Snap Modlarını Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Snap Modlarını Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

9 Kasım 2022 Autocad Osnap komutu Autocad Snap komutu ne işe yarar Snap komutu ne işe yarar 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Snap Modlarını Kullanma

Snap modu, imleci belirli bir mesafedeki adımlarla hareket etmeye zorlar. Snap modu, ekrandaki noktaları sabit bir aralıkta seçmek istediğinizde kullanışlıdır. AutoCAD’de iki yakalama modu mevcuttur: Grid Snap ve Polar Snap. F9 tuşu, Grid Snap modunu açar ve kapatır veya durum çubuğundaki Snap düğmesine tıklayabilirsiniz.

Snap moduna erişmek için şu adımları izleyin:

1. Araçlar – Draft Ayarları’nı seçin veya Ds↵ yazarak Draft Ayarları iletişim kutusunu açın.
2. İletişim kutusunun Tutturma Aralığı grubunda, Tutturma X Aralığı metin kutusuna çift tıklayın ve yakalama aralığınız için bir değer girin. Ardından, sonraki seçeneğe geçmek için Sekme tuşuna basın. AutoCAD, özellikle farklı bir Y ayarı istemediğiniz sürece, X ve Y yakalama aralığının aynı olmasını istediğinizi varsayar.
3. Bu iletişim kutusundan Yapış modunu açmak için Yapış onay kutusunu tıklatabilirsiniz.
4. Ayarlarınızı kaydetmek ve iletişim kutusunu kapatmak için Tamam’a tıklayın.

Snap modu açıkken, imleç yumuşak bir hareket yerine adım adım hareket ediyor gibi görünüyor. Durum çubuğundaki Snap düğmesi basılı olarak görünür, bu da Snap modunun açık olduğunu gösterir. Snap modunu açmak veya kapatmak için F9’a basın veya durum çubuğunda Snap’e tıklayın (ayrıca Ctrl tuşunu basılı tutup B’ye basabilirsiniz).

İPUCU Snap aralığını ayarlamak için Snapunit sistem değişkenini kullanabilirsiniz. ́Snapunit↵ girin. Ardından, SNAPUNIT <0 ́0 ̋,0 ́0 ̋> için yeni değer girin: isteminde, X,Y koordinatı olarak bir yakalama mesafesi değeri girin.

Taslak Ayarları iletişim kutusuna bakmak için bir dakikanızı ayırın. Tutturma Aralığı grubundaki diğer seçenek, X ve Y aralığını eşit olmaya zorlamanızı sağlar (Eşit X ve Y Aralığı).

Tutturma Türü grubunda, İzometrik Yakalama radyo düğmesini tıklatarak 2B izometrik çizimler oluşturmaya yardımcı olması için yakalama ve ızgara yapılandırmasını değiştirebilirsiniz.

PolarSnap seçeneği, Polar Snap özelliği için bir yakalama mesafesi ayarlamanıza olanak tanır. PolarSnap radyo düğmesini tıklattığınızda, iletişim kutusunun sol orta kısmındaki Polar Distance seçeneği, bir Polar Snap mesafesi girmenize izin vermek için griden siyah beyaza değişir.

NOT : Izgarayı, yakalama aralığını otomatik olarak takip edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak için ızgara X ve Y aralığını 0’a ayarlayın.

Alt Çizgi

 • Bir Çalışma Alanı Oluşturma Boş bir AutoCAD çizimi, üzerinde çalıştığınız alanın boyutu hakkında birkaç ipucu sunar, ancak AutoCAD penceresinde gösterilen alan hakkında kabaca bir fikir edinebilirsiniz.
 • Master It Çalışmanızın alanını kurmanın iki yolunu adlandırın.
 • Çözüm Çalışma alanını tanımlamak için Limitler komutunu kullanabilirsiniz.
  çizimin sınırları. Ayrıca çalışma alanınızın boyutunun bir dikdörtgenini de çizebilirsiniz.
 • Çizim Sürecini Keşfetmek AutoCAD’i etkili bir şekilde kullanmak için, bir efekt elde etmek için farklı araçların birlikte nasıl çalıştığını bilmek isteyeceksiniz. Çizim süreci genellikle birçok nesne ekleme ve ardından bunları düzenleme döngüsünü içerir.
 • Master It İmlecin tam bir yatay veya dikey yönü göstermesine neden olan aracı adlandırın.
 • Çözüm Kutup İzleme. Orto modu da bu işlevi gerçekleştirebilir.
 • Bir Çizimi Planlama ve Yerleştirme Şimdiye kadar sadece bir kalem ve altlık ile kesin bir eskiz çizmeniz gerektiyse, muhtemelen ilk önce çiziminizi düzenlemek için hafifçe çizilmiş bir dizi kılavuz kullanmışsınızdır. Aynı şeyi AutoCAD’de de yaparsınız; ancak hafifçe çizilmiş yönergeler yerine istediğiniz herhangi bir nesneyi kullanabilirsiniz. AutoCAD’de nesneler kolayca değiştirilebilir veya silinebilir, bu nedenle kılavuz eklerken o kadar dikkatli olmanız gerekmez.
 • Master It Nesneler üzerinde tam konumları seçmenizi sağlayan özelliğin adı nedir? Çözüm Nesnesi Snap veya Osnap.
 • AutoCAD Modlarını Çizim Araçları Olarak Kullanma AutoCAD’i kullanmanın temel nedeni, hassas teknik çizimler üretmektir. AutoCAD, ihtiyacınız olan hassasiyette bir çizim oluşturmanıza yardımcı olacak birçok araç sunar.
  Master It Hangi iletişim kutusu hem ızgarayı hem de yakalama aralığını ayarlamanıza izin verir? 

Snap komutu ne işe yarar
Osnap komutu nedir
OSNAP komutu
Autocad Snap nedir
Autocad Osnap komutu
Autocad Snap komutu ne işe yarar
OSNAP AutoCAD
Object Snap Tracking nedir


Bloklar ve Gruplar ile Nesneleri Düzenleme

Küveti, tuvaleti ve lavaboyu çizmek size çok fazla zaman almış olabilir. Ancak AutoCAD’i kullanmaya devam ettikçe nesneleri daha hızlı çizmeyi öğreneceksiniz. Ayrıca daha azını çizmeniz gerekecek çünkü çizimleri sembol olarak kaydedebilir ve bunları lastik damga gibi kullanabilir, çizimleri ihtiyaç duyulan her yerde anında çoğaltabilirsiniz. Bu, çizimleri oluştururken çok zaman kazandırır.

AutoCAD’i etkili bir şekilde kullanmak için, sık kullandığınız çizimlerden oluşan bir sembol kitaplığı başlatın. Bir mekanik tasarımcı, uygulamaları için bağlantı elemanları, kamlar, valfler veya herhangi bir tür parça için bir sembol kitaplığına sahip olabilir.

Bir elektrik mühendisi, kapasitörler, dirençler, anahtarlar ve benzerlerinden oluşan bir sembol kitaplığına sahip olabilir. Bir devre tasarımcısı, sık kullanılan başka bir benzersiz sembol setine sahip olacaktır.

İçeride, mimarların sıklıkla kullandığı üç nesne (küvet, tuvalet ve lavabo) çizdiniz. Bu bölümde, bu çizimlerden nasıl semboller oluşturulacağını göreceksiniz.

Bu bölüm aşağıdaki konuları içerir:

◆ Sembol Oluşturma ve Ekleme
◆ Bir Bloğu Değiştirme
◆ Açıklama Ölçeğini Anlama
◆ Nesneleri Gruplama

Sembol Oluşturma

Bir çizimi sembol olarak kaydetmek için Blok aracını kullanırsınız. Kelime işlemcilerde blok terimi, taşımak, kaydetmek veya silmek için seçilen bir grup kelime veya cümleyi ifade eder. Bir metin bloğunu aynı dosya içinde başka bir yere, başka dosyalara veya ileride kullanmak üzere ayrı bir dosyaya veya diske kopyalayabilirsiniz.

AutoCAD, blokları benzer şekilde kullanır. Bir dosyada, çiziminizin parçalarını istediğiniz zaman kaydedilebilecek ve geri çağrılabilecek bloklara dönüştürebilirsiniz. Mevcut dosyaların tamamını blok olarak da kullanabilirsiniz.

Son bölümde üzerinde çalıştığınız dosyayı açarak ve blok haline gelecek nesneleri seçerek başlayacaksınız:

1. AutoCAD’i başlatın ve mevcut Bath dosyasını açın. Oluşturduğunuz dosyayı kullanın veya Sybex web sitesinden 04-bath.dwg örnek dosyasını açın. Metrik kullanıcıları 04- bath-metric.dwg dosyasını kullanabilir. Çizim, son oturumda bıraktığınız gibi görünür.
2.Çizim aracı çubuğunda, Blok Tanımı iletişim kutusunu açmak için Blok Yap aracı içinKlavye kısayolu olanBlocktoolortypeB↵’yi tıklayın. Ayrıca Çiz – Blok – Yap’ı da seçebilirsiniz.
3. Ad metin kutusuna Tuvalet yazın.
4. Taban Puan grubunda, Nokta Seç düğmesini tıklayın. Bu seçenek, imlecinizi kullanarak blok için bir temel nokta seçmenizi sağlar. (Bir bloğun ekleme taban noktası, bir tutamaç gibi kullanılan blok üzerinde bir referans noktasıdır.) Bu seçeneği belirlediğinizde, Blok Tanımı iletişim kutusu geçici olarak kapanır.

İPUCU : Blok Tanımı iletişim kutusunun size bir nokta seçmek yerine temel nokta için X, Y ve Z koordinatlarını belirleme seçeneği sunduğuna dikkat edin.

5. Midpoint osnap’ı kullanarak, klozetin arkasının orta noktasını taban noktası olarak seçin. Running Osnaps’i nasıl kuracağınızı öğrendiğinizi unutmayın; Tek yapmanız gereken, Orta Nokta Osnap işaretçisini görüntülemek için bir çizginin orta noktasını işaret etmek ve ardından farenizi sol tıklamaktır.

Bir nokta seçtikten sonra Blok Tanımı iletişim kutusu yeniden görünür. Base Point grubundaki X, Y ve Z değerlerinin artık seçtiğiniz noktanın koordinatlarını gösterdiğine dikkat edin. İki boyutlu çizimler için Z koordinatı 0’da kalmalıdır.
Ardından, bloğun bir parçası olarak istediğiniz nesneleri seçmeniz gerekir.

6. Nesneler grubundaki Nesneleri Seç düğmesini tıklayın. Bir kez daha, iletişim kutusu anlık olarak kapanır. Artık Komut penceresinde tanıdık nesne seçimi istemini görüyorsunuz ve imleç bir Nesne Seçimi imleci haline geliyor. Aşağıdaki ve tuvaletin solundaki bir noktayı tıklayın. Ardından, tüm tuvaleti seçmek için bir seçim penceresi kullanın. Tuvalet şimdi vurgulanır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir