Şablon Oluşturma ve Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Şablon Oluşturma ve Kullanma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

17 Kasım 2022 Online şablon oluşturma Şablon oluşturma Şablon oluşturma Excel Word şablon oluşturma 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Şablon Oluşturma ve Kullanma

Günümüzde çoğu program, şablon adı verilenleri içerir. Şablon, belirli bir uygulama için önceden ayarlanmış bir dosyadır. Örneğin, kelime işlemcinizde logo, iade adresi ve tarih içeren mektuplar ayarlamak isteyebilirsiniz, böylece her mektup oluşturduğunuzda bu öğeleri eklemek zorunda kalmazsınız.

Faturaları biraz farklı bir şekilde biçimlendirmek de isteyebilirsiniz. Her belge türünün gereksinimleri için bir şablon ayarlayabilirsiniz. Bu şekilde, oluşturduğunuz her yeni belgeyi yeniden biçimlendirmek için zaman harcamanıza gerek kalmaz.

Benzer şekilde, AutoCAD, belirli bir işlev için tasarlanmış özel ayarlar içeren çizim dosyaları olan şablonlar sunar. AutoCAD kutudan çıkar çıkmaz ISO, ANSI, DIN, GB ve JIS standart çizim formatları için jenerik antet blokları içeren şablonlara sahiptir.

Ancak bu “hazırlanmış” şablonlarla sınırlı değilsiniz. Özel stiliniz ve çizim yönteminiz için kendi şablonlarınızı oluşturabilirsiniz.
Belirli bir çizim kurulumunu sıklıkla kullandığınızı fark ederseniz, bir veya daha fazla tipik çiziminizi bir şablona dönüştürebilirsiniz.

Örneğin, mevcut bir çizimle aynı ölçek ve çalışma sayfası boyutuna sahip bir dizi çizim oluşturmak isteyebilirsiniz. Sık kullanılan bir çizimi bir şablona dönüştürerek sonraki çizimler için kurulum süresinden büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Şablon Oluşturma

Aşağıdaki alıştırma, stüdyonuzun mutfağı için bir şablon çizimi oluşturma ve kullanma konusunda size rehberlik eder. Mini mutfak, banyo çizimiyle aynı katmanları, ayarları, ölçeği ve sayfa boyutunu kullanacağından, Bath dosyasını bir prototip olarak kullanabilirsiniz.

Bu adımları takip et:

1. AutoCAD’i normal şekilde başlatın.
2. Dosya Seç iletişim kutusunu açmak için Dosya Aç’ı seçin.
3. Son bölümde oluşturduğunuz Bath dosyasını bulun. 06-bath.dwg dosyasını da kullanabilirsiniz.
4. Değiştir araç çubuğundaki Sil düğmesine tıklayın veya e↵ girin; ardından all↵ yazın. Bu, banyoyu oluşturan tüm nesneleri siler; ancak katmanlar, çizgi tipleri ve saklanan bloklar gibi diğer öğeler çizimde kalır.
5. Dosya ■ Farklı Kaydet’i seçerek Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunu açın. Dosya Türü açılır listesini açın ve AutoCAD Çizim Şablonu’nu (*.dwt) seçin. Dosya listesi penceresi, \Template\ klasöründeki geçerli şablon dosyalarını gösterecek şekilde değişir.

İPUCU : Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunda AutoCAD Çizim Şablonu seçeneğini seçtiğinizde, AutoCAD şablon dosyalarını içeren klasörü otomatik olarak açar. Standart AutoCAD kurulumu, şablon dosyalarını içerecek şekilde Template adlı klasörü oluşturur.

Şablonlarınızı farklı bir klasöre yerleştirmek istiyorsanız, Seçenekler iletişim kutusunu kullanarak varsayılan şablon konumunu değiştirebilirsiniz (Araçlar ڏ Seçenekler’i seçin). Dosyalar sekmesine tıklayın, Şablon Ayarları’nı genişletmek için çift tıklayın ve ardından listede Çizim Şablonu Dosya Konumu’na çift tıklayın. Şablon Çizimi Dosya Konumunun hemen altında görünen klasör adına çift tıklayın; ardından beliren Klasöre Gözat iletişim kutusundan yeni bir konum seçin.

6. Dosya Adı metin kutusuna Arch8x11h adını girin. Bir metrik kullanıcıysanız, A4plan adını girin.
7. Şablon Açıklaması iletişim kutusunu açmak için Kaydet’e tıklayın.
8.Aşağıdaki açıklamayı girin: 81⁄2×11 inç medya üzerinde bir inç ölçekli mimari çizim. Metrik kullanıcıları, A4 ortamına Mimari 1:10 ölçekli çizim açıklamasını girmelidir.
9. Kullandığınız birim sistemine bağlı olarak, Ölçüm açılır listesinden İngiliz veya Metrik’i seçin.
10. Yeni dosyanızı kaydetmek ve bir şablon oluşturmak için Tamam’a tıklayın. Kaydettiğiniz şablon dosyası geçerli dosya olur. (Diğer Windows programlarında olduğu gibi, Dosya Ə Farklı Kaydet’i seçmek kaydedilen dosyayı geçerli kılar.) Bu aynı zamanda şablon dosyalarını normal çizim dosyaları gibi düzenleyebileceğinizi gösterir.
11. Şablon dosyasını kapatın.


Word şablon oluşturma
Şablon oluşturma
Online şablon oluşturma
Şablon oluşturma Excel
Yazı şablonu oluşturma
Word şablonları
PowerPoint şablon oluşturma
Hazır şablon


Şablon Kullanmak

Şimdi bir şablonun nasıl kullanıldığını görelim. Bu bölümde üzerinde çalışacağınız yeni bir çizim için temel olarak az önce oluşturduğunuz şablonu kullanacaksınız:

1. Şablon Seç iletişim kutusunu açmak için Dosya Yeni’yi seçin. Şablon Seç iletişim kutusunu görmüyorsanız, Esc tuşuna basın ve ardından tekrar Başlangıç↵ 1↵ Dosya Seç ↵ Yeni girin.
2. Şablon Seç liste kutusunda Arch8x11h.dwt dosya adına tıklayın. Metrik kullanıcıları A4plan.dwt dosya adına tıklamalıdır. Bu dosya boş olduğu için önizleme penceresinde hiçbir şey görmezsiniz. Şablon Açıklaması iletişim kutusuna daha önce girdiğiniz açıklamanın, listenin altındaki Şablon Açıklaması alanında göründüğüne dikkat edin.
3.Tamam’a tıklayın.Belirgin olmayabilir, ancak yeni dosyanız banyo çizimiyle aynı mimari birimlere ve çizim sınırlarına sahip olacak. Ayrıca Kapı, Tuvalet ve Küvet bloklarını da içerir.
4. Yeni dosyanıza bir isim vermeniz gerekiyor. Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunu açmak için Dosya ve Farklı Kaydet’i seçin. (Farklı Kaydet’i seçtiğinizden emin olun, aksi takdirde Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunu görmezsiniz.) Dosya adı olarak Mutfak’a girin ve yeni mutfak dosyanızı kaydedeceğiniz uygun klasörü seçin.
5. Mutfak dosyasını oluşturmak ve iletişim kutusunu kapatmak için Kaydet’e tıklayın.
Kendi şablon dosyanızı oluşturdunuz ve kullandınız. Daha sonra, AutoCAD ile rahat bir çalışma ilişkisi kurduğunuzda, özel ihtiyaçlarınıza göre özel olarak hazırlanmış bir dizi şablon oluşturabilirsiniz.

Ancak, başka bir dosyadaki ayarları her yeniden kullanmak istediğinizde bir şablon oluşturmanız gerekmez. Şablon oluşturmadan mevcut bir dosyayı yeni bir dosya için temel veya prototip olarak kullanabilirsiniz.

Prototip dosyasını açın ve yeni bir adla dosyanın yeni bir sürümünü oluşturmak için Dosya ▏ Farklı Kaydet’i seçin. Ardından, orijinal prototip dosyasını etkilemeden yeni sürümü düzenleyebilirsiniz.

Bir Nesneyi Birden Çok Kez Kopyalama

Nesneleri hızlı bir şekilde çoğaltmanıza izin veren araçları keşfedelim. Bu bölümde küçük bir mutfağın parçalarını çizmeye başlayacaksınız. İlk alıştırma, bir ocağın gaz brülörlerini çizmek için kullanabileceğiniz Dizi komutunu tanıtır. Göreceğiniz gibi, bir dizi kutupsal dizi adı verilen dairesel bir düzende veya dikdörtgen dizi adı verilen sütun ve satırlardan oluşan bir matriste olabilir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir