Şablon Düzenlemeleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Şablon Düzenlemeleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

31 Ocak 2023 Autocad final Soruları test Autocad Test SORULARI ve Cevapları PDF 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Şablon Düzenlemeleri

Başlık bloğu şimdi 000 sayfa numarasını gösterir; yakından bakarsanız, sayfa başlığının Şablon Düzenleme’yi gösterdiğini de görürsünüz. Bunlar, bu sayfayı ilk oluşturduğunuzda atadığınız ad ve numaradır.

Sonraki görev, dosyayı geçerli sayfa kümesi için şablon dosyası olarak kaydetmektir:

1. 000 Şablon Düzenleme etiketli Düzen sekmesine sağ tıklayın ve Yeniden Adlandır’ı seçin.
2. Başlık Bloğum düzenini yeniden adlandırın.
3. Dosyayı Farklı Kaydet’i seçin. Çizimi Farklı Kaydet iletişim kutusunda, Dosya Türü açılır listesinden AutoCAD Çizim Şablonu’nu (*.dwt) seçin.

Bu sayfa kümesi için şablon dosyasının konumuna göz atın, dwt’yi seçin ve Kaydet’e tıklayın.

4. Şablon Açıklaması iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın.

İPUCU: Normalde, bu noktada yeni kaydedilen şablon dosyasını kapatabilir ve 000 – Şablon Düzenleme sayfasını Sayfa Listesinden kaldırabilirsiniz, ancak bu dosyayı daha sonra sayfa setinin diğer bileşenlerini oluşturduğunuzda tekrar kullanacaksınız.

Şablonu Test Etme

Artık çalıştığından emin olmak için yeni şablonu test edebilirsiniz. Sayfa numarasının ve başlığın doğru görünüp görünmediğini kontrol etmek için yeni bir sayfa oluşturarak başlayacaksınız:

1. My Existing Sheet Set’e sağ tıklayın ve New Sheet’i seçin.
2. Numara için A5’i ve başlık için Programlar’ı girin; ardından Tamam’ı tıklayın.
3. Açmak için Sheet Set Manager’ın Sheet List’inden A5 – Schedules’a çift tıklayın. Sayfa, sayı için A5’i ve başlık için Programları gösterir.

Ayrıca bazı özel sayfa seti özellikleri eklediniz. Düzgün çalışıp çalışmadıklarını görmek için aşağıdakileri yapın:

1. Sayfa Seti Yöneticisi’nde Sayfa Listesi’nin üst kısmındaki Mevcut Sayfa Setim’e sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
2. Sayfa Kümesi Özellikleri iletişim kutusunun alt kısmına doğru, Proje1 değerini John Smith Konutu olarak değiştirin.
3. Proje 2 değerini 123 Anystreet olarak değiştirin. Proje 3’ün değerini Roseville, California olarak değiştirin.
4. Tamam’a tıklayın.
5. Regen’i Görüntüle’yi seçin. Başlık bloğu şimdi az önce düzenlediğiniz yeni proje bilgilerini gösterir.

Antet bloğunu özel özellikler ve bir sayfa seti uyumlu numara ve başlık ile özelleştirdiniz. Bu bilgilerle donanmış olarak, sayfa seti özelliklerinden tam olarak yararlanmak için herhangi bir başlık bloğunu özelleştirebilirsiniz.

Özel Görünüm Etiketleri ve Bilgi Blokları Oluşturma

Daha önceki “Başlık Bloklarını ve Çapraz Referansları Yönetme” bölümünde, mevcut bir sayfa setinden nasıl yeni bir sayfa seti oluşturacağınızı öğrendiniz. Sheet Set Manager’ın otomatik olarak bir görünüm oluşturabildiğini ve bir görünüm numarası baloncuğu, bir görünüm başlığı ve görünüm için ölçek dahil olmak üzere bir görünüm etiketi ekleyebildiğini gördünüz.

Tıpkı başlık bloğu gibi, “Görüntülerinizi Yeni Sayfaya Ekleme” bölümünde kullandığınız görünüm etiketi, alan öznitelik değerlerine sahip bir bloktu. Başlık bloğu için daha önce gördüğünüz yöntemleri kullanarak kendi görünüm etiketi bloğunuzu oluşturabilir veya mevcut bir bloğu düzenleyebilirsiniz. Bilgi blokları da aynı şekilde oluşturulur ve düzenlenir.


Autocad hazır şablonlar
Autocad Test SORULARI ve Cevapları PDF
Autocad vize Soruları test
Autocad Soruları test
Autocad final Soruları test
Autocad SINAV Soruları ve Cevapları
Autocad ile ilgili sorular
Solidworks test Soruları ve cevapları


Görünüm Etiketinizin Bileşenlerini Oluşturma

Bu bölümde, özel bir görünüm etiketi oluşturacaksınız. Bu, görünüm etiketi için hangi alan niteliklerinin kullanıldığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, özel bloğunuzu kullanmak için Sheet Set Manager’ı nasıl kuracağınızı da öğreneceksiniz.

Tıpkı antet bloğunda olduğu gibi, AutoCAD’de Sheet Set Manager’ı kullanmadan görünüm etiketi bloğu oluşturabilirsiniz, ancak bunu kullanmak işinizi basitleştirir ve ayrıca doğru yolda olduğunuzu doğrulamanıza yardımcı olur. Daha önce düzenlediğiniz şablon dosyasına geri dönerek başlayacaksınız ve ardından özel görünüm etiketiniz için grafikleri ve öznitelik tanımlarını oluşturacaksınız.

1. Önceki alıştırmada güncellediğiniz 22 × 17 Arch.dwt dosyasına geri dönün. Dosyaya geri dönmek için menü çubuğundaki Windows menüsünü kullanabilirsiniz. Görünüm etiketi bloğunu bu çizime ekleyeceksiniz.
2. Geçerli katmanın 0 olarak ayarlandığından emin olun; sonra 0,25 ̋ çapında bir daire çizin.
3. Gösterildiği gibi dairenin sağına 1 ̋ uzunluğunda bir çizgi ekleyin.
4. Nitelik Tanımı iletişim kutusunu açmak için Blok Niteliklerini Tanımla’yı seçin.
5. Etiket metin kutusuna ViewNumber’ı ve Bilgi İstemi metin kutusuna View Number’ı girin.
6. Alan iletişim kutusunu açmak için Değer metin kutusunun sağındaki Alan Ekle düğmesini tıklayın.
7. Alan Kategorisi açılır listesinden SheetSet’i seçin; ardından, Alan Adları listesinden SheetSetPlaceholder’ı seçin.
8. Yer Tutucu Türü listesinden ViewNumber’ı ve Biçim listesinden Büyük Harf’i seçin. Görüntüleme numarası için bu bloğun ihtiyaç duyacağı alanı eklediniz. Ardından, metnin doğru biçimlendirildiğinden emin olmanız gerekir.
9. Nitelik Tanımı iletişim kutusuna dönmek için Tamam’ı tıklayın. Metin Seçenekleri grubundaki Yaslama değerini Orta olarak ayarlayın ve Yükseklik değerini 0,15 olarak ayarlayın.
10. Mod grubunda Ön Ayar seçeneğini açın.

UYARI: Bu seçeneği açmazsanız, Sayfa Kümesi Yöneticisi bu değerleri otomatik olarak sağlasa bile, görünüm eklendiğinde öznitelik değerini girmeniz istenir.

11. Tamam’a tıklayın. Ardından, öznitelik tanımını dairenin merkezine yerleştirmek için Merkez osnap’ı kullanın. VIEWNUMBER, dairenin ortasında büyük harflerle görünür.

İPUCU : Önceki adımlarda bir ayarı unuttuysanız, her zaman geri dönebilir ve nitelik tanımı ayarlarını değiştirmek için Özellikler paletini kullanabilirsiniz. Nitelik tanımını seçin, sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

Ardından, görünüm başlığını ve ölçeği eklemeniz gerekir. Görünüm etiketinin bu kısımlarını ekleme adımları az önce eklediğiniz görünüm numarasıyla aynıdır. Öncelikle, özellik değeri için Alan Ekle seçeneğini kullanarak bir nitelik tanımı oluşturursunuz.

Tek fark, özellik tanımı için konum ve metin seçenekleridir. İşte adımlar:

1. Nitelik Tanımı iletişim kutusunu açmak için Blok Niteliklerini Tanımla’yı seçin. Etiket metin kutusuna ViewTitle’ı ve Bilgi İstemi metin kutusuna Başlığı Görüntüle’yi girin.

2. Alanlar iletişim kutusunu açmak için Değer metin kutusunun sağındaki Alan Ekle düğmesine tıklayın. Alan Kategorisi açılır listesinden SheetSet’i seçin ve Alan Adları listesinden SheetSetPlaceholder’ı seçin.
3. Yer Tutucu Türü listesinden ViewTitle’ı ve Format listesinden Title Case’i seçin.
4. Tamam’a tıklayın. Ardından, Nitelik Tanımı iletişim kutusunda, Yaslama’yı Sola ve Yüksekliği olarak ayarlayın.
0.15. Ayrıca Mod grubunda Ön Ayar seçeneğinin seçili olduğundan emin olun.
5. Tamam’a tıklayın ve nitelik tanımını yaklaşık olarak gösterildiği gibi yerleştirin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir