Nesne Seçim Filtreleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Nesne Seçim Filtreleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

21 Aralık 2022 AutoCAD çoklu seçim yapama Autocad seçim aracı ayarlarları 0
Paylaşılan Komut Dosyaları

Nesne Seçim Filtreleri İletişim Kutusuyla Çalışma

Nesne Seçimi Filtreleri iletişim kutusunu kullanmak için, önce açılır listeden filtreleme kriterini seçin. Seçtiğiniz kriter, adlandırılmış bir öğe (katman, çizgi tipi, renk veya blok) ise, bir listeden belirli öğeleri seçmek için Seç düğmesine tıklayabilirsiniz. Yalnızca bir seçenek varsa, Seç düğmesi soluktur.

Neleri filtreleyeceğinizi belirledikten sonra Listeye Ekle düğmesini tıklayarak listeye eklemelisiniz. Filtre ölçütü daha sonra Nesne Seçimi Filtreleri iletişim kutusunun üst kısmındaki liste kutusunda görünür ve bu ölçütü mevcut komutunuza veya sonraki bir komuta uygulayabilirsiniz. AutoCAD, filtre ayarlarınızı hatırlar, böylece filtrelenmiş bir seçim setini yeniden seçmeniz gerekirse, filtre kriterlerinizi yeniden tanımlamanız gerekmez.

Filtre Kriterlerini Kaydetme

Tercih ederseniz, filtre ölçütlerini önceden seçebilirsiniz. Ardından, herhangi bir Nesne Seç: isteminde, ‘Filtre ↵ yazabilir, liste kutusunda uygun filtre ölçütünü vurgulayabilir ve Uygula’yı tıklayabilirsiniz. Nesne Seçimi Filtreleri iletişim kutusundaki belirtimler, geçerli düzenleme oturumu süresince yerinde kalır.

Farklı Kaydet düğmesinin yanındaki giriş kutusuna bir ad girip ardından düğmesini tıklatarak da bir ölçüt grubunu kaydedebilirsiniz. Kriter listesi verileri, mevcut çizim klasöründe Filter.nfl adlı bir dosyaya kaydedilir. Geçerli açılır listesini açıp kaydedilen ölçüt listesinin adını seçerek istediğiniz zaman ölçüt listesine erişebilirsiniz.

Nesneleri Konuma Göre Filtreleme

Nesne Seçim Filtreleri iletişim kutusundaki ana Filtre Seç açılır listesinin hemen altındaki X, Y ve Z açılır listelerine dikkat edin. Bu listeler, bir geometrik özelliği veya bir koordinatı (bir yayın yarıçapı veya merkez noktası gibi) tanımlayan bir kriter seçtiğinizde erişilebilir hale gelir.

Büyüktür (>), küçüktür (<), eşittir veya büyüktür (>=), eşittir veya küçüktür (<=), eşittir (=) kullanarak filtre seçimlerini daha belirgin bir şekilde tanımlamak için bu listeleri kullanabilirsiniz. ) veya eşit olmayan (!=) karşılaştırmalar (ilişkisel operatörler denir).

Örneğin, yarıçapı 4,0 birimden büyük olan tüm daireleri almak istediğinizi varsayalım. Bunu yapmak için Filtre Seç açılır listesinden Çember Yarıçapı’nı seçin. Ardından, X listesinde > öğesini seçin. X listesinin sağındaki giriş kutusuna 4.0 yazın ve Listeye Ekle’yi tıklayın. Öğeler, iletişim kutusunun üst kısmındaki liste kutusuna eklenir. 4,0 birimden büyük bir daire yarıçapını belirtmek için > operatörünü kullandınız.

Karmaşık Seçim Setleri Oluşturma

Bazen belirli bir filtre listesi oluşturmak isteyeceksiniz. Örneğin, Kat2 katmanındaki tüm Kapı bloklarını ve yarıçapı 1’e eşit olan tüm yayları filtrelemeniz gerektiğini varsayalım. Bunu yapmak için, Filtre Seç açılır listesinin altında bulunan gruplama işleçlerini kullanırsınız. Aşağıdaki gibi bir liste oluşturmanız gerekecektir.

Begin ve End işleçlerinin dengeli olduğuna dikkat edin; yani, her Begin OR veya Begin AND için, bir End OR veya End AND vardır.

Bu liste basit görünebilir, ancak kafa karıştırıcı olabilir. Ölçütler AND gruplama işleçleri tarafından sınırlandırılmışsa, nesnelerin seçilmeden önce her iki ölçütü de karşılaması gerekir. Kriterler VEYA gruplandırma işleçleri tarafından sınırlandırılmışsa, kriterlerden herhangi birini karşılayan nesneler seçilecektir.
Önceki listeyi oluşturma adımları aşağıda verilmiştir.

İPUCU : Yanlışlıkla yanlış seçeneği eklerseniz, listeden seçin ve Sil düğmesine tıklayın. Listenin ortasına bir seçenek eklemeniz gerekirse, listede eklemek istediğiniz öğeden sonra gelen öğeyi seçin ve ardından öğeyi seçip ekleyin:

1. Filtre Seç açılır listesinden **VEYA’yı Başlat’ı seçin ve ardından Listeye Ekle’ye tıklayın. **Başla VE için de aynısını yapın.
2. Filtre Seç açılır listesinde Blok Adı’na tıklayın, Seç düğmesine tıklayın ve beliren listeden Kapı’yı seçin. Listeye Ekle’yi tıklayın.
3. Katman için, Filtre Seç açılır listesinden Katman’a tıklayın. Seç’e tıklayın, katman adını seçin ve Listeye Ekle’ye tıklayın.
4. Filtre Seç açılır listesinde **VE’yi Bitir’i seçin ve ardından Listeye Ekle’ye tıklayın. **Başla VE için de aynısını yapın.
5. Filtre Seç açılır listesinden Yay’ı seçin ve Listeye Ekle’ye tıklayın.
6.Filtre Seç listesindenArcRadius’u seçin ve X açılır listesinin yanındaki giriş kutusuna 1.0 girin. X açılır listesinde eşittir işaretinin (=) göründüğünden emin olun ve ardından Listeye Ekle’yi tıklayın.
7. **VE’yi Bitir’i seçin ve Listeye Ekle’ye tıklayın. **End OR için de aynısını yapın.

Herhangi bir adımda hata yaparsanız, öğeyi vurgulayın, değiştirmek için bir öğe seçin ve Listeye Ekle düğmesi yerine Değiştir düğmesine tıklayın. Yalnızca bir değeri değiştirmeniz gerekiyorsa, iletişim kutusunun ortasının yakınındaki Öğeyi Düzenle düğmesini tıklayın.


Autocad seçim aracı ayarları
AutoCAD obje seçme sorunu
AutoCAD seçme komutu
AutoCAD çoklu seçim yapamıyorum
Autocad çizgi seçme Sorunu
AutoCAD Selection kapatma
AutoCAD tek tek seçme sorunu
AutoCAD seçilen nesneyi bırakma


Favori Komutlarınıza Hızlı Erişim

AutoCAD ile çalışmaya devam ettikçe, zamanın yüzde 90’ında bir avuç dolusu komut kullandığınızı göreceksiniz. AutoCAD’in araç çubuğu özelleştirme özelliğini kullanarak favori komutlarınızı tek bir araç çubuğunda toplayabilirsiniz. Bu şekilde, en sık kullandığınız komutlara hazır erişim sağlayabilirsiniz. Kendi özel araç çubuklarınızı oluşturmak için ihtiyacınız olan tüm bilgileri size verir.

Hızlı Seçimi Kullanma

Filtre komutu, belirli nesne türlerini ayırmada çok fazla güç sunar, ancak birçok durumda, bu kadar ayrıntılı bir araca ihtiyacınız olmayabilir. Qselect komutu, seçiminizi daha yaygın filtre kriterleri olan nesne özelliklerine göre filtreleyebilir.

Qselect komutuna erişmek için Araçlar Ə Hızlı Seçim’i seçin veya hiçbir komut etkin değilken çizim alanına sağ tıklayın ve Hızlı Seçim iletişim kutusunu açmak için kısayol menüsünden Hızlı Seçim’i seçin. Hızlı Seçim ayrıca birkaç iletişim kutusunda bir seçenek olarak sunulur.

Wblock komutunu bu sefer iletişim kutusunda sunulan Hızlı Seçim seçeneğini kullanarak tekrar kullanmayı deneyin:

1. Unit dosyası açıkken, Wblock komutunu başlatmak için W↵ yazın. Ardından, Blok Yaz iletişim kutusunda, Dosya Adı ve Yol giriş kutusuna Unitwall2 yazın.
2. İletişim kutusunun üst kısmındaki Nesneler radyo düğmesinin seçili olduğundan emin olun. Ardından, Hızlı Seçim iletişim kutusunu açmak için Nesneler grubundaki Nesneleri Seç düğmesinin sağındaki Hızlı Seçim düğmesini tıklayın.
3. Özellikler listesinden Katman’ı seçin.
4. İletişim kutusunun altındaki Değer açılır listesinden Duvar’ı seçin.
5. İletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Nesneleri Seç düğmesini tıklayın. Nesneleri seçebilmeniz için iletişim kutuları kapanır.
6. Bir pencere kullanarak tüm çizimi seçin; seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın. Hızlı Seçim iletişim kutusu geri döner.
7. Tamam’a tıklayın ve ardından Blok Yaz iletişim kutusunda Tamam’a tıklayın. Duvarlar kaybolur ve bir dosyaya yazıldığını gösterir.
8. Silme işlemini geri almak için Geri Al düğmesine tıklayın.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir