Dairesel Kopyalar Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Dairesel Kopyalar Oluşturma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

17 Kasım 2022 AutoCAD belli aralıklarla çizgi çizme AutoCAD dairesel çoğaltma Autocad Polar Array Komutu 0

Dairesel Kopyalar Oluşturma

Range top’u başlatmak için önce üzerine çizmek istediğiniz katmanı ayarlayın ve ardından bir brülörün kenarını temsil eden bir daire çizin:

1. Geçerli katmanı Fikstür olarak ayarlayın.

İPUCU : Bath dosyasını şablon olarak kullandığınız için, Endpoint, Midpoint ve Intersection için Osnap Çalıştırma zaten açıktır ve bu yeni dosyada kullanılabilir.

2. Çiz araç çubuğunda Daire aracını tıklayın veya C↵ yazın.
3. Daire için Merkez noktasını belirtin veya [3P/2P/Ttr (tan tan yarıçapı)]: isteminde, 4 ́,4 ́ koordinatında bir nokta seçin. Metrik kullanıcıları 120,120 koordinatında bir nokta seçmelidir.
4. Çemberin yarıçapını belirtin veya [Çap]: isteminde 3↵ girin. Metrik kullanıcıları 7.6↵ girmelidir. Daire görünür.

Artık brülör ızgarasını çizmek için Array komutunu kullanmaya hazırsınız. Önce ızgaranın bir bölümünü temsil eden bir çizgi çizecek ve ardından kopyaları oluşturmak için Array komutunu kullanacaksınız:

1. Durum çubuğundaki Snap düğmesine tıklayarak hem Polar Snap hem de Grid Snap modlarını kapatın ve 4 ́-1 ̋,4 ́-0 ̋ koordinatından başlayıp o noktanın sağında biten 4 ̋’lik bir çizgi çizin. . Metrik kullanıcıları 122,120 koordinatından başlayıp o noktanın sağında biten 9 cm’lik bir çizgi çizmelidir.
2. Daha iyi bir görüş elde etmek için daireyi ve çizgiyi yakınlaştırın. Çiziminiz şöyle görünmelidir. Brülör ızgarasını oluşturmak için gereken temel parçalara sahipsiniz. Satırın birden çok kopyasını çıkarmaya hazırsınız.

Bu kısım için Dizi iletişim kutusunu kullanacaksınız:

1. Değiştir araç çubuğunda Dizi’ye tıklayın veya Dizi iletişim kutusunu açmak için AR↵ yazın.
2. Nesneleri Seç düğmesine tıklayın. İletişim kutusu geçici olarak kapanarak nesneleri seçmenize olanak tanır.
3. Çizilen son nesneyi seçmek için L↵ yazın veya sıralamak istediğiniz nesneye tıklayın.
4. Seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın. Dizi iletişim kutusu yeniden açılır.
5. AutoCAD’e dairesel bir dizi istediğinizi söylemek için iletişim kutusunun üst kısmındaki Polar Array radyo düğmesine tıklayın. Dizi iletişim kutusu Polar Dizisi seçeneklerini görüntüler.
6. Dizi iletişim kutusunu geçici olarak kapatmak için Merkez Noktası Seç düğmesine tıklayın.
7. Dairesel dizinin merkezini temsil eden noktayı seçin. Çemberin merkezini seçmek için Merkez oyalama düğmesini kullanın. Bir noktayı belirttikten sonra Dizi iletişim kutusu geri döner.

İPUCU : Çalışan Osnap’lar dışındaki anlık anlık görüntülere erişmek için fareyi Shift+sağ tıklattığınızı ve ardından ortaya çıkan menüden kullanmak istediğiniz anlık görüntüyü seçtiğinizi unutmayın.

Bu noktada, dizilecek bir nesne seçtiniz ve dizinin merkez konumunu belirttiniz. Yanlış nesneyi veya yanlış merkez noktasını seçtiyseniz, geri dönüp bu seçenekleri tekrar belirleyebilirsiniz.

Şimdi, işlemi tamamlamak için, AutoCAD’e dizideki kopya sayısını ve dizinin kapsamını daire içinden söyleyin:

1. Dizi iletişim kutusunda, Toplam Öğe Sayısı metin kutusuna 8 girin. Bu, AutoCAD’e orijinal dahil sekiz kopya yapmasını söyler.
2.AngleToFill metin kutusu için 360’ın varsayılanını kabul edin. Bu, AutoCAD’e kopyaları dairenin 360 derecesinin tamamına eşit şekilde yaymasını söyler. Elbette buraya başka değerler de girebilirsiniz. Örneğin 180 girerseniz dizi dairenin yarısını dolduracaktır.


AutoCAD dairesel çoğaltma
Autocad çoğaltma komutu
Autocad Array Komutu
Autocad Polar Array Komutu
Array AutoCAD
AutoCAD belli aralıklarla çizgi çizme
AutoCAD belli aralıklarla KOPYALAMA
AutoCAD çoklu kopyalama komutu


İPUCU : Çizimde grafiksel olarak bir açı seçmek için Doldurulacak Açı metin kutusunun sağındaki Doldurulacak Açıyı Seç düğmesine tıklayabilirsiniz.

3. İletişim kutusunun sol alt köşesindeki Öğeleri Kopyalandı Olarak Döndür onay kutusunun seçili olduğundan emin olun. Bu, dizilen nesnenin dizi merkezi etrafında döndürülmesini sağlar. Bu seçeneğin işaretini kaldırırsanız, kopyaların tümü orijinal nesneyle aynı yönde yönlendirilecektir.
4. Önizleme düğmesine tıklayın. AutoCAD size dizi ayarlarınızın sonuçlarını ve ayrıca Kabul Et, Değiştir ve İptal Et seçeneklerini sunan bir iletişim kutusunu gösterir.
5. Kabul Et’e tıklayın. Dairesel dizi çizimde görünür.

5. adımda, son bir dizi modeline geçmeden önce Dizi iletişim kutusuna dönmek ve ayarları değiştirmek için Değiştir seçeneğini seçebilir veya tüm süreci iptal etmek için İptal’i tıklayabilirsiniz. Dizi iletişim kutusu, dizi kopyalarınızı oluştururken size çok fazla hareket alanı sağlar.

İPUCU: Kıdemli bir AutoCAD kullanıcısıysanız ve Array komutunun komut satırı sürümünü tercih ediyorsanız, Komut istemine –Array↵ veya –Ar↵ yazabilir ve önceki sürümlerde yaptığınız gibi istemleri yanıtlayabilirsiniz. AutoCAD’in.

Satır ve Sütun Kopyaları Oluşturma

Şimdi az önce çizdiğiniz brülörden dikdörtgen bir dizi oluşturarak gazlı ocağın diğer üç brülörünü çizeceksiniz. Daha geniş bir alanın görünümünü elde etmek için önce biraz geri çekeceksiniz. Ardından, Array komutuyla devam edeceksiniz.

Geri yakınlaştırmak için şu adımları izleyin:

1. Görünüm Ə Yakınlaştır Ə Ölçekle’yi seçin veya Z↵ S↵ yazın.
2. .5x↵ girin. Çiziminiz şöyle görünecek.

Uzaklaştırmak istediğiniz miktar konusunda çok titiz değilseniz, görünümünüzü hızlı bir şekilde küçültmek için Görünüm ‡ Yakınlaştır ‡ Uzaklaştır’ı seçebilir veya Standart araç çubuğunda Gerçek Zamanlı Yakınlaştır aracını tıklayabilirsiniz.

Yakınlaştırma Ölçeği faktörü için .5x girilmesi, AutoCAD’e mevcut görünümün genişliğini görüntü alanının yarısını dolduracak şekilde azaltan ve çalışma alanının daha fazlasını görmenizi sağlayan bir görünüm istediğinizi söyler. 1’den (örneğin 5) büyük bir ölçek değeri belirtirseniz, mevcut görünümünüzü büyütürsünüz. X’i bırakırsanız, yeni görünümünüz mevcut görünüm yerine çizim limitlerine göre olacaktır.

Ardından, aralığın üstünü bitireceksiniz. Üç ek brülör oluşturmak için Dikdörtgen Dizi seçeneğini kullanma şansına sahip olacaksınız:

1. Değiştir araç çubuğundaki Dizi aracına yeniden tıklayın veya Dizi iletişim kutusunu açmak için AR↵ yazın.
2. Dizi iletişim kutusunu geçici olarak kapatmak için Nesneleri Seç düğmesine tıklayın.
3. Çizgiler ve daire dahil tüm yazıcıyı seçin ve ardından seçiminizi onaylamak için ↵ tuşuna basın.
4. Dizi iletişim kutusunda, Dikdörtgen Dizi radyo düğmesini tıklayın.
5. Hem Satırlar hem de Sütunlar metin kutularını 2 olarak değiştirin.
6. Satır Kaydırma metin kutusu değerini 1 ́-2 ̋ (metrik kullanıcılar için 35,5) ve Sütun Kaydırma metin kutusu değerini 1 ́-4 ̋ (metrik kullanıcılar için 40,6) olarak değiştirin.
7. Tamam’a tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir