Parametre Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Parametre Seçenekleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 AutoCAD Ders Notlar AutoCAD Kısayolları PDF 0
Platformlar Arası Farklılıklar

Artım Değeri Ekleme

Genişliğini değiştirmek için dinamik Sink bloğunuzu kavrayarak düzenleyebilirsiniz; ve son alıştırmada gördüğünüz gibi, genişlik için de belirli bir değer girebilirsiniz. Ancak, lavabonun yalnızca 1 inçlik artışlarla değişmesi için kavrama hareketini sınırlamak istediğinizi varsayalım. Veya bir cıvatayı temsil eden dinamik bir bloğunuz olabilir ve cıvata uzunluğunun 1⁄16 inçlik adımlarla artmasını isteyebilirsiniz.

Kavrama düzenlemelerinin belirli bir mesafeyle sınırlandırılması için parametreleri bir artış değerine sahip olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Aşağıdaki adımlar, Sink bloğunun Linear parametresini, lavabo genişliğinin 1 inçlik artışlarla tutularak düzenlenebilmesi için nasıl ayarlayabileceğinizi gösterir:

1. Sink bloğuna çift tıklayın; ardından, Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunda, Havuz’un seçili olduğundan emin olun ve Tamam’a tıklayın.
2. Doğrusal parametrenin Uzaklık etiketine tıklayın, sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.
3. Özellikler paletinde, Değer Kümesi grubuna gidin ve Dist Type listesini tıklayın. Dist Type seçeneği açılır listeye dönüşür.
4. Listeyi genişletin ve Arttırma’yı seçin.
5. Dist Type seçeneklerinin hemen altındaki Dist Increment giriş kutusuna tıklayın ve 1 inçlik bir artış mesafesi için 1 girin.
6. Özellikler paletini kapatın ve ardından Blok Düzenleyici araç çubuğunda Blok Düzenleyiciyi Kapat’a tıklayın.
7. Sink bloğunu kaydedin.
8. Tutamaçlarını ortaya çıkarmak için Sink bloğuna tıklayın.
9. Sağ ok tutamacına tıklayın ve sola doğru sürükleyin. Tutamağı tıklattığınız anda, tutamaç için artış adımlarını gösteren bir dizi artış işaretinin göründüğünü görürsünüz. Tutamağı hareket ettirdiğinizde, lavabo genişliği gösterildiği gibi 1 inç aralıklı artış işaretlerine atlar.
10. Lavabonun genişliğini tekrar 12 inç olarak ayarlayın.

İPUCU : Bir Doğrusal parametrenin artış değerini bloğunuza eklediğinizde ayarlayabilirsiniz. Blok Yazma paletlerinin Parametreler sekmesinden parametreye tıklayın; ardından, bir konumu tıklamadan önce V↵ girin.

Bir mesafe değeri isteyen bir bilgi istemi görürsünüz. Artış seçeneğini kullanmak için I↵ yazın ve ardından bir artış değeri girin. Bunu yaptıktan sonra, ayrıca minimum ve maksimum bir değer girmeniz istenir.

Artış mesafesine ek olarak, Linear parametresi için bir hareket aralığı da ayarlayabilirsiniz. 4. ve 5. adımlarda Özellikler paletindeki minimum ve maksimum giriş kutularını fark etmiş olabilirsiniz. Kavrama düzenlemeleri için izin verilen hareket aralığını tanımlayan bu ayarlar için değerler girebilirsiniz.

İPUCU : Herhangi bir parametre tutamacının Özellikler paletinin Misc grubundaki Döngü seçeneğini açabilirsiniz. Döndürme, parametre tutamacını bir ekleme noktası olarak kullanmanızı sağlar. Bu seçenek açıkken, bloğu eklerken standart ekleme noktası ile bir parametrenin döngü etkin tutuşu arasında geçiş yapmak için Alt tuşuna basabilirsiniz.

Sindirme alıştırması, dinamik blokları nasıl oluşturabileceğinizi ve kullanabileceğinizi gösteren basit bir gösterimdir. Ancak Blok Yazma paletlerinden de görebileceğiniz gibi, bir bloğa başka birçok parametre ve eylem ekleyebilirsiniz.

Parametreleri ve Eylemleri Düzenleme

Önceki alıştırmalarda, varsayılan ayarları kullanarak parametreler ve eylemler eklediniz. Bu ayarlar size parametreler ve eylemler için varsayılan adlar ve etiketler verir, ancak bu ayarları daha sonra istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Bir parametre için görünen etiketi değiştirmek için etiketi çift tıklayın.

Etiket, metnini değiştirebileceğinizi gösteren dikdörtgen bir kutu içinde görünecektir. Bir eylemin etiketini düzenlemek için Değiştir † Nesne ■ Metin ■ Düzenle’yi seçin ve ardından eylemin etiketini seçin. Etiket gri bir arka plan gösterecek ve değişiklikleri yazabilirsiniz.

Bir eylem için ek nesneler eklemek istiyorsanız, eylemi çift tıklayın. Ek nesneler seçebilir veya R↵ girip eylemin seçim kümesinden kaldırılacak nesneleri seçebilirsiniz.


AutoCAD Kısayolları PDF
AutoCAD Ders Notları PDF
AutoCAD Komutları resimli
AutoCAD komutları ve sembolleri PDF
AutoCAD Dinamik Blok İndir
AutoCAD Komutları PDF
AutoCAD Komutları ve işlevleri
AutoCAD komutları ve Kısayolları


Parametreleri Girerken Parametre Seçeneklerini Ayarlama

Bu bölümde açıklanan artış, minimum ve maksimum değerlerin tümü, Doğrusal parametreyi girdiğiniz anda ayarlanabilir. Blok Yazma paletlerinde parametreye ilk tıkladığınızda bu istemi görürsünüz.

Değer Kümesi için bu istemde V↵ girerseniz, üç seçenek arasından seçim yapmanız istenir: Yok, Liste veya Artış. Artış’ı seçerseniz, artış değeri ile minimum ve maksimum değerler için sizden istenir. Tüm bu seçenekleri Özellikler paletinden değiştirebilirsiniz.

İstemden tahmin edebileceğiniz gibi, parametrenin adını, etiketini ve açıklamasını da girebilirsiniz. Zincirleme seçeneği, başka bir parametreyi etkilemesi için parametrenin eyleminin bağlanıp bağlanmayacağını belirlemenizi sağlar.

Temel seçeneği, parametrenin çalışacağı bir temel nokta seçmenizi sağlar. Palet seçeneği, bir blok seçildiğinde parametre etiketinin Özellikler paletinde görünüp görünmeyeceğini belirler.

Bir Nesneyi Merkezde Tutmak

Şimdi, lavaboya bir tahliye eklemek istediğinizi varsayalım; ancak işleri biraz daha karmaşık hale getirmek için, lavabo genişletilirse veya daraltılırsa giderin ortalanmış olduğundan emin olmak istersiniz. Mevcut Doğrusal parametreye bir Taşı eylemi ekleyebilir ve ardından tahliyeyi merkezde tutmak için Taşı eyleminin bir seçeneğini kullanabilirsiniz.

İşte nasıl çalıştığı:

1. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunu açmak için Havuz bloğuna çift tıklayın; Havuz’un seçili olduğundan emin olun ve Tamam’ı tıklayın.
2. Dikdörtgenin ortasına 3 ̋ çapında bir daire ekleyin. Bu daire tahliyeyi temsil edecek.
3. Blok Yazma paletlerinin Eylemler sekmesinde Eylemi Taşı’ya tıklayın.
4. Select parameter: isteminde, gösterilen sağ Lineer parametre okuna tıklayın.
5. Eylemle ilişkilendirilecek parametre noktasını belirtin veya [Başlangıç noktası/ İkinci nokta] <Saniye>: komut istemine girin, gösterildiği gibi sağ ok üzerindeki parametre noktasına tıklayın.
6. Nesneleri seç: komut isteminde daireyi seçin ve ↵ tuşuna basın.
7. Eylem konumunu belirtin veya [Çarpan/Ofset] isteminde, M↵ girin.
Çarpan seçeneği.
8. Enter Distance multiplier <1.0000>: isteminde 0.5↵ girin. Bu, hareketin Lineer parametre hareketinin yarısında (0,5) gerçekleşmesini istediğinizi gösterir.
9. Eylem konumunu belirtin veya [Çarpan/Ofset] isteminde, gösterilen konuma tıklayın.
10. Blok Düzenleyiciyi Kapat düğmesine tıklayın ve havuz bloğunu kaydedin.

Şimdi, Taşı eyleminin lavabo tahliyesini nasıl etkilediğini görmek için bloğu kavramayla düzenlemeyi deneyin:

1. Seçmek için havuza tıklayın.
2. Sağ ok tutamacına tıklayın ve sağa doğru sürükleyin. Drenaj lavabonun ortasında kalır.

Lavabo tahliyesinin izleyeceği hareket derecesini değiştirmek için önceki alıştırmanın 8. adımında çarpan için herhangi bir değer girmiş olabilirsiniz. Örneğin, 2 girdiyseniz, boşaltma, kavrama hareketi mesafesinin iki katı kadar hareket eder.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir