Raster Görüntü – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Raster Görüntü – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

16 Aralık 2022 AutoCAD Raster Design Autocad Raster Design nedir AutoCAD Raster ekleme 0

Raster Görüntü

Okuduysanız, bu palet tanıdık gelecektir. Dış referansları yönetmek için kullandığınız paletin aynısıdır. Dış referanslar (Xref’ler) gibi, raster görüntüler geçerli dosya açıkken yüklenir, ancak dosya kaydedildiğinde geçerli dosyanın bir parçası olarak saklanmazlar.

Bu, dosya boyutlarını küçük tutmaya yardımcı olur, ancak aynı zamanda eklenen raster dosyaları izlemeniz gerektiği anlamına gelir. Eklendikleri AutoCAD dosyalarıyla birlikte tutulduklarından emin olmalısınız. Örneğin, görüntü dosyalarını bağlı oldukları çizim dosyasıyla aynı klasörde tutmak isteyebilirsiniz.

NOT AutoCAD’in, AutoCAD dosyalarını ve raster görüntüler, dış referanslar ve yazı tipleri gibi ilgili destek dosyalarını belirttiğiniz herhangi bir klasöre veya sürücüye toplayan eTransmit adlı bir yardımcı programı vardır.

Xref’ler ile içe aktarılan raster görüntüler arasındaki diğer bir benzerlik, bir raster görüntüyü, çiziminizde görüntünün yalnızca bir kısmı görüntülenecek şekilde kırpabilmenizdir. Bir raster dosyasının kırpılan bölümleri bellekte saklanmaz, bu nedenle raster dosyası çok büyük olsa bile sisteminiz çıkmaza girmez.

Aşağıdaki alıştırma, bir raster dosyasını içe aktarmak için size adım adım talimatlar verir. Ayrıca taranan çözünürlüğün AutoCAD’de nasıl bir görüntüye dönüştüğünü görmenizi sağlar. Bu, çizimleri izlemek amacıyla taramakla ilgileniyorsanız önemlidir.

İşte adımlar:

1. Rastertrace adlı yeni bir dosya oluşturun.
2. Dosyayı 1⁄4 ̋=1 ́ ölçekli 81⁄2 ̋ × 11 ̋ pafta üzerinde bir mimari çizim olarak kurun (Sınırlar sol alt köşe için 0,0 ve sağ üst köşe için 528.408 olarak ayarlanmıştır) köşe). Çizim birimleri türünün Mimari olarak ayarlandığından emin olun. Metrik kullanıcıları, çizimlerini A4 boyutunda bir kağıda 1:50 ölçeğinde ayarlamalıdır. (Metrik kullanıcıları için limitler sol alt köşe için 0,0 ve sağ üst köşe için 1480,1050 olmalıdır.)
3.Tüm çizim sınırlarının ekranda görüntülendiğinden emin olmak için Görüntüle Yakınlaştır Tümünü seçin.
4. Ekran boyunca 0,20 ́ ile 64 ́,20 ́ koordinatlarından bir çizgi çizin. Metrik kullanıcıları
0,600’den 1820,600’e satır. Bu satırı daha sonraki bir alıştırmada kullanacaksınız.
5. Az önce çizdiğiniz çizgiye tıklayın ve ardından Özellikler araç çubuğundaki Renk Kontrolü açılır listesinden Kırmızı’yı seçin. Bu, çizginin daha görünür olmasına yardımcı olur.
6. Görüntü Dosyası Seç iletişim kutusunu açmak için ↵ Raster Görüntü Referansı Ekle’yi seçin ya da iat↵ yazın. Bu, önizleme penceresiyle tamamlanmış tipik bir AutoCAD dosyası iletişim kutusudur.
raster1.jpg proje dosyasını bulun ve seçin. İletişim kutusunun sağ tarafında dosyanın önizlemesini görebilirsiniz.
7. Görüntü iletişim kutusunu açmak için Aç’a tıklayın. Tamam’ı tıklayın.
8. 0,0 koordinatlarını kabul etmek için Ekleme noktasını belirtin: komut isteminde ↵ tuşuna basın.
9. Ölçek faktörünü belirle <1> isteminde, görüntüyü gösterildiği gibi ekranın yaklaşık yarısını dolduracak şekilde ölçeklemek için imleci kullanın. raster1.jpg dosya adı Dış Referanslar paletinde görünür.

Raster Görüntüleri İçe Aktarmak İçin İpuçları

Bir belgeyi bilgisayarınıza taradığınızda, raster bir görüntü dosyası elde edersiniz. AutoCAD dosyalarından farklı olarak, raster görüntü dosyaları bir resim oluşturan renkli piksellerden oluşan bir matristen oluşur, bu nedenle raster görüntülere bazen bitmapler de denir. AutoCAD tarafından üretilenler gibi vektör dosyaları, çizgiler, yaylar, eğriler ve daireler çizmek için verilen komutlardan oluşur.

Raster ve vektör olmak üzere iki biçim o kadar farklıdır ki, bir biçimi diğerine doğru bir şekilde dönüştürmek zordur. AutoCAD’de bir tarama dosyasını izlemek, bir bilgisayar programının sizin için dönüştürme yapmasını sağlamaya çalışmaktan daha kolaydır. Ancak görüntü kalitesi düşükse, raster görüntü dosyasını izlemek bile zor olabilir.

Çizimleri izlemek için raster içe aktarmayı kullanmayı planlıyorsanız, göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta şunlardır:

◆ Gri tonlamalı veya renkli tarayıcı kullanarak çiziminizi tarayın veya tarayıcı yazılımınızı kullanarak siyah beyaz taranmış görüntünüzü gri tonlamaya dönüştürün.
◆ Dosyayı AutoCAD’e aktarmadan önce istenmeyen gri veya benekli alanları temizlemek için bir boyama programı veya tarayıcı yazılımınızı kullanın.
◆ Tarayıcı yazılımınızda veya boyama programınızda “benek giderme” veya “nokta giderme” özelliği varsa, onu kullanın. Görüntünüzü temizlemenize ve sonuç olarak raster görüntünün dosya boyutunu azaltmanıza yardımcı olabilir.
◆ Makul bir çözünürlükte tarayın. İnsan elinin genellikle bir inçin birkaç binde biri kadar hassas olduğunu unutmayın, bu nedenle 150dpi ila 200dpi’de tarama yapmak fazlasıyla yeterli olabilir.
◆ Raster içe aktarmayı yoğun bir şekilde kullanmayı planlıyorsanız, bilgisayarınızı bütçenizin yettiği en hızlı işlemciye yükseltin ve belleği boşa harcamayın.


AutoCAD Raster ekleme
AutoCAD Raster Design
Autocad Raster Design nedir
AutoCAD Plant 3D
AutoCAD Plant 3D kitap PDF
Autocad 3D
İzometrik boru çizim programı
Plant 3D indir


Raster-import komutları, sunumlar için kağıt haritaları veya planları 3D AutoCAD çizimlerine dahil edebilir. Kentsel tasarım çalışmaları için 2B taranmış görüntüleri 3B kütle oluşturma modelleriyle birleştirerek çok az çabayla etkileyici sunumlar üreten bir mimarlık firması biliyorum. (Kütleme modeli, çok fazla detay vermeden binaların sadece kaba hatlarını gösteren bir modeldir. Kütleleme modelleri, bir projenin genel ölçeğini çok titiz olmadan gösterir.) Bununla birlikte, raster görüntüler, perspektif görünümlerde görünmez.

Raster Görüntüyle Çalışmak

Bir raster görüntüyü içe aktardıktan sonra, onunla çeşitli şekillerde çalışmaya başlayabilirsiniz. Görüntüyü ihtiyaçlarınıza göre yeniden boyutlandırabilir ve hatta boyutunu belirli bir ölçeğe göre ayarlayabilirsiniz. Raster görüntüler, AutoCAD nesneleri ile örtüşecek şekilde yapılabilir veya raster görüntülerin arka planda görünmesini sağlayabilirsiniz. Parlaklık, kontrast ve şeffaflık için temel kontroller de vardır. Bu bölümde, bu seçeneklerden bazılarını keşfetmek için çiziminize eklediğiniz görüntüyü kullanmaya devam edeceksiniz.

Raster Görüntüyü Ölçeklendirme

Raster1.jpg dosyası, 100dpi’de gri tonlamalı bir görüntü olarak tarandı. Bu, oldukça düşük bir tarama çözünürlüğünde makul miktarda ayrıntı elde edebileceğinizi gösterir.

Şimdi, bir AutoCAD çizimi başlatmak için bu görüntünün üzerinden geçmek istediğinizi varsayalım. Yapmanız gereken ilk şey, görüntüyü uygun boyuta ölçeklendirmektir. Bir görüntü dosyasını tam boyuta ölçeklendirebilirsiniz.

İşleme nasıl başlayabileceğinizi görmek için aşağıdaki adımları deneyin:

1. Görünüm ‡ Yakınlaştırma ‡ Kapsamlar’ı seçin.
2. Değiştir araç çubuğunda Ölçekle’ye tıklayın.
3. Seçmek için raster görüntünün kenarını tıklayın.
4. Seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın.
5. Temel noktayı belirtin: komut isteminde, görüntünün sol alt köşesindeki X işaretini tıklayın; bu, sayısallaştırma tabletinizi kalibre etmek için ilk alıştırmada kullandığınız işarettir.
6. Ölçek faktörünü belirtin veya [Kopyala/Referans]: komut isteminde, Referans seçeneğini kullanmak için R↵ girin.
7. Referans uzunluğunu belirtin <1>: isteminde @↵ yazın. Bu, AutoCAD’e seçilen son noktayı referans uzunluğun bir ucu olarak kullanmak istediğinizi söyler. @ sembolünü girdikten sonra, X’ten çıkan bir lastik bant çizgisi göreceksiniz.
8. İkinci noktayı belirtin: komut isteminde, görüntünün sağ alt köşesindeki X işaretini tıklayın.
9. Yeni uzunluk belirtin veya [Noktalar]: isteminde 44 ́↵ girin. Metrik kullanıcıları girmelidir
1341↵. Görüntü büyür. Bu referans çizgisinin 44 ́ veya 1341 cm uzunluğunda olduğunu unutmayın.

Görüntü, tasvir ettiği plana göre artık düzgün bir şekilde ölçeklenmiştir. Görüntü üzerinde iz sürmeye devam edebilirsiniz. Ayrıca görseli kendi katmanına yerleştirip ara sıra kapatarak izleme çalışmanızı kontrol edebilirsiniz.

Taranmış kat planını satır satır izlemeseniz bile, kağıt görüntüsünü ölçmekle planı bilgisayarda çizmek arasında gidip gelmek yerine planın boyutlarını bilgisayar monitörünüzden okuyabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir