Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

26 Ocak 2023 AutoCAD yeni sayfa açma kayboldu AutoCAD Yeni Sayfa açma kısayolu 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Sayfa Setleriyle Bir Projeyi Düzenli Tutma

Bir çizim projesinin tek sayfaya sığdırılması nadirdir. CAD projelerinin çoğu birden çok sayfa gerektirir ve bazen yüzlerce sayfaya kadar numaralandırılır. Bir projede birden fazla sayfa olduğunda, çizimler arasındaki çapraz referansları kontrol etmek ve sayfa başlıklarının ve diğer bilgilerin doğru olduğundan emin olmak için genellikle oldukça fazla zaman harcarsınız.

En küçük proje bile, bir dizideki çizimler arasında çapraz referansların bir miktar koordinasyonunu ve sayfalar arasında tutarlılığın kontrol edilmesini gerektirir. Örneğin, bir evin kat planında, sizi bina yükseklikleri, inşaat detayları veya kapı ve pencere programları içeren bir sayfaya yönlendiren açıklama sembolleri olacaktır.

Bir CAD kullanıcısı olarak, sonunda çizim setinizin doğru sırada olduğundan ve doğru şekilde etiketlendiğinden emin olmak için çok zaman harcarsınız. Bir dizi çizimi süreklilik ve doğruluk açısından kontrol etmek zaman alıcı bir iştir ve hatalar kolayca ortaya çıkabilir.

Sayfa koordinasyon çabalarınızı kolaylaştırmak için AutoCAD 2008, Sayfa Seti Yöneticisi’ni sunar.

Bu bölümdeki konular aşağıdakileri içerir:

◆ Sayfa Setlerini Anlamak
◆ Mevcut Bir Projeden Sayfa Seti Oluşturma
◆ Başlık Bloklarını ve Çapraz Referansları Yönetme
◆ Sayfa Setlerini Özelleştirme
◆ Arşivleme, Yayınlama ve eİletim Sayfa Setleri

Sayfa Setlerini Anlamak

Sheet Set Manager, bir projedeki tüm çizimleri takip eden bir araçtır. Ayrıca, sayfalar eklendikçe veya taşındıkça bir set boyunca sayfa numaralarını otomatik olarak güncelleyerek, bir çizimler setindeki sayfalar arasındaki çapraz referansların bütünlüğünün korunmasına yardımcı olur.

Sayfa Seti Yöneticisi, bir çizim setinin tüketim için piyasaya sürülmeden önce dikkatli bir şekilde kontrol edilmesinin yerini almayacaktır, ancak bir çizim setini koordine etmek ve kontrol etmek için harcadığınız zamanı azaltacaktır.

Sayfa setleri ve Sayfa Seti Yöneticisi’ni net bir şekilde anlamak biraz zor olabilir, bu nedenle bu bölümde, sayfa setlerinin ne hakkında olduğu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için biraz zaman ayırabilirsiniz.

Referans Dosyalarına ve Sayfa Dosyalarına Göre Düzenleme

Sayfa kümelerinin nasıl çalıştığını daha iyi anlamak için, AutoCAD dosyalarını düzenlemek için kullanılan yöntemleri göz önünde bulundurmak yardımcı olur. Dosyaları düzenlemek için yaygın bir yöntem, çizimleri iki kategoriye ayırmaktır: referans dosyaları ve çalışma sayfası dosyaları. Referans dosyalarını veri kaynakları olarak düşünebilirsiniz.

Bunlar, bir projenin ana çizim geometrisini içeren çizim dosyalarıdır. Örneğin, tamamı Model Alanında çizilmiş olan kaplama, kaplama, tavan ve güç bilgilerini içeren kat planı çizimleri olabilir.

Sayfa dosyaları, çizim setindeki asıl yazdırılan sayfaları veya sayfaları temsil eden dosyalardır. Sayfa dosyaları, başlık bloğu bilgilerinin yanı sıra sayfa için gereken referans dosyalarının farklı görünümlerini içerir. Görünüm başlıkları ve ölçek bilgileri de dahildir.

Sonunda yazdırılan her fiziksel sayfa için sayfa dosyasında bir Düzen sekmesi kullanırsınız. Referans dosyaları, o sayfa için ayarlanmış uygun görünümler ve katmanlarla birlikte, sayfa dosyalarına Xref’ler olarak dahil edilir.

Örneğin, Düzen sekmesinde bir başlık bloğuna sahip A1 Kat Planı.dwg adlı bir sayfa dosyanız olabilir. Bu Düzen sekmesi, bir Xref kat planı dosyasının görünümünü içeren bir görünüm alanına sahiptir.


AutoCAD yeni sayfa açma kayboldu
AutoCAD Yeni Sayfa açma kısayolu
Autocad Öğrenci
AutoCAD download
Autocad indir Öğrenci
AutoCAD Lisans Fiyatı
AutoCAD Başlangıç Ayarları
AutoCAD ayar Komutları


A2 Büyütülmüş Plan.dwg adlı başka bir sayfa dosyası, aynı Xref’i içerebilir, ancak planın daha ayrıntılı bir görünüm kümesini göstermek için birden çok görünüm penceresi içeren bir Düzen sekmesi içerir.

Sayfa Kümesi Yöneticisi, dosya organizasyonunun bu referans/tablo sistemini alıp otomatik hale getirebilir. Sayfa Kümesi Yöneticisi olmadan, bitmiş bir sayfa oluşturmak için sayfa dosyasını oluşturmalı, referans dosyasını içe aktarmalı ve ardından bir başlık bloğu, görüntü alanı ve etiketler eklemelisiniz. Sayfa Kümesi Yöneticisi, sayfa dosyalarının oluşturulması ve bakımının zahmetli ayrıntılarının birçoğunu otomatik hale getirir.

NOT : Burada verilen örnek, sayfa setlerinin kullanılabileceği bir yolu göstermektedir. Sayfa setlerinden yararlanmak için çizimlerinizi bu şekilde düzenlemeniz gerekmez. Hatırlanması gereken kilit nokta, sayfanın, çizim sayfalarına eşdeğer olarak çizim yerleşimlerine odaklanmayı ayarlamasıdır. Nihai çıktınız için mizanpajları kullanmak üzere çizimleri ayarladığınız sürece, sayfa takımlarını başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Sayfa Setleriyle Dosyalarınızı Yönetme

Sayfa setleri ayrıca, bir kitabın içindekiler tablosuna benzer bir şekilde çizim setinize genel bir bakış elde etmenin bir yolu olarak hizmet eder. Sheet Set Manager’ı kullandığınızda, projenizdeki tüm çizimlerin bir listesini görüntüleyebilir ve üzerinde çalışmanız gereken çizimi hızlıca bulup açabilirsiniz.

Sheet Set Manager’ı setteki çizimler hakkında bilgi içeren bir veri tabanı gibi düşünebilirsiniz. Bu bilgileri depolamak için .dst dosya adı uzantılı bir dosya kullanır. Bir veri tabanı gibi, bu dosya da sayfa setinde her değişiklik yaptığınızda otomatik olarak güncellenir. Sayfa seti verilerini manuel olarak kaydetmenizi beklemez. Aslında, Sayfa Kümesi Yöneticisinde bir Dosya Kaydetme seçeneği görmezsiniz.

Sayfa Kümesi Yöneticisi, bir değişiklik tüm kümeyi etkilediğinde birden çok çizim dosyasını değiştirebilir. Örneğin, antet bloğundaki proje bilgilerinde bir değişiklik olursa, Sheet Set Manager’da tek bir değişiklik yaparak kümedeki tüm antet bloklarını güncelleyebilirsiniz. Sayfa Kümesi Yöneticisi teslim tarihleri, çizim başlıkları, tek tek çizimler üzerinde çalışmış kişiler ve başlık bloğuyla ilgili diğer bilgiler gibi başlık bloğu verilerini takip edebilir.

Son olarak, Sheet Set Manager, AutoCAD’in Publish özelliğini otomatik olarak ayarlayarak tüm çizim setlerinin yazdırılmasını basitleştirmeye yardımcı olabilir. Arşivleme görevlerinizi otomatikleştirmenize ve setinizi düzenleme için farklı bir konuma göndermek için gerekli tüm dosyaları toplamanıza yardımcı olabilir.

Mevcut Bir Projeden Sayfa Seti Oluşturma

Sayfa setlerine giriş olarak, önce mevcut bir çizim setinden bir sayfa seti oluşturacaksınız. Ardından, bir projedeki dosyaları takip etmenin bir yolu olarak sayfa kümenizin nasıl kullanılabileceğini göreceksiniz.

Bu örnek, bazı temel çizimlerle küçük bir ev tadilatıdır. Proje küçük olmasına rağmen size Sheet Set Manager’ın ana unsurlarını gösterecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir