Ölçek ve Uzatma Eylemleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

info@akademidelisi.com * 0 (312) 276 75 93 * Her bölümden, Ödev Yazdırma, Proje Yaptırma, Tez Yazdırma, Rapor Yazdırma, Makale Yazdırma, Araştırma Yazdırma, Tez Önerisi Yazdırma talepleriniz için iletişim adreslerini kullanın. Makale YAZDIRMA siteleri, Parayla makale YAZDIRMA, Seo makale fiyatları, Sayfa başı yazı yazma ücreti, İngilizce makale yazdırma, Akademik makale YAZDIRMA, Makale Fiyatları 2022, Makale yazma, Blog Yazdırma, Blog Yazdırmak İstiyorum

Ölçek ve Uzatma Eylemleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

29 Aralık 2022 AutoCAD ölçüleri değiştirmeden scale Autocad scale hesaplamak 0
İletim Sayfa Setleri – AutoCAD Ödevi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Fiyatları – AutoCAD Analizi Örnekleri – Ücretli AutoCAD Analizi Yaptırma – AutoCAD Analizi Yaptırma Ücretleri

Parametreye Ölçek ve Uzatma Eylemleri Ekleme

Havuz örneğinde, bir Doğrusal parametreye iki Uzatma eylemi eklediniz. Bu, bloğun hem sol hem de sağ yönlerde gerilmesini sağladı. Ancak, bir parametreye bir eylem türü atamakla sınırlı değilsiniz. Bir sonraki bölümde, basit bir kapı bloğunu dinamik bir bloğa dönüştüreceksiniz. Bu süreçte, tek bir Doğrusal parametreye iki farklı eylemi nasıl ekleyeceğinizi öğreneceksiniz.

İlk başta, bir kapıyı düzenlemek için ihtiyacınız olan tek şeyin kapının ölçeğini değiştirmek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kapıyı ölçeklediğinizde kapı genişliği dahil tüm özellikleri orantılı olarak ölçeklenir.

Kapı kalınlığını aynı boyutta bırakarak sadece kapı genişliğini uzatmak ve kapı salınımını ölçeklendirmek istiyorsunuz. Bu, Ölçek eylemi ve Uzatma eylemi ile bir Doğrusal parametre eklenerek gerçekleştirilebilir.

Block Editor’da kapı bloğunu açıp Linear parametresini ekleyerek başlayın:

1. Standart araç çubuğunda Blok Düzenleyici aracına tıklayın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunda KAPI’yı seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.
3. Blok Yazma paletlerinin Parametreler sekmesindeki Doğrusal Parametre aracına tıklayın ve ardından menteşe tarafından başlayarak gösterildiği gibi kapı bloğunun uç noktalarına tıklayın. Biraz sonra göreceğiniz gibi, seçim sırası önemlidir. Kapının tam uç noktalarını seçmek için Bitiş Noktası anlık görüntülerini kullanın.
4. Parametre etiketini gösterildiği gibi yerleştirin.

Büyük olasılıkla, kapıyı yalnızca az önce eklediğiniz Doğrusal parametrenin konumu ve yönü ile temsil edilen kapı açıklığına göre ölçeklendirmeniz gerekecektir. Ek olarak, muhtemelen kapıyı yalnızca kapı dönüş yayının ucundan uzatacaksınız, böylece parametre okunu kapının menteşe tarafından kaldırabilirsiniz:

1. Kapının menteşe tarafındaki mavi oka gösterildiği gibi tıklayın.
2. Oku silmek için Sil tuşuna basın. Artık parametrenin işlem gerektiren yalnızca bir ucuna sahipsiniz. Daha önce Linear parametresini yerleştirdiğinizde, önce menteşe tarafını seçtiniz. Bu, tek bir oku silmenizi sağlar. Kapının açılan tarafındaki oku silmeye çalışırsanız her iki ok da silinir.

Lavaboda olduğu gibi, kapı için kulp düzenlemesinin yönünü açıklayan bir Lineer parametreniz var. Şimdi, parametreyle ilişkili eylemleri eklemeniz gerekiyor. Önce Uzatma eylemini ekleyeceksiniz. Daha önce havuz için Uzatma eylemini kullandınız, ancak bu sefer Uzatma eyleminin çalışma şeklini değiştirmeniz gerekecektir.

İlk önce eylemi ekleyeceksiniz ve ardından Eylemde Kapı bloğuna daha iyi uyması için bir değişiklik yapacaksınız:

1. Blok Yazma paletlerinde Eylemler sekmesine tıklayın ve Eylemi Uzat’ı seçin.
2. Select parameter: komut isteminde, yayın sonundaki mavi parametre okuna tıklayın.
3. Eylemle ilişkilendirilecek parametreyi belirtin veya [Başlangıç noktası/ İkinci nokta] <Saniye>: bilgi istemine girin, aynı ok üzerindeki kırmızı işaretçiye tıklayın.
4. Stretch frame veya [CPolygon]’un ilk köşesini belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi kapının sağ ucunun çevresine bir pencere seçimi yerleştirin.
5. Uzatılacak nesneleri belirtin: komut isteminde, gösterildiği gibi kapının uzunluğunu ve kapı kenarını temsil eden çizgileri seçin. Bunlar, kapının uzatmak istediğiniz kısımlarıdır.
6. Eylem konumunu belirtin veya [Çarpan/Ofset] isteminde O↵ yazın. Bu, Uzatma eylemi için bir açı belirtmenizi sağlar.
7. Açı ofsetini girin <0>: komut isteminde –90↵ girin.
8. Eylem konumunu belirtin veya [Çarpan/Ofset] isteminde, eylem simgesini yerleştirmek için parametre okunun yanındaki bir konumu tıklayın.


autocad 1/100 ölçek ayarlama
autocad 1/50 ölçek ayarlama
autocad 1/50 ölçeği 1/1 yapma
autocad 1/1000 ölçek ayarlama
AutoCAD ölçek ayarlama
AutoCAD ölçüleri değiştirmeden scale
Autocad scale hesaplama
Autocad ölçek büyütme


Normalde Uzatma eyleminin Doğrusal parametresindeki okla aynı yönde hareket etmesini istersiniz. Ancak bu durumda kapının Linear parametresinden –90° esnemesini istiyorsunuz.

Uzatma eyleminin nasıl çalışması gerektiğini gösterir. 6. ve 7. adımlarda kullandığınız Ofset seçeneği tam da bunu yapmanızı sağlar. Ofset seçeneğini kullanarak, AutoCAD’e Uzatma eyleminin kavrama düzenleme hareketi yönünden –90°’lik bir yönde çalışması gerektiğini söylediniz. Boyutunu değiştirmek için kapı bloğunun kulpunu kullandığınızda bu daha net hale gelecektir.

Kapıyı uzatmaya ek olarak, kapı genişliği tutamakla düzenlendiğinden kapı kavisini boyut olarak ölçeklendirmek isteyeceksiniz.

Bunun için bir Ölçek eylemi eklemeniz gerekir:

1. Blok Yazma paletlerinin Eylemler sekmesinde Eylemi Ölçeklendir’e tıklayın.
2. Select parameter: komut isteminde Linear parametresinin mavi okuna tıklayın, aynı
Daha önce ölçek parametresi için seçtiğiniz ok.
3. Bilgi isteminde yayı seçin. Seçiminizi bitirmek için ↵ tuşuna basın.
4. Eylem konumunu belirtin veya [Temel tip]: komut isteminde, eylem simgesini yerleştirmek için yayın orta noktasına yakın bir konuma tıklayın.
5. Blok Düzenleyici araç çubuğundaki Blok Düzenleyiciyi Kapat aracına tıklayın ve kapı bloğunu kaydedin.

Artık yeni kapı bloğunu denemeye hazırsınız:

1. Giriş kapısını gösterildiği gibi net bir şekilde görebilmek için görünümünüzü kaydırın.
2. Seçmek için kapıyı tıklayın. Eklenen Doğrusal parametre oku, Kapı bloğunun sağ ucunda bir tutamaç olarak görünür.
3. Ok tutamacına tıklayın. Uzunluk boyutu, girişiniz için kullanılabilir hale gelir; ve siz fareyi hareket ettirdikçe kapının boyutu değişir. Genişliğini değiştirdikçe kapının kalınlığının değişmediğini unutmayın.
4. Kapı genişliğini 24 ̋ olarak değiştirmek için 24↵ girin.

Doğrudan bloğa bir kapı ölçüsü girebilmenize rağmen, kapı boyutu değiştiğinde kapı kalınlığını değiştirmediğinize dikkat edin. Yeni kapı boyutuna uyum sağlamak için yalnızca kapı salınımı ve genişliği değiştirildi.

Çoklu Kavrama Fonksiyonları İçin Birden Fazla Parametre Ekleme

Bir parametreye birden fazla eylem eklemeye ek olarak, bir bloğa birden çok parametre ekleyebilirsiniz. Kapı örneğinde, yalnızca tek Doğrusal parametreyi eklediniz. Ayrıca, kapıyı sol kapıdan sağ kapıya ve tersi yönde değiştirmek için hızlı bir aynalama veya çevirme yöntemi istediğinizi varsayalım.

Bir sonraki alıştırmada, tam olarak şunu yapan kapıya Çevir parametresini ekleyeceksiniz: Bu, bir fare tıklamasıyla kapıyı aynalamanızı sağlar. Bu adımları takip et:

1. Standart araç çubuğunda Blok Düzenleyici aracına tıklayın.
2. Blok Tanımını Düzenle iletişim kutusunda KAPI’yı seçin ve ardından Tamam’a tıklayın.
3. Blok Yazma paletlerinde, Parametreler sekmesini seçin ve ardından Parametreyi Çevir’i seçin.
4. Yansıma çizgisinin temel noktasını belirtin veya [Ad/Etiket/Açıklama/Palet]: komut isteminde, Orta nokta osnap’ını kullanın ve gösterildiği gibi kapının orta noktasını seçin.
5. Specify endpoint of Reflection line: komut isteminde, Endpoint osnap’ı kullanın ve gösterildiği gibi kapının sağ alt köşesini seçin.
6. Etiket konumunu belirtin: isteminde, etiketi gösterildiği gibi yerleştirin.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir