Kavramalarla Hizalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Kavramalarla Hizalama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

9 Kasım 2022 AutoCAD çizgileri aynı hizaya getirmek AutoCAD yazı hizalama 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Kavramalarla Hizalama

Osnap’lar, tutamaçlarla birlikte, bir tutamacı bir çizgi veya yay yönü ile hizalamanıza izin veren Osnap İzleme’ye benzer bir özellik sunar. İşte nasıl çalıştığı. Tutacakları görüntülenecek şekilde hizalanmak istediğiniz çizgiyi seçin.

Düzenlemek istediğiniz başka bir nesnenin tutacağını seçin ve ardından seçtiğiniz ilk satırın uç nokta tutacağının üzerine gelin. İmlecinizi tutma yerinden uzaklaştırdığınızda, ilk satırla hizalanmış bir hizalama vektörü belirir. İmleciniz daha sonra çizgiye ve tanımladığı vektöre yapışır. İmleci hareket ettirdikçe, çizgi tarafından tanımlanan vektör boyunca kalır.

Ayrıca, kesişmelerini bulmak için iki çizginin veya bir çizginin ve bir yayın uç nokta tutamaçlarının üzerine de gelebilirsiniz. Veya bu yöntemi kullanarak bir çizginin veya yayın uzunluğunu hızla uzatabilirsiniz. Örneğin, bir çizginin uç nokta tutamacına tıklayın, bir çarpı görünene kadar fareyle üzerine gelin ve ardından uzatmak veya kısaltmak için uç noktayı çizginin yönü boyunca sürükleyin. Bu aynı zamanda bir çoklu çizgideki tutamaçlarla da çalışır.

Running Osnaps’in açık olduğundan ve Midpoint seçeneğine ayarlandığından emin olmanız gerekir. Ardından, Osnap İzleme’nin açık olduğundan emin olacaksınız. Şu adımları kullanın:

1. Durum çubuğundaki Otrack düğmesine sağ tıklayın ve Object Snap sekmesindeki Drafting Settings iletişim kutusunu açmak için kısayol menüsünden Settings’i seçin.
2. Nesne Yakalama Modları grubundaki Orta Nokta onay kutusunun seçili olduğundan emin olun.
3.AyrıcaObjectSnapOnveObjectSnapTrackingOn’unher ikisinin de seçili olduğundan emin olun.Tamam’ı tıklayın.
Durum çubuğundaki Osnap ve Otrack düğmelerinin artık açık konumda olduğunu fark edeceksiniz.

Son olarak, elips çizmeye hazırsınız:

1. 2D Draw kontrol panelinde Elips aracına tıklayın veya El↵ girin.
2. Elips veya [Yay/Merkez] için eksen uç noktasını belirle: isteminde, C yazın; veya sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Merkez’i seçin.
3.İmleciniziOrta NoktaAracı İpucunu görene kadardikdörtgenin en üstüne,yatayına hareket ettirin.
4. İmleci doğrudan Midpoint Osnap işaretçisinin üzerine getirin. Fareyi tıklamadan, küçük bir çarpı görünene kadar imleci bir saniye orada tutun. Dikkatli bakın, çünkü haç küçüktür. Bu, Osnap İzleme işaretçisidir.
5. İmleci aşağı doğru hareket ettirdiğinizde, yatay çizginin ortasından çıkan noktalı bir çizgi belirir. İmleç, siz onu hareket ettirirken noktalı çizgiyi izleyen küçük bir X de gösterir.
6. İmleci dikdörtgenin sol dikey tarafının orta noktasına getirin. Tıklamayın, küçük çarpıyı görene kadar bir saniye orada tutun. Şimdi, imleci uzaklaştırdığınızda, imleci takip eden bir X ile yatay noktalı bir çizgi belirir.
7. İmleci dikdörtgenin ortasına getirin. İki noktalı çizgi aynı anda görünür ve kesişimlerinde küçük bir X belirir.
8. İki noktalı çizgi kesişiyor ve X kesişimlerindeyken, dikdörtgenin tam merkezini seçmek için farenin sol düğmesine tıklayın.
9. İmleci sağa çevirin ve kasenin genişliğini 16 ̋ yapmak için 8↵ girin. Metrik kullanıcıları 40 cm genişliğindeki bir kase için 20↵ girmelidir.
10. İmleci aşağı doğru çevirin ve kasenin uzunluğunu 12 ̋ yapmak için 6↵ girin. Metrik kullanıcıları 30 cm uzunluğundaki bir kase için 15↵ girmelidir. Lavabonun temel sembolü tamamlandı.
11. Dosya – Kaydet’i seçin. Şimdi AutoCAD’den çıkıp ara verebilirsiniz.
Bu alıştırmada, Osnap İzleme’nin uzayda bir nokta seçmek için iki konumu hizalamanızı nasıl sağladığını gördünüz.

Bu alıştırmada yalnızca Orta Nokta osnap ayarını kullanmış olsanız da, yalnızca bir osnap ayarıyla sınırlı değilsiniz. Uygun geometriyi seçmek için ihtiyacınız kadar kullanabilirsiniz.

Bu alıştırmada sadece iki tane kullanmış olsanız da, ihtiyacınız olduğu kadar çok hizalama noktası da kullanabilirsiniz. İsterseniz elipsi silin ve Osnap İzleme özelliğini kullanmaya alışana kadar bu alıştırmayı tekrarlayın.

İPUCU : Durum çubuğundaki diğer tüm butonlarda olduğu gibi, Otrack butonunu tıklayarak Osnap Tracking’i açıp kapatabilirsiniz.


AutoCAD yazı hizalama
AutoCAD hizalama komutu
AutoCAD çizgileri aynı hizaya getirme
AutoCAD al komutu
AutoCAD çizgiye paralel yapma
AutoCAD hizalama çizgisi çıkmıyor
AutoCAD çizimi ortalama
AutoCAD referans çizgisi


AutoCAD Modlarını Çizim Araçları Olarak Kullanma

Bu bölümü bitirmeden önce, çizim programlarında yaygın olan diğer çizim araçlarından birkaçını bilmek isteyeceksiniz. Bu araçlar bir arka plan ızgarası (Izgara modu), ölçek (Koordinat Okuma modu) ve T-kare ve üçgen (Nesne Yapış İzleme modu ve Polar İzleme modu) ile karşılaştırılabilir.

Bu çizim modları belirli koşullar altında vazgeçilmez araçlar olabilir. Bunları herhangi bir alıştırmada kullanmayacaksınız, ancak kullanımları oldukça basittir. Bu bölümdeki bilgileri kullanarak bunları kendi başınıza deneyebilirsiniz.

Izgara Modunu Arka Plan Izgarası Olarak Kullanma

Izgara modunu kullanmak, çiziminizin altında düzen konusunda size yardımcı olacak bir ızgaraya sahip olmak gibidir. AutoCAD’de Izgara modu, çiziminizin sınırlarını görmenize de izin verebilir, çünkü ızgara yalnızca çiziminizin sınırlar ayarı dahilinde görüntülenecek şekilde ayarlanabilir.

Izgara modu, herhangi bir görünümde çalıştığınız mesafeleri görsel olarak belirlemenize yardımcı olabilir. Bu bölümde, ızgaranın görünümünü nasıl kontrol edeceğinizi öğreneceksiniz. F7 tuşu, Izgara modunu açar ve kapatır; durum çubuğundaki Izgara düğmesine de tıklayabilirsiniz.

Izgara aralığını ayarlamak için şu adımları izleyin:

1. Araçlar – Draft Ayarları’nı seçin veya tüm mod ayarlarını gösteren Draft Ayarları iletişim kutusunu açmak için Ds↵ yazın.
2. Yapıştır ve Izgara sekmesine tıklayın. Beş grup görürsünüz: Tutturma Aralığı, Izgara Aralığı, Kutup Aralığı, Izgara Davranışı ve Tutturma Türü. Izgara X Aralığı metin kutusunun 1⁄2 ̋ değerinde bir değer içerdiğine dikkat edin. Metrik kullanıcıları 10 değerini görür.

İPUCU Izgara aralığını ayarlamak için Gridunit sistem değişkenini kullanabilirsiniz. Gridunit↵ girin ve GRIDUNIT <0 ́-0 1/2 ̋,0 ́-0 1/2 ̋> için yeni değer girin: komut isteminde X,Y koordinatlarında bir ızgara aralığı girin. Gridunit değerini X,Y koordinatı olarak girmelisiniz.

Izgara X aralığı ve Izgara Y aralığı değerleri için bir değer girerek ızgara aralığını ayarlayabilirsiniz. Izgara Davranışı grubunda, Izgarayı Sınırların Ötesinde Görüntüle onay kutusu, ızgaranın çizim sınırlarının dışında görüntülenip görüntülenmeyeceğini belirlemenizi sağlar.

Izgarayı görünür hale getirmek için Izgara Açık onay kutusuna tıklayın. Parantez içindeki F7’ye dikkat edin: Bu size F7 fonksiyon tuşunun aynı zamanda Grid On/Off fonksiyonunu da kontrol ettiğini söyler. Taslak Ayarları iletişim kutusunu kapatmak ve ayarınızı kaydetmek için Tamam’a tıklayın.

Şebekenizi kurduktan sonra, şebekeyi açıp kapatmak için şimdi F7’ye basabilir veya durum çubuğunda Izgara’ya tıklayabilirsiniz. (Ayrıca Ctrl tuşunu basılı tutup G tuşuna basabilirsiniz.)

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir