Standart Boyut Stili – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Standart Boyut Stili – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

3 Ekim 2022 AutoCAD Ölçü birimi değiştirme AutoCAD ölçü büyütme komutu AutoCAD ölçü yazısını büyütme 0

İlişkilendirme

Bir boyut ilişkilendirilebilirse, temsil ettiği geometri ile bağlantılıdır. Geometriyi değiştirin ve boyut değişir. Geometriyi hareket ettirin ve ölçümlendirme hareket eder. Ancak bu yalnızca AutoCAD 2002’den beri geçerliydi. Ondan önce boyutlara çağrışımsal deniyordu ama öyle değildi.

En azından, boyutlandırdığınız varlıklarla ilişkili değillerdi. Bunlar, seçtiğiniz boyut başlangıçlarına yerleştirilen küçük noktalar olan tanım noktaları (defpoints) ile ilişkilendirildi.

Boyutlar birleştirici görünüyordu çünkü geometrinizi esnetirseniz, muhtemelen kesişen pencereye defpoints’leri dahil etmiş ve germekte olduğunuz çizgileri, çoklu çizgileri veya yayları olduğu kadar noktaları da taşımışsınızdır. AutoCAD 2002’den itibaren, boyutlar gerçekten ilişkiseldir; geometriyi hareket ettirin ve boyut hareket eder.

Boyutlar ve temsil ettikleri nesneler arasındaki ilişki, AutoCAD 2002’den önce yalnızca DIMASO değişkeni tarafından kontrol ediliyordu. DIMASO 1’e ayarlandığında boyutlar bloklardır. DIMASO 0’a ayarlandığında, boyutlar yerleştirildiğinde patlatılır. Bu nedenle DIMASO, AutoCAD’in tüm sürümlerinde her zaman 1 olarak ayarlanmalıdır.

DIMASO, AutoCAD 2002’de DIMASSOC değişkeni tarafından değiştirildi, ancak değiştirilmedi. Şimdi ilişkisellik iki farklı değişken tarafından kontrol ediliyor. AutoCAD 2002’den önce yapılmış mevcut bir çizimi açarsanız, bunun bir DIMASSOC ayarı yoktur, bu nedenle DIMASSOC ayarı, DIMASO için o çizimde kullanılan değere ayarlanır.

Yalnızca açık veya kapalı olabilen DIMASO’nun aksine, DIMASSOC değişkeninin üç ayarı vardır:

• 0—DIMASO’nun 0 olarak ayarlanmasıyla aynı. Tüm boyutlar oluşturulduklarında patlatılır (kötü bir fikir).
• 1—DIMASO’nun 1 olarak ayarlanmasıyla aynıdır. Tüm boyutlar blok referansları olarak eklenir ancak temsil ettikleri nesnelerle doğrudan ilişkilendirilmez.
• 2—DIMASO’da benzer ayar yok. Tüm boyutlar, blok referansları olarak eklenir ve boyutlandırdıkları nesneyle ilişkilendirilir.

DIMASSOC 2’ye ayarlandığında, bir daireyi boyutlandırır ve daireyi hareket ettirirseniz, ölçümlendirme onunla birlikte hareket eder. Paper Space’e bir boyut eklerseniz, görünüm alanınızın yakınlaştırma ölçeğinden bağımsız olarak genellikle doğru değeri alırsınız ve boyut nesneyle birlikte hareket eder. DIMASSOC’u yeni teknik resimlerde 2’ye bırakın ve her birini açtığınızda önceki sürümlerde yapılan çizimlerde 2’ye ayarlayın.

Standart Boyut Stili

Varsayılan olarak, AutoCAD’in Standart (İngiliz birimleri için) veya ISO-25 (metrik birimler için) adlı bir boyut stili vardır. Kanmayın. Bu stillerin hiçbiri herhangi bir standarda uymuyor, onları kullanmayın. Her iki adı da korurken mevcut boyut stilini değiştirmek iyi bir fikir bile değildir. Her boyut stili için kendi adınızı bulun, çünkü çizimin başka bir çizime eklenme veya XRefed olma olasılığı her zaman vardır.

Bir boyut stili için aynı adı kullanan iki çizimi birleştirmeye çalıştığınızda, potansiyel bir çatışmayla karşılaşırsınız. Stiller aynı olmadıkça, biri diğerinin üzerine yazarken değişiklik yapacaktır.

Aynı şey metin ve tablo stilleri için de geçerlidir. Çoğu çizimde Standart olarak adlandırılan varsayılan bir boyut stili olacağından, aynı adı kullanırsanız bu çakışmayla karşılaşmanız olasıdır. Bu yüzden yeni bir isim ile bir ölçü stili oluşturarak yaptığınız tüm işleri koruyun. Bir çizimin gelecekte nasıl kullanılabileceğini bilmiyorsunuz, bu nedenle en iyi seçeneğiniz Standart veya ISO-25’i isim olarak kullanmaktan kaçınmaktır.

Özel Ok Ucu

Boyutlarınızın diğer AutoCAD kullanıcılarından farklı görünmesini sağlamak için yapabileceğiniz pek çok şey yok, ancak özel bir ok ucu oluşturabilirsiniz. Elle çizerken kullandığım geleneksel açık ok ucunu kişisel olarak seviyorum. AutoCAD’de, bu saygıdeğer şekli bir çizgi parçası ve iki büyük yarıçap yayı ile yeniden üretiyorum.

Eski ok uçları için benim kadar nostaljik iseniz, şunu yapın:

1. 0 katmanında, bir birim uzunluğunda ve sağa dönük bir ok ucu çizin.
2. Ekleme noktası olarak ok noktasını kullanarak, az önce çizdiğiniz ok ucuyla bir blok tanımlayın.
3. Boyut Stilini Değiştir iletişim kutusunun Semboller ve Oklar sekmesinin Ok Başları bölümündeki İlk listenin altından Kullanıcı Oku’nu seçin.
4. Ok ucu bloğunuzu ada göre seçin. Liderler için özel ok ucunuzu kullanmak istiyorsanız, Semboller ve Oklar sekmesinin Lider bölmesindeki olası ok uçları listesinden seçerek bunu belirtmeniz gerekir.


AutoCAD ölçü büyütme komutu
AutoCAD ölçü yazısını büyütme
AutoCAD ölçü ayarları
Autocad yazı boyutu
AutoCAD Ölçülendirme
AutoCAD Ölçü birimi değiştirme
AutoCAD Dimension ölçek
Autocad yazı boyutu küçültme


Mekanik Boyutlar

Amerika Birleşik Devletleri’nde, üç temel türde mekanik boyut stili kullanıyoruz: ondalık-inç, ABD metriği ve Uluslararası Standartlar Organizasyonu (ISO) metriği. Bu stiller, Amerikan Makine Mühendisleri Derneği (ASME) veya ISO tarafından hazırlanan bir belgede tanımlanmıştır. Bu bölüm, bu sistemlerin her biri için kabul edilebilir boyut stilleri oluşturmaya yönelik adım adım talimatlar içerir. Her sekme için önerilen tüm değişiklikler, o sekmedeki şekilde daire içine alınmıştır.

Değiştirilmesini önerdiğim değerlerden bazıları, bu standardın bir aralığı belirttiği ASME standardını zaten karşılıyor. Bu durumlarda varsayılan AutoCAD ayarları genellikle maksimum boyutlardır, bu nedenle boyutları karmaşık geometriye yerleştirme sorununu kolaylaştırmak için minimum boyutlara geçiş yapmanızı öneririm.

DIMVARS

New Dimension Style veya Modify Dimension Style iletişim kutusunu kullanarak bir ölçümlendirme stilinde değişiklik yaptığınızda, aslında AutoCAD sistem değişkenlerini değiştirmiş olursunuz. Bu değişkenler, boyutlarınızın görünümünü kontrol eder. Boyut stili, kaydedilmiş bir değişkenler koleksiyonudur.

Her boyut değişkeni DIM harfleriyle başlar ve artık bu değişkenlerden 79 adet bulunmaktadır. Örneğin DIMCEN, merkez işaretlerinin hem boyutunu hem de görünümünü kontrol eder; DIM- SCALE, kayan bir görünüm alanında boyutların ölçeklenmesini kontrol eder.

Boyut değişkenlerini kullanan veya değiştiren bir komut dosyası veya AutoLISP programı yazmıyorsanız, adlarını nadiren bilmeniz gerekir. “Komut Dosyaları”, “Örneklerle Lisp” okuduktan sonra dalmaya başlarsanız, Yardım sisteminde boyut değişkeni adlarının bir listesini alabilir veya komut satırına SETVAR↵?↵DIM*↵ yazabilirsiniz.

Ondalık-İnç

Ondalık inç birimlerine dayalı teknik resimler için kabul edilebilir bir boyut stili oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Bir çizimi başlatın.
2. Dimension Style Manager’ı açmak için DIMSTYLE komutunu (D diğer adını yazın) kullanın.
3. Size mantıklı gelen bir ad kullanarak Standart stili yeniden adlandırın. Bu örnek için Decimal-Inch adını kullandım.
4. Modiy düğmesini seçin ve aşağıdaki bölümlerde gösterildiği gibi her sekmede değişiklikleri yapın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir