Qselect komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Qselect komutu – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Aralık 2022 Autocad aynı layer Seçme AutoCAD QSELECT komutu Select Similar komutu 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Qselect komutu

Özellikler liste kutusunda gösterildiği gibi, nesnenin özelliklerine göre nesneleri seçer. Seçim kriterlerini çizimin tamamına göre uygulayabilir veya seçim kriterlerini uygulamak istediğiniz bir dizi nesneyi izole etmek için iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Nesneleri Seç düğmesini kullanabilirsiniz.

Önceki alıştırmada, başka bir iletişim kutusundan Hızlı Seçimi kullandınız. Daha önce bahsedildiği gibi, Hızlı Seçim’i Araçlar Ə Hızlı Seçim’i seçerek veya hiçbir komut etkin değilken çizim alanına sağ tıklayıp kısayol menüsünden Hızlı Seçim’i seçerek de kullanabilirsiniz.

Hızlı Seçim daha sonra İsim/Fiil seçim yöntemini kullanır: Önce Hızlı Seçimi kullanarak nesneleri seçersiniz ve ardından seçilen nesnelere düzenleme komutları uygularsınız.

İPUCU : Hızlı Seçim’i İsim/Fiil seçim yöntemine izin vermeyen bir komutla kullanmak istiyorsanız, Hızlı Seçim’i kullanarak nesneleri seçebilir, kullanmak istediğiniz komutu başlatabilir ve ardından Önceki Seçim seçeneğini kullanabilirsiniz.

Hızlı Seçim iletişim kutusu seçeneklerinin açıklaması aşağıdadır:

  • Uygula Hızlı Seçim filtrelerini uygulamak istediğiniz nesne grubunu belirlemenizi sağlar. Varsayılan, çizimin tamamıdır, ancak bir dizi nesneyi seçmek için Nesneleri Seç düğmesini kullanabilirsiniz. Hızlı Seçim komutunu vermeden önce bir nesne kümesi seçerseniz, Uygula açılan listesinde Geçerli Seçim seçeneğini de görürsünüz.
  • Nesne Türü Filtreyi çizgiler, yaylar, daireler vb. gibi belirli nesne türleriyle sınırlandırmanıza olanak tanır. Çoklu seçeneği, seçiminizi türüne bakılmaksızın çizimdeki tüm nesnelerden filtrelemenizi sağlar.
  • Özellikler Bir nesne tipini seçtikten sonra, filtrelemek istediğiniz nesne tipinin özelliğini seçmenizi sağlar. Özellikler listesi, filtrelenebilecek özellikleri yansıtacak şekilde değişir.
  • Operatör Seçiminizi yapmak için Özellikler listesinde seçtiğiniz özelliğe uygulanacak bir dizi kriter sunar. Object Type ve
  • Properties listelerinden seçtiğiniz kriterlere eşit olan veya olmayan nesneleri seçebilirsiniz. Seçtiğiniz özelliğe bağlı olarak, belirli bir özellik değerinden büyük veya küçük olan nesneleri seçme seçeneğiniz de olabilir. Örneğin, Nesne Türü açılır listesinden Çizgi’yi ve Özellikler listesinden Başlat X’i seçerek X koordinatı 5’ten küçük olan tüm çizgileri seçebilirsiniz.
  • Ardından, Operatör açılır listesinden < Less Than’ı seçin ve Value giriş kutusuna 5 girin.
  • Değer Özellikler listesinde seçtiğiniz özelliğin değerlerini görüntüler. Örneğin, Özellikler listesinden Katman’ı seçerseniz,
  • Değer seçeneği mevcut tüm katmanları listeler.
  • Nasıl Uygulanır Filtre uygulanmış nesneleri yeni bir seçim kümesine dahil edip etmeyeceğinizi belirtmenizi sağlar.
  • Geçerli Seçim Kümesine Ekle Filtre uygulanmış nesneleri mevcut bir seçim kümesine eklemenizi veya tamamen yeni bir seçim kümesi oluşturmanızı sağlar.

QuickCalc Hesaplayıcıyı Kullanma

Standart araç çubuğunda bir hesap makinesi simgesi fark etmiş olabilirsiniz. Bu QuickCalc aracıdır. Tıklarsanız, gösterilen QuickCalc hesap makinesini görürsünüz. İlk bakışta, tipik bir hesap makinesi gibi görünüyor. Daha Fazla düğmesini tıklattığınızda kullanılabilen hem standart matematik işlevlerine hem de bilimsel işlevlere sahiptir.

QuickCalc görünümünüz böyle görünmüyorsa, Daha Fazla/Az düğmesine tıklayın ve ardından bölüm başlığındaki oka tıklayarak Sayısal Tuş Takımı veya Bilimsel bölümünü genişletin. Ayrıca, bir İngiliz ölçüsünün metrik eşdeğerini bulmak istediğinizde kullanışlı olan birimleri dönüştürmek için bir bölüm göreceksiniz.

Altta değişkenler için bir bölüm var. Bu alan, sık sık başvurmak istediğiniz özel formülleri ve değerleri saklamanıza olanak tanır.


AutoCAD QSELECT komutu
Autocad Quick Select
Select Similar komutu
Quick Select komutu
Autocad aynı layer Seçme
AutoCAD tek tek seçme sorunu
AutoCAD Layer seçme komutu
AutoCAD aynı renkleri seçme


Üste yakın bir yerde görüntüleme alanı bulunur. QuickCalc, hesaplama sonuçlarınızın sürekli kaydını burada tutar. Ayrıca, kullandığınız sonuçları ve formülleri hatırlamanıza da olanak tanır. Görüntüleme alanının hemen altında giriş kutusu bulunur. Siz yazdıkça veya QuickCalc’ın tuşlarını tıklattığınızda girdiniz bu kutuda görünür.

Enter’a basmak, sonuç değerini hem giriş kutusunda hem de görüntüleme alanında görüntüler. Görüntüleme alanının yukarısında, bir araç çubuğunda bir dizi araç bulunur. Bu araçlar, çizimden bir noktanın koordinatı veya iki çizginin kesişimi gibi başka türde veriler elde etmenizi sağlar.

QuickCalc’a aşina olduğunuzda bu araçların işlevi daha net hale gelecektir. Her aracı açıklar. Ardından, bazı tipik AutoCAD görevlerinde QuickCalc’ı deneme şansınız olacak.

Ayak ve İnç Uzunluklarını Toplama ve Açıların Toplamını Bulma

QuickCalc basit görünse de, AutoCAD’deki çalışmalarınızda güçlü bir yardım sağlar. QuickCalc, tipik hesap makinesi işlevlerini sunmanın yanı sıra açı değerleri, fit-inç uzunlukları ve çok daha fazlasını hızlı bir şekilde eklemenize ve çıkarmanıza da olanak tanır. Sonuçları komut satırı yanıtlarının bir parçası olarak kolayca dahil edebilmek için hesaplamalardan elde edilen sonuçları komut satırına yapıştırabilirsiniz.

QuickCalc’ın sizin için neler yapabileceğini tam olarak anlamak için aşağıdaki alıştırmaları deneyin. Birinin sahada ölçü aldığı bir yenileme projeniz olduğunu hayal edin. Genel boyutu verilmeyen bir duvar kesiti çizmeniz istenebilir, ancak duvarın bazı bölümleri gösterildiği gibi bir çizimde boyutlandırılmıştır.

Bir dizi ayak ve inç boyutu eklemek için QuickCalc’ı kullanabilirsiniz:

1. Çalışabileceğiniz bazı satırları içeren QuickCalc.dwg örnek dosyasını açın. Mimari birimleri kullanacak şekilde kurulmuştur.
2. Standart araç çubuğunda QuickCalc aracına tıklayın.
3. QuickCalc giriş kutusuna çift tıklayın ve ardından 4 ́+36+5 ́6 girin. Siz yazdıkça girişiniz giriş kutusunda görünür.
4. ↵ tuşuna basın. Uzunlukların toplamı, 12 ́-6 ̋, giriş kutusunda ve görüntüleme alanında görünür.

Yalnızca ayak ( ́) işaretini girmeniz gerektiğine dikkat edin. QuickCalc, aksini belirtmediğiniz sürece bir değerin inç cinsinden olduğunu varsayar. Ayrıca 4 ́-0 ̋ veya 5 ́-6 ̋’de olduğu gibi tire ve sıfır kullanarak mesafeleri daha geleneksel bir şekilde girebilirsiniz. QuickCalc kısa çizgileri yok sayar.

Şimdi, yeni bulunan uzunluğunuzu bir çizgi çizmek için kullanmak istediğinizi varsayalım. Aşağıdaki alıştırmada gösterildiği gibi, sonuçları giriş kutusundan komut satırına hızlı bir şekilde ekleyebilirsiniz.

1. Çizgi aracına tıklayın, çizim alanının sol kısmındaki bir noktaya tıklayın ve ardından bir koordinatın dahil edilmesi için hazırlık olarak @ girin.
2. QuickCalc araç çubuğunda, Değeri Komut Satırına Yapıştır aracına tıklayın. Giriş kutusundaki değerin komut satırında @ simgesinden sonra göründüğüne dikkat edin.
3. Çizgiyi çizmeye devam etmek için çizim alanına veya komut satırına tıklayın.
4. Durum çubuğunda Polar modu açıkken, lastik bant çizgisini doğrudan sağa işaret ederken ↵ tuşuna basın. 12 ́-6 ̋ uzunluğunda yatay bir çizgi çizilir.

Bu örnekte, QuickCalc araç çubuğundaki Değeri Komut Satırına Yapıştır aracını kullandınız. Görüntü alanında yukarı kaydırılan bir değeri kullanmak istiyorsanız, bu değeri seçip sağ tıklayıp Komut Satırına Yapıştır’ı seçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir