Raster Görüntü Kırpma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Raster Görüntü Kırpma – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Aralık 2022 AutoCAD Çizim resmin altında kalıyor AutoCAD OLE Object Komut 0
Görünüm Alanları – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Raster Görüntülerle Nesne Görünürlüğünü ve

Nesne Çakışmasını Kontrol Etme

Raster görüntü desteğinin sunulmasıyla birlikte AutoCAD, bu tür görüntüleri kullanan programlarda oldukça yaygın olan bir sorunu devraldı: Raster görüntüler, daha önce yerleştirilmiş olan diğer nesneleri belirsizleştiriyor.

Örneğin, önceki alıştırmada içe aktardığınız görüntü, dosyayı ilk açtığınızda çizdiğiniz çizgiyi gizler. Çoğu durumda, bu örtüşme bir sorun değildir; ancak bazı durumlarda AutoCAD vektör nesnelerinin içe aktarılan bir raster görüntüyle örtüşmesini isteyeceksiniz.

Bir örnek, yolun konumunun havadan görünümü üzerine bindirilmiş yeni bir yolun AutoCAD çizimini gösteren bir inşaat mühendisliği çizimidir.

Boyama ve sayfa mizanpajı programları, nesnelerin ve görüntülerin üst üste binmesini kontrol etmek için genellikle bir “öne/arkaya” aracı sunar. AutoCAD Draworder komutunu sunar.

İşte nasıl çalıştığı:

1. Görüntünün genel bir görünümünü elde etmek için Görünüm ‡ Yakınlaştırma ‡ Kapsamlar’ı seçin.
2. Araçlar’ı seçin ‡ Sıra Çiz ■ Nesnelerin Üstüne Getirin.
3. Nesneleri seç: komut isteminde, dosyayı ilk açtığınızda çizdiğiniz yatay çizgiyi seçin.
4. Dilerseniz diğer nesneleri de seçebilirsiniz. Seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın.
5. Referans nesneleri seç: komut isteminde, hizmet odasının raster görüntüsünün kenarını tıklayın ve ardından ↵ tuşuna basın.

Çizim yeniden oluşturulur ve çizginin tamamı görünür, artık raster görüntü tarafından gizlenmez.

İPUCU : İçe aktarılan bir raster görüntünün alanlarını, bir katı tarama alanı oluşturarak ve düz taramayı raster görüntünün üzerine yerleştirmek için Draworder komutunu kullanarak maskeleyebilirsiniz. Bu tür maskeler, raster bir görüntünün üzerine yerleştirilmesi gereken metin için arka plan olarak yararlı olabilir. Bir çizimin alanlarını maskelemek için Wipeout komutunu (Draw Ə Wipeout) da kullanabilirsiniz.

Az önce kullandığınız Draworder komutunun dört seçeneği vardır:

  • Araçlar ■ Çizim Sırası ■ En Öne Getir Tüm çizim için çizim sırasının en üstüne bir nesne veya bir dizi nesne yerleştirir. Bunun etkisi, nesnelerin tamamen görünür olmasıdır.
  • Araçlar ■ Çizim Sırası ■ Arkaya Gönder Tüm çizim için çizim sırasının en altına bir nesne veya bir dizi nesne yerleştirir. Bunun etkisi, çizimdeki diğer nesnelerin bu nesneleri gizleyebilmesidir.
  • Araçlar ■ Çizim Sırası ■ Nesnelerin Üstüne Getir Çizim sırasında bir nesneyi veya bir dizi nesneyi başka bir nesnenin üstüne yerleştirir. Bu, birinci nesne kümesinin seçilen ikinci nesnenin üzerinde görünmesini sağlama etkisine sahiptir.
  • Araçlar ■ Çizim Sırası ■ Nesnelerin Altına Getir Çizim sırasında başka bir nesnenin altına bir nesneyi veya bir dizi nesneyi yerleştirir. Bu, birinci nesne kümesinin seçilen ikinci nesnenin altında görünmesini sağlama etkisine sahiptir.

Draworder komutunu vermek için Dr klavye kısayolunu da kullanabilirsiniz. Bunu yaparsanız, bu istemleri görürsünüz. Daha sonra seçeneğin büyük harfini yazarak seçeneği seçmelisiniz.

Bu bölümde Çizim Sırası araçları raster görüntülerle ilişkili olarak ele alınsa da, tarama desenleri ve katı dolgularla birlikte çizgi çalışmasının görünürlüğünü kontrol etmede paha biçilmez olabilirler. 

Raster Görüntü Kırpma

İçinde, bir dış referans nesnesini çizimde yalnızca bir kısmı görünecek şekilde nasıl kırpabileceğinizi gördünüz. İçe aktarılan raster görüntüleri de aynı şekilde kırpabilirsiniz. Tıpkı Xref’lerde olduğu gibi, kırpmak istediğiniz alanın kapalı bir taslağını oluşturabilir veya basit bir dikdörtgen alan belirleyebilirsiniz.


AutoCAD Raster ekleme
AutoCAD fotograf kırpma
Autocad fotoğraf kayboluyor
Autocad fotoğraf alma
AutoCAD Logo ekleme
OLE object AutoCAD
AutoCAD OLE Object Komutu
AutoCAD Çizim resmin altında kalıyor


Görüntüler ve Dış Referans Paleti

Gördüğünüz Harici Referans Paleti, içe aktarılan görüntü dosyalarınızı yönetmenize yardımcı olur. Çiziminizde çok sayıda görüntü olduğunda özellikle yararlıdır. İçe aktarılan görüntüleri dış referanslara benzer şekilde kontrol edebilirsiniz; görüntüleri geçici olarak kaldırabilir (AutoCAD nesnelerinin düzenlenmesini hızlandırmak için), raster görüntü dosyalarını yeniden yükleyebilir, ayırabilir ve yeniden konumlandırabilirsiniz.

Aşağıdaki alıştırmada, raster görüntünün görüntüsünü kontrol etmek için Imageclip komutunu deneyeceksiniz:

1. Değiştir ↵ Klibi ↵ Görüntüyü seçin veya Icl↵ yazın.
2. Kırpılacak görüntüyü seçin: komut isteminde raster görüntünün kenarını tıklayın.
3. Görüntü kırpma seçeneğine gir [AÇIK/KAPALI/Sil/Yeni sınır]<Yeni>: isteminde, yeni bir sınır oluşturmak için ↵ tuşuna basın.
4. Kırpma türünü [Polygonal/Rectangular]<Dikdörtgen> girin: komut isteminde, çokgen bir sınır çizmek için P↵ girin.
5. Üst resimde gösterilen noktaları seçin ve ardından ↵ tuşuna basın. Raster görüntü, ikinci görüntüde gösterildiği gibi oluşturduğunuz sınıra kırpılır.

3. adımdaki komut isteminde belirtildiği gibi, Kırpmayı kapatabilir veya açabilirsiniz ya da Kırpma Görüntüsü seçeneği aracılığıyla mevcut bir kırpma sınırını silebilirsiniz.

Bir raster görüntüyü kırptıktan sonra, tutamaçlarını kullanarak kırpma sınırını ayarlayabilirsiniz:

1. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için raster görüntünün sınır kenarını tıklayın.
2. Son resimde gösterildiği gibi sağ üst köşedeki bir tutamacı tıklayın.
3.Tutma yerini sağa doğru sürükleyin ve ardından bir noktayı tıklayın. Görüntü yeni sınıra ayarlanır.

Bir tarama görüntüsünün sizin için önemsiz olan kısımlarını gizlemenin yanı sıra, bir görüntü dosyasının kırpılması, tarama görüntüsünün düzenleme oturumunuz sırasında kullandığı RAM miktarını azaltır. AutoCAD, görüntünün yalnızca görünen kısmını RAM’e yükler ve gerisini yok sayar.

Parlaklık, Kontrast ve Gücü Ayarlama

AutoCAD, raster bir görüntünün parlaklığını, kontrastını ve gücünü ayarlamanıza olanak sağlayan bir araç sunar. Aşağıdaki alıştırmada malzeme odasının raster görüntüsünde bazı ayarlamalar yapmayı deneyin:

1. Değiştir ↵ Nesne ↵ Görüntü ↵ Ayarla’yı seçin veya Iad↵ yazın.
2. Resim(ler) seç: komut isteminde, raster görüntünün kenarını tıklayın ve Görüntü Ayarı iletişim kutusunu açmak için ↵ tuşuna basın.
3. Kaydırıcı ölçeğinin ortasına yakın olması için Kaydırma kaydırıcısını tıklatıp sağa doğru sürükleyin veya kaydırıcının sağındaki Azaltma giriş kutusuna 50 girin. Siz kaydırıcıyı hareket ettirdikçe örnek görüntü AutoCAD arka plan rengine dönüşür.
4. Tamam’a tıklayın. Raster görüntü soluk görünüyor.
5. Dosyayı Rasterimport.dwg olarak kaydedin.

Görüntü Ayarı iletişim kutusundaki diğer iki kaydırıcıyı kullanarak parlaklık ve kontrastı ayarlayabilirsiniz. Sıfırla düğmesinin tıklanması, tüm ayarları varsayılan değerlerini sıfırlar.

Görüntü Ayarı seçeneğini görüntü kırpmayla birlikte kullanarak özel efektler oluşturabilirsiniz. San Francisco şehir merkezinin etiketleriyle birlikte havadan bir görünümünü gösterir. Bu görünüm, aynı raster görüntünün iki kopyasından oluşur.

Bir kopya, önceki alıştırmada gösterilen yöntem kullanılarak aydınlatılan bir arka plan görevi görür. İkinci kopya, kabaca üçgen bir klip sınırı uygulanmış görüntünün daha koyu alanıdır. Sunum için hazırladığınız bir çizimin belirli bir alanına odaklanmak için bu tekniği kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir