Referans Sembolleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Referans Sembolleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Ocak 2023 AutoCAD referans çizgisi AutoCAD referans çizgisi açma 0
AutoCAD'i Düzenleme – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Bilgi Bloklarını Çapraz Referans Sembolleri Olarak Ekleme

Daha önce bahsedildiği gibi, bir dizi çizim oluşturma sürecinde çapraz referans sembolleri eklemeniz gerekecek. Yaygın bir çapraz referans türü, bir binanın bir kat planından bir üstten görünüşünü gösterir.

Tipik bir mimari çizim setinde, bir binanın kenarlarını gösteren bir veya birkaç sayfaya sahip olacaksınız. En yaygın görünümler bir binanın kuzey, güney, doğu ve batı cepheleridir. Yükseklik çizimleri, tasarımdaki pencere konumlarını, duvar kaplamalarını, bina yüksekliklerini, zemin seviyelerini ve diğer önemli öğeleri belirtmek için kullanılır.

AutoCAD’de açıklama blokları olarak adlandırılan referans semboller, kat planına yerleştirilir ve izleyiciye bu cephe çizimlerinin hangi sayfada olduğunu söyler ve plana göre görünümün nereden alındığını gösterir.

Bu bölümde, bir Yükseklik görünümünü nasıl ayarlayacağınızı ve kat planına hangi sayfanın yüksekliği içerdiğini gösteren açıklama bloklarını nasıl yerleştireceğinizi öğreneceksiniz. Bilgi bloklarının sayfa numaralarına nasıl bağlandığını göreceksiniz, böylece bir sayfa numarası değişse bile bilgi bloğu her zaman doğru sayfa numarasını gösterir.

Az önce başlattığınıza benzer bir pafta seti kullanacaksınız, ancak birkaç eklemeyle işinizden tasarruf edeceksiniz. Pafta Setim 1.dstsheetset’teA1SitePlanAndFloorPlanplansheethalihazırda oluşturulmuş ve A2 Yükseklik Planı adlı ek bir sayfa var.

Bu ek sayfa iki Yükseklik görünümü içerir. Bu Yükseklik görünümleri, önceki alıştırmadaki Plan görünümleriyle aynı şekilde oluşturuldu, dolayısıyla onları oluşturmak için size daha önce gösterilmemiş hiçbir yöntem kullanılmadı.

Aşağıdaki adımlarda, A2 sayfasına referans veren A1 sayfasına bir açıklama bloğu ekleyeceksiniz. Yol boyunca, Sheet Set Manager’ın diğer bazı özelliklerine aşina olacaksınız.

Geçerli sayfa grubunu ve onunla ilişkili dosyaları kapatarak başlayın:

1. Sheet Set Manager’da Sheet List sekmesini seçin.
2. Listede Sayfa Setim’e sağ tıklayın ve Sayfa Setini Kapat’a tıklayın.
3. Boş varsayılan çizim dosyası dışında açık olabilecek herhangi bir çizimi kapatın ve kaydedin.

Ardından, örnek sayfa setini açın:

1. Açılır listeden Aç’a tıklayın. Ardından, Sayfa Kümesini Aç iletişim kutusunda, Sayfa Kümesi Örnek 3 klasöründe Sayfam 1.dst’yi bulun ve seçin. Sayfa Kümesini Aç iletişim kutusunda Aç’ı tıklayın.
2. Sayfa Listesi sekmesinin seçili olduğundan emin olun; daha sonra bu iki dosyayı açmak için A1 Vaziyet Planı ve Kat Planı ve A2 Kotları’na çift tıklayın.

Devam edin ve belirtme çizgisi sembolünü A1 sayfasına ekleyin:

1. Sayfa Kümesi Yöneticisinin Sayfa Listesi sekmesinde, A1 sayfasını tekrar çift tıklayın. Zaten açık olduğundan, A1 sayfası çift tıklandığında geçerli çizim dosyası olur.
2. Kat planı görünümünüzü benzer görünecek şekilde büyütün.
3. Sayfa Görünümleri sekmesine tıklayın; ardından 1 – Güney Yüksekliği’ni seçin ve sağ tıklayın.
4. Kısayol menüsünden Bilgi Bloku Yükseklik Göstergesi Ext – Up’ı Yerleştir’i seçin. İmleci çizim alanına hareket ettirdiğinizde imleçte bir sembol belirir. Bu, dış yükseklik için bilgi bloğudur.
5. Belirtme bloğunu gösterildiği gibi konumlandırın ve tıklayın. Belirtme bloğu zaten uygun çizim numarasını ve sayfa numarasını gösterir.
6. 2 – Batı Yüksekliği’ne sağ tıklayın ve kısayol menüsünden Bilgi Bloğu Yükseklik Göstergesi Uzt – Sağa Yerleştir’i seçin.
7. Bu açıklama bloğunu gösterildiği gibi kat planının soluna yerleştirin.

Bilgi bloklarını 4 ila 7 arasındaki adımlarda eklediğinizde, Sayfa Kümesi Yöneticisi otomatik olarak bloğa uygun sayfa ve görünüm numarasını ekleyerek sizi hangi çizimin Yükseklik görünümünü içerdiğini kontrol etme ve bilgi bloğu ile bilgi bloğu arasındaki sayıların olduğundan emin olma zahmetinden kurtarır. 

İPUCU : Daha sonra, kendi özel belirtme çizgisi bloklarınızı nasıl oluşturacağınızı öğrendiğinizde, hiper bağlantı özelliğini de öğreneceksiniz. Az önce eklediğiniz belirtme çizgisi bloklarında bu özellik açıktır; Bilgi bloklarından herhangi birinin metnini Ctrl+tıklarsanız, AutoCAD, bilgi bloğunun referans verdiği görünümü içeren çizimi, yani A2 Yükseklik çizimini açacaktır.


AutoCAD referans çizgisi
AutoCAD referans çizgisi açma
Autocad çizgiyi UZATMA komutu
Autocad Scale komutu nasıl kullanılır
AutoCAD UZATMA komutu
AutoCAD scale Reference komutu
Autocad scale komutu
AutoCAD Komutları


Sayfa Numaralarını ve Başlık Bloğu Bilgilerini Düzenleme

Bir yıkım planına yer açmak için cephe paftasının pafta numarasını A2’den A3’e değiştirmeniz gerektiğini varsayalım. Aşağıdaki alıştırma, Sheet Set Manager’ın böyle bir değişikliği nasıl hızlı bir şekilde yapabileceğini göstermektedir:

1. Sheet Set Manager’da Sheet List sekmesini seçin.
2. A2 Yükseklikleri sayfa öğesine sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır ve Yeniden Numaralandır’ı seçin.
3.Sayfayı Yeniden Adlandır&Yeniden Numaralandır iletişim kutusunda, sayıyı A2’den A3’e değiştirin; ardından Tamam’ı tıklayın.
4. Regen’i Görüntüle’yi seçin. Daha önce eklediğiniz Yükseklik bilgisi blokları artık Yükseklik sayfası için yeni sayfa numarasını gösteriyor.
5. Sheet List sekmesinden A3 Elevations’a çift tıklayın ve View Regen’i seçin. Çizimin sağ alt köşesindeki yaprak numarası A3 olarak değişir.

Bu alıştırmada gördüğünüz gibi, Sheet Set Manager’daki bilgi sembollerini kullandığınız sürece çizim numaraları Sheet Set Manager’daki ayarlar aracılığıyla koordine edilir.

Sayfa Seti Yöneticisi aracılığıyla yönetilebilen tek parça teknik resim numaraları değildir. Şu anda sette iki sayfanız var, ancak bunlar, antet bloğundaki müşteri adı ve adresi dikkate alınmadan oluşturuldu. Geri dönüp bu bilgileri sayfalara eklemeniz gerekecek.

İşte bunu yapmanın hızlı bir yolu:

1. Sayfa Seti Yöneticisinin Sayfa Listesinde, liste kutusunun üst kısmındaki Sayfa Seti 1’e sağ tıklayın; ardından, Sayfa Seti Özellikleri iletişim kutusunu açmak için Özellikler’i seçin.
2. Sayfa Kümesi Özellikleri iletişim kutusunun alt yarısına gidin; burada Sayfa Kümesi Özel Özellikleri etiketli bir dizi seçenek görürsünüz. Proje Adresi 1 etiketine tıklayın ve adresin ilk satırına 444 Hilal Yolu girin. (Veya istediğiniz herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz.) Etiketi okumak için ilk sütunu genişletmeniz veya etiketin tamamını gösteren bir Araç İpucu görmek için etiketin üzerine gelmeniz gerekebilir.
3. Bir sonraki seçenek olan Proje Adresi 2’de Big Bear, Ca’yı girin.
4. Proje Adı için Smith Residence’ı girin.
5. İstemci, Proje Numarası ve Proje Adresi 3 seçeneklerini boş bırakın. Tamam’ı tıklayın.
6. Başlık bloğu bilgilerini net bir şekilde görebilmek için sayfanın sağ alt köşesini yakınlaştırın; ardından geçerli sayfadaki değişiklikleri görüntülemek için Regen’i Görüntüle’ye tıklayın.

Bu alıştırmada yaptığınız değişiklikler setteki tüm mevcut sayfaları etkiler. Yeni sayfalar eklerseniz, yeni adresi ve proje adını da görüntülerler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir