Spline Eğrisi Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Spline Eğrisi Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

2 Ocak 2023 AutoCAD sonradan ölçülendirme Autocad Spline komutu ne ise yarar 0

Çoklu Çizgi Spline Eğrisi Oluşturma

Pedit komutunun Spline seçeneği (adını manüel çizimde kullanılan spline aracından almıştır), Sığdır seçeneği tarafından üretilen eğrilerden daha yumuşak ve daha kontrol edilebilir eğriler çizmeniz için bir yol sunar. Bir çoklu çizgi spline, uygun bir eğrinin yaptığı gibi köşe noktalarından geçmez. Bunun yerine tepe noktaları, eğriyi kendi yönlerine çeken ağırlıklar gibi davranır. Çoklu çizgi spline yalnızca başlangıç ve bitiş köşelerine dokunur.

NOT: Çoklu çizgi spline eğrisi, matematiksel olarak doğru bir eğriyi temsil etmez. Daha doğru bir spline eğrisi çizmeyi öğrenmek için bir sonraki bölüm olan “Gerçek Spline Eğrilerini Kullanma” bölümüne bakın.

Bir çoklu çizgi spline eğrisi kullanmanın bir eğriyi düzenleme şeklinizi nasıl etkileyebileceğini görelim:

1. Önceki alıştırmada yaptığınız genişlik değişikliklerini geri alın.
2. Konturu bir sürekli çizgi eğri eğrisine dönüştürmek için Değiştir ‡ Nesne ■ Sürekli Çizgi’yi seçin.
3. Eğilecek sürekli çizgiyi seçin.
4. Komut isteminde Bir seçenek girin.
5. Sürekli Çizgiyi Düzenle’den çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Eğri daha pürüzsüz, daha zarif bir görünüm kazanır. Artık onu tanımlamak için kullandığınız noktalardan geçmiyor. Noktaların nereye gittiğini görmek ve spline eğrilerinin nasıl davrandığını öğrenmek için aşağıdakileri yapın:

1. İsim/Fiil Seçimi modunun ve Kavramaları Etkinleştir özelliğinin açık olduğundan emin olun.
2. Eğriyi tıklayın. Orijinal köşeler tutamaçlar olarak görünür.
3. İlk resimde gösterildiği gibi, eğrinin üst kısmından ikinci olan tutma yerine tıklayın ve tutma yerini hareket ettirin. Eğri takip eder ve size eğrinin nasıl görüneceğine dair anında geri bildirim verir.
4. Seçim noktası, ikinci resimde gösterildiği gibidir. Eğri, yeni konumunda sabitlenmiştir.

NOT: Splframe sistem değişkenini açarak AutoCAD’i eğriyi tanımlayan hem eğri hem de düz parçaları gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz. splframe↵1↵ girin ve ardından bir Yenileme komutu verin. Eğrinin tutamaçlarını birleştiren bir çerçeve görüyorsunuz. Düz bölümlerin görüntüsünü kapatmak için splframe↵0↵ girin.

Gerçek Spline Eğrilerini Kullanma

Şimdiye kadar spline eğrileri oluşturmak için sürekli çizgilerle çalıştınız. Eğriler için sürekli çizgiler kullanmanın avantajı, bunların başka şekillerde geliştirilebilmesidir. Örneğin genişliklerini değiştirebilir veya birkaç eğriyi birleştirebilirsiniz.

Ancak bazen bir eğrinin daha kesin bir temsiline ihtiyacınız olacaktır. Draw Ə Spline seçilerek oluşturulan spline nesnesi, spline eğrisinin daha doğru bir modelini üretir ve bunun yanı sıra şekli üzerinde size daha fazla kontrol sağlar.

Spline’lar gerçek Düzgün Olmayan Rasyonel B-Spline (NURBS) eğrileridir. NURBS’nin tam açıklaması bu yazı dizisinin kapsamı dışındadır; ancak temel olarak NURBS, şekilleri temsil etmek için kullanılan standart bir matematiksel formdur.


AutoCAD sonradan ölçülendirme
AutoCAD spline polyline çevirme
AutoCAD Serbest Çizim komutu
Autocad Spline komutu ne ise yarar
AutoCAD el işareti
Autocad EĞRİ ÇİZME
AutoCAD hatch ayarları
AutoCAD Ölçü değerini değiştirme


Gerçek Bir Spline Çizmek

Spline eğrisi oluşturmak için burada açıklanan adımları izleyin. Onları şimdi yapmak zorunda değilsin. Bu bölümü not edin ve bir spline çizmeniz ve düzenlemeniz gerektiğinde bu bölüme bakın:

1. Çiz ↵ Spline’ı seçin veya Spl↵ yazın.
2. İlk noktayı belirtin veya [Nesne]: isteminde, eğriyi başlatmak için bir nokta seçin. İstem, Sonraki noktayı belirle olarak değişir.
3. İhtiyacınız olan tüm noktaları girene kadar noktaları seçmeye devam edin. Siz noktaları seçtikçe bir eğri belirir ve siz imlecinizi hareket ettirdikçe bükülür ve akar.
4. Son noktayı seçtikten sonra ↵ tuşuna basın. Bilgi istemi Başlangıç tanjantını belirle olarak değişir:. Ayrıca, eğrinin ilk noktasından imlece kadar bir lastik bant çizgisi belirir. İmleci hareket ettirdikçe eğri, lastik bant çizgisinin yönüne göre ayarlanır. Burada, eğrinin ilk noktasının teğetliğini ayarlayabilirsiniz.
5. ↵ tuşuna basarsanız, AutoCAD eğrinin mevcut şekline göre ilk noktanın teğetliğini belirler. Ardından, eğrinin son noktasından bir lastik bant çizgisi belirir. İlk noktada olduğu gibi, eğrinin son noktası için bir teğet yönü belirtebilirsiniz.
6. Uç nokta teğet yönünü değiştirmeden Spline komutundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

Artık seçtiğiniz noktalardan geçen düzgün bir eğriye sahipsiniz. Bu noktalara kontrol noktaları denir. Eğriyi tıklarsanız, bu kontrol noktalarının konumunda tutamaçların göründüğünü göreceksiniz ve kavrama noktalarını tıklayıp hareket ettirerek eğriyi ayarlayabilirsiniz. (Tutma yerlerini net bir şekilde görmek için Veri katmanını kapatmanız gerekebilir.)

Önceki alıştırmada spline için noktaları seçerken başka iki seçenek daha fark etmiş olabilirsiniz: Toleransı Sığdır ve Kapat. İşte bu seçeneklerin bir açıklaması.

Sığdırma Toleransı Eğriyi, seçtiğiniz noktalardan geçmeyecek şekilde değiştirmenizi sağlar. Bu seçeneği belirlediğinizde, Sığdırma toleransını belirtin <0,0000> istemini alırsınız. 0’dan büyük herhangi bir değer, eğrinin noktaların yakınından geçmesine, ancak noktalardan geçmesine neden olmaz. 0 değeri, eğrinin noktalardan geçmesine neden olur.

Kapat Eğriyi bir döngü şeklinde kapatmanıza izin verir. Bu seçeneği belirlerseniz, kapanış noktası için bir teğet yönü belirtmeniz istenir.

Spline Eğrilerinin İnce Ayarı

Spline eğrileri, diğer nesne türlerinden farklıdır ve standart düzenleme komutlarının çoğu spline’lar üzerinde çalışmaz. AutoCAD, spline’larda değişiklik yapmak için Modify Ə Object Ə Spline seçeneğini (Splinedit komutu) sunar.

Bir Spline’ın Sığdırma Verilerini Kontrol Etme

Splinedit komutunun Verileri Sığdır seçeneği, başlangıç ve bitiş noktalarının teğetliğini ayarlamanıza, yeni kontrol noktaları eklemenize ve spline tolerans ayarlarını yapmanıza olanak tanır. Bu seçeneklere ulaşmak için şu adımları izleyin:

1. Modify Ə Object Ə Spline’ı seçin veya Komut isteminde Spe↵ yazın.
2. Eğri çizgi seç: komut isteminde, bir önceki alıştırmada çizdiğiniz çizgiyi seçin.
3. İstemde bir seçenek girin.
4. İstendiğinde kullanmak istediğiniz seçeneği girin. Örneğin, spline’ınızın ilk ve son noktalarının teğetliğini değiştirmek için t↵ yazın. İlk ve son noktaların teğet noktasını seçmeniz istenir. Splinedit Fit Data seçeneklerini ve bunların ne işe yaradığını listeler.

İPUCU : Spline Edit komutunun Refine seçeneği, tek bir kontrol noktası tarafından bir spline üzerinde uygulanan çekmeyi kontrol etmenizi sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir