Nesnelere Özellik Atama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesnelere Özellik Atama – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

15 Kasım 2022 AutoCAD kısayolları AutoCAD Select similar komut 0
Görünüm Etiketi – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Nesnelere Özellik Atama

Karmaşık çizimlerde, çiziminizdeki katmanları veya blokları listeleyen bir metin dosyası elde etmek faydalı olabilir. Bunu AutoCAD’deki günlük dosyası özelliğini kullanarak yapabilirsiniz. Komut isteminde Log-filemode↵ yazın ve ardından 1↵ girin. –La↵?↵↵ yazın (La komutunun başındaki eksi işaretini unutmayın).

Katman listeniz genişse, devam etmek için ↵ tuşuna basmanız istenebilir. Böyle yap. Katman listeniz Komut penceresinde görünür. Komut penceresinin genişletilmiş sürümünü görüntülemek için F2 tuşuna basın. Blok listesi için –Insert↵ ?↵↵ girin. Listenizi elde ettiğinizde Logfilemode↵ 0↵ yazarak günlük dosyası özelliğini kapatın.

Günlük dosyası özelliği kapatıldıktan sonra, Windows Not Defteri’ni kullanarak C:\Documents and Settings\Adınız\Local Settings\Application Data\Autodesk\AutoCAD 2008\R17.1\enu\ klasöründe bulunan AutoCAD günlük dosyasını açabilirsiniz. . Günlük dosyasının adı geçerli çizimin adıyla başlayacak, ardından 04c-bath-metric_1_1_6500.log’da olduğu gibi bir dizi sayı ve .log dosya adı uzantısı gelecek.

Günlük dosyasını bulmakta güçlük çekiyorsanız, günlük dosyası konumunun bir listesini almak için AutoCAD Komut istemine (getvar “logfilepath”) girin. Günlük dosyası gizli bir klasörde de olabilir, bu nedenle Windows Gezgini’nde gizli klasör ayarını kapatmanız gerekebilir. Bunun nasıl yapılacağına ilişkin talimatlar için Ek A’ya bakın.

Günlük dosyası özelliğiyle, Komut isteminde görünen hemen hemen her şeyi kaydedebilirsiniz. Hatta tüm bir AutoCAD oturumunu kaydedebilirsiniz. Günlük dosyası, görevleri otomatikleştirmek için komut dosyalarının oluşturulmasında da yardımcı olabilir. Günlük dosyasının basılı bir kopyasını istiyorsanız, Windows Not Defteri veya favori kelime işlemciniz gibi bir uygulamadan yazdırın.

Tek Tek Nesnelere Renkler, Çizgi Tipleri ve Çizgi Tipi Ölçekleri Atama

İsterseniz, nesnelerin bulundukları katmanın renk ve çizgi tipi ayarlarını alması yerine, AutoCAD’i nesnelere belirli renkler ve çizgi tipleri ataması için ayarlayabilirsiniz. Normalde, nesnelere ByLayer adı verilen varsayılan bir renk ve çizgi tipi verilir; bu, her nesnenin kendisine atanan katmanın rengini veya çizgi tipini aldığı anlamına gelir. (Muhtemelen Nesne Özellikleri araç çubuğunda ve çeşitli iletişim kutularında ByLayer kelimesini fark etmişsinizdir.)

Mevcut nesnelerin rengini veya çizgi tipini değiştirmek için Özellikler araç çubuğunu kullanın. Bu araç çubuğu, tek tek nesnelerin özelliklerini ayarlamanıza izin verir. Yeni nesneler için, geçerli varsayılan rengi ByLayer yerine kırmızıya (örneğin) ayarlamak için Özellikler araç çubuğundaki Renk kontrolü açılır listesini kullanın. Ardından, mevcut katman renginden bağımsız olarak çizdiğiniz her şey kırmızı olacaktır. Renk kontrolü açılır listesi, bu bölümde daha önce gördüğünüz Renk Seç iletişim kutusunu açan Renk Seç seçeneğini de sunar.

Çizgi tipleri için, tüm yeni nesneler için varsayılan bir çizgi tipi seçmek üzere Özellikler araç çubuğundaki Çizgi Tipi Kontrolü açılır listesini kullanabilirsiniz. Liste yalnızca çizime zaten yüklenmiş olan çizgi tiplerini gösterir, bu nedenle bir çizgi tipini seçmeden önce yüklemeniz gerekir. Bir diğer olası renk ve çizgi tipi ataması, yine Özellikler araç çubuğu ile ayarladığınız ByBlock’tur.

ByBlock, siz çiziminizi bir bloğa dönüştürene ve ardından bloğu atanmış bir renge sahip bir katmana yerleştirene kadar çizdiğiniz her şeyi beyaz yapar. Nesneler daha sonra o katmanın rengini alır. Bu davranış, 0. katmanda çizilen nesnelerinkine benzer. ByBlock çizgi tipi, ByBlock rengine benzer şekilde çalışır.

Son olarak, her bir nesne için çizgi tipi ölçeğini ayarlamak istiyorsanız, genel çizgi tipi ölçeğine (Ltscale sistem değişkeni) güvenmek yerine, bireysel nesnelerin çizgi tipi ölçeğini değiştirmek için Özellikler paletini kullanabilirsiniz. Özellikler düğmesini kullanmak yerine Celtscale sistem değişkenini yeni nesneler için istediğiniz çizgi tipi ölçeğine ayarlayabilirsiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi, AutoCAD’de rahat olana kadar tek tek nesnelere renk ve çizgi tipi atamaktan kaçının; o zaman bile renk ve çizgi tipi atamalarını dikkatli kullanın. Renk ve çizgi tipi özelliklerini ayrım gözetmeden atarsanız, çiziminiz üzerinde çalışan diğer kullanıcılar çiziminizin düzenini anlamakta güçlük çekebilir.


AutoCAD tüm komutlar
AutoCAD bilinmesi Gereken komutlar
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD Select similar komutu
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD kısayolları
AutoCAD komutları kısayolları
AutoCAD KISAYOLLARI PDF


Alt Çizgi

Katmanlarla Bilgi Düzenleme Katmanlar belki de AutoCAD’deki en güçlü özelliktir. Çizimleri iyi organize etmeye yardımcı olurlar ve size nesnelerin görünürlüğü üzerinde kontrol sağlarlar. Ayrıca renkleri, çizgi ağırlıklarını ve çizgi tiplerini ayarlayarak çiziminizin görünümünü kontrol etmenizi sağlar.

Master It Bir katman oluşturma sürecini tanımlayın. Çözüm Önce, Katmanlar kontrol panelinde Katman Özellikleri Yöneticisi aracını tıklayın. İkinci olarak, iletişim kutusunun üst kısmındaki Yeni Katman düğmesini tıklayın. Son olarak, yeni katmanınızın adını yazın.

Katman Görünürlüğünün Kontrol Edilmesi Bir çizim bilgi ile yoğunlaştığında, düzenlenmesi zor olabilir. Çiziminizi katmanlar kullanarak organize ettiyseniz, mevcut oturumunuz için önemli olmayan katmanları kapatarak çizimin karmaşıklığını azaltabilirsiniz. Master It Bir katmanı gizlemek için iki yöntemi açıklayın.

Çözüm Katman Özellikleri Yöneticisini açın, bir katman seçin ve katman için Dondur simgesine tıklayın. Ardından, Katmanlar kontrol panelinde Katman açılır listesini açın ve gizlemek istediğiniz katman için Dondur simgesini tıklayın.

Blokları ve Katmanları Takip Etme Bazen, çiziminizdeki katmanların veya blokların kaydını isteyebilirsiniz. AutoCAD’deki günlük dosyası özelliğini kullanarak bir katman listesi oluşturabilirsiniz. 

Verimli Çalışmak İçin Verileri Düzenleme ve Yeniden Kullanma

En az 5 AutoCAD komutu, nesnelerin çoğaltılmasına ayrılmıştır – Tutamaç seçeneklerini eklerseniz 10. Neden bu kadar çok? Tecrübeli bir ressamsanız, birçok çizimde sıklıkla aynı öğeyi birkaç kez çizmeniz gerektiğini bilirsiniz. AutoCAD, mevcut geometriyi yeniden kullanmanın çeşitli yollarını sunar, böylece genellikle manuel çizimle ilişkilendirilen tekrarlayan işlerin çoğunu otomatikleştirir.

Bu bölümde, stüdyo apartman birimini çizmeyi bitirirken, çiziminizi oluştururken mevcut dosya ve nesnelerden yararlanmanın bazı yollarını keşfedeceksiniz. Örneğin, benzer çizimler için katmanlar, ölçekler ve çalışma sayfası boyutları ayarlama gereğini ortadan kaldırarak, yeni dosyalar için prototip olarak mevcut dosyaları kullanacaksınız.

AutoCAD ile birden çok dizideki nesneleri de çoğaltabilirsiniz. İçinde, karmaşık formlar çizmek için noktaları bulmak üzere nesneler üzerinde Nesne Yakalama (Osnap) geçersiz kılmalarının nasıl kullanılacağını gördünüz. Bu bölümde, çiziminize yardımcı olması için çizgileri kullanmanın diğer yolları açıklanmaktadır.

Bu bölümdeki alıştırmalarda Yakınlaştır komutunu daha fazla kullanmaya başlayacağınız için, ilerledikçe bu komutu gözden geçireceksiniz. Çiziminizde gezinmenize yardımcı olacak başka bir araç olan Pan komutunu da keşfedeceksiniz.

Apartman birimini çizmek için kullanacağınız komutların çoğuna zaten aşinasınız. Bu nedenle, çizim sürecinin her adımından geçmek yerine, alıştırmalar bazen notları ve boyutları kılavuz olarak kullanarak bir şekilden çizimi kopyalamanızı ve belirtilen katmanlara nesneler koymanızı isteyecektir. 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir