Sayfa Setlerini Özelleştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sayfa Setlerini Özelleştirme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Ocak 2023 Autocad plotter ÇIKTI ALMA AutoCAD Sayfa boyutu ayarlama 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Sayfa Setini Kapatma

Şimdiye kadar açık iki sayfa setiniz var: mevcut bir çizim setinden oluşturduğunuz ve en son alıştırma seti için açtığınız. Bir sonraki bölümde, sayfa takımlarını özelleştirmeye bakacaksınız. Her iki sayfa setinin de açık olmasına ihtiyacınız olmayacak.

Şu adımları izleyerek üzerinde çalıştığınızı kapatın:

1. Sheet Set Manager’ın üstündeki açılır listeye tıklayın.
2. Sayfa Setim 1’e sağ tıklayın ve Sayfa Setini Kapat’ı seçin.
3. Bir sonraki bölüme hazırlık olarak, 22×17 Arch.dwt dosyası dışında AutoCAD’de açık olan tüm çizimleri kapatın; Sheet Set Manager’ı açık bırakın. Daha sonraki bir alıştırma için 22 × 17 Arch.dwt dosyasına ihtiyacınız olacak, bu yüzden açık değilse şimdi açın.

UYARI : Bir pafta setinin kapatılması, onunla ilişkili çizimleri otomatik olarak kapatmaz.

Gördüğünüz gibi, aynı anda birden fazla sayfa setine sahip olabilirsiniz. Bu özellik, çizim verilerinin bir projeden diğerine taşınmasını kolaylaştırabilir.

Örneğin, yeni bir takıma eklemek için bir takımdan inşaat detaylarını ödünç almak isteyebilirsiniz. Önceki projedeki detay sayfasını bulmak için Sayfa Kümesi Yöneticisini kullanabilir ve ardından bu çizimdeki çizim verilerini kesip en güncel projenizdeki bir çizime yapıştırabilirsiniz.

Sayfa Setlerini Özelleştirme

Önceki bölümde, Autodesk’ten alınan hazır bir sayfa setini temel alan bir sayfa seti oluşturmuş ve kullanmıştınız. Bu sayfa seti, birçok alan metni nesnesinin zaten başlık bloğuna gömülü olduğu bir başlık bloğu içeriyordu, böylece Sayfa Seti Yöneticisinin başlık bloğundaki metni kontrol etme yeteneğinden yararlanabilirsiniz.

Görünüm başlığı balonları ve açıklama blokları da sağlandı ve görünüm adlarının eklenmesini ve belirtme çizgisi çapraz referans numaralarının koordinasyonunu otomatikleştirmek için alan metni nesnelerini içeriyorlardı.

Ancak herkes Autodesk örneklerinde sunulan başlık bloklarını ve sembolleri kullanmak istemeyecektir. Autodesk’ten gelen hazır sayfa setini kullanmakla sınırlı değilsiniz. Bu bölümde, Sheet Set Manager ile çalışmak için kendi antet bloğunuzu nasıl özelleştireceğinize bakacaksınız. Ayrıca, özel görünüm başlıkları ve belirtme çizgisi bloklarının nasıl oluşturulacağını da öğreneceksiniz.

Bir Başlık Bloğunun Özelleştirilmesi

Sayfa seti özelleştirmesini keşfetmeye başlamak için, bu bölümün başında kullandığınız örnek başlık bloğuna alan nesneleri ekleyeceksiniz. İlk projenin, en son alıştırma setinde gördüğünüz tüm sayfa seti özelliklerinden tam olarak yararlanmak için ayarlanmamış mevcut bir çizim setini içerdiğini unutmayın.

Bu erken alıştırmadaki başlık bloğu, metin bilgilerini dahil etmek için kullanılabilecek bazı öznitelikler içeriyordu, ancak başlık bloğu, sayfa setinden haberdar değildi. Sheet Set Manager ile kullanmak üzere bir antet bloğu hazırlamak için bu öznitelik değerlerini alan nesnelerine dönüştürmeniz gerekir. Bu, başlık bloğunun düzenlenmesini ve sayfa seti için şablon dosyası olarak kaydedilmesini gerektirir.

UYARI : Bu bölümde başlık bloğu ve AutoCAD bloğu kavramlarını karıştırabileceğim için kullanıyorum. Başlık bloğu, bir iş logosu ve çizimle ilgili diğer metin bilgileri dahil olmak üzere çizim sınırı ve çizim başlığı bilgisi anlamına gelen standart bir çizim terimidir. AutoCAD bloğu, tek bir nesnede birleştirilmiş bir nesneler koleksiyonu olan bir blok olarak bilinen AutoCAD nesnesi türünü ifade eder.


AutoCAD Sayfa boyutu ayarlama
AutoCAD ayar Komutları
AutoCAD yeni sayfa açma kayboldu
AutoCAD Yeni Sayfa açma kısayolu
AutoCAD Sayfa Ayarları
AutoCAD Başlangıç Ayarları
AutoCAD Options ayarları
Autocad plotter ÇIKTI ALMA


Sayfa Numaralarını ve Başlıkları Ayarlama

Yapacağınız ilk şey, sayfa seti uyumlu bir sayı ve başlık oluşturmak için antet bloğunu ayarlamak olacaktır. Bu, Sayfa Kümesi Yöneticisinin, daha önceki alıştırmalarda gördüğünüz gibi başlık bloğunda görünen sayıyı ve başlığı kontrol etmesini sağlayacaktır.

Şablon dosyasını açabilir ve Sheet Set Manager’ı herhangi bir şekilde dahil etmeden başlık bloğunu düzenlemeye başlayabilirsiniz. Ancak aşağıdaki alıştırma setinde, Sayfa Seti Yöneticisinden biraz yardım alarak şablon dosyasını düzenleyeceksiniz. Şablon dosyanızı düzenlerken Sayfa Kümesi Yöneticisini kullanarak, düzenlemeleriniz hakkında anında geri bildirim alabilirsiniz.

Bu bölümün başında oluşturduğunuz sayfa setinde yeni bir sayfa oluşturarak başlayın. Başlık bloğunu düzenlemek için bu yeni sayfayı kullanacaksınız.

Bu adımları takip et:

1. Kapalıysa, Mevcut Sayfa Setim sayfa setini açın. Bunun \Chapter 28\Sheet Set Sample 1 klasöründeki ilk sayfa seti olduğunu unutmayın.
2. Sayfa Listesi’nde, listenin en üstündeki sayfa seti adına sağ tıklayın ve Yeni Sayfa’yı seçin.
3.Yeni Sayfa iletişim kutusunda, sayfa numarası için 000 ve sayfa başlığı için Şablon Düzenle’yi girin. Tamam’ı tıklayın. Sayfa numarası ve başlık herhangi bir şey olabilir çünkü bu, kaydedeceğiniz bir sayfa değildir.
4. Sayfa Kümesi Yöneticisi’nde 000 – Şablon Düzenleme’ye çift tıklayın. Az önce oluşturduğunuz sayfa AutoCAD Penceresinde görünür.

Bir şablonu temel alan yeni bir dosyanın aslında şablonun bir kopyası olduğunu unutmayın. Daha önce de belirttiğim gibi, başlık bloğu öznitelik tanımlarını içeren bir AutoCAD bloğudur.

Bu tanımları düzenlemek için bloğu patlatmanız gerekir:

1. Seçmek için başlık bloğuna tıklayın.
2. Değiştir araç çubuğunda Patlatma aracına tıklayın.

Artık özellik tanımlarını düzenlemeye hazırsınız. Başlık bloğunun sağ alt köşesindeki sayfa numarasının tanımını düzenleyerek başlayın:

1. Başlık bloğunun sağ alt köşesinde büyük bir No. gösteren nitelik tanımını bulun ve çift tıklayın. Bu, sayfa numarası için öznitelik tanımıdır. Nitelik Tanımını Düzenle iletişim kutusu açılır.
2. Varsayılan metin kutusuna çift tıklayın. Sağ tıklayın ve Alan iletişim kutusunu açmak için Alan Ekle’yi seçin.
3. Alan Kategorisi açılır listesinden SheetSet’i seçin.
4. Alan Adları liste kutusunda CurrentSheetNumber’ı seçin.
5. Biçim liste kutusunda Büyük Harf’i seçin. Ardından, Tamam’ı tıklayın.
6. Nitelik Tanımını Düzenle iletişim kutusuna döndüğünüzde, Varsayılan metin kutusu artık bu çizime atadığınız sayı olan 000’i gösterir. Bu, varsayılan değer geçerli sayfa numarasını gösterdiğinden, alan özniteliğinizin düzgün çalıştığını söyler. Metnin gri arka planı size metnin bir alan olduğunu söyler.
7. Öznitelik Tanımını Düzenle iletişim kutusundan çıkmak için Tamam’a tıklayın.
8. Nitelik düzenleme modundan çıkmak için ↵ tuşuna basın.

6. adımda, CurrentSheetNumber öznitelik alanını öznitelik tanımına atadığınızda anında geri bildirim aldınız. Varsayılan değer, geçerli çizimin sayfa numarasına değiştirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir