir spline’ı bir toleransa sığdırma (Spline/Fit Tolerance) ve onu açma veya kapatma.
◆ Eğriyi iyileştirme.
◆ Splinedit komutunun Temizle seçeneğini kullanarak spline’ı sığdırma verilerinden temizleme. (Modify Object Spline’ı seçin veya Splinedit↵ girin ve ardından spline’ı seçin ve F↵P↵ girin.)

Ayrıca, çoklu çizgi çizgilerinden oluşturulan eğri çizgi eğrilerini düzenlediğinizde Verileri Sığdır seçeneğinin kullanılamayacağını unutmayın. Bu bölümün başlarında yer alan “Nesneleri Sürekli Çizgilere ve Sürekli Çizgileri Eğri Çizgilere Dönüştürme” kenar çubuğuna bakın.

Splinedit seçenekleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, AutoCAD yardım penceresine bakın. Bu seçeneklerin nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir açıklama sunar.

Eğrilerde Bölümleri İşaretleme

Manuel çizimde belki de yapılması en zor şeylerden biri, bir eğri üzerinde düzenli aralıklar işaretlemektir. AutoCAD, bu görevi hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olmak için Böl ve Ölç komutlarını sunar.

NOT: Böl ve Ölç komutları burada sürekli çizgilerle bağlantılı olarak ele alınmıştır, ancak bu komutları bloklar ve metin dışında herhangi bir nesnede kullanabilirsiniz.

Nesneleri Eşit Uzunlukta Parçalara Bölme

Bir nesneyi belirli sayıda eşit parçaya bölmek için Böl komutunu kullanırsınız. Örneğin, bu bölümde üzerinde çalıştığınız konturu dokuz eşit parçaya ayırmanız gerektiğini varsayalım.

Bunu yapmanın bir yolu, önce Liste komutunu kullanarak konturun uzunluğunu bulmak ve ardından işaretler arasındaki tam mesafeleri bulmak için bir kalem ve kağıtla oturmaktır. Ama başka, daha kolay bir yol var.

Böl komutu, kesin bölümleri işaretleyerek bir çizgi, yay, daire veya sürekli çizgi üzerine bir dizi nokta nesnesi yerleştirir.

Aşağıdaki alıştırma nasıl çalıştığını gösterir:

1. 18a-divd.dwg dosyasını açın. Bu dosya, önceki alıştırmalarda çalıştığınız dosyaya benzer.
2. Nokta Bölme Çiz’i seçin veya Div↵↵ yazın.
3. Bölünecek nesneyi seçin: komut isteminde, gösterilen spline kontur çizgisini seçin.
4. Segment sayısını girin veya [Blok]: ardından görüntülenen istem, seçilen nesnede istediğiniz bölüm sayısını sorar. 9↵ girin.

Komut istemi geri döner ve hiçbir şey olmamış gibi görünür. Ancak AutoCAD, istediğiniz dokuz bölümün konumlarını gösteren kontur üzerine birkaç nokta yerleştirmiştir. Bu noktaları daha net görmek için alıştırmaya devam edin.

5. Nokta Stili iletişim kutusunu açmak için Nokta Stilini Biçimlendir’i seçin.
6. İletişim kutusunda sağ üstteki X noktası stiline tıklayın, Boyutu Ekrana Göre Ayarla radyo düğmesine ve ardından Tamam’a tıklayın.
7. X’ler görünmezse, View Regen’i seçin veya Re↵ girin. Dokuz bölümü gösteren bir dizi X görünür.

İPUCU: Pdmode sistem değişkenini değiştirerek nokta stilini de değiştirebilirsiniz. Pdmode 3 olarak ayarlandığında, nokta bir X olarak görünür.

Böl komutu, bölme noktalarını belirtmek için nokta nesnelerini kullanır. Nokta komutunu kullanarak nokta nesneleri yaratırsınız; genellikle nokta olarak görünürler.

Ne yazık ki, bu tür noktalar diğer nesnelerin üzerine yerleştirildiğinde neredeyse görünmez. Ancak gördüğünüz gibi Nokta Stili iletişim kutusunu kullanarak şekillerini değiştirebilirsiniz. Bölünmekte olan nesneyi kırmak için nesneleri veya referansları yerleştirmek için bu X noktalarını kullanabilirsiniz. (Böl komutu, nesneyi daha küçük bölümlere ayırmaz.)

İPUCU : Aceleniz varsa ve nokta nesnelerinin şeklini değiştirmekle uğraşmak istemiyorsanız, aşağıdakileri yapabilirsiniz: Çalışan Osnap’ları Düğüm olarak ayarlayın. Ardından, Nokta Seçimi modundayken, imleci bölünmüş eğrinin üzerine getirin. İmleç bir nokta nesnesine yaklaştığında, Node osnap işaretçisi görünür.


Autocad Spline komutu ne ise yarar
AutoCAD spline polyline çevirme
Spline polyline çevirme
Spline ne Demek


Nesneleri Belirli Uzunluklara Bölme

Measure komutu tıpkı Böl gibi çalışır; ancak, bir nesneyi eşit uzunlukta parçalara bölmek yerine, Measure komutu bir nesne boyunca belirli bir mesafedeki aralıkları işaretler. Örneğin, kontur boyunca bazı parçaları tam olarak 5 ́ aralıklarla işaretlemeniz gerektiğini varsayalım. Bu görevi gerçekleştirmek için Measure komutunun nasıl kullanıldığını görmek için aşağıdaki alıştırmayı deneyin:

1. X şeklindeki nokta nesnelerini silin.
2. Nokta Ölçüsü Çiz’i seçin veya Me↵ yazın.
3. Ölçülecek nesneyi seçin: komut isteminde konturu alt uç noktasına en yakın noktadan seçin. Bunun neden önemli olduğunu kısaca açıklayacağım.
4. Segment uzunluğunu belirtin veya [Blok]: komut isteminde 60↵ girin. X noktaları belirtilen mesafede görünür.
5. Bu dosyadan çıkın.

NOT: Measure komutu, AutoCAD’in manuel çizimdeki bölücü aracına eşdeğerdir. Bölücü, bir eğri veya çizgi boyunca düzenli aralıkları işaretlemek için kullanılan, pusulaya benzer V şeklinde bir alettir.

Ölçülecek nesne üzerinde seçtiğiniz noktanın, Measure komutunun ölçmeye başlayacağı yeri belirlediğini unutmayın. Örneğin önceki alıştırmada, konturu alt uç noktasına yakın bir yerden seçtiniz. Konturun üstünü seçerseniz, ölçüm alttan değil üstten başlayacağı için sonuçlar farklı olacaktır.

Puan Yerine Blok Kullanarak Aralıkları İşaretleme

Blokları bir çizgi, sürekli çizgi veya yay boyunca düzenli aralıklarla yerleştirmek için Böl ve Ölç komutlarının altındaki Blok seçeneğini de kullanabilirsiniz. Blokları işaretçi olarak nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

1. Kullanmak istediğiniz bloğun mevcut çizim dosyasının parçası olduğundan emin olun.
2. Böl veya Ölç komutunu başlatın.
3. Segment uzunluğunu belirtin veya [Blok]: komut isteminde B↵ girin.
4. Eklenecek bloğun adını girin: isteminde bir bloğun adını girin.
5. Bloğu Nesneyle Hizala? [Evet/Hayır]: istem, blokların seçilen nesnenin hizalamasını takip etmesini istiyorsanız ↵ tuşuna basın. (N↵ girilmesi, her bloğu 0 açıyla ekler.)
6. Segment sayısını girin: komut isteminde veya Segment uzunluğunu belirtin: komut isteminde, segmentlerin sayısını veya uzunluğunu girin. Bloklar, seçilen nesne üzerinde düzenli aralıklarla görünür.

Böl veya Ölç’ün Blok seçeneğini kullanmanın bir örneği, bir duvar boyunca eşit aralıklarla bir sıra lavabo yerleştirmektir. Veya bir sürekli çizgi ile tanımlanan düzensiz bir yol boyunca bir nesnenin birden çok kopyasını oluşturmak için bu tekniği kullanabilirsiniz. İnşaat mühendisliği projelerinde, bir sürekli çizgi boyunca X’leri yerleştirmek için Böl veya Ölç’ü kullanarak bir çit hattı belirtebilirsiniz.

AutoCAD, serbest çizim yapmanızı sağlayan Sketch komutunu sunar. Sketch komutuyla oluşturulan çizgiler çoklu çizgi haline gelir. Sketch hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, AutoCAD Yardım penceresi nasıl çalıştığına dair mükemmel bir açıklama sunar. Yardım Yardım’ı seçin, İçindekiler sekmesini açın ve ardından Komut Referansı listesini Command S Commands Sketch olarak genişletin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir