Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Ocak 2023 AutoCAD home Menüsü Kayboldu AutoCAD Klasik görünüme 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Görünüm Alanları

Görünüm alanını ayarlamanız gerekirse, Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunu tekrar açın, liste kutusundan görünüm adını seçin ve Görünüm Penceresini Tanımla düğmesini tıklayın. İletişim kutusu geçici olarak kapanır ve çizim, görünüm alanı vurgulanmış olarak görüntülenir. Ardından, bir seçim penceresiyle görüntüleme alanını yeniden seçebilirsiniz.

Site planı için bir görünüm oluşturdunuz. Şimdi kat planı için başka bir görünüm oluşturun:

1. Katman Özellikleri Yöneticisi aracını tekrar tıklayın. Ardından, Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda Katman Durumları Yöneticisi aracını tıklayın.
2. Katman Durumları Yöneticisi iletişim kutusunda, liste kutusundan Plan_finish’i seçin ve Geri Yükle düğmesine tıklayın.
3. Kapatmak için Katman Özellikleri Yöneticisi iletişim kutusunda Tamam’ı tıklayın.
4. Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunu açmak için Adlandırılmış Görünümleri Görüntüle’yi seçin.
5. Sol panelde Current’in seçili olduğundan emin olun. Ardından, Yeni’yi tıklayın.
6. Yeni Görünüm iletişim kutusunda, Görünüm adı olarak Kat Planı’nı girin. Görünüm Penceresini Tanımla düğmesine tıklayın. Ardından, gösterilen alanın çevresine bir seçim penceresi yerleştirin. Seçtiğiniz alandan memnun olduğunuzda ↵ tuşuna basın.
7. Yeni Görünüm iletişim kutusuna geri dönün, Tamam’ı tıklayın. Ardından, Görünüm Yöneticisi iletişim kutusunda kapatmak için Tamam’ı tıklayın.
8. Yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için Dosyayı Kaydet’i seçin ve ardından plan.dwg dosyasını kapatın.

Sayfalarınız için başka görünümler kullanmak istediğinizi biliyorsanız, daha fazla görünüm tanımlamaya devam edebilirsiniz. Ancak bu alıştırma için, az önce oluşturduğunuz görünümlerden bir sayfa oluşturmaya geçelim.

Sayfa Oluşturma

Artık bazı görünümleri tanımladığınıza göre, bu görünümler için bir sayfa oluşturmaya hazırsınız:

1. Zaten açık değilse, Standart araç çubuğundaki Sayfa Kümesi Yöneticisi aracına tıklayın.
2. Listeden Mimari’yi seçin, sağ tıklayın ve Yeni Sayfa iletişim kutusunu açmak için Yeni Sayfa’yı seçin.
3. Sayı giriş kutusuna A1’i girin. Bu, sayfanın sağ alt köşesinde görünecek sayfa numarasını tanımlar. Siz yazarken, girdiniz hem Sayı giriş kutusunda hem de Dosya Adı giriş kutusunda görünür.
4. Sayfa Başlığı giriş kutusuna Vaziyet Planı ve Kat Planını girin. Yine siz yazarken girişiniz hem Sayfa Başlığı giriş kutusunda hem de Dosya Adı giriş kutusunda görünür.
5. Tamam’a tıklayın. AutoCAD, A1 – Site Planı ve Kat Planı adlı yeni bir dosya oluşturur ve yeni çizim adı, Sheet Set Manager’da Architectural’ın altında bir alt başlık olarak görünür.
6. A1 – Vaziyet Planı ve Kat Planı listesine çift tıklayın. Sayfa AutoCAD’de görünür.

Yakından bakarsanız, sayfa numarasının zaten çizimin sağ alt köşesinde olduğunu fark edeceksiniz. Sayfa Kümesi Yöneticisi, 3. adımda girdiğiniz sayfa numarasını yeni sayfaya uygulayabildi çünkü şablon, sayfa numarası metni için bir alan kullanıyor.

Bu bölümün ilerleyen kısımlarında böyle bir alanı kendi başlık bloğunuza nasıl ekleyeceğinizi öğreneceksiniz. Şimdilik, planlar.dwg dosyasında oluşturduğunuz görünümleri bu yeni sayfaya ekleyeceksiniz.


AutoCAD Klasik görünüme çevirme
AutoCAD Klasik görünüme çevirme 2023
AutoCAD Classic görünüm
AutoCAD arayüz değiştirme
AutoCAD Classic Menu
AutoCAD arayüzü geri getirme
AutoCAD home Menüsü Kayboldu
Autocad Klasik görünümden çıkma


Görünümlerinizi Yeni Sayfaya Ekleme

Planlarınız.dwg kaynak çiziminizde görünümler oluşturdunuz ve Plan görünümleri için yeni bir sayfa oluşturdunuz. Bir sonraki adım, kaydedilen görünümleri sayfaya eklemektir.

Sayfa setine kaynak çizimleri ekleyerek başlayın:

1. Model Görünümleri sekmesine tıklayın ve ardından Konumlar listesinde Yeni Konum Ekle’ye çift tıklayın.
2. Resource klasörüne gidin ve klasörü açın. Kaynak klasöründeki dosyalar, kaynak çizimleri listesinde görünür.

Sheet Set Manager’a eklenen kaynak dosyaları ile daha önce üzerinde çalıştığınız plan.dwg dosyasından A1 çalışma sayfasına bir görünüm ekleyebilirsiniz:

1. plan.dwg öğesinin yanındaki artı işaretine tıklayın. Liste, bu bölümde daha önce oluşturduğunuz Site Planı ve Kat Planı görünümlerini gösterecek şekilde genişler.
2.A1SitePlanVeKatPlan çiziminin güncel olduğundan emin olun; ardından listedenSitePlan’ı seçin, sağ tıklayın ve Sayfaya Yerleştir’i seçin. Henüz farenizi tıklamayın; ancak imleci A1 – Vaziyet Planı ve Kat Planı paftasının üzerine getirdiğinizde imleçte bir dikdörtgen belirir ve çizimin çoğunu kaplar.
3. Çizim ölçeklerinin bir listesini görüntülemek için Mizanpaj görünümünde sağ tıklayın.
4. Listeden 1⁄8 ̋ = 1 ́’yi seçin. Hepsi imleci takip eden bir başlık balonuyla birlikte planlar.dwg’nin Site Planı görünümünü görürsünüz. Aynı sonucu elde etmek için listeden Site Planı görünümünü tıklayıp sayfaya da sürükleyebilirsiniz.
5. Görünümü düzenin üst yarısına yerleştirin ve tıklayın. Site Planı görünümü, bir başlık balonu, çizim ölçeği ve görünüm başlığı ile birlikte mizanpaja yerleştirilir.
6. Sheet Set Manager’a geri dönün, listeden Kat Planı’nı seçin. Sağ tıklayın ve Sayfaya Yerleştir’i seçin.
7. Düzen görünümünde sağ tıklayın ve listeden 1⁄4 ̋ = 1 ́ öğesini seçin.
8. Görünümü düzenin alt yarısına yerleştirin ve tıklayın. Kat Planı görünümü,
bir başlık balonu, çizim ölçeği ve görünüm başlığı ile birlikte düzen.
9. Site Planı görünümü için başlık balonunu yakınlaştırın. Zaten uygun görünüm adına ve ölçeğine sahip.

Önceki alıştırmada, Sheet Set Manager sizin çok daha fazla çaba harcayarak manuel olarak yapabileceğiniz birkaç adımı gerçekleştirdi. A1 – Vaziyet Planı ve Kat Planı düzenine bir Xref olarak planlar.dwg dosyasını aktardı. Daha sonra mizanpajda bir görüntü alanı oluşturdu, 4. ve 7. adımlardaki seçimlerinize göre pafta görünümünü ölçekledi ve son olarak bir başlık balonu ile her bir görünüm için başlık ve ölçek ekledi.

Görünüm Numaralarını Düzenleme

Bu sayfa için bir öğeyle daha ilgilenmeniz gerekiyor. Görünüm adları ve ölçekler Sayfa Kümesi Yöneticisi tarafından sağlanmış olsa da, yine de görünüm numaralarına ihtiyacınız vardır. Şu anda, onlar sadece üç çizgi halindedir.

Bu adımları takip et:

1. Sayfa Kümesi Yöneticisinde Sayfa Görünümleri sekmesini seçin.
2. Listeyi genişletin ve Site Planı’nı seçin; ardından, sağ tıklayın ve Görünümü Yeniden Adlandır ve Yeniden Numaralandır iletişim kutusunu açmak için Yeniden Adlandır ve Yeniden Numaralandır’ı seçin.
3. Sayı giriş kutusuna 1 girin. Görünümün adı da düzenlenebilir.
4. Hangisi seçim için uygunsa, Sonraki veya Önceki düğmesine tıklayın. Bu, iletişim kutusundaki verileri Kat Planı görünümü olan bir sonraki görünüme ilerletir. Sayı giriş kutusuna 2 girin. Bir kez daha görünümün adını görürsünüz.
5. Tamam’a tıklayın ve ardından Regen’i Görüntüle’yi seçin. Başlık balonları, iki görünüm için 1 ve 2 rakamlarını gösterecek şekilde değişir.

Son görev, görüntü alanı sınırlarını gizlemektir. Bunu, yalnızca görünüm pencereleri için bir katman oluşturarak ve ardından bu katmanı kapatarak yapabilirsiniz:

1. Viewport adlı bir katman oluşturmak için Katman Özellikleri Yöneticisini kullanın.
2. Görüntü Alanı katmanını kapatın ve Katman Özellikleri Yöneticisini kapatmak için Tamam’a tıklayın.
3. İki görünümü seçin. Katmanlar araç çubuğundaki Katman açılır listesinden Görüntü Alanı’nı seçin. Bir uyarı mesajı, seçilen nesnelere atadığınız katmanın dondurulduğunu veya kapatıldığını bildirir. Tamam’ı tıklayın. Görünüm pencereleri kaybolur.

Görüntüleme sayılarını eklemek iki nedenden dolayı önemlidir. Açık olanı, gelecekte bu plan sayfasına atıfta bulunurken başvurabileceğiniz bir numaraya sahip olmanızdır.

Ancak Sayfa Seti Yöneticisi ayrıca bu görünüm numarasını da takip eder, böylece daha sonra çizim setinize bilgi blokları eklemeye başladığınızda, Sayfa Seti Yöneticisi, eklediğiniz bilgi bloğuyla hangi görünümün uyumlu olduğunu bilir. Bir sonraki bölüm size bunun nasıl çalıştığını gösterecektir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir